Помощ за избор на лаптоп

  • 137 127
  • 1 528
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 17 777
Много полезно мнение!
Само ще добавя- да изчакаш до черния петък Mr. Green

# 391
  • Мнения: 5 259
За програмите, изглежда, че ето това ще ти свърши работа. Има и по-скъп вариант, ако държиш на изданието от 2019 г.:
https://www.goodoffer24.com/summer-sale/windows-10-pro-office-20 … o-bundle-key.html
Който реши да купува Windows и Office от този сайт, да знае, че това не е легално място за покупка на такъв лиценз. Може кода, който получите, да работи 1 месец, 1 година, 2 години...., но никой не гарантира колко. Само от сайта на Microsoft и Amazon(продавач "Amazon") може да се купи легален дигитален лиценз(код) за Windows и Office без физически носител, който е само ваш и работещ вечно.

# 392
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
В каталога на фирма "Ardes" има и по-евтини решения за лаптопи, ако не се търси модел с отделна видео карта карта:
https://ardes.bg/laptopi/laptopi/acer/displey-ot-15.6-do-16.9,di … sa/tip-pamet-ddr4

 Също и модели със 17,3" екран:
https://ardes.bg/laptopi/laptopi/acer/displey-ot-17/garantsionen … sa/tip-pamet-ddr4

Примерен модел с 15,6" екран, по-здрав корпус от алуминий и платмаса и по-ниска цена:
https://ardes.bg/product/acer-aspire-5-a515-54-35xz-nx-hdjex-009-150113

 Ето този лаптоп отгоре, например, е чудесен модел за под 1000 лева, като единственият му "недостатък" е липсата на SSD, т.е. има твърд диск (HDD) и с него Windows и програмите ще зареждат малко по-бавно. В описанието му пише, че има жлеб за M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 x4, така че най-вероятно* (ако вече не е зает от наличния твърд диск) позволява допълнителното вграждане на NVMe SSD, с което машиката ще стане поне 3 пъти по-пъргава при пускане на Windows и програмите.
 В случая с Firefox с 30-ина добавки към него, пускането му отнема под 1 секунда с NVMe SSD, 1-2 секунди със SATA3 SSD и 3-6 секунди с HDD (ако лаптопът е с 8ГБ системна памет; ако е с едва 4ГБ, програмите зареждат още по-бавно). Моят лаптоп е с бърз NVMe SSD и 8ГБ памет и Windows 10 зарежда за около 6 секунди, но на друг лаптоп със SATA 3 SSD зарежда за около 15-25 секунди, а преди това с HDD беше 45 секунди. Ако тези секунди по-дълго чакане не са проблем, може да се спестят пари и да се заложи на модел лаптоп само с HDD. Аз лично обичам програмите да реагират мигновено и предпочитам да дам едни 150 лева отгоре за възможно по-голяма бързина на работа.

 Друг вариант, както бях споменал в предходното ми мнение, е покупката на модел с SSD от поне 240ГБ и използване на външен USB твърд диск за дублирано съхранение на важните документи и снимки. Така ще има техни копия и на SSD, и на HDD. Но при крайно важни данни винаги е желателно да се използва и допълнителна сигурност, чрез облачна услуга за съхранение от порядъка на Google Drive или друга.


 Ето този модел пък е с 50 лева по-евтин от модела от "Технополис", който снощи бях дал за пример, като е и съответно малко по-слаб като мощ, което обаче по никакъв начин няма да се забележи, освен ако не се ползват много тежки игри или програми за изчисление на триизмерни графики:
https://ardes.bg/product/acer-nitro-5-an515-43-r88n-nh-q5xex-010 … 250ssdnvme-147654

 За отбелязване е, че по стар български "обичай" всички магазини в последните седмици се юрнаха да качват изкуствено цените на стоките си и затова в момента сме свидетели на миналогодишни модели, чиито цени са по-високи, отколкото бяха миналото лято. Така целят да се тупат в гърдите с гръмки намаления за "Черния петък", а на практика тогава ще платите нормалната цена и само будалите ще си мислят, че са направили сделката на живота си. Същите тези модели бяха с по 100-200 лева по-евтини само преди месец-два.

