Идеи за зеленчукова градина на балкона

  • 97 418
  • 758
  •   1
Отговори
# 660
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Бях за 5 дни в болница, през това време босилека ми пораснал. Единият лук беше изгнил, та днес сложих нов - по-светлият е нов.

# 661
  • Мнения: 25 646

Бих искала да попитам какво слагате за дренаж?


Керамзит. С него покривам дъното на всички саксии и сандъчета вкъщи, отгоре насипвам пръстта.
Продават го в градинските отдели на строителните хипермаркети, в цветарските магазини. Представлява глинени топчета с различна големина, които не само служат за дренаж, но и задържат влага в себе си и така предпазват растенията от пресушаване.



# 662
  • София
  • Мнения: 2 687
chrissy, супер, стотици набрани звучи страхотно. Може си разказвала за твоето чери производство, сигурна съм, че ще ми е от полза да прочета цялата тема
Колкото до дренажа - нямам идея трябва или не трябва, но в повечето статии, които изровчих все това пишеше.. то опитът ще си покаже и при мен, надявам се.

Как' Сийка, благодаря, ще си го запиша!

Купих си 4 коренчета за 4 11 литрови бутилки пък да видим. Пред земеделието всяка сряда има фермерски базар, там има един симпатичен човечец продава за засаждане цветя, подправки, домати, ягоди и т.н.. 
Та той ми каза, че тоя компост дето съм си го взела било добре да го смеся с някоя почва от полето (да не било около иглолистна гора), защото иначе много трябвало да го поливам. И че ако е по-чакълеста почвата няма нужда от дренаж. Сега да видим до това поле кога ще стигна Simple Smile

Хубав ден и успех на вашите балконски градинки.

# 663
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Сънчо, не, не съм писала, може снимки да съм качвала.

То аз спрях и да снимам вече. Тези са от 2019 след около 3 и нещо седмици без поливане, та са пожълтяли, защото бяхме в България. На тази година бях сложи и т.нар. балконски домати, но и те не стават много едри, все пак е саксия. Доста дебели са им люспите също, поне на сорта, който ползвах. Иначе станаха от семенце.





# 664
  • Мнения: 549
Белокрилка ми нападна мушкатото. Окъпах го със "сапунена вода", но сега май се прехвърлиха на разсада ми от чери Sad . Мога ли и него да напръскам или там трябва препарат от агроаптеката?

# 665
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Пръскала съм със сапунена вода и още нещо, ама беше за листни въшки. Помогна.

# 666
  • Мнения: 2 133
Здравейте, колеги градинари.

Да се похваля. Преди два месеца и половина посях за първи път в живота си семенца. Нямаме тераса - в стаята са. Всичко се хвана и настана бурен растеж! Бяхте ми казали, че краставичките ми няма да станат, но за мое огромно щастие станаха и ядем корнишони! Явно сортът е самоопрашващ се. Тези снимки са отпреди две седмици, сега вече имам и цътящи доматчета и по-големи краставички, но не съм ги снимала. Също и лютите чушлета се подават. Голяма радост и за мен и за децата Revolving HeartsRevolving Hearts



# 667
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 699
Аз купих корен доматено дърво и то взе, че порасна. Сега е до тавана и цъфти. Очаквам да даде и домати Simple Smile На остъклена тераса е.

# 668
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 792
Да ви покажа и моята градинка. Подправки не купувам






Имам още семена за сеене, но ми свърши пръста.

# 669
  • Мнения: 10 512
Титина, впечатлена съм от розата Heart Опитвах да гледам, но само един сезон ми изкарваха, сигурно не съм взела подходящ сорт, а какъв опияняващ аромат се носеше от моята мммм... ще си взема и аз пак роза Simple Smile

По темата - копъра е чуден и другите подправки, но той ме впечатли.

Аз пък утре ако не забравя, ще покажа спанака, който посях и който в момента ми изглежда като бейби спанак. Сложих го просто да има зелено в саксията.

