Идеи за зеленчукова градина на балкона

  • 97 736
  • 758
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 152
Потвърждавам за черитата, че стават много високи. Моите вече са по-високи от мен (163 см съм), а тепърва сега започват да излизат плодчетата, повечето още само цъфтят. Краставиците ми също стигнаха тавана Laughing Боба и той. Понеже ми е първи път, догодина ще преосмисля какво садя. Може би обикновените домати не стават толкова високи?

Краставичките ми са вече към края си и мисля после да посея салатки в саксиите. Доста уроци научих от тазгодишното си първо садене, но се радвам, че всичко расте, цъфти и дава плодове. Догодина ще подхождам по друг начин и се надявам на даже по-добри резултати Purple Heart

Скрит текст:
Скрит текст:

# 691
  • Мнения: 10 661
А аз мислех, че черитата са около 50 см, ама това съм виждала в нета, а и на моите пише, че са уж за саксия Simple Smile

Ето намерих снимка на опаковката
Скрит текст:

# 692
  • Мнения: 10 669
Моите черита миналата година станаха 2 педи. Пишеше, че са саксийни черита и изобщо нямаха нужда катерене, храстовидно растяха Simple Smile

# 693
  • Мнения: 1 648
Най-вероятно зависи от сорта черита. Вече няколко години се уреждам с доматчета в саксия и повече от 50 - 60 см не са били. Надявам се и тазгодишните да не са 1.5 - 2 метра, защото все пак смятам и да мога си показвам носа на тая тераса.
Иначе имам и ягоди от семчици. Тръгнаха и вече листата им приличат на ягодови, но са много ню-ню. Тъй като са многогодишни, то може би /евентуално/ догодина ще има вид на изглед на завършено растение. Също така от семчици си насадих пепино и силно се надявам да му видя цветовете. Вече е цяла педя високо и има много листа. Е, криво е като мокър вестник, ама няма да го водя по изложби...

# 694
  • Мнения: 2 152
Ясно, догодина ще търся специален сорт домати за саксии... Герата, много се смях на коментара ти, но си напълно права Joy За мое щастие ние нямаме тераса и са се подпрели на прозореца нашите доматки.

Ягодите ми (също от семенца) вече даже ги присадих и си растат доста добре. Нямат цвят още, но листата са едри и свежи. Ще снимам като поотраснат още малко.

# 695
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
А аз мислех, че черитата са около 50 см, ама това съм виждала в нета, а и на моите пише, че са уж за саксия Simple Smile

Ето намерих снимка на опаковката
Скрит текст:


точно тези са по два метра. Simple Smile но са много вкусни, сочни и сладки.
виж в описанието "но поради височината си, растението се отглежда на подпори....", плодовете са на гроздове (потвърждавам) и всяко доматче е по 30 грама. Simple Smile

миналата година ми дадоха разсад на саксиен домат, наистина беше една педя, роди тризнаци за целия сезон, а размера им беше като на стъклено топче за игра, някъде ги наричат "билюри", на друго място "лимки" Wink и със същата твърдост и вкус. Simple Smile

# 696
  • Мнения: 5 540
Сноуче, ти ли беше в някаква много северна страна, и си гледаш растенията само вътре? Много ме впечатли реколтата ти Heart Eyes
Би ли разказала, каква е температурата в тази стая горе-долу, с какво се отоплява, и какво е изложението на прозореца? Интересно ми е какви са условията, където краставиците са толкова доволни Blush

# 697
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
blackcat6, точно такива черита си избра лани дъщеря ми, ръснахме малко уж, па те като се хванаха всички ... пратих ги на село на свекървата - цял ред излязоха, пък и ги нръзва за коловете ... абе като нормалните домати. Обаче се оказа, че само ние с детето ги харесваме и ядем. Та тази година имам забрана, да садя черита - ми не става „нормална“ салата от тях и изобщо ... мъжът ми и цялото му семейство изповядват веруюто „мен мама такива неща не ми е готвила“. Консерви, какво да ги правя.

# 698
  • Мнения: 9 927
Миналата година, която ми беше първа с черита, ги насадих късно. Родиха де, ама не много. Давах ги по 1-2-3 на детето точно като бонбони.
Иначе за салата - и аз съм консерва, най-добре с големи месести домати.
Но пак сложих черита и едни обикновени някакви, харесаха ми като име, ама не го запомних. Повече за гъдела да се грижа за тях, отколкото за реколта. Купих готов разсад от Женския пазар.