Който реши да купува Windows и Office от този сайт, да знае, че това не е легално място за покупка на такъв лиценз. Може кода, който получите, да работи 1 месец, 1 година, 2 години...., но никой не гарантира колко. Само от сайта на Microsoft и Amazon(продавач "Amazon") може да се купи легален дигитален лиценз(код) за Windows и Office без физически носител, който е само ваш и работещ вечно.

 Благодаря за включването! За да не се стига до спорове, ще махна адреса, а кой какъв вариант ще предпочете, зависи от всеки отделен човек.
 Едно уточнение. Това са официални ключове, които се продават от "Microsoft" на представители, сервизи, обучители и технически лица, с даденото им право да вграждат въпросните ОС и служебни пакети на служебни машини или на тези на техни поръчители. Например, когато си платите 100-250 лева за вграждане на Windows в сервиз за поправка на изчислителна техника, там ви слагат именно такива ключове. Ако си платите само за такъв ключ за Windows 10 Home на фирма "Ardes", тяхната цена е 252 лева. Ако те ви сложат същата ОС на машина, която същевременно закупувате от тях, цената за разрешителното може да бъде намалена и до 200 лева, в зависимост от общата стойност на покупката. При някои други магазини съм виждал и по-малко оскъпяване в рамките на 100-150 лева за Windows 10, когато се закупува лаптоп за 1500 лева или повече.

# 393
  • Мнения: X
Интересно.
Цитат
В описанието му пише, че има жлеб за M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 x4, така че най-вероятно* (ако вече не е зает от наличния твърд диск)
Как HDD ще се помести в 2280 M.2? HDMI е преди DP. DP имат хай енд устройствата

И едно уточнение. 99.9% от съвременните телевизори и 100% от лаптопите се захранват по IT. Това изключва напълно опцията късо съединение при включване на кабелите.

# 394
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Интересно.
Цитат
В описанието му пише, че има жлеб за M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 x4, така че най-вероятно* (ако вече не е зает от наличния твърд диск)
Как HDD ще се помести в 2280 M.2? HDMI е преди DP. DP имат хай енд устройствата
Някои лаптопи са с жлебове за SATA 3 и M.2 NVMe, но физически не разполагат с място да се поместят едновременно и двата носителя за съхранение под капачето и се налага да се избере кой от двата жлеба ще се използва от само едното у-во. Имах кофти опит с такъв ограничен модел на "Lenovo" и затова изрично помолих миналото лято хората от фирма "Ardes" да проверят за налично място, преди да поръчам сегашния ми Acer Aspire 7.

И едно уточнение. 99.9% от съвременните телевизори и 100% от лаптопите се захранват по IT. Това изключва напълно опцията късо съединение при включване на кабелите.
Де да бяха на същото мнение и един от телевизорите ми "Самсунг" преди няколко години (изгорял точно след връзка с HDMI към лаптоп), както и една от PC видео картите ми... А при новото Nintendo Switch, което закупих преди броени дни, идващият към него HDMI кабел се развали още на третия ден, защото забравих да изключа телевизора, преди да го извадя от буксата... Хем го знаех, че е възможно, но прибързано и смело си казах "Абе, точно на мен ли ще се случи!? Е, случи ми се. Отново. Grinning Та, изгарят си и платки, и кабели, ако изтеглиш късата клечка. Simple Smile Има и десетки потърпевши от същия проблем и във форумите на Setcom и HWBG. Чукни Google и виж, че по Света маса народ си е изпатила от това.

# 395
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Много благодаря на Счупено пиронче за полезните мнения! Моят казус е много подобен на този на jfjallen: лаптоп Acer на 8 години, чиито драйвъри за екрана нещо започват да дават фира. Вече 2 или 3 пъти екрана ми се изключва за секунди и при повторно включване виждам предупреждение, че еди-кой-си драйвър е спрял да работи. Освен това съм с Windows 7, а Microsoft спира да го поддържа догодина и съм малко неуверена относно сигурността след това. Та след около месец като приключа с магистратурата си ще се оглеждам за качествен лаптоп до около 600 евро, който по възможност да изкара пак 7-8 години (сегашният ми лаптоп струваше 2011г. 1100лв от Технополис, включително с инсталиран Windows).
Използвам лаптопа освен за офис пакета и филми / интернет и за програми като Photoshop и SPSS, така че ще ми трябва нещо по-мощно. Макар и сегашният ми лаптоп да се справя геройски с версиите, които съм инсталирала. Ще следя темата с интерес и ще си водя бележки. Simple Smile

