Будапеща - перлата на Дунав 8

  • 15 994
  • 243
  •   2
Отговори
  • Мнения: 5 266
Заповядайте в нова тема, другата вече е пред заключване Hug

Информация от тема 7:

Будапеща (Budapest) е столицата на Унгария. Разположен е в Среднодунавската низина, на двата бряга на река Дунав и заема площ от над 550 кв.км.  Будапеща е една от най-атрактивните дестинации за туристите, както от Европа така и от Северна Америка, а напоследък  и от Азия.

Будапеща всъщност е обединение на три градчета – Буда, Обуда и Пеща. През 106 г. римляните основали селището Аквинкум на североизточната извивка на р. Дунав. След това населението му се сменило няколко пъти. Дошли маджарите. Те се отделили от финландското уграинско племе с корени в Сибир. Маджарският град, с двореца и овалната си стена, започнали да наричат Буда, а Аквинкум бил наименуван Обуда. Отсрещната страна на реката била също заселена, за да я кръстят Пеща. След като била завладяна от турците, а по-късно освободена от австрийската армия през 1869 г., Унгария се превърнала в пълноправен партньор в Австро-Унгарската монархия. Будапеща станала едно от най-важните пристанища на Дунав, а скоро и индустриален център.

Много любопитни за туристите са внушителния комплекс на Унгарския парламент, Рибарският бастион, Кралският дворец и Националната опера. Изключителна интересна за посетителите на Будапеща е и пистата за Формула 1, изградена на около 20 км от града през 1986 г. Ежегодно в средата на август, за да наблюдават Формула 1, пристигат около 120 000 фенове от цяла Европа. На един от островите на река Дунав – Маргарет,са изградени множество спортни площадки и басейни. Множество кораби-ресторанти кръстосват Дунав в района на Будапеща, предлагайки забавления за туристите.

Въпреки че бе доста обновена, Будапеща е успяла да запази своя дух. Днес към река Дунав, стария дворец Ар Нюво (Art Nouveau) и широките булеварди, се присъединяват гурме ресторанти и модерни барове. Тези, които обичат историята, но в същото време искат и забавление, идват тук.

Будапеща е отлична както за разходка, така и за вълнуващи преживявания. Река Дунав минава точно през сърцето на унгарската столица, образувайки перфектен ориентир за туристите. Няма значение дали се движите из криволичещите улички от страната на Буда или сте по булевардите от XIX в. от страната на Пеща. На всеки заинтересуван от история ще му е трудно да стои далеч от Буда, където дворецът ви потапя в средновековната атмосфера на Будапеща. Пазарните маниаци много бързо ще бъдат привлечени от другата страна на реката, където магазините и нощния живот се борят за вниманието на всички.

Важна информация:

Валута: Унгарски форинт (HUF). Ориентировъчно 1000 фт = 4,79 лв (към 21.10.2022)

Спешен телефон: 112
Директни линии за англоговорящи: +36 1 438 80 80
Денонощни медицински услуги: +36 1200 01 00 (Falck SOS Hungary)

Туристическа информация
Главен туристически офис
Адрес: Március 15. tér 7

Аптеки
Няколко аптеки предлагат 24-часови услуги. На посочените телефони можете да звъните по всяко време:

Аптека на адрес: Frankel Leo u. 22,
Тел: +36 1 212 43 11

Аптека на адрес: Béke tér 11
Тел: +36 1 320 80 06

Зъболекар
Profident
Адрес: Karoly krt. 1
Тел: +36 1 342 69 72

SOS Dental Service
Адрес: Kiraly u. 14
Тел: +36 1 322 96 02

Транспорт

Карта на метрото
Дневни карти и билети за градския транспорт

Пътеводители:
Будапеща в Wikitravel


Забележителности:

Мостът Сечени ще бъде затворен за реставрация от септември 2018 година

Он-лайн билети за посещение на Парламента (билет 2200 фт+250 фт такса)
Тропикариум
Зоопарк
Великата синагога
Музей на терора
Кралски дворец (Национална художествена галерия)
Безплатни пешеходни турове
Културният афиш на Будапеща - онлайн купуване на билети

