Будапеща - перлата на Дунав 8

  • 14 340
  • 227
  •   1
Отговори
# 45
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 180
Здравейте, пътешественици. Търся информация за банята Сечени - каква е разликата между билет с локър и с кабинка, има ли къде да се обядва, ако останеш цял ден? Всяка друга информация също би ми била полезна.
Благодаря!
Бях с обикновен/locker билет в делничен ден (7000 Ft), за кабинка, ако не ме лъже паметта, беше около 11000 Ft на човек, а трябва да сте поне двама (нещо такова беше).
Има къде да се хапне (вътре има скромен бар), ако сте в топло време ще може и отвън да седнете на барче.
Престоя в басейните с горещата вода (38 град) е препоръчително 20 мин, ако ще плувате в хладния басейн (26-28 град) си носете плувна шапка, без нея не пускат. Цял ден ми се струва смело, къпалнята не е с размерите и възможностите на Термите. Но пък може да го комбинирате с масаж.

# 46
  • Мнения: 196
Здравейте, пътешественици. Търся информация за банята Сечени - каква е разликата между билет с локър и с кабинка, има ли къде да се обядва, ако останеш цял ден? Всяка друга информация също би ми била полезна.

Благодаря!

За разликата в цената Радика ви е отговорила. Другата разлика по принцип е, че ако си вземете билет само с локър ще се преобличате в обща съблекалня, с кабина ще има къде да се преоблечени отделно. Ние бяхме с локър и поне в дамските съблекални беше прилично, дали ще има други преобличащи се заедно с вас във същата съблекални е въпрос на късмет.
Ние стояхме до обяд и честно казано можехме и още ако нямахме и други планирани неща. Особено през топлите сезони е приятно да се повече на слънце между пробването на различните басейни. Външните определено ми харесаха повече, вътре е красиво, но понеже басейнчетата са по-малки - и по претъпкано с хора.  Ако нямате намерение да следите цял ден препоръчвам да отидете рано сутрин, защото после пристигат повече хора...
По барчетата има и хапване и пиене.

# 47
  • Мнения: 36
Благодаря за полезните отговори. А коя от двете бани бихте препоръчали - Сечени или Гелерт?

# 48
  • Мнения: 196
Благодаря за полезните отговори. А коя от двете бани бихте препоръчали - Сечени или Гелерт?

За Гелерт не мога да дам мнение, защото времето не ни стигна и за там.  Мога да препоръчам Палатинус на остров Маргарет - има доста повече външни басейни, включително такъв с изкуствени вълни, до вътрешните изобщо не стигнахме. А и разходката оз острова е приятна сама по себе си.
Сечени също си заслужава...

# 49
  • Мнения: 84
Здравейте,предстои ни организирано пътуване до Будапеща.Офертата е само със закуска,бихте ли ми казали колко форинта трябва да си обменя за храна и евентуално да ми препоръчате места с евтина и вкусна храна
Благодаря предварително!

# 50
  • Варна
  • Мнения: 3 925
Здравейте,предстои ни организирано пътуване до Будапеща.Офертата е само със закуска,бихте ли ми казали колко форинта трябва да си обменя за храна и евентуално да ми препоръчате места с евтина и вкусна храна
[/quote

плащайте с карта = имайте форинти за 30 - 40 лв. - за 00 , коминче , семки и бонбонки
хранихме се на покрития пазар до моста  Либерти  = Central Market Hall
Nagy Vásárcsarnok
Залагайте на гулаш = където и да пробвахме все хубав
и едни питки на Central Market Hall харесахме - нещо като лаваш

# 51
  • Мнения: 196
Здравейте,предстои ни организирано пътуване до Будапеща.Офертата е само със закуска,бихте ли ми казали колко форинта трябва да си обменя за храна и евентуално да ми препоръчате места с евтина и вкусна храна
Благодаря предварително!

