Пролет пукна, майно ле, Великден дойде! 156 Американски зайци скокнаха!

  • 56 755
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Бостън
  • Мнения: 13 633
Ако е кандидатствала успешно за колеж/университетска програма се издава документ (I 20), на основата на kойто може да кандидатства за студентска виза САМО в консултвото на родната си страна (поне така беше преди 13 год, не съм чувала за промени в закона). Т.е. дори успешно да си взел изпитите и да си доказал с банкови извлечения, че имаш пари да си платиш ученето все пак трябва да се прибереш в БГ за да вземеш студентска виза от консулството. Където могат и да откажат да ти я дадат, историята и такива случаи познава.
http://travel.state.gov/content/visas/en/study-exchange/student.html

Съжалявам, че сестра ти държи в информационнo затъмнение цялото ви семейство! Предполагам какъв шок e и колко ви е тежко в момента!

Последна редакция: пт, 25 сеп 2015, 00:53 от Agent Provocateur

# 706
  • Мнения: 4 291
Сватба се пише с т  Party  (не се сърди)

да Embarassed Embarassedайде обратно във 2ри клас.

Спонсориране на ЗК от работодател става все по-трудно, сестра и наистина трябва да е с образование за да се навие някой да инвестира в нея. Поне около мен наблюдавам това.

# 707
  • Мнения: 8 163
Джуджанка, много е рисковано това, което сестра ти е решила да направи. Да, има хора, които са готови да поемат подобен риск. Аз не бих.

Проблемът е, че дори да успее да се крие известно време, нелегалните нямат достъп до тукашната система за подпомагане.

Да не говорим, че някой ден, дори и след години могат да хванат сестра ти и да я екстрадират. Ако тогава вече има деца и те са непълнолетни, тя ще трябва да избира между това да го остави тук (на чия грижа?) или да ги вземе със себе си в БГ.

Съжалявам, че не мога да помогна с отговори на въпросите, които измъчват теб и вашите. Дано нещата се изяснят и се стигне до решение, което е разумно и добро за всички страни.

# 708
  • Мнения: 1 591
Познавам няколко човека, които са нелегални и пак си намират работа. Единия даже си има собствен бизнес. Взел е лицензи докато е бил още с виза и сега си плаща такси. Нямам идея как се справят, но явно си има вратички за всичко. Пожелавам и успех! Майка ми така преди години рискува и замина за Гърция, кри се и търсеше каквато и да е работа, след години се узакони. Има си пътници за всеки влак, дано това е нейния.

# 709
  • Мнения: 374
И аз като Мишки, знам за мнооооого нелегални, че някои и с бизнеси (не знам как го правят).  С десетилетия живеят, плащат им в брой, работодателят им гарантира апартаментите. Водят някакви дела, пишат се цигани, гейове и какви ли още не и в крайна сметка се узаконяват. За млада, неангажирана жена, сякаш сключването на брак е най-удачно. Може и да и е завъртял някой главата, кой знае. Само дано е що-годе читав, че всякакви ги има.

# 710
  • София
  • Мнения: 2 958
 Много Ви благодаря за отговорите. Вчера говорих пак с нея. Не получих ниаккви конкретни отговори, каза, че нямало да се жени. Имало някакъв начин, но не искала да казва докато не станело. То на 21г. всичко, което хвърчи се яде. Остава ни само да се молим за нея и да си уреди живота по някакъв начин, защото ние не можем да и помогнем по никакъв начин. Мен ме притеснява, че освен лична карта и паспорт няма други документи за самоличност. Няма акт за раждане в нея, няма нищо. Има вариант да и изпратя някакви документи другата седмица по една позната. Какво ще ме посъветвате да и изпратя? Просто всички сме на тръни.

 Благодаря ви за подкрепата! Просто всичко ни дойде като гръм от ясно небе. Както ни казваше, че иска да се прибира и и липсваме на 180градуса. Уф, най-лошото е, че няма как да и помогнем, ако стане нещо, а хората с които остава нито ги знаем какви са, нито нищо.

# 711
  • Бостън
  • Мнения: 13 633
Стискаме ти силно палци, Джуджанке, и на теб, и на сестричето!

Аз ли съм толкова задръстена, но тук в Бостън не познавам НИТО един нелегален. Мъжът ми едно време имаше един нелегален приятел в Мейн от студентските си години. Очевидно съм  newsm78

# 712
  • USA
  • Мнения: 675
Успех, Джуджанке, на сестра ти!
В Чикаго познавам много хора, които са нелегално тук. Работят по заведения.