# 396
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Скрит текст:
Много благодаря на Счупено пиронче за полезните мнения! Моят казус е много подобен на този на jfjallen: лаптоп Acer на 8 години, чиито драйвъри за екрана нещо започват да дават фира. Вече 2 или 3 пъти екрана ми се изключва за секунди и при повторно включване виждам предупреждение, че еди-кой-си драйвър е спрял да работи. Освен това съм с Windows 7, а Microsoft спира да го поддържа догодина и съм малко неуверена относно сигурността след това. Та след около месец като приключа с магистратурата си ще се оглеждам за качествен лаптоп до около 600 евро, който по възможност да изкара пак 7-8 години (сегашният ми лаптоп струваше 2011г. 1100лв от Технополис, включително с инсталиран Windows).
Използвам лаптопа освен за офис пакета и филми / интернет и за програми като Photoshop и SPSS, така че ще ми трябва нещо по-мощно. Макар и сегашният ми лаптоп да се справя геройски с версиите, които съм инсталирала. Ще следя темата с интерес и ще си водя бележки. Simple Smile
Ако все още не си го сторила, то може да пробваш едно почивстване с програмата Advanced SystemCare. Безплатна е. Почиства регистрите и библиотеките на Windows, премахва вирусчета, шпиончета и всякакви други вредители, които задръстват операционната система, правят я тромава и изяждат от дисковото пространство.
 Аз съм ѝ сложил отметки да почиства следните неща: Privacy sweep, Junk file clean, Registry clean и Spyware removal. Пускам я веднъж седмично и от много години насам не съм имал никакви ядове. Останалите отметки в началния екран на програмата не са толкова важни, ако вече са пускани веднъж.
 Програмата е помогнала на редица мои приятели и познати, имащи проблеми от различно естество.

 ASC притежава и голям набор от допълнителни подпрограми, някои от които са особено полезни.
 Една от функциите на тази програма, които също използвам (от раздела "Speed up), е "Turbo boost". Тя изключва някои ненужни процеси на Windows, с което освобождава голямо количество системна памет и така машината става по-пъргава и по-трудно можеш да я претовариш с тежки програми. При мен освобождава около 384МБ памет, като съм я настроил на режим "Game mode". Ако се спрат всички възможни процеси, които програмата предлага, може да се освободят над 500МБ от системната памет, но някои от тези процеси ми трябват и затова съм ограничил избора до само наистина ненужните за мен. Ако изключа този режим, Windows 10 "изяжда" почти 3ГБ от системната ми памет, която е общо 16ГБ.

 Полезна за теб подпрограма от пакета на ASC би била и "Driver booster", която търси за обновления и обезпечава техническата поддръжка на видео картата ти, звуковата карта, дънната платка (USB, модем, памети и т.н.), като всичко е много опростено и става с натискането на едно копче. Като обновявам през нея "Nvidia graphics driver", например, това отнема поне 3 пъти по-малко време, отколкото ако го правя през ръчно свалено .exe от страницата на Nvidia.

 Ето оттук може да се свали тази програма:
https://www.iobit.com/en/advancedsystemcarefree.php

# 397
  • Мнения: X
@Счупено пиронче
Почти съм убеден, че едно 65 ватово стандартно захранване на лаптоп е успяло да прекара през телевизора ви достатъчно ток, че да изгори платката на телевизора ви. Sunglasses . Така едни 0.2 до 0.3 промила

Кой точно модел на Леново шерва вътрешното пространство между HDD и 2280 М.2, че да се налага да внимаваме за това при покупка на лаптоп?

# 398
  • Мнения: 3 024
Счупено пиронче, благодаря за насоките и отделеното време. Разгледах няколко модела от сайта на Ардес, но преди да взема по-ориентирано решение, искам да си изясня още едно-две-три неща, лол.

*На някои от моделите пише ОС - Endless или Linux - това означава ли, че ще трябва да работя с тези системи, или мога да си инсталирам Уиндоус впоследствие, или какво? Просто съм свикнала с Уиндоуса и не искам тепърва да се справям наново с по-непознати неща.

*При някои от моделите, в техническите х-ки пише само "цифрова клавиатура" - предполагам, че просто не са описани останалите неща, или?