Много е относително колко пари точно.  Същи зависи дали искате да сядане на ресторант или да ядете нещо набързо на крак.
Ако имате път към Еврейския квартал, определено препоръчвам Frici papa (Frici Papa
+36 1 351 0197
https://maps.app.goo.gl/PNYp61hcKmeEq9NA9) - малко ресторантче, с много вкусна домашна храна на добри цени.  Всички сервитьори, на които попаднахме говореха добре английски, така че може и да ги питате да препоръчват неща от менюто. Може да се наложи да почакате, вечер имаше доста хора, но си заслужава.
Pater Bonifac (Pater Bonifac Restaurant
+36 1 312 0058
https://maps.app.goo.gl/vfuoKRQcNZW9ye5N6) близо до Площада на героите. Също вкусна унгарска храна. Пюрето от кестени беше страхотен десерт!
Лангош в Retro langos (Retró Lángos Budapest
+36 30 824 2679
https://maps.app.goo.gl/wAKAegXfuLvJz9fb6)  близо до Базиликата. Цените почват от около 1000 форинта, зависи от топингите. Големи са, на нас по един на човек ни стигна за наяждане. Има масички, където да се седне.
Идете на сладкарница - имат много вкусни торти - добош, естерхази и т.н.
Препоръчвам също Turo rudi https://european-products.net/wp-content/uploads/2021/01/normal_et-600x600.png - шоколадови десертчета с пълнеж от нещо като сирене котидж. Има ги в супермаркети, държат се в хладилници.
Козуначените комитета от улица Ваци, не ми харесаха чак толкова. За мен най-вкусни бяха близо до гара Örs vezér tere, но дотам надали ще имате път.
Gelato Rosa известна джелатерия точно до Базиликата - НЕ препоръчвам. Сладоледите не са нищо особено, нямат много общо с джелато и не си струват чакането на опашка.

Общо взето, ако мръднете малко встрани от капаните за туристи около по-известните обекти има доста и разнообразни варианти за хапване, както за по-малък така и за по-голям бюджет.

# 52
  • София
  • Мнения: 346
Аз се върнах преди 5 дни от Будапеща.  Бях обменила в тяхна валута около 600лв., и ги изхарчихме общо взето за ресторант /2 пъти/ и атракции, но повече плащахме с карта, на коледните базари на много малко места приемаха в кеш. Чаша вино е около 1200-1400 /5,70-6,70лв./ форинта на базарите, по - малките улички е по-малко пари, около 800форинта. Имайте предвид, че на базарите си е по-скъпо отколкото извън тях. Ползвахме много градски транспорт, купихме си карта 7 дневна поименна е, от летището 6500 форинта(и не се валидира никъде, само се показва на проверяващите) и ползвахме всичко, трамвай, автобус, метро, квото имаше. От летището до центъра пътувахме около 40мин., с Е100 (супер фрашкан и е с отделен билет)и после метро. Препоръчвам Е200, по-малко хора има за него. За тоалетна е 400 форинта на повечето места или 1 евро. Прецакват с еврото да знаете. На няколко места пише примерно 400форинта за нещо си, и в евро 2 или 2,50евро, тоест завишават го. Така, че внимавайте. От летището можете да си вземете карта на града, безплатна е, с посочени атракциите им. Градският им транспорт е свързан с гугъл мапс и е много точен, никакви закъснения. Няма прегради на метрото като нашето и понякога няма контрола на входа, но е по-добре да имате билети, защото има контрола понякога и глобите са много солени и няма мърдане. Видях как глобиха няколко чужденци правеха се на луди, че не знаели, но не мина номера. Препоръчвам да се возите на най-старото метро в Европа, което е в Будапеща и са си с влакчетата от едно време/линия 1/. За замъка Буда е безплатно посещението /частично е в ремонт на някой части/, като билети ще ви трябват само за църквата Матиаш и наблюдателната площадка на Рибарския бастион. Да споделя, че посетихме Къщата на терора, но не ми хареса. Вътре има само един макет на танк, видеа с убити еврей и нацистки униформи, както и телефони и предмети от комунистическия режим. И е изключително депресиращо вътре, лично аз не издържах да гледам тия трупове на видеа, снимани по-това време и излезнах по-рано. С приятеля ми коментирахме след това, че имаме късмет, че не сме живяли по това време. Освен това служителите там се държат все едно ще откраднеш нещо, та изискват да си оставиш раницата(което ме притесни, заради личните ми документи и парите), якето и всичко на гардероб.
Довечера, като съм си вкъщи, ще споделя някоя снимка, че съм на работа в момента Simple Smile

# 53
  • Мнения: 274
Относно плащането, най-добре е да се ползва карта, а ако обменяте пари, правете го на чейндж бюро, а не в банка. Таксите в банките са по-високи от тези на бюрата.

