Истанбул Пролетен и Цветен [тема 36]

  • 59 559
  • 724
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 5 138

Друго, което ми направи впечатление - този път жените със забрадки и бурки ми се сториха повече от преди.  Rolling Eyes

А котките - учудвам се как се грижат за тях. Навсякъде къщички, хранилки. Дори по витрините на магазините се излежаваха. Което е похвално - такова отношение към животните, не като нас....
Нали арабите наливат пари , бурките ще се размножават
котката в мюсюлманската религия е свещено животно,
спасила е живота на пророк Мохамед докато е правел намаз ,щяла да го ухапе змия и една котка е убила змията ,
затова котките са навсякъде и на почит

Моя европейски ден смятам да е Румели Хисар , Ортакьой, Пиер Лоти
от Ортакьой до Пиер Лоти мога ли да хвана корабче или ?

# 481
  • Мнения: 22
Здравейте!
Чета чудесни разкази на Лаленцето, bialk и други и много ви се раздвам и събирам инфо за бъдещи пътувания.
При нас бяха по-тривиални маршрутите. Пиша ги само заради настояването на Редеми, а и може би за някой друг начинаещ като мен ще са полезни.
Първия ден тръгнахме в 5,30 от София (с ТА). Спирка в Одрин - Селимие джамия и българската църква Св. св. Константин и Елена. Кратка разходка + тава джигер.
Много добре се движехме към Истанбул и аз се размечтах как ще изпълня програмата максимум за първата вечер, но не би. Хвана ни голямо задръстване (петък вечер). Но пък много бързо ни настаниха в хотел „Декор”. Хвърлихме куфарите и се понесохме към спирката на метрото Йеникапъ (на около 5 минути от хотела). Истанбул карт (от автомат в метрото) и оттам до 4 Levent. Оказа се, че тази вечер не работи 4D симулацията. Помотахме се малко и се метнахме отново на метрото до Таксим. Минаваше 8 часа. Голямата манифестация по Истаклял беше в апогея си. Поради многото хора не понечихме да се качим на носталгичното трамвайче, стигнахме разхождайки се до Чичек пасажъ и Балък пазаръ. Пропуснахме сладкарница Инджи (не я видяхме, а и имаше някакви сгради в ремонт). Вечеряхме там (риба и бира), после на друго място ядохме миди, върнахме се на Истаклял, хапнахме сладолед и спазвайки указанията ви, много лесно открихме френската уличка. Първоначалната ми идея беше да стигнем до Хера палас и оттам до Şişhane и да се приберем с метрото, или като включим и Тюнел (успяхме да го видим на третия ден) до Каракьой и оттам с трамвай. Но тъй като много се бяхме забавили с богатата си хранителна програма, от френската уличка се спуснахме до Tophane и се прибрахме с трамвая (до Аксарай). Това е много бърз и удобен вариант за уморени хора. Зяпахме от трамвая забележителностите на Истанбул, които ни предстоеше да видим на следващия ден. Видяхме и осветения фонтан. Около 12 часа си бяхме в хотела.

# 482
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 412
Разказът на Лаленце е чудесен и пак ще го прочета, сега заради инфото.     bouquet

Страхотен е наистина! Благодаря, че го сподели тук!
А вие уважаеми какво чакате,какво се назаландисвате че не разказвате,моля? Mr. Green

 
Пепелче Hugтаман ти пишех на лични и ти си се явила,нищо пак ще ти пиша!

# 483
  • Мнения: 471
Бих искал и аз да напиша подобен, но пустото време все не стига. А освен време се иска и умение при боравенето с думите. При мен и двете куцат Party

Най-вероятно няма да пиша подробен пътепис, а ще пускам кратки коментари плюс снимки от последното ми посещение.

Скрит текст:
Новото паркче до гара Сиркеджи




Фонтаните в Гюлхание не работеха все още




Гюлхание парк













# 484
  • Мнения: 703
Пропуснахме сладкарница Инджи (не я видяхме, а и имаше някакви сгради в ремонт).


И ние я пропуснахме този път, смятахме там да хапнем десерта, но така и не стигнахме до Таксим, а миналата година се ориентирах оттам как да я намерим.
Само да попитам, има ли ходили скоро натам, че преди да тръгнем, четох различни коментари как е затворила, преместила и т.н. и не можах да разбера това дали пак сега е станало или преди няколко години, когато първоначалното и място е продадено на друг инвеститор. Може да успея пак да убедя ММ за следващо ходене до Истанбул, подготвям отсега плана, колко места останаха непосетени още ... Иначе видях на доста места да се предлагат профитероли, но не съм опитвала, предложенията за хапване са толкова много в Истанбул, че няма как да опиташ всичко

И още нещо - само бях чела в темата за салеп, а не знаех какво е. На Чамлъджа видях, че го предлагат и го опитах - ами, страхотно е! Дали се предлага някъде в София?