# 713
  • София
  • Мнения: 2 958
А какви документи да и изпратя? Или няма никаква нужда на този етап? След колко години нелегално пребиваване успяват хората да се легализират? Уф, 100 въпроса са ми в главата и не мисля много адекватно Simple Smile

# 714
  • Мнения: 8 163
Аз познавам само едно семейство нелегални българи, но живеят в MD. Представа нямам как са процедирали.

Ако за легализацията се разчита на имиграционен адвокат, сумата ще е вероятно $5-10 хил.

# 715
  • Мнения: 513
Агенте, българи и аз не познавам, но познавам двама братя израелци, покрай (вече старата) работа. Тук са от 15 години и успешно въртят бизнес, имат верига магазинчета в 4 мола тук, подобни на radioshack. Наеми, търговски лицензи - всичко взимат на името на други хора, на които плащат за услугата. Щедро, по техните думи. Купуват къщи на името на корпорация, зад която стои един легален брат в НЙ (общо 12 братя и една сестра са, от три майки). При нас имаха 30 къщи, които се дават под наем. 30!!!
Естествено са изпадали в некрасиви саитуации, но - рискове. Много анекдоти са ми разказвали. Единият се ожени и му тече процесът по легализирането, деца има също вече. Симпатяги са иначе.

Познавам и много узбекистанци, вършат строителна работа. И една приятелка рускиня, тя пък е секретарка, шефът й знае, че е нелегална, при него се води contractor с 1099.  

Джуджанка, тя сестра ти може и да се оправи, ама вас през какво ще ви прекара емоционално... успех.

Четох за малкия Павел  Praynig Заминали са за Израел, но парички още трябват, при това май спешно, за да започне лечението. Аз ще мога да пратя в понеделник. Малко остана!

# 716
  • Мнения: 571
Доста оффтопик се включвам, но...
Джуджанке, зависи къде е сестра ти. В Невада много от хората са нелегални. Голяма степен мексиканци и много руснаци и българи. Работят предимно в пицарии и ресторанти. Една българка си имаше и собствен бизнес, правеше най-вкусните торти и наденици в града. От друга страна тук в Сиатъл още не знам за нито един нелегален. 
Ако няма подходящо образование за да кандидаства за работна виза, най-лесния вариант да остане легално е да се запише да учи. Има малки частни колежи, много често и онлайн, които ти издават виза и право на работа на парт тайм, но вноската на месец е голяма. Все пак поне 2-3 познати рускини останаха и работят по този начин така че не е невъзможно. Много от тези общости наемат предимно нелегални защото не им плащат застраховки. За задържането и екстрадирането...много зависи къде е.
Докато във Невада няма проблем, в Аризона примерно имат право да ти поискат документ доказващ легален престой и да те арестуват при липса на такъв. Стискам палци всичко да е наред!

# 717
  • София
  • Мнения: 2 958
 Много благодаря на всички ви за съчувствието и добрите думи!

 Сестра ми е в Алабама /Gulf Shores/. В неделя се прибраха хората, с които замина. Много ме успокоиха. Надявам се сега само да е здрава и да е щастлива. Още дълго време ще ни е мъчно за нея, но започваме да свикваме с мисълта. Казаха ни, че там е при много добри и отговорни хора. Просто ще се надяваме всичко да е наред! Каквото е писано ще се случи, дано е хубаво преживяване за нея и да е щастлива.

# 718
  • Мнения: 8 163
Казаха ни, че там е при много добри и отговорни хора. Просто ще се надяваме всичко да е наред! Каквото е писано ще се случи, дано е хубаво преживяване за нея и да е щастлива.
Имате ли връзка с тези хора? Сестра ти как се е запознала с тях? Каква е тяхната полза от ситуацията? Стана ли ясно как сестра ти смята да узакони оставането си?

За съжаление много време няма да можете да се виждате с нея по друг начин, освен през Скайп, ФейсТайм, Вайбър и пр. Тя няма да иска да минава границата, а при вас нелегалната имиграция на сестра ти вероятно ще се отрази на възможността да получите визи.

Наистина, най-важното е всички да сте здрави и щастливи. Стискам палци събитията да се развият по възможно най-добрия начин!

# 719
  • София
  • Мнения: 2 958
Фея Кръстница, сестра ми се е запознала с тези хора в началото на лятото и сега са и дали стая под наем в тяхната къща. До колкото знам са и намерили и работа в някакъв магазин. Тя е много позитивна и бързо се сприятелява. Приятелката и, която се върна в неделя, каза, че са много готини хората. Остава нелегална докато и харесва или докато не я депортират. Направо вятър я вее на бял кон. Решила е и е останала. Какво ще се случи само времето ще покаже. Аз се опитвам да мисля позитивно и да вдигна майка ми, защото тя е смачкана. Не яде, не спи, не иска да се усмихва. Дете и е, предполагам, че можете да разберете какво е положението при нея.

Общи условия

Активация на акаунт