Диета при диабет

  • 10 782
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 33
Здравейте от мен. Знаете ли някаква диета която да е съвместима с диабетът (на инсулин) , Или някакви хапчета?

# 1
  • Мнения: 8 163
Веганство или даже суровоядство, но не като диета, а като хранителен режим.

Освен, че с лекота се контролират теглото и подкожните мазнини, чрез суровоядство диабетът се повлиява положително, в някои случаи до спиране на инсулина.

http://www.diabetes.co.uk/diet/raw-food-diet.html



Преди да вземеш решение за каквато и да е промяна в хранителния си режим, отдели време да научиш колкото се може повече за отделните хранителни групи и техните източници. Консултирай се с лекар или нутриционист. Вземи информирано решение, което ще доведе до цялостно подобрение на физическото ти състояние, а не до временни (а понякога и вредни) бързи, външни промени.

# 2
  • Мнения: 6 346
Абсолютно безотговорно е на диабетик, бил той с първи или втори тип диабет, да се препоръчва високовъглехидратно хранене, каквото е веганството, а също и суровоядството. Фея, намерението ти е добро, но съветът ти е напълно неправилен. При инсулинозависим диабет най-важната задача е да се поддържа нормална кръвна захар - нито прекалено висока, нито прекалено ниска, като в същото време се сведе до минимум употребата на инсулин, защото и той сам по себе си влошава състоянието, особено при употреба на все по-високи дози, както става при повечето инсулинозависими диабетици. Начинът да се постигнат тези цели е НИСКОВЪГЛЕХИДРАТНО И ВИСОКОМАЗНИННО ХРАНЕНЕ. По този начин ще се овладее захарта и ще се намали чувствително употребата на инсулин, с което ще се повиши качеството на живот на този човек. Също така ще се повиши шансът му да избегне усложненията на диабета. Вече има много инсулинозависими диабетици в скандинавските страни, особено Швеция, но също и в други държави извън Скандинавия, които са постигнали невероятни успехи с този начин на хранене. Ето например какво споделя този рентгенолог от Австралия, който развива диабет тип 1 в зряла възраст и го контролира съвсем успешно с нисковъглехидратно и високомазнинно хранене: https://www.youtube.com/watch?v=epsSVosmtUc И изобщо не е единственият. Голяма част от този тип диабетици по този начин успяват да сведат използвания инсулин до една или две инжекции на ден - само сутрин/вечер или сутрин и вечер, но за храненията не им е необходим допълнителен инсулин, освен ако не прекалят с въглехидратите. И освен това говорим за хора, които се движат, но въпреки това не изпадат в хипогликемия.

А какво представлява този начин на хранене? Означава да се изключат тестено, сладко, картофи, ориз, до голяма степен и бобовите, както и плодовете, макар че все пак по отношение на плодовете и бобовите може да се допуснат ограничени количества, ако не водят до значително повишение на кръвната захар и необходимост от инсулин. За сметка на това се консумират много зеленчуци, редовно се консумира месо, яйца, млечни продукти (не трябва да се прекалява с прясното мляко все пак, защото и то съдържа захар), като храната се приготвя с достатъчно количество мазнини, за да бъде и вкусна, и засищаща, а и за да се поддържа стабилна кръвна захар и да се осигури достатъчно енергия на организма.

Необходимо е да се подходи разумно, информирано и отговорно по отношение на храненето и на здравето. Описаният начин на хранене е най-здравословният за всеки диабетик, без значение дали е на инсулин. Просто при инсулинозависимите е необходимо да се съобразят нещата с инсулина. Но трябва да се помни, че водещо е храненето, а не приемът на инсулин. Много диабетици са с погрешното впечатление, че трябва да приемат определено количество инсулин на ден и когато захарта им падне от прекалено висока доза, трябва да си "хранят" инсулина с въглехидрати, за да си нормализират захарта. Не, нищо подобно. Дозите инсулин трябва да бъдат съобразени с храненето.

# 3
  • Мнения: 2 752
Здравейте от мен. Знаете ли някаква диета която да е съвместима с диабетът (на инсулин) , Или някакви хапчета?
Търсиш диета или хапчета - за какво? За отслабване ли? Или за по-добра компенсация на диабета?
И не по-малко важно е за какъв тип диабет става въпрос все пак? Не всеки диабет, който се терапира с инсулин, е непременно тип 1.
Ако искаш отговор, който да ти върши работа, дай малко информация какво точно ти трябва  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 418
Този въпрос не е за форум, последствията могат да бъдат изключително сериозни, обърни се към ендокринолог! Направо недоумявам...

