Домашни любимци - декоративни зайчета 7

  • 43 758
  • 752
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 10
Благодаря , дано !

# 721
  • Мнения: 165
Миличкото, дано всичко да мине само с антибиотика.  Praynig
За упойката не се притеснявайте, вярно, че винаги има риск. Моето зайче през 4 месеца го угояват за да му изпилват зъбите, защото той почти не яде сено и не ги изпилва. Важно е после да му пуснат кръвни изследвания за да видят черния дроб. При нас се беше увредил и пием легафитон.
Успех!  Praynig Praynig Praynig

# 722
  • Мнения: 10
Еми да ама така зайчето се мъчи ... Sad

# 723
  • Мнения: 10
Ето на какво попаднах в един друг форум !

Цитат
Здравейте, казвам се Зорница и искам да споделя с всички, на които тази информация може да помогне, личния ми опит за лечението на хроничния абсцес при декоративните зайци. Не съм специалист по ветеринарна медицина, но имам заек, който имаше същия проблем.

ПРЕДИСТОРИЯТА:
Ако ми позволите ще ви разкажа историята хронологично. Преди шест години моят приятел държеше да ми подари декоративен заек, защото никога не съм имала животно, а това ми е било мечта от дете. При което аз избрах едно прекрасно същество със сиво-бяло козина и щръкнали уши. Той (мъжки е) е по-гальовен от котка и се радва на огромно внимание и свобода из цялата ми стая.
Когато преди шест години дойде у нас бих могла и да предположа какво ще се наложи да изтърпи той и ние покрай него. Преди три години в лавата част на главата, между окото и носа, се появи гнойно образувание, което нарастна изключително бързо. Заведохме го в една малка ветеринарна клиника, където (както сигурно знаете щом четете това) направиха разрез, промиха го и ни го дадоха да го промиваме вкъщи докато заздравее без да могат да дадат обяснение за причината, която го е предизвикала. Всичко което ни казаха беше, че това се случва често при зайците, рецидивира и НЯМА лечение. Реших да сменя клиниката! Избора ми попадна върху Обединена ветеринарна клиника като най-голяма и „реномирана” във Варна.
За съжаление първият доктор беше прав и абсцеса започна да се появява отново и отново все по често - началото през 3 месеца, след това през 2, докато накрая се появяваше през наколко седмици. Всеки път горкото животинче беше подлагано на същата инвазивна процедура с упойка, а накрая и без, за де не навредят на черния му дроб. За въпросната процедура забележете се плаща по 20-30 лв. Запознах се с ВСИЧКИ лекари във въпросната клиника – един от друг по-незаинтересовани (колкото и да не изглежда така) и НЕКАДЪРНИ.
Последният път когато отидохме по спешност беше защото забелязах замъгляване на окото му. Това беше причинено от гнойта, която беше започна да излиза през слъзния канал на окото. Лекарката каза: „Киста! Ще трябва не след дълго да се отстрани окото! Слагайте капки!” Бях УЖАСЕНА! КАК ТАКА! Представяте ли си как аз, която трябваше да се грижа да това животно, трябваше да реша да го осакатя доживот или да реша, че е по-добре да го убия вместо това?!?!

РЕШЕНИЕТО:
Моят приятел тагава, вече със сериозни съмнения в компетентността на ветеринарите, реши, че трябва да вземем нещата в свои ръце. Прибегнахме до неизчерпаемия източник на информация – интернет. Никой в България не беше чувал такова лечение. Представете си изненадата ни когато установихме, че зад океана в САЩ за този често срещан проблем има известно лечение, прилагано от 60-те години на миналия век, за което има изчерпателни научни статии.

http://www.morfz.com/bicillin.pdf - това е оригинала на статията, която ни помогна.

Започнахме да търсим необходимия за схемата на лечение penicillin G benzathine/ penicillin G procaine или bicillin. Намерихме го във ветеринарна аптека под търговкото наименование Duplocilline LA 100 ml – водна суспензия за инжектиране съдържащ в 1 мл - Procain benzylpenicillin 150 000 I.U. и Benzatin benzylpenicillin 150 000 I.U. (общо 300 000 единици в 1 мл).
В листовката е опомената препоръчителна доза от 1мл на 10кг през 72 часа. Ние обаче решихме са се придържаме към схемата на лечение в статията:

- за зайци под 2,5 кг - 75 000 единици (или 1/4 мл от същия препарат - Duplocilline LA) през 48 часа за 8 седмици, след което 75 000 единици през 72 часа за 4 седмици.
- за зайци над 2,5 кг - 150 000 единици (или 1/2 мл от същия препарат - Duplocilline LA) през 48 часа за 8 седмици, след което 150 000 единици през 72 часа за 4 седмици.

Това е иначе простата схема на лечение, която приложихме и след която моят заек вече година и половина е жив, разминал се на косъм от смъртта, без да е имал рецидив на абсцеса.

