Добрите професии и пътят към тях

  • 40 307
  • 921
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: X
Та ми стана интересно за лошите професии и кой какво НЕ би работил. Само да открия как се пуска нова тема.  Grinning hahaha Joy

Аз не бих работила като зъболекар, лекар, домашна прислужница, автомонтьор, зидар, електротехник, водопроводчик, учител, пощаджия, шофьор на такси, треньор по футбол, по ръгби ... списъкът е безкраен.  Blush

# 691
  • Мнения: 408
Намерих, извинявайте, просто на мобилната версия не се вижда. Ей сега изкачам.  Sunglasses

# 692
  • Мнения: 3 784
Свърши времето на читавите държавни ВУЗ-ове и кофти платения НБУ. Свърши по времето на махане на пустите му заверки.

Не навсякъде са премахнати, не обобщавайте така. Не всички специалности са лаладжийски.
В някои университети заверяват, та пушек се вдига... И всички упражнения трябва да са отработени, иначе заверка ня-ма. Дори отсъствията по болест не важат - като оздравееш, бързаш да си отработиш всичко като поп.

Да повторя ли, че при нас заверки нямаше, но въпреки това всички, които искат да завършат, ходеха на всичко и изпълняваха, защото иначе няма да си вземат изпитите? (текущият контрол под 4-5 различни форми има голяма тежест + ако не ходиш, просто няма да научиш това, което ти трябва)

Т.е., липса на заверки не е равно на липса на учене.

Последна редакция: пт, 17 апр 2015, 10:59 от Nickkie

# 693
  • София
  • Мнения: 3 824
Големият ми син е програмист,  търсен е, не би си сменил професията, но непрекъснато програмира и се усъвършенства. Заплащането му е много високо. Не мисля, че има пренасищане на IT специалисти.

Абсолютно никакво пренасищане няма, постоянно им увеличават заплатите при нас, за да могат да наемат кадри, а и да не ги грабне някой после.
Но не всеки може да е ИТ де, де да ме влечеше и мен  Laughing Laughing

Нека се замислим, обаче, какво би станало, когато заплатите на IT приближат западно европейските.  А този момент не  е много далеч. Тогава фирмите ще се изнесат от България  и ще търсят евтина работна ръка другаде. В прибалтийските държави и северните бивши съветски републики. Там има много добри специалисти на ниски цени. И не са като индийците Wink

# 694
  • Мнения: 1 384
Процесът върви на там. Някои позиции разбира се в различни фирми, са вече изравнени.

# 695
  • София
  • Мнения: 3 824
Мда, като се замисли човек, за децата ни - IT или инженер, ама на запад, не в България. Там тези специалности се търсят, защото не са особено желани от местните. Западняците разсъждават практично - защо да им е трудно, като могат да изкарват добри пари лесно Simple Smile

# 696
  • Мнения: 636
на първо време се сещам за зъботехник. Доколкото знам, доста добри доходи си докарват, а и навън се реализират прилично. Не знам сега къде се учи за зъботехник, едно време имаше полувисш институт в Пловдив.
За рехабилитаторите също съм чувала, че имат доста добри възможности за реализация.
За пилоти, моряци (особено капитани), военни и др. подобни също почти не се спомена. А при тях безработицата е почти нулева. Пък и заплатите им май са далече от мизерни.

За зъботехник се учи и в колеж във Варна. Една бивша приятелка на брат ми го изкара и веднага си намери работа. Не лошо платена е, но не е нещо особено. Друго би било ако си направи собствена лаборатория, но това иска много средства.
За капитани и механици по корабите какво да кажем. Далеч от мизерно е заплащането, безработицата е нулева, започват веднага на заплати по-високи от най-високите, които прочетох тук за ИТ, но през половината време са на кораб, а през другата половина не получават заплата.  Laughing Има обаче и други възможности за работа след тяхното образование и то добре платени. Синът ми скоро ще е капитан, но нямало да пътува. Не вярвам. Wink

\
Той и моя ще е механик на кораб и казва няма да се кача заради мизерията, но се гласи да работи във фирмата на баща си. Явно си мисли, че ще му е по лесно и ще взема повече пари, понеже е сходна дейността с това, което учи. Само, че едно не му харесва, че баща му вече над 20г не е  имал почивен ден, но така е в частния бизнес.  Решил е да смени организацията......................ами ще поживеем и ще видим. И пак го казвам, че преди много години, когато Буров е търсил служители в новосъздадената си банка е взел момчета от бедни семейства, но ученолюбиви. Мотивирал се е с факта, че са гладни и са нахъсани да работят, а моите не са.