Инфо сайтове
Официалният туристически сайт на Будапеща
Инфо сайт за Будапеща 1
Инфо сайт за Будапеща 2
Инфо сайт за Будапеща 3
Инфо сайт за Будапеща 4
Инфо сайт за Будапеща 5

Молове
Арена
Аркад
Мамут

Стари теми

Будапеща - 7
БУДАПЕЩА - 6
БУДАПЕЩА - 5
БУДАПЕЩА - 4
БУДАПЕЩА - 3
БУДАПЕЩА - 2
БУДАПЕЩА - 1

Последна редакция: пт, 21 окт 2022, 09:12 от Ли Лу

# 1
  • Мнения: 179
Къде ме върнахте.. 2014 година ходих с родителите ми ,какво ли не казваха преди това ,как изпускам красота, храна ... та взех че се съгласих, тръгнах с тях ... отседнахме в един хотел Корвин или нещо такова ... обикаляхме толкова много .. влязахме в един ресторант ,то беше като маза ,помня даваха Пулев и Кличко .. ние грам унгарски не знаехме ,английския ни куцаше зверски тогава .. как се оправих оправихме, не мога да кажа .. но сервитьора беше страшно любезен .. с мимики и жестове се разбрахме ... казах си това е един невероятен град ...
Коледа 2020 вече с мъжа ми ни се наложи да пътуваме от Испания, естествено голямо хвалене беше от моя страна ..  мъжа ми остана страшно очарован .. сега чакаме дете .. живот и здраве екскурзията до там е сигурна ..

# 2
  • Мнения: 5 266
Страхотно Hug Аз само съм минавала, сега ще ми е първият престой - шест дни в пети район, резервирахме през airbnb, защото се нуждаем от две спални. Сега търся паркинг за колата, където да престои без да я местим срещу добра цена, както и препоръки на заведения в централните райони.

# 3
  • Балчик
  • Мнения: 249
Някой не се ли прибра скоро от Будапеща. Ние сме с полет от 6.00 на връщане и не разбрах автобус 100Е дали е денонощен. Това което успях да намеря е, че се движи на всеки 7-10 минути всеки ден, през деня и на всеки 30-40 минути през нощта, между полунощ и около 3:30 сутринта. На нас ще ни трябва в диапазона между 3.00 и 3.30 . Дали имаме шанс?

# 4
  • Мнения: 3 767
И аз планирам 2 дена през Ноември. 11 и 12ти
Обмислям разходка и извън БП единия ден. Зимата корабчетата не вървят май въобще по маршрута към/от Вишеград?
Дали има някъде разписанието на корабчетата?

Търся и нещо музикално за едната вечер. Джаз може би? Опера?

# 5
  • Мнения: 275
Чета ви и чак ме е срам да призная, че всеки месец идвам в Будапеща за по няколко дни (половинката е унгареца, но не живеем там.). Будапеща се превърна в мястото на което се чувствам най-добре. Макар сега да осъзнавам, че не съм обикалял толкова града, колкто ми се иска. Вишеград ни е любима дестинация, ходим и до Tatabánya и Győr (не знам как да ги запиша на български език). В самата Будапеща много любими са ми зоологическата градина, термалните бани и остров Маргарет. Ресторанти не сме посещавали толкова, а до летището взимаме такси, най-удобно е.

MarietaYo ще проверя днес за корабчетата за Вишеград и ще пиша.

# 6
  • Мнения: 45
Здравейте! Ще бъдем в Будапеща за 5 дни около Нова година и ще съм много благодарна да ми препоръчате ресторанти с новогодиша вечеря или съвет къде да гледам. Благодаря!

# 7
  • Мнения: 1 406
Потвърждавам, че остров Маргарет е едно уникално място за разходки, подценявано доста от хората.

# 8
  • Мнения: 5 266
Привет Hug

Нашите шест дни Будапеща отминаха като миг. Наистина прилича на Виена, но с разликата, че реката минава през града, а не само покрай него (във Виена само два квартала са от другата страна на реката и се явява по-скоро края на града). Видя ми се и широк град, поне откъм булеварди, площади...

