Помощ за избор на лаптоп

  • 137 422
  • 1 528
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 2 600
Мр. Смит, а коментар по моя въпрос може ли?  Simple Smile

# 406
  • Мнения: X
За MSI ли? Нямам никакъв опит с тях. Основно работя с Dell, HP, Lenovo. Леново на първо място.

Ако искате личното ми мнение, всички лаптопи са с еднаква Електроника и различен  маркетингов подход. Търсете техника която има добър гаранционен сервиз. Всичко останало е до субективни предпочитания.
Скрит текст:
Имам лаптоп на преклонна възраст от над 10 години, на който до ден днешен работи plex. Мрежата ми в апартамента в гр. Ххххх се обслужва от дъно на китайски производител вече 8ма година с диск на 7 години.
Ще ви го кажа така. Ако искам да разчитам на техниката не бих си купил Aser или MSI. Grinning

# 407
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Що се касае до удобство на клавиатурата и печатът на кирилизацията, единствено "Acer" и "Lenovo" са много добри в това отношение.

Имала съм и двете марки, отделно съм работила на HP и Dell. Мак-ът ми в момента превъзхожда всички изброени по отношение на удобство на клавиатурата.
Касаеше се до марките от ценовата граница, която включва другите марки извън обхвата на двойно по-скъпите модели на "Apple". Последните имат голям проблем с повреждащи се клавиши на предходните поколения лаптопи. Мой приятел плати миналата година 400 долара за замяна на повредената клавиатура с нова. Новите им модели и трябвало да нямат тези проблеми.

 Може би е добре да пробваш пряко Acer Aspire 7 с подсветка на клавиатурата и моделите на "Apple". Simple Smile В "Технополис" ги има изложени в съседство едни от други.

# 408
  • Мнения: 2 600
За MSI ли? Нямам никакъв опит с тях. Основно работя с Dell, HP, Lenovo. Леново на първо място.

Ще ви го кажа така. Ако искам да разчитам на техниката не бих си купил Aser или MSI. Grinning 

E, как се връзва първото изречение със следващите  Simple Smile
Явно марката не е популярна и няма имащи впечатления от сегашните модели.

Иначе друг въпрос, на който на една пробна обиколка нито в Технополис, нито в Техномаркет не можаха да отговорят и само вдигаха рамене  Grinning  - за "пишеща машина" и Интернет кой лаптоп издържа повече на батерия - веднъж видях, че на един познат индикаторът му показваше, че остават 7 часа, но тогава не мислех за купуване и вече не помня.

# 409
  • Мнения: 5 288
"MSI" са най-добрият производител на видео карти за PC и се ползват с голямо име на въпросния пазар.
Учете се от Счупено пиронче! Laughing Пуснах сълза в памет на Nvidia и AMD. Cry

# 410
  • Мнения: 134
Карантията на всички лаптопи идва от 3-4-5 доставчика - интел, амд, нвидиа, броудком, т.н.

Не толкова марката трябва да е водеща, колкото параметри + гаранционен сервиз.

За гаранцията - колкото повече, толкова повече. Добър вариант - 3 години, 4 са рядкост (обикновено бизнес клиенти, друга история) Освен продължителността - кой и как ги поддържа, имат ли местен сервиз и какви са отзивите от въпросния сервиз.

Лични впечатления:
Скрит текст:
преди години Acer бяха евтини с добри параметри и се държаха добре. Сега са вдигнали цените и са идентични с "големи" марки. За сервиз -  не ми се е налагало, единият умря на прилична възраст, а втория е все още в приемлива форма (6+ годишен)
Леново - 2 служебни - Идеапад и Тинкпад. Първия беше куц кон, втория не толкова, но прилично дърво в ергономично отношение. И двата стигаха до сервиз, като Идеапада успя да убие харда си брутално.
HP - успя да умре малко след изтичане на гаранцията (първия път) - пловдивският сервиз ме отказаха от марката с отношението или по-скоро липсата му. На третата година живот умря невъзвратимо, не потърсихме съживяване
Дел - имат добри и не толкова добри но поне сервизът им компенсира. Все още живи са един 8+ и един 6+ годишен, при новите модели с вградена батерия на втората година тя започва да се подува (гаранционни, смениха ги). 

# 411
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
"MSI" са най-добрият производител на видео карти за PC и се ползват с голямо име на въпросния пазар.
Учете се от Счупено пиронче! Laughing Пуснах сълза в памет на Nvidia и AMD. Cry
"Intel" и "AMD" са разработчици на графични чипове (вторите разработват и процесори), но не са