НЯКОИ ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ:
Казват, че с всичко се свиква. Това, че се съгласявам с това иначе общо твърдение е свързано точно с лечението на домашния ми любимец.
Не съм плашлива, не ме е страх от инжекции или други подобни, но когато трябваше да гледам как малкото пухкаво зайче се мъчи всеки път след операция в началото едва не припадах. После започнах сама да го промивам. Когато разбрахме за това лечение отодохме отново до клиниката с разпечатана статията и се оказа, че ние обясняваме на лекарита какво е лечението! Удариха ни първата инжекция и това беше. Прибрахме се и помислихме, че такова продължително лечение ще трябва се провежда вкъщи, защото не може през ден в продължение на три месеца да ходим до другия край на града заради това. След като баща ми би една инжекция, приятеля ми също се опита следващия път, реших, че трябва да бъда силна и да се погрижа за това, защото нося пряка отговорност. Така до края на лечението бях била повече инжекции отколкото бях виждала през живота си. А как?
Не всички зайци са кротки и съдействат като моя. Дори в клиниките винаги има някой, който асистира. Аз го правих сама. Беше важно в стаята да е тихо за да не се плаши той и да не се притеснявам допълнително аз. Имах една голяма кърпа за плаж, която постилах на земята. Проготвях всичко, което ми трябва до мен. Взимах зайо и сядах на глезените си (както сядат на японските чаени церемонии) и го слагах на земята между краката си обърнат към мен. Така той няма къде да отиде, а и се чувства сигурен. Инжекциите се поставят подкожно. Важно е да забивате иглата в задния бут по посока на опашката, а не по посока на корема, защото има опасност да перфорирате някое черво. Имайте предвид, че кожата на зайците е изключително дебела и ше ви трябва доста усилие да я пробиете. Забивайте иглата косо докато сте хванали с пръсти част от кожата. Моят заек се плашеше повече ако инжектирах по-бързо антибиотока отколкото от самото забиване на иглата. Имайте предвид, че ви трябва доста дебела игла, защото антибиотика е ставнително гъст, а ако е по-тънка може и да се счупи при забиването (кожата наистина е адски дебела). Не помня точно иглите какви бяха – по добре попитайте ветеринар за това (бяха със кафеви накрайници ако това ще помогне). Самите сприцовки е по-добре да са тънки – за малки дози, защото така ще прецените по-лесно точната доза. Всеки следващ път правете инжекцията на другия бут. Както е указано в листовката на препарата. Най-добре си водете дневник – датата, часа и от коя страна сте сложили последната инжекция. Имаше случаи когато при забиване на иглата засягах кръвоносен съд – тогава трябваше да я извадя и сложа отново, за да е подкожно - не венозно или мускулно. Не забравяйте да почистите с памук със спирт мястото на инжекцията (така и козината няма да Ви пречи да виждате кожата). Не забравяйте и, че в иглата не трява да има никакъв въздух!!!
Казват, че зайците имат висок праг на болката и предполагам е така. Съжалявам, че все пак трябваше да изтърпи всичко това и чак накрая открихме схемата на лечение, но по-добре късно отколкото никога както казват. Той много ми помогна – сякаш знаеше, че е за негово добро и трябва да го изтърпи. Няма нужда да Ви обяснявам колко съм разочарована от ветеринарните лекари – не знам дали беше заради 30-те лева сигурен доход на процедура или от некомпетентност и нежелание да потърсят решение, но се надявам, че моя опит може да помогне и на Вас. Не губете надежда! Вашите пухчовци все още имат шанс – който каквото и да Ви казва – знам го от личен опит и го разбрах по трудния начин, но съм щастлива, че сега зайо е до мен!

# 724
  • Мнения: 768
 Да, dida88, общо взето така стоят нещата. Затова споделих личен опит с различно от стандартното "лечение". За щастие попаднахме на отзивчива и много човечна докторка, която работи със сърце и имаше предишен опит с доста подобна история на описаната. Аз предпочетох съвестно да го разнасям за инжекциите до кабинета, не посмях сама, важното е да се спазва стриктно графика.
 Не го правят заради 30те лева, поставянето на антибиотика излиза пак толкова на месец - по 2 лв на бодване. Така са ги учили, това пише в учебниците. Просто не ги боли, за да търсят алтернатива.

Последна редакция: ср, 06 яну 2016, 23:49 от Summer Smile

# 725
  • Мнения: 347
лелеее колко се радвам ,че има такава група  Hug
Здравейте ! И аз имам малко сладко декоративно зайче на 2 годинки , обаче днес забелязах в едното му ушенче лека разранена пъпчица от вътрешната страна на ушната мида , а на другото ухо - от външната (мъхестата част) лека пъпчица ,но без зачервяване .
Ходихме на ветеринат и той ни каза ,че може би е предпоставка за краста на ушите при зайчетата и му намаза ушичките с нещо като йод , изписа ми да му пръскам в ушенцата 3 дни Ектолуцил и след 10-15 дни пак .
Сега му пръснах  от Ектолуцрул-а но постоянно започна да си чеше ушичките , моля ви кажете имали ли сте подобен проблем и защо се чеше постоянно няма ли да се нарани повече така ..ох направо сърцето ми е къса  Sad Sad Sad Sad Cry Cry Cry
Иначе е игрив ,храни се нормално и не си е променил поведението , освен чесането след като го намазах.. Cry Cry

# 726
  • Мнения: 775
Дида, пишете ми на лични! Дуплоцилин е най-добрият вариант, действайте с добър лекар, за д ане се прехвърли инфекцията в костта, тогава е нелечимо! Първото ми зайче имаше този проблем и си изпатих, поне на 5 лекари сме ходили в София. Пишете ми.