# 5
  • Мнения: 8 163
Абсолютно безотговорно е на диабетик, бил той с първи или втори тип диабет, да се препоръчва високовъглехидратно хранене, каквото е веганството, а също и суровоядството. Фея, намерението ти е добро, но съветът ти е напълно неправилен.
Явно освен английската (цитирана в предишния ми пост), и Американската диабетична асоциация е "абсолютно безотговорна". Тюх, да му се не види. Как нито си разбират от работата тези хора, нито ги е грижа за болните :/

Тук са цитирани няколко изследвания, които са насочени към влиянието на веганизма върху диабета.

Тук пък има друго изследване, според което нискомаслената веган диета не само подобрява гликемичния контрол при диабетици от втори тип, но и намалява рисковете за сърдечно-съдовата система.

# 6
  • Мнения: 6 346
Да, най-неинформираните източници си посочила Wink Има по-нови данни и по-нови начини, но човек трябва да чете, да се информира. Официалните източници изостават 30-40 години в това отношение. Съжалявам, но така изглеждат фактите, Фея.

Ето едно по-ново становище - от учени, които са се информирали за развитието в това отношение през последните 30-40 години: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900714003323

# 7
  • Мнения: 33
Здравейте от мен. Знаете ли някаква диета която да е съвместима с диабетът (на инсулин) , Или някакви хапчета?
Търсиш диета или хапчета - за какво? За отслабване ли? Или за по-добра компенсация на диабета?
И не по-малко важно е за какъв тип диабет става въпрос все пак? Не всеки диабет, който се терапира с инсулин, е непременно тип 1.
Ако искаш отговор, който да ти върши работа, дай малко информация какво точно ти трябва  Peace

Хапчета за отслабване. Тип 1 съм.

# 8
  • Мнения: 8 163
Ето едно по-ново становище - от учени, които са се информирали за развитието в това отношение през последните 30-40 години: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900714003323
Чудесно е, че не спираш да търсиш. Но всяко нещо, извадено от контекст може да доведе до грешни изводи  Peace

В това изследване не е упоменато да са сравнявани диетите на вегани/суровоядци и хора на общо хранене. Следователно публикацията не е удачна като пример за конкретния случай.

Нека се обоснова.

Изследването на Файнман се базира на данни от храненето на средностатистически американци. Това са хора, в чиято диета преобладават бързите захари и животинските продукти. За средностатистическия американец пържените картофи са зеленчук, а под "плод" се разбира ябълков сос, консервирани резенчета мандарина или стафиди с шоколадова обвивка.

С други думи, Файнман е сравнил две групи средностатистически американци: едната просто е намалила количеството бързи захари.

ив21, моят съвет е да не пиеш хапчета. Ако се храниш разумно и спортуваш, ще бъдеш в много по-добра форма, която ще поддържаш с лекота.

# 9
  • Мнения: 2 752
Здравейте от мен. Знаете ли някаква диета която да е съвместима с диабетът (на инсулин) , Или някакви хапчета?
Търсиш диета или хапчета - за какво? За отслабване ли? Или за по-добра компенсация на диабета?
И не по-малко важно е за какъв тип диабет става въпрос все пак? Не всеки диабет, който се терапира с инсулин, е непременно тип 1.
Ако искаш отговор, който да ти върши работа, дай малко информация какво точно ти трябва  Peace

Хапчета за отслабване. Тип 1 съм.
Въпросът с отслабването при тип 1 е доста сложен, ако не е назначено от ендокринолог, който да те наблюдава. Рисковете от хипогликемия са огромни, а и не само това може да е проблем.
Моят съвет е да се обърнеш към добър ендокринолог, който в екип с консултант по хранене за диабетно болни да ти изготвят индивидуален план/диета. Отсега ти казвам, че хапчетата за отслабване не са препоръчителни при диабет. Заедно с това (ако това не е направено досега) трябва да се изчислят точно съотношенията между количество инсулин и грам въглехидрат, т.е. 10 г приет въглехидрат с колко инсулинови единици се компенсира, както и с колко ммол/л увеличават кръвната захар. Освен това трябва да се изчисли и 1 инсулинова единица с колко ммол/л намалява кръвната захар за 1 час време. Има много изчисления, правят се специални тестове, с които да се открият всички тези съотношения и то още преди да се започне с диетата. Процесът е много дълъг и сложен, но принципите, които се научават покрай него, са изключително ценни и това ноухау остава за цял живот. Всичко това звучи много сложно и ужасяващо, но в действителност не е толкова страшно. Аз самата съм минала по тоя път, но не заради диета за отслабване. Мога да помагам с личен опит и съвет, ако има нужда и желание за това. А за диетата пак казвам, че е много важно да потърсиш компетентна помощ.

В София преди години в 17 поликлиника много добър консултант по хранене за диабетици беше Галя Вутова, но нямам никаква идея къде е сега и дали се занимава още с това.

