Добрите професии и пътят към тях

  • 40 295
  • 921
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 349
Професията, която ти харесва  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 46
  • София
  • Мнения: 3 824
IT се търсят и не само се търсят, но и много трудно се намират. В компанията, в която работя имаме позиции, които стоят свободни повече от година. В момента има 20 свободни позиции, защото се разширяваме.

Иначе по темата - добрата професия е тази, която ти носи радост и удовлетворение, а за  заплащането - това е много относително. За някои 1000лв може да са достатъчни, за други 5000 да не стигат. Аз съм щастлива от това, което правя Simple Smile Може би защото смесих програмирането и с малко творчество. Голям кеф е да накараш една игра да оживее.
Като гигантски минус на моята професия отчитам обездвижването.

# 47
  • Мнения: 1 844
За мен добрата професия има два елемента - да е добре платена и да изисква някакъв ценз.
Така например чистачка, дори и да взима неимоверно голяма заплата (не че е възможно  Laughing) не е никак добра професия.
Ориентирайки се по тези два елемента, човек индивидуално трябва да намери своето си поприще, това което му носи удоволствие, това, в което се усеща на място. Тук вече (избирайки измежду добри професии) може да направиш компромис и да избереш по-малко платената, но пък тази, която ти е на сърце. В моя случай аз завърших право, но макар че е добра специалност, усетих, че не е това, което бих работила с удоволствие и удовлетвореност. Ето защо се пренасочих към психологията, в тази сфера намирам себе си.
Макар в общия случай адвокатът да е по-добре платен от психолога, разликата не е фрапираща и не е достатъчен мотив да избера да работя нещо, което не ме привлича.
Ако трябва да избера кои професии са добри, според мен, следвайки своите правила - то това са лекар, стоматолог, архитект, инженер в ИТ сферата и т.н. (може би пропускам някои)

# 48
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Няма "добра" професия. Има "добре платена" професия.

# 49
  • Мнения: X
Няма "добра" професия. Има "добре платена" професия.

Не е равнозначно и за всеки е различно. Има добре платени професии, които не бих работила, ти самата не си избрала нито една от тях.  Wink

# 50
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Имах предвид, че добра професия е такава, която учиш и практикуваш с желание, интересна ти е и си добър в нея. Заплащането за мен е допълнителен бонус така да се каже, но не може според него да се отсъжда дали една професия е добра.

# 51
  • Мнения: 3 371
Добрата професия за мен е да ти носи високи доходи, удовлетвореност от кариера/израстване и да я вършиш с удоволствие. За мен абсолютен пример за това е съпругът ми - комбинирал е всичко това в едно.

Аз за съжаление съм крайно неуспяла в тази област. Следвах стоматология/но не ми беше по душа, така да се каже/, и не положих достатъчно усилия да прескоча тежък изпит, напуснах след втори курс.
Завърших специалности, които са по-скоро хоби, нито са платени, нито търсени.

Децата си определено 'натискам'. Големият работи, има хубава и добре платена работа, която харесва. За малкото сме избрали три специалности, съобразени с данните му.

За емигранти с всякакви професии съм чувала/и виждала/, само емигрирал нотариус не съм. Освен ако е жена, емигрира със съпруга си и се явява втори член. Не зная обаче дали може да упражнява професията.

# 52
  • Мнения: 5 940
Според мен най-добрите професии са свободните, тези, които не връзват хората към конкретен работодател с конкретно работно време. В частност - творческите.
А иначе в семейството, в което аз съм отраснала,  не е и съществувало вариант част от пътя ни да не е университет. Така и ще бъде за нашите деца, ако сме живи и здрави с мъжа ми.
А после да се занимават с каквото искат.

# 53
  • Мнения: 1 894
от няколко дни се обсъждат предимно образованието и реализацията, които искаме за децата си. Какво е това, което вие наричате или за което бихте помислили, когато се каже "добра професия"? И какъв е пътят, водещ до нея (гимназия, професионална гимназия, университет, курсове, частни уроци, стажове, възможности за развитие, семейна атмосфера и очаквания  Laughing  - всичко в България и чужбина)?


Призванието е пътят към добрата професия. Но това е толкова демодирана концепция, че няма място в еснафското ни битие. Не се учудвам, че липсва сред изброените.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 824
...
А иначе в семейството, в което аз съм отраснала,  не е и съществувало вариант част от пътя ни да не е университет. Така и ще бъде за нашите деца, ако сме живи и здрави с мъжа ми.
А после да се занимават с каквото искат.
Това голямо натискане да се "учи" на всяка цена винаги ми  е било странно. Защо човек да си губи 5 години от живота в учене, ако няма да използва наученото по предназначение? Ами безсмислените разходи, които ще направите? Доста непрактична балканска черта.