Скрит текст:
Времето беше прекрасно – какъв късмет. Един ден прехвърчаха някакви капчици дъжд, но не са ни били нужни чадъри, а и до обяд росата приключи. Температури между 15 и 19 градуса, но без вятър. За мен такава е идеалнaта есен.

Локациятa на апартамента ни беше точно пред спирката на моста, който е в ремонт, но пак бихме отседнали там, защото районът е перфектен за разходка пеша – всичко ни беше „през пресечка“.

Не зная каква отстъпка ни направиха в туристическото бюро, но два дни хоп-он-автобус за четирима беше с минимална разлика от билетите за два дни, затова взехме 48 часа (54.000). Очевидно три линии сега са на една и съща фирма и пътувахме с различни автобуси срещи тези билети. Отсечката е една и съща. Един ден отделихме на парка и околността и един цял ден на замъка и неговите близки забележителности. Следващите дни пеша, вече знаехме кое къде е и беше лесно.

Без да искаме седнахме в заведението на Джейми Оливър, италианска кухня – не беше лошо, но нищо особено. Четирима човека платихме за обяд около 45.000. Откъм гастрономия далеч по- интересно беше в халето на пазара, както и популярните пълнени коминчета. Не намерих със солен пълнеж, от сладките най-много ми хареса с ябълковия щрудел.

Цитаделата е затворена, но може да се стигне до нея и има три места, на които излизат прекрасни снимки. Определено си струва изкачването, дори и самият паметник да е ограден.

Синагогата, катедралата и операта са много интересни, тук хванахме дни без опашки. Открихме и галерия на фигури от метал, но последния ден.

Хванахме „дните на революцията“, официално са от 23.10 дo 10.11 и парламентът не беше лесно да се посети. Или имаше ограничения, или беше изцяло затворен за външни лица. Чакахме до псоледния ден и тогава уцелихме последните четири билета за тур на испански, но поне го посетихме. За къщата на терора опашката беше прекалено дълга, а ние изморени - другия път.

Нашето посолство ни впечатли със сградата си. Много красиво и на перфектно място! Въобще целият булевард Andrassy е разкошен.

Не намерихме евтиния паркинг, който ми препоръча позната и си оставихме колата в хотела Кемпински до апартамента. Пет пълни дни струваха 60.000, може да се плаща на ден или за часове. Със сигурност не е най-добрата оферта, но не ни се обикаляше, а и бяха супер любезни.

Смяната на пари на място не ми изглеждаше да е по-изгодна от в нашата банка, затова бих обменила пари преди тръгването.


И така - от мен препоръка за Будапеща със сигурност Nature High Brightness

# 9
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Здравейте! Ще бъдем в Будапеща за 5 дни около Нова година и ще съм много благодарна да ми препоръчате ресторанти с новогодиша вечеря или съвет къде да гледам. Благодаря!

И ние обмисляме нова година в Будапеща.Сега почвам търсене на хотел,и програма за разходки.

# 10
  • Мнения: 3 767
Може ли да се разчита на автобус 100Е за трансфер до летището? 1 час стига ли му? Къде спира на летището?

# 11
  • Мнения: 744
Може да, до спирка Астория се стига за по-малко от час.Като се излезе от летището се вижда спирката, билети се купуват от автомат до автобуса, има и служители, които ви ориентират.

# 12
  • Мнения: 3 767
Мерси, мен ме интересува обратноя вариант -
Deák Ferenc tér до летището в Неделя сутрин. Надявам се са няма и трафик много.

# 13
  • Мнения: 744
За летището взехме такси през букинга, че се притеснявах да не закъснеем. Предполагам в недиля е по-спокойно.

# 14
  • Мнения: 3 767
За летището взехме такси през букинга, че се притеснявах да не закъснеем. Предполагам в недиля е по-спокойно.
Колко струваше таксито? За няколко човека сигурно е на сметка
Bus shuttle -a e 20 E мисля на човек.

Общи условия

Активация на акаунт