Филми, свързани с мюсюлманския свят - Тема 2

  • 14 032
  • 296
  •   2
Отговори
  • Мнения: 10 993

ФИЛМИ ОТ МЮСЮЛМАНСКИТЕ СТРАНИ

Темата е свързана с киното от мюсюлманския свят. Обсъждаме както игрални, така и документални филми и сериали.
На фокус са филмите, излъчвани в рамките на Sofia MENAR Fest, Дни на турското  кино и други мюсюлмански филми, които са част от програмата на Киномания и София филм фест. Също и тв филмите и сериалите излъчвани по каналите Cinemax, Cinemax 2, Cinemania, Filmbox Arthouse.




НАЗАД КЪМ ТЕМА 1

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 12:23 от diziler

# 1
  • Мнения: 5 760
Здравейте, благодаря за темата. Гласувах за персийски, като имам предвид само ирански, афганистански и т.н. не харесвам. Таджикистан дори не знаех, че спада към персийските.

Но втора опция избирам от Близкия изток плюс Мароко.

# 2
  • София
  • Мнения: 9 111
Благодаря за новата тема!
Успях да изгледам "Лешояди" - хареса ми и "Сула" - доста тегав филм, но също нелош.
Гледах и на кино "Жена" - за мен най-добрият филм от това издание на фестивала.
Като цяло тази година иранските филми ми се струват по-слаби от миналогодишните.

# 3
  • Мнения: 1 725
Благодаря и аз за темата!

МЕНАР приключи, гледам вече е свален от нетера, имах няколко неща за доглеждане, но здраве да е! Най-много ирански филми гледах, повечето ми бяха на една плоскост, хубави, но не чак толкова запомнящи се спрямо някои от минали години. Най ме впечатли от иранските "Между тоя и оня свят", но и той ми е за едно гледане. Най-красиви кинематографично ми бяха "Като слънцето и луната" и "Капан", след тях "Курманджан Датка" и "Бащина воля". Другите, които се откроиха бяха "Сула", "Гутли", "Наргес" и "Олимпия" (малко глътка свеж въздух сред тежките драми") и от документалните "Мамоди", "Каракорум", "К2 и невидимите шерпи", "Стая без гледка".

# 4
  • Мнения: 10 993
Пиша пак същото, като в края на предната тема, че там увисна.
 Снощи гледах и "Без предизвестие", определено ми хареса. Имам въпросче:
Скрит текст:
Какво видя Алекс в последните секунди на филма?
Какви са тези филми с отворен край, толкова мн. неща още можеше да се случат...

За последно гледах и "Домино", много ми харесва. Препоръчвам с две ръце.
Таджикистан дори не знаех, че спада към персийските.
Към персийската група езици е, заедно с фарси, дари, пущу и трите вида кюрдски: курманджи, сорани и заза.
Скрит текст:
Просто са с различна писменост, таджикски е на кирилица, кюрдски курманджи и заза (който се говори в Малатия) са на латиница, те се ползват в Турция. А сорани е кюрдският, който се говори в Сирия, Ирак и Иран, той си е с арабските букви, също като фарси, дари и пущунски. Тези езици и диалекти се учат в Иранистиката в СУ. Основен фарси, от трети курс курманджи и после афганските.

# 5
  • Мнения: 5 760
Сериозно ли таджикистански е на кирилица? Уау не мога да повярвам, а знаеш ли някакви филми, които са достъпни, които можем да гледаме?

Току що разбрах за ужасното земетресение, което е сполетяло Сирия и Турция Cry  Горките хора... защо се е случило Cry

# 6
  • Мнения: 10 993
Сериозно ли таджикистански е на кирилица? Уау не мога да повярвам, а знаеш ли някакви филми, които са достъпни, които можем да гледаме?
Да, "Тоҷикистон" се пише името на страната. И един таджик не се нуждае от преводач като ходи в Иран или Афганистан. Или в кюрдските райони на Ирак, Сирия, Турция, Иран. Не знам конкретни филми, по МЕНАР нещо даваха преди години, но не помня заглавия. (Тези, които учат лингвистика и езикознание ги знаят всички езикови групи с всичките им разклонения)

p.s. земетресението цяла нощ и цяла сутрин дават по всички турски телевизии, дори и тези, които традиционно не са новинарски. Преди малко даваха на живо и поредният вторичен трус, по Нaber türk

# 7
  • София
  • Мнения: 9 111
За "Без предизвестие"
Скрит текст:
И на мен ми убягна финалът, но аз си го навързах с онази сцена от първата част на филма, в която жената май обясняваше как баща и я е водил там и (губи ми се точно моментът) - но примерно бащата я намира или тя също се захласваше по нещо в детството си на това място и все едно така се затвори някакъв кръг с връзката между двете сцени

# 8
  • Мнения: 10 993
Е нищо не разбрах. Но нищо де. Аз вчера малко на конвейр ги гледах, докъм 01.00-01.30, приключих с Домино, супер филм!

