Кондилом на шийката

  • 1 692
  • 1
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 380
Здравейте,

през последните 2 години, цитонамазките ми варираха между 3А и 2ра група. кондиломи на шийката ми бяха открити при колскопия и третирани с лекарство.
носител съм на ЧПВ, високорискови щамове.
преди месец правих биопсия и резултатът е ЦИН 1. обясниха ми, че това е леко предраково състояние и показва кондилом на шийката. предстои третиране на засегнатия участък с лазер.
но не са ми ясни някои неща:
1. възможно ли е при колскопията да не се вижда кондилом, а при биопсията да се окаже, че има такъв?
2. след манипулацията, възможно ли е да се появи рецидив и да имам отново същия проблем /партньорът ми отново да ми го предаде/
3. колко време след манипулацията трява да се изчака, за да се започнат опити за забременяване? /при положение, че всичко премине без усложнения/

благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 2 496
Здравейте,

Ето и отговори на въпросите Ви:
1. Биопсията се взима, когато са налични атипични участъци на маточната шийка. При Вас е имало колпоскопски атипизъм.
2. Манипулацията ще унищожи засегнатите участъци, а не вируса. Има възможност след време отново да се появят изменения, вследствие на HPV или на реинжектиране от партньора.
3. След манипулацията трябва да се вземе онкоцитонамазка и да се извърши колпоскопия. Ако изследванията са отрицателни за предракови изменения, може да се започне с опити за забременяване.

Поздрави,
Д-р Иван Димитров
Акушер Гинеколог
Медицински комплекс "Д-р Щерев"

Общи условия

Активация на акаунт