# 55
  • Мнения: 5 940
Аз пък не разбирам какво значи да се натиска на всяка цена. Според мен е невъзможно, ако детето расте в определена среда, само да не поиска да учи. Това са си традиции.
Доброто образование дава възможности за избор. Дори и да го зарежеш. Ако нямаш такова, си доста по-ограничен.

# 56
  • Мнения: 2 653
ИТ специалностите във ФМИ бълват маса народ, обаче нивото на подготовка е застинало в миналия век, реално се дават просто добри основи. За да е успешен един програмист, трябва сам да се усъвършенства. Мъжът ми е в този бизнес и имам преки наблюдения. Има търсене на добри кадри, защото и чужбински фирми правят тук офиси и наемат млади хора, много по-изгодно финансово им е. Включително фирми, които се занимават в съвсем друга област, отварят софтуерен отдел тук.

За мен добри професии са научните. А добре реализиран в професионален план е този, който работи качествено работата си независимо в кой сектор.
Имам познат, който е искал да бъде актьор и да учи акт. майсторство. Родителите му са наложили условие- първо да завърши някаква добра специалност, пък после да прави каквото иска. Мина през физиката, вървеше му наистина-разбираше с лекота, обаче сърцето му не беше там. Ходеше успоредно с това да играе в театър.
Аз реших каква искам да стана на стари години. Донякъде се радвам, че не завърших първия път университета. Това щеше да ме вкара в някакви релси и може би нямаше да се чувствам щастлива с избора си.

# 57
  • Мнения: 1 380
Преди да се роди дъщеря ми бях единствено отдадена на кариерата си, израстването в нея и себедоказването. Моята професия е в съдебната система, повечето хора я имат за "добра", каквото и да влагат в това. След появата на отрочето осъзнах, че не искам да съм "липсващ" родител. Искам да имам повече време и спокойствие за нея. В тази връзка реших да преподавам, когато свърши майчинството ми /в университет/. Заплатата ще е по-ниска, мнозина ме смятат за луда, но аз съм доволна  от избора си! Харесва ми  като  професия, дава много свободно време, прилични доходи и спокойствие. За мен това е добрата професия! А пътища до нея много -  търсени, непознати, очаквани и не съвсем ☺

# 58
  • Мнения: 7 171
Преди да се роди дъщеря ми бях единствено отдадена на кариерата си, израстването в нея и себедоказването. Моята професия е в съдебната система, повечето хора я имат за "добра", каквото и да влагат в това. След появата на отрочето осъзнах, че не искам да съм "липсващ" родител. Искам да имам повече време и спокойствие за нея. В тази връзка реших да преподавам, когато свърши майчинството ми /в университет/. Заплатата ще е по-ниска, мнозина ме смятат за луда, но аз съм доволна  от избора си! Харесва ми  като  професия, дава много свободно време, прилични доходи и спокойствие. За мен това е добрата професия! А пътища до нея много -  търсени, непознати, очаквани и не съвсем ☺

Абсолютно същото направих и аз. Много съм амбициозна, имах възможности за много успешна научна кариера, в престижни университети (и избор имах). Точно в периода на трамплина в кариерата си, когато трябваше "да отскоча", аз се приземих с бебе и мъж. В последствие си намерих идеалната работа, която е точно това, за което съм учила, отлично платена, престижна, и най-важното, дава възможност да си адаптирам работното време според нуждите.

# 59
  • Мнения: 10 999
Добра професия е тази която можеш да я практикуваш в целия свят, а също и такава която можеш да работиш от вкъщи.
За това добра професия е в сферата на медицината и ит, защото са търсени по целия свят и може да си мобилен.
От друга страна пък Чек, много ме впечатли, как живее в чужбина, но работи за българи, професия която е строго ориентирана в страна в която си завършил. Така, че ако искаш нещо има и начин.
Преди време работих по първата ми специалност, в една от най-великите фирми в тази сфера. Е не бих я нарекла добра. Изискваше се 12 часа присъствие в офиса, а често и по празниците. Ако си кариерист без деца иди дойди, но ако искаш деца, това е непосилно.
Преди време пък много пътувах по работа, посетих доста екзотични страни, така че пак имах страхотна професия.
Не зависимо кой какво казва, за мен важи максимата, мога да работя всичко стига да не съм безработна  и да мизерувам.

Общи условия

Активация на акаунт