# 670
  • Мнения: 5 234
Аз купих корен доматено дърво и то взе, че порасна. Сега е до тавана и цъфти. Очаквам да даде и домати Simple Smile На остъклена тераса е.
Може ли снимка. Интересно ми е как изглежда доматено дърво. Никога не съм виждала.

# 671
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 792
Титина, впечатлена съм от розата Heart Опитвах да гледам, но само един сезон ми изкарваха, сигурно не съм взела подходящ сорт, а какъв опияняващ аромат се носеше от моята мммм... ще си взема и аз пак роза Simple Smile
Това са съвсем обикновенни рози, втори сезан им е. Имам и саксия с 3 цвята мини рози, гледам едната е цъфнала вече. Имам и халапеньо ( мексиканска люта чушка), томатило ( мексикански домат в обвивка), имам да се я мексикански мини крастовички, китайски боб, посях сладък грах и чубрица, трябва да отрежа ментата и джоджина, та да се разклонят, и да посея кориандър...но пусто, нито почва имам, а и вали.
Тази градина ми е само началото, догодина ще е 150 квадрата. Искам да имам и дърво и още много рози

# 672
  • Мнения: 1
Здравейте Simple Smile
Бихте ли ми помогнали и обяснили като за напълно начинаещ, понеже четох на някои места и се обърках, като че ли пише различни неща.
Искам да посея горска ягода, босилек, саксийна ягода, магданоз, лавандула всичките в саксии. (от Кауфланд са семената)

- каква пръст (или тор, почва?) трябва за всяко
- директно ли се засяват в пръста и саксията или се прави нещо друго преди това
- в колко големи саксии или сандъчета
- колко дълбоко се засяват семената и на какво разстояние
- на слънце, сянка или шарена сянка трябва да стоят
- колко често да се поливат семената и след като израстнат
- достатъчни ли са по 2 пакетчета семена, за хубава реколта, да си хапваш на воля обилно
- продава ли се хубава пръст в Кауфланд или Лидл, без вредни вещества
- нещо друго, което трябва или е добре да се направи

Ще съм благодарна, ако някой ми разясни.

# 673
  • Мнения: 10 451
Ягоди и лавандула си взми разсад... От семена не очаквай особен успех. Особено на воля обилно...
Подправките ги слагай смело.

# 674
  • Мнения: 10 512
Здравейте Simple Smile
Бихте ли ми помогнали и обяснили като за напълно начинаещ, понеже четох на някои места и се обърках, като че ли пише различни неща.
Искам да посея горска ягода, босилек, саксийна ягода, магданоз, лавандула всичките в саксии. (от Кауфланд са семената)

- каква пръст (или тор, почва?) трябва за всяко
- директно ли се засяват в пръста и саксията или се прави нещо друго преди това
- в колко големи саксии или сандъчета
- колко дълбоко се засяват семената и на какво разстояние
- на слънце, сянка или шарена сянка трябва да стоят
- колко често да се поливат семената и след като израстнат
- достатъчни ли са по 2 пакетчета семена, за хубава реколта, да си хапваш на воля обилно
- продава ли се хубава пръст в Кауфланд или Лидл, без вредни вещества
- нещо друго, което трябва или е добре да се направи

Ще съм благодарна, ако някой ми разясни.

Въпросите са толкова много, а темата е така изчерпателна. И най-вече ме впечатли въпроса за хубавата реколта. За каква реколка от ягоди иде реч, когато са в саксия? Майка ми има 6-7 редчета и добре, че сме надалеч, та успява да направи сладко и компот, защото ако сме там сигурно няма да стигнат и за ядене и за сладко. Наистина, просто не се сдържах от някой не само неуместни въпроси. Отделно да допълня, тази година за първи път си насях мушката. 1,39 лв. е цената на пакета и успях да ги отгледам без въпроси за поливане, полусянка, полуслънце и прочее, какво пък толкова може да стане, ако не се получи? Купувате нови и пробвате отново. Насяла съм и жълти чери домати, ами страхотни вървят засега. Уважавайте труда на хората, които отделят от личното си време и споделят и пишат, прочетете поне 1 страница назад. Рядко реагирам по този начин, но в момента просто не се сдържах.

Общи условия

Активация на акаунт