# 10
  • Мнения: 33
Здравейте от мен. Знаете ли някаква диета която да е съвместима с диабетът (на инсулин) , Или някакви хапчета?
Търсиш диета или хапчета - за какво? За отслабване ли? Или за по-добра компенсация на диабета?
И не по-малко важно е за какъв тип диабет става въпрос все пак? Не всеки диабет, който се терапира с инсулин, е непременно тип 1.
Ако искаш отговор, който да ти върши работа, дай малко информация какво точно ти трябва  Peace

Хапчета за отслабване. Тип 1 съм.
Въпросът с отслабването при тип 1 е доста сложен, ако не е назначено от ендокринолог, който да те наблюдава. Рисковете от хипогликемия са огромни, а и не само това може да е проблем.
Моят съвет е да се обърнеш към добър ендокринолог, който в екип с консултант по хранене за диабетно болни да ти изготвят индивидуален план/диета. Отсега ти казвам, че хапчетата за отслабване не са препоръчителни при диабет. Заедно с това (ако това не е направено досега) трябва да се изчислят точно съотношенията между количество инсулин и грам въглехидрат, т.е. 10 г приет въглехидрат с колко инсулинови единици се компенсира, както и с колко ммол/л увеличават кръвната захар. Освен това трябва да се изчисли и 1 инсулинова единица с колко ммол/л намалява кръвната захар за 1 час време. Има много изчисления, правят се специални тестове, с които да се открият всички тези съотношения и то още преди да се започне с диетата. Процесът е много дълъг и сложен, но принципите, които се научават покрай него, са изключително ценни и това ноухау остава за цял живот. Всичко това звучи много сложно и ужасяващо, но в действителност не е толкова страшно. Аз самата съм минала по тоя път, но не заради диета за отслабване. Мога да помагам с личен опит и съвет, ако има нужда и желание за това. А за диетата пак казвам, че е много важно да потърсиш компетентна помощ.

В София преди години в 17 поликлиника много добър консултант по хранене за диабетици беше Галя Вутова, но нямам никаква идея къде е сега и дали се занимава още с това.

Аз имам нейна книга с рецепти уж за отслабване, но нищо от тях не помага.

# 11
  • Мнения: 2 752
То само това не е достатъчно. Нещата са комплексни, затова писах, че преди диетата трябва да се започне с изчисляване на коефициентите. Това е много важно, защото евентуално грешно зададени коефициенти ще доведат много бързо до хипогликемии, а това ще обезмисли всякаква диета. А и тези коефициенти по време на диетата пак трябва да се напасват наново, защото и спортът драстично ги променя. Различното по тежест физическо натоварване води до различна промяна в необходимите количества инсулин. Но пак казвам - без човек, който е компетентен в тази област и те наблюдава почти ежедневно, трудно ще се справиш сама. Поне трябва да ти обясни много подробно как да действаш. Освен това трябва да се заредиш с много тестленти, защото в началото меренето на кръвната захар е много често, напр. когато се правят тестовете за определяне на коефициентите се мери на всеки 2 часа.
Много важно е и на какви инсулини си? Надявам се да са аналогови.

# 12
  • Мнения: 33
То само това не е достатъчно. Нещата са комплексни, затова писах, че преди диетата трябва да се започне с изчисляване на коефициентите. Това е много важно, защото евентуално грешно зададени коефициенти ще доведат много бързо до хипогликемии, а това ще обезмисли всякаква диета. А и тези коефициенти по време на диетата пак трябва да се напасват наново, защото и спортът драстично ги променя. Различното по тежест физическо натоварване води до различна промяна в необходимите количества инсулин. Но пак казвам - без човек, който е компетентен в тази област и те наблюдава почти ежедневно, трудно ще се справиш сама. Поне трябва да ти обясни много подробно как да действаш. Освен това трябва да се заредиш с много тестленти, защото в началото меренето на кръвната захар е много често, напр. когато се правят тестовете за определяне на коефициентите се мери на всеки 2 часа.
Много важно е и на какви инсулини си? Надявам се да са аналогови.

Незнам какви са.. На новорапид и левимир съм.

# 13
  • Мнения: 2 752
Аналогови са, да. Това е по-добрият вариант.

# 14
  • Мнения: 33
Аналогови са, да. Това е по-добрият вариант.


Но постоянно ми е висока кръвната захар дори ако ям нещо съвсем малко. От 25 пада изведнъж на 4-5 и обратното. Пия и хапчета метфодиаб уж за контролиране на нивата на захарта, но уви. И все едно от тях качвам килограми. От както ми смениха инсулина съм качила към 10-15 кг. което е много, а не ям много. Спортувам от 11 години. А съм на 21 г.

Общи условия

Активация на акаунт