# 54
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 180
Здравейте, предстои ни организирано пътуване до Будапеща. Офертата е само със закуска, бихте ли ми казали колко форинта трябва да си обменя за храна и евентуално да ми препоръчате места с евтина и вкусна храна
Благодаря предварително!
За храна не се притеснявайте, няма да останете гладни, по мое мнение, това е нация, която силно се страхува да не огладнее - от 10 търговски обекта - 7 са за хапване и пийване (вкл. кафе), така че кръчми, ресторанти и заведения на всяка крачка, от екзотично до национално меню.
Навсякъде (може и да има изключения, ние не попаднахме) може да се плаща с карта, вкл. и при ползване на тоалетна.

# 55
  • Мнения: 920
Здравейте, много спешен въпрос към пътуващите с коли. Колата ни има затъмнено предно стъкло. Преди малко позанти казаха,че ще ми направят пролем в  Унгария и Австрия . Има ли такова нещо или ме пратиха в кайсиите .Благодаря предварително

# 56
  • Мнения: 5 262
мама_съни, в Австрия наистина не дават предно затъмнено стъкло, но е друг въпрос дали ще ви направят проблем (глоба). Доколкото си спомням от някакво предаване, ако имаш ПТП и си със затъмнено предно стъкло, застраховката не поема нищо. За Унгария не мога да кажа.

Скрит текст:
Обикновената глоба, ако стъклото не е добре почистено от скреж примерно, е 100,- евро. Нещо подобно ще е за затъмнено стъкло, не зная конкретни суми - спекулирам Blush

# 57
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Привет! Била съм в Будапеща само веднъж, тази година през март, но още тогава си обещах да се върна. Направих резервация за началото на януари с две приятелки, имам  РД. Резервирах ап на улица Ваци. До тук добре. Въпросите ми:
1.Харесах вечеря с корабче по Дунав и фолклорна програма. Виждам че има добри отзиви, доковете от които тръгват са ни близо до ап. Има по-големи корабчета и катамаран. Кой вариант препоръчвате? С катамарана времето е по-дълго, 3 часа, искат офиц облекло , от описанието не става ясно  дали вечерята е шведска маса или със сервиране. Добра ли е изобщо идеята или да търся хубав ресторант.
2. Отзиви за  Rudas Spa? Това в следващ ден. Офертата включва и брънч.

Последна редакция: пт, 16 дек 2022, 16:36 от мама САННЯ

# 58
  • Мнения: 36
Здравейте.

Някой посещавал ли е Lumina park https://luminapark.eu/en/gallery/

# 59
  • София
  • Мнения: 1 831
Скрит текст:
Моля за разяснения относно билетите за градски транспорт и по специално този блок от 10 билета. Може ли ние като четиричленно семейство да ползваме такива билети (т.е. 3 пътувания *4 + 2 обикновени за 350 форинта) или тези 10 билета трябва да се ползват от един човек? Как става закупуването на такива билети? Мога ли да ги взема онлайн?
Благодаря предварително на отзовалите се!


3 пътувания ×4  са повече от 10 билета... По-удачен ще ви е варианта за 24-Hour Group Travel Card - важи за максимум 5 човека, струва 3 300 HUF и не е нужно да я валидирате всеки път при качване в транспорта както е с билетчетата. Приложението BudapestGo е изключително удобно, но през него не могат да се купят нито 10-те билетчета, нито груповата карта обаче, трябва да ги вземете на място от някоя машинка.

Не знам дали ще ви трябва, но имайте предвид, че за автобус 100Е от/до летището се взима специален билет и там дневните карти не важат.

Може ли линк към тази карта 24-Hour Group Travel Card , че не мога да я открия? Благодаря предварително! 
Видях я, но вече е 5000 HUF

Последна редакция: сб, 24 дек 2022, 09:12 от verabel

Общи условия

Активация на акаунт