# 485
  • Бургас
  • Мнения: 33
Кой от двата аквариума в Истанул е по-добър? Уж мислех, че е Тюркоаз, пък прочетох, че бил новия.  newsm78 Бил съм във Валенсианският и беше страхотен, а в Барселона не и нямам база за сравнение Sad

# 486
  • Мнения: 4 550
Лаленце, много хубав разказ! Благодаря ти!   bouquet

# 487
  • Варна
  • Мнения: 437
Здравейте на всички Simple Smile
Другият месец с приятеля ми планираме да си направим една самостоятелна екскурзия до Истанбул. До сега не сме ходили. Виждам, че Сиркеджи е по-добрият вариант от Лалели, но заради цените или заради близостта до повечето забележителности? Гледаме да спестим максимално от цената на хотела, за да останат повече парички за забележителностите Simple Smile Така, че някой който си е търсил сам евтин хотел, моля да сподели. Благодаря предварително  bouquet

# 488
  • Варна
  • Мнения: 437
И още един въпрос - вариантите ни за автобус са Нишикли Травел и Метро. Свързах се единствено с Нишикли, от където ми отговори една изключително нелюбезна жена и при въпроса колко по-рано да си купя билет ми затвори телефона. С Метро предполагам ще е малко по-скъпо, но ако автобусът е по-удобен си струва. Пътувала съм до Кушадасъ с български автобус и преживяването беше меко казано кошмарно.

# 489
  • Мнения: 471
Виждам, че Сиркеджи е по-добрият вариант от Лалели, но заради цените или заради близостта до повечето забележителности?

Сиркеджи е не само близо до основните забележителности в Стария град, но и до главното пристанище Еминьоню. На пешеходно разстояние е дори до Истиклял и Таксим. Сиркеджи (като изключим булеварда, по който се движи трамвая) е зона, забранена за движение на автомобили, което го превръща в тихо и спокойно за нощуване място. Хотелите в Сиркеджи обаче са с по-малки стаи от тези в Лялели, а баните са направо микроскопични. Друг недостатък е храната в Сиркеджи - тя е значително по-скъпа от Лялели.

# 490
  • София
  • Мнения: 413
Пропуснахме сладкарница Инджи (не я видяхме, а и имаше някакви сгради в ремонт).


И ние я пропуснахме този път, смятахме там да хапнем десерта, но така и не стигнахме до Таксим, а миналата година се ориентирах оттам как да я намерим.
Само да попитам, има ли ходили скоро натам, че преди да тръгнем, четох различни коментари как е затворила, преместила и т.н. и не можах да разбера това дали пак сега е станало или преди няколко години, когато първоначалното и място е продадено на друг инвеститор. Може да успея пак да убедя ММ за следващо ходене до Истанбул, подготвям отсега плана, колко места останаха непосетени още ... Иначе видях на доста места да се предлагат профитероли, но не съм опитвала, предложенията за хапване са толкова много в Истанбул, че няма как да опиташ всичко

И още нещо - само бях чела в темата за салеп, а не знаех какво е. На Чамлъджа видях, че го предлагат и го опитах - ами, страхотно е! Дали се предлага някъде в София?

Миналата година ходих в сладкарница Инджи на новото място, в пряка на Истиклял, в близост до Таксим.

# 491
  • Варна
  • Мнения: 437

[/quote]

Сиркеджи е не само близо до основните забележителности в Стария град, но и до главното пристанище Еминьоню. На пешеходно разстояние е дори до Истиклял и Таксим.
[/quote]

Но те нали са в азиаткската част? Как така се стига пеша newsm78

# 492
  • Мнения: 5 138

Сиркеджи е не само близо до основните забележителности в Стария град, но и до главното пристанище Еминьоню. На пешеходно разстояние е дори до Истиклял и Таксим.
[/quote]

Но те нали са в азиаткската част? Как така се стига пеша newsm78
[/quote]
 Shocked

# 493
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 412
 Mr. GreenКартата,Лотер,картата...
и.... CrazyЧетене!
Нервакова,няма пълно щастие,джанъм!  Mr. Green
От Ортакьой нямаш директ до ПиерЛоти.

# 494
  • Мнения: 5 138
Mr. GreenКартата,Лотер,картата...
и.... CrazyЧетене!
Нервакова,няма пълно щастие,джанъм!  Mr. Green
От Ортакьой нямаш директ до ПиерЛоти.

а вариант да се върна на Кабаташ или Еминьоню

От Еминьоню с автобус 36CE, 48E, 399B, 399C. Слиза се на спирка TELEFERİK PİERRELOTİ. Или с ферибот по линията HALİÇ HATTI до пристанище Eyup.

Тези автобуси мога ли да ги хвана от Кабаташ или задълже на Еминьоню да се върна .

Общи условия

Активация на акаунт