*Пише, че имат вградена уеб камера, което е ОК, но не и оптично вградено устройство. Предполагам, че това пак е някакъв вид камера /не че ми трябва, но след като съм тръгнала да се образовам, да попитам..../.

Загледах се и в 17+ инчовите, но тези, който горе-долу  са на прилична за мен цена, се предлагат с Линукс, или с Уиндоус Про където, ако не се лъжа, цената скача с около 400 лв.

Предполагам, че "Ардес" нямат налични всички модели, ако се спра на някой, трябва да им се обадя и да поръчам доставка в магазина? Не обичам да пазарувам техника онлайн, но ако отида в магазина, нещо не ми хареса, задължена ли съм да го купя?

# 399
  • Мнения: 132
Оптично устройство  - четец за CD/DVD носители (води се оптично, защото използва принципите на оптиката - лазери, огледала, т.н.)

Цифрова клавиатура - има си отделна секция само с числа,  отделно от тези над буквите (като класическа клавиатура, а не компактна)

SSD диск - две ръце за, изключително бърз и спестява много нерви (за разлика от HDD) - и двата са вид носители на памет, но с различна технология, съответно скорост.

Линукс - вид операционна система. Не е задължително да се ползва, просто инсталирате Уиндоус.

Относно Ардес - трябва да си говорите с тях как процедират (вижте им секцията за общи условия/често задавани въпроси).
 Освен на ардес, може да погледнете и на лаптоп.бг (имат прилична филтрация по видове/екстри и прочие ) и може да сравните цени и модели.
Отметка - един модел лаптоп може да го има под няколко различни цени, на база екстри (памет, видео карти, т.н.), но корпусът/изгледът са еднакви. Т.е. - ако имат една от модификациите на място може да разгледате какво представлява отвън и дали ви е удобно на пипане.

# 400
  • София
  • Мнения: 17 777
Под 13 нямат оптично, доколкото помня.
Според вас за разнасяне какъв е оптималният вариант?
13,14,15? Върти ми се 14, че другото е много малко сякаш.

# 401
  • Мнения: 2 600
Въпросът ми беше в заглавието, преди преместването: Лаптопи MSI - Дали като цяло като марка са добри? Ардес продава такива в момента на изключително висока цена, но пък те и реновират втора употреба, и съответно се чудя техните MSI да не са втора ръка въпреки високата им цена.

Под "добри" като лаик разбирам да се различава от сегашния ми - да не грее до степен да си топлиш кафето на него и да е качен на висока подложка, неудобна за ръцете, след 2 години работа да издържа повече 20 мин, на батерия, да не му заминат изхода за аудиото и единия USB изход, и да не му се пречупват кабелите на зарядното - вече второ купувам за по 50 лв бройката и ми приседна.

Въпросът ми е породен от това, че случайно купих тази марка преди девет години (с промоция с която беше на цена, колкото всички останали в магазина, а не на тройна както сега в Ардес , и 6 години ползване без никакъв проблем (разбиха ми го на парчета накрая) спрямо 2 години проблемно ползване на друг ме карат да се замислям. Сега тези цени на марката в Ардес (не съм виждала другаде) ме плашат, а не знам, дали качеството му не се е влошило и не е станал същият или по-зле от масовите в магазините в  момента.

Има ли кой да коментира точно тази марка - като купувач или продавач? Ще съм благодарна за мнения.

Последна редакция: нд, 03 ное 2019, 18:49 от sinergon2

# 402
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Предполагам, че "Ардес" нямат налични всички модели, ако се спра на някой, трябва да им се обадя и да поръчам доставка в магазина? Не обичам да пазарувам техника онлайн, но ако отида в магазина, нещо не ми хареса, задължена ли съм да го купя?
medeamona вече отговори на въпросите ти, затова аз само ще допълня относно покупката по Интернет. Тя ти дава право до две седмици от датата на покупката да върнеш лаптопа, ако не ти харесва поради някаква причина, и съответно да ти върнат заплатената от теб стойност. Но важно условие за това е да не променяш операционната система, ако искаш да се възползваш от това си право на връщане. Ако например лаптопът идва с Linux или DOS, а ти сложиш Windows, ще имат основание да ти откажат такова връщане. Ако им платиш те да ти сложат Windows, ще имаш възможност да върнеш лаптопа в двуседмичен период.
 Покупката лично от магазина те лишава от правото на този двуседмичен период на връщане след това.

 "Ardes" имат филтър да ти се показват в каталога им само налични модели, така че би трябвало, щом виждаш някой там, да го имат на склад в магазина си.

 Никой не може да те задължи да закупиш нещо, ако лично отидеш в магазина да го огледаш и пробваш. Simple Smile Що се касае до удобство на клавиатурата и печатът на кирилизацията, единствено "Acer" и "Lenovo" са много добри в това отношение. При "Asus", "HP", "Dell" и други марки, например, някои клавиатури са с много твърди клавиши, от които болят ръцете. Определени модели имат и ръбати клавиши, които направо могат да предизвикат мазоли при дълга употреба. Или пък се накланят странично, когато ги натискаш.

 Алуминиев корпус и по-здрави панти в този ценови клас има основно при "Acer". Малко по-скъпите им модели имат и отлична подсветка на клавиатурата, като за мен основният плюс в това не е самата подсветка, а фактът, че по този начин е гарантирано, че няма как означението на някой клавиш да се изтрие след многогодишна употреба.

 Бял пластмасов лаптоп не препоръчвам да се вземе, тъй като пластмасата след месеци или години ще пожълтее от слънчевата светлина и/или от прах и пипане от пръстите.
 Някои наглед сребристи пластмасови лаптопи, искащи да наподобяват алуминий, всъщност са боядисани и под боята обикновено се крие прозрачно-бяла или черна пластмаса. Лесно могат да бъдат ожулени и ще са грозни тогава.


Въпросът ми беше в заглавието, преди преместването: Лаптопи MSI - Дали като цяло като марка са добри? Ардес продава такива в момента на изключително висока цена, но пък те и реновират втора употреба, и съответно се чудя техните MSI да не са втора ръка въпреки високата им цена.
Лаптопите на "MSI" по принцип са с по-качествени кондензатори, запоени на дънните платки, иначе използват същите чипове (процесор, видео чип, памети) като на останалите марки. Но се оскъпяват и поради името на марката, за която си плащаш повече. Както е например при "Apple". "MSI" са най-добрият производител на видео карти за PC и се ползват с голямо име на въпросния пазар. Според мен е малко преувеличена цената на лаптопите им, защото други марки предлагат същите характеристики за 200-400 лева по-малка цена.


Скрит текст:
@Счупено пиронче
Почти съм убеден, че едно 65 ватово стандартно захранване на лаптоп е успяло да прекара през телевизора ви достатъчно ток, че да изгори платката на телевизора ви. Sunglasses . Така едни 0.2 до 0.3 промила


Кой точно модел на Леново шерва вътрешното пространство между HDD и 2280 М.2, че да се налага да внимаваме за това при покупка на лаптоп?
Ти няма ли да престанеш вече да се чоплиш с мен и за всяко нещо да търсиш поводи за противоречене? Преди седмица с основание изтриха едно такова твое заядливо мнение, но въпреки това, продължаваш. Като не ти се вярва, че има хиляди случаи на прогорени платки и кабели при свързване/разскачане на HDMI кабели, докато устройствата са включени, цъкни си Google да те осведоми, вместо да противоречиш така предубедено. Преди години и аз не го вярвах, докато не се случи и на мен. Simple Smile
 За лаптопа с два жлеба, побиращи само едно у-во за съхранение: Представи си едно капаче, под което има място само за едно такова. Единият жлеб е, да речем, отляво, а другият - отгоре. Ако използваш SATA3 за SSD или HDD, не можеш с същото време да сложиш там кръстосано през него и NVMe SSD. И няма място за дисково у-во, където да се сложи второ SSD/HDD. Какво толкова трудно има за разбиране?

# 403
  • София
  • Мнения: 12 374
Що се касае до удобство на клавиатурата и печатът на кирилизацията, единствено "Acer" и "Lenovo" са много добри в това отношение.

Имала съм и двете марки, отделно съм работила на HP и Dell. Мак-ът ми в момента превъзхожда всички изброени по отношение на удобство на клавиатурата.

# 404
  • Мнения: X
Таис.
Няма смисъл да убеждаваш в нещо опонент който черпи информация само от клипове в ютуб. И звучи така сякаш всичко на пазара е минало през ръцете му.

Дори само последното му мнение "по качествени кондензатори запоени на дънната платка" показва че едва ли е виждал разглобен лаптоп.

Общи условия

Активация на акаунт