Последна редакция: пт, 17 апр 2015, 11:21 от kokor4eto

# 697
  • Другата България
  • Мнения: 37 867
Съжалявам, че познатите ти са такива, надявам се да срещнеш другите студенти, които наистина са учили и са се реализирали.
В НБУ предполагам имаш предвид? Grinning
От мен няма как да си прочела това
Цитат
всички, завършили НБУ са тъпанари и неграмотници, беше ми посочено на няколко пъти и как аз съм идеален пример.
, защото не съм го казвала.
Аз не правя квалификации по един за всички, затова и уточних, че това са хора, върху които имам наблюдения. Което не значи, че всички са такива, правилата имат и изключения.
Но да, заради такива, и заради такива, които други познават, пада реномето на целия ВУЗ.
Към днешна дата нещата може и да са различни.

# 698
  • Мнения: 1 380
Свекърът - пръв механик на кораби за превоз на автомобили, заплата - 10  хиляди лева. Няма го по 6-8  месеца на година.

# 699
  • Мнения: 10 547
Хм, за тези заверки не ме разбрахте, май? Аз със сарказъм го написах.

# 700
  • Мнения: 2 265
Мда, като се замисли човек, за децата ни - IT или инженер, ама на запад, не в България. Там тези специалности се търсят, защото не са особено желани от местните. Западняците разсъждават практично - защо да им е трудно, като могат да изкарват добри пари лесно Simple Smile

Елл, не бих казала, че ИТ не се търси. При софтуерните и уеб разработчиците ръстът е доста голям, по-голям е от средностатистическия. Ето в САЩ например - http://www.bls.gov/ooh/computer-and-information-technology/web-developers.htm, при софтуерните е още по-голям http://www.bls.gov/ooh/computer-and-information-technology/softw … re-developers.htm.

Миналата година търсих програмист за един проект. Реших да погледна в Elance и намерих профила на една млада дама завършила в СУ година по-рано. Беше изкарала над 40 хиляди долара само на сводобна практика чрез сайта, работейки от София.

# 701
  • Мнения: 1 365
Личи ви, че не сте чели темата за ИТ специалисти.

# 702
  • София
  • Мнения: 17 423
Личи ви, че не сте чели темата за ИТ специалисти.

Защо, какво пише там?

# 703
  • София
  • Мнения: 3 824
Мда, като се замисли човек, за децата ни - IT или инженер, ама на запад, не в България. Там тези специалности се търсят, защото не са особено желани от местните. Западняците разсъждават практично - защо да им е трудно, като могат да изкарват добри пари лесно Simple Smile

Елл, не бих казала, че ИТ не се търси. ...
И аз не мисля, че в момента не търсят. Говорех за картинката в България след 10 години, нали за децата си мислим Simple Smile
Колко бг IT фирми има? Не са много и не плащат добре, да не говорим, че има и такива дето са  в сивата икономика.
Огромен процент от фирмите са чуждестранни. Дали няма да намалее търсенето ако те се изнесат?

# 704
  • Мнения: 3 371
Огромен процент от фирмите са чуждестранни. Дали няма да намалее търсенето ако те се изнесат?
Моят син работи за чужда фирма. Като се изнесат, и той се изнася с тях. Ако не го устройва мястото/примерно отиват в Бангладеш Crazy/, се прибира в Холандия, идва тук на същата позиция/фирмата има филиал / и продължава.

Общи условия

Активация на акаунт