# 727
  • Мнения: 2
Мили любители на декоративни зайчета,
искам да ви съобщя, че подарявам мини зайче на 4 месеца, момченце. Името му е Йода. Породата му е клепоухо зайче, мога да покажа снимки на родителите му, но неговите ушички не клепнаха съвсем. Ужасно пухкав и дългокосмест стана, често се шегуваме, че вече не е Йода, а Чубака.
Много ми е тъжно, че се налага да му търся нов дом и нови любящи стопани, но проблемът е, че развих тежка алергия към зайци, в последствие се оказа, че и към треви (т.е. към сеното им). Лекарите твърдят, че ако не се разделя с домашните си любимци, ще развия астма. По принцип имам два заека, другият е на 4 години, но на него вече намерихме нов дом.
Прилагам снимки на зайчето, ако някой има желание да бъде новият му стопанин, може да ми пише, за да обсъдим.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/12509 … 3&oe=57127B34 - На горните снимки тук не е сресан, което показва, че това е част от основната грижа за него - да бъде сресван редовно, защото иначе си заплита всякакви неща в козинката))
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/10603 … 9&oe=57118A06
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlp1/v/t1.0-9/16222 … c&oe=5742700D

# 728
  • Sofia
  • Мнения: 26 501
много е сладък малкия пухльо  Hug

# 729
  • Мнения: 2
Мили любители на декоративни зайчета,
искам да ви съобщя, че подарявам мини зайче на 4 месеца, момченце. Името му е Йода. Породата му е клепоухо зайче, мога да покажа снимки на родителите му, но неговите ушички не клепнаха съвсем. Ужасно пухкав и дългокосмест стана, често се шегуваме, че вече не е Йода, а Чубака.
Много ми е тъжно, че се налага да му търся нов дом и нови любящи стопани, но проблемът е, че развих тежка алергия към зайци, в последствие се оказа, че и към треви (т.е. към сеното им). Лекарите твърдят, че ако не се разделя с домашните си любимци, ще развия астма. По принцип имам два заека, другият е на 4 години, но на него вече намерихме нов дом.
Прилагам снимки на зайчето, ако някой има желание да бъде новият му стопанин, може да ми пише, за да обсъдим.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/12509 … 3&oe=57127B34 - На горните снимки тук не е сресан, което показва, че това е част от основната грижа за него - да бъде сресван редовно, защото иначе си заплита всякакви неща в козинката))
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/10603 … 9&oe=57118A06
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xlp1/v/t1.0-9/16222 … c&oe=5742700D


Малкият пухльо си намери дом! Връща се обратно при милите си развъдници, където ще го очаква и сестричката му! Убедена съм, че там ще е в добри ръце. Simple Smile

# 730
  • ES
  • Мнения: 2 172
Много е сладък, жалко, че си развила алергия и не можеш да го задържи.

# 731
  • Мнения: 768
Давате ли малцова паста против задържане на косми в коремчетата?

# 732
  • Мнения: 25
Здравейте! Аз си взех малко, пухкаво сладурче преди седмица. Нямам представа каква порода е, но е беличко и синеоко. Реших да следя темата, за да се науча да се грижа за него по най-добрия начин. За сега имаме два проблема - явно го прехранвам с гранули, предпочита ги пред сеното и не иска да го яде. Другият проблем е, че ака на дивана - никъде другаде, само на дивана. Умира да се качва там и да тича по него. Като я оставя на пода застава до него и не мърда. И на мен ми става жал и я качвам. Няма три месеца зайчето. Също така се интересувам ваксинирали ли сте вашите? Докторът ми каза, че няма нужда, ако си седи основно вкъщи. Купих и някаква играчка, но внимание не и обръща. Иначе вече не я е страх от мен и даже се научи да се катери по мен, когато седна на пода с нея. Всякакви съвети за отглеждането на бебета зайци ще са оценени.

# 733
  • Мнения: 107
Здравейте групичка!Записвам се да следя опита ви с декоративните зайчета,защото на моята дъщеря и подариха порода "лъвска глава"вече е на 9м.,от 3 месеца е в къщи,защото тя е студентка и в общежитието не разрешават животни.До сега не съм имала,освен,когато бях дете и на село в двора съм си играла с тях.Много ми е сладък и свикнахме много с него,но има проблем с пишкането,когато е пуснат.Мъжки и.Ще направя снимки и ще кача.Така,че ще се уча от вас. Simple Smile

# 734
  • Мнения: 3 031
Може би маркира.


Давате ли малцова паста против задържане на косми в коремчетата?
Аз не съм. Нужно ли е да се дава по принцип?
Сега прочетох, че някои дават парафиново/ленено масло, както и ананас.

Последна редакция: пт, 15 яну 2016, 17:00 от Moin

Общи условия

Активация на акаунт