# 699
  • Мнения: 10 661
Момичета, то съм ударила тотото аз, тогава ще ги нося на мама другия месец да ги ръга в градината, тя и без това с другата й сватя са луди на тема домати, 10-те корена дето ми е дала, не са просто 10 корена, а са 5 вида по 2 корена от вид, от тези решила да ми даде, защото били хубави, демек изпробвани. Та със тая сватя са като луди за връзване - едната сее домати няколко вида и другата също, сетне като почнат да разменят селекции, ще рече човек, че пазара поддържат, същата работа е и с чушките и с пиперките, та ще ми оценят жълтите крушовидни чери доматчета, те ги слагат само по една двойка корени извън всички прави редици, като да кажат, че имат и от тях, но не ги берат, един вид за вид на градината, сигурна съм ще ги оценят, па после ще викат - това никой го не яде, то никакъв домат не е Grinning Миналата година мама беше насадила червени, мънички и ги гледаше като украса Simple Smile

Pesheck, те и моите ще стигнат за цял градински ред Simple Smile  Ще сложа в една кофа или кошче, една година накупих кофи по няма и 2 лева, а 12 литра за едни огромни Калиопе мушкати и сега таман имам празни.
Добри, гледах ги и ги четох уж, ама нали пише в контейнери.аз видях че пише че се слага подпора, но мислех, че колкото да подпре стеблото, за да не се огъва и пречупва. Пропуснала съм думата "височина". Ехеййй, сега като изкарам една продукция и буркани ще затворя Simple Smile

Последна редакция: вт, 01 юни 2021, 22:12 от blackcat6

# 700
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Мандаринке, я сега бързо издай къде точно на Женския пазар ги купи тези балучки и кога (кой сезон). 😃 В България съм от днес и тъкмо утре сутрин ще минавам оттам. А щом Добри казва, че стават за градина, тъкмо ще ги сложа в българската градинка, а няколко ще идат в саксийка за майка ми в София. Изобщо, хубаво ще ги наместя, ако открия. 😃😃

Блеккет 6, зарадвах се да прочета, че разсадите са се оправили. Разсмя ме с разказа за сортовете, ама си мълча, че ако имах голяма градина, щях да съм същата кукувица. Grin С най-добро чувство го казвам, много са ми приятни такива градински ентусиасти. Покрай нашата виличка има един такъв - мъж, на 40-тина - разказа последния път какво е садил досега там, а то е едно малко дворче, климатът - много суров, нищо не се хваща. Ама пичът си продължава, нищо, че макс 20% от растенията му се хващат.
Той идея си няма кое как се сади или пък кога. Ядосва се, че не става, пък е с ограничено време, че е с малки деца, но като си науми, че ще слага някакъв средиземноморски сорт нещо-си в оня почти планински климат, няма спирачка...

Последна редакция: ср, 02 юни 2021, 01:48 от chrissy

# 701
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
балучка и арпаджик се продават есен и пролет. тогава е времето за садене на лук.
за целогодишно зелени листа има един "вечен" лук.
твърдят, че листата му са малко по-жилави, но аз такова нещо не бях забелязала.
цяла година си има зеленко.

# 702
  • Мнения: 9 927
Криси, балучката - точно до чешмичката на Женския пазар, странична малка сергийка/маса зад една кабинка, в която не си спомням какво продават. Възможно е да има и в магазина на Сортови семена, който е на партера на кооперация от другата  страна на загражденията (тъпата организация заради КОВИД - заградили са сергиите с ограда, да бъдело еднопосочно движението) зад чешмичката. Пада се в частта до Лъвов мост. На сергията продаваха само балучка (за пера), арпаджик (за зелен лук с бялото), и може би 2-3 вида люти чушлета.
Препоръчвам този магазин на Сортови семена, защото има и други със същото име, разликата е само в АД, ЕООД и нещо такова, много подвеждащо. В този магазин има хубави семенца и препарати. Все още има сергии с разсад - примерно в средата срещу църквата.

Преди 2 седмици ходих до Женския пазар, масата/сергията с арпаджика и балучката бяха там. Към този момент не знам дали все още има.

# 703
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Благодаря, Мандаринке 😃. Имам късмет, че си ранобудна и вече си писала, тъкмо след малко потеглям. Отивам да попитам майка ми къде е чешмичката, че аз пък все в другия край на пазара се въртя, където завива трамваят. Ще покажа после и за останалите, да знаете там в момента какво има. 😃

# 704
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 903
Не е задължително да е балучка, вземи който и да е покарал лук. Аз нареждам плътно (една до друга) главите лук в сандъчето. При мен проблема е че много вързо нарастна лука, че взе и да изкласява. И това е само от едно сандъче. Една глава лук дава за около 2 салати лук ( визуално около две връзки).
Онзи ден в Кауфланд имаше полуумрели еделвайси. След дъжда е като полудял.

Общи условия

Активация на акаунт