# 9
  • София
  • Мнения: 9 111
Ами то и аз така го обясних Flushed , просто не се сещам с точност за първата сцена Innocent .
Скрит текст:
Но като цяло го схванах, че има някаква приемственост между поколенията, кръгът се затваря и момчето разпозна мястото духовно като свое, а не като чужда страна, с която нищо не го свързва

# 10
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Сериозно ли таджикистански е на кирилица? Уау не мога да повярвам, а знаеш ли някакви филми, които са достъпни, които можем да гледаме?
В Таджикистан говорят Дари фарси.
Снимка от пазара в Душанбе, от личния ми архив:

От улицата

от музея


Сори за офф-а

Аз вчера изгледах "Орехово дърво". И той не ме грабна. Нещо този Менар ми се стори слабичък. Само "Сула" и донякъде "Гутли" ми харесаха. Курманджан датка съм го гледала преди години в Г8 и тогава ми хареса.

Преди 2 дни с огромна изненада открих, че филмът от предния Менар "Без нищо" е правен по немска пиеса от Фридрих Дюремат "Посещението на старата дама". Синът ми е в немската гимназия и изучават произведението. В Иранскя контекст се връзва невероятно!

# 11
  • Мнения: 5 760
Благодаря за снимките! А как кирилицата е стигнала до тях? Нали сме я разпространявали чрез православието.
Много се радвам, че не са се отказали, (както например Румъния), и са я запазили. Страхотно. Защо не установим някакъв академичен контакт с тях хаха. А това че всъщност говорят персийски, но пишат на кирилица ми се струва страшно интересно съчетание, нещо като ананас и шунка 😆 върху пица. Трябва да прочета нещо за тази държава, нищо не знам за нея.

# 12
  • Мнения: 14 489
В НВОmax има този сериал Saddam. Аз не съм фен на американски продукции за Близкия изток, но тук е направено общо взето добре, вмъкват арабски думи, има атмосфера.

Само не знам защо толкова много израелски актьори има Grinning аз всъщност заради Igal Naor започнах да го гледам.

# 13
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Благодаря за снимките! А как кирилицата е стигнала до тях? Нали сме я разпространявали чрез православието.
Много се радвам, че не са се отказали, (както например Румъния), и са я запазили. Страхотно. Защо не установим някакъв академичен контакт с тях хаха. А това че всъщност говорят персийски, но пишат на кирилица ми се струва страшно интересно съчетание, нещо като ананас и шунка 😆 върху пица. Трябва да прочета нещо за тази държава, нищо не знам за нея.
Стигнали са през Съветския съюз (нали бяха част от него). То и в Монголия се пише на кирилица Simple Smile
Eто официалния Монголски правителствен сайт:
https://mfa.gov.mn/
Няма изговаряне това!

Забавно: клипчета с казахски новини. Пуснете си ги, много са яки:
https://www.youtube.com/watch?v=P-b6AzYfjTA
https://www.youtube.com/watch?v=qZyfWdtQMis

# 14
  • Мнения: 10 993
Първото казахско клипче е просто скороговорка. Нещо като нашето "Петко плет плете" и "Сашо суши шише на шосето". Естествено, че езикът си звучи доста по-нормално. А субтитрите някой чужденец е сложил на латиница, иначе казахският език е на кирилица. Бил съм в Казахстан, надписите са на казахски по табели и магазини, но хората говорят само на руски, включително и самите казахци... помежду си.
Благодаря за снимките! А как кирилицата е стигнала до тях? Нали сме я разпространявали чрез православието.
Какво православие? Първо, далеч не всички българи са православни. И второ, далеч не само българите са разпространявали кирилицата. Доста държави, които са мюсюлмански използват кирилица: Татарстан (сега в Руската федерация), Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, до скоро и Узбекистан и Азербайджан. Отделно Монголия е с кирилица (предимно будистка държава). Чувашия (сега в Руската федерация), християнска държава, т.е. автономна република на РФ, с чувашки (пак тюркски език) също на кирилица.

Да, СССР са въвеждали кирилицата навсякъде от 20-те години нататък, така че не само руският, ами и националните езици на всяка една от републиките да пише на кирилица. След разпада на СССР през 1991 всяка една от републиките си е решавала коя остава на кирилица и коя преминава към латиница. В Узбекистан (ще ида през април) ползва едновременно и кирилица и латиница, подобно на... Сърбия. Уйгурски език, който се ползва в мюсюлманския уйгурски регион в Китай също е и на кирилица, и на латиница.

@MissChanandlerBong, за Саддам Хусейн ли е този филм? Ще го погледна и него, в скоро време.  (Тази седмица съм на вълна Санремо, вечер са до 02.30, така че.. няма време) Grinning

Последна редакция: вт, 07 фев 2023, 10:52 от diziler

Общи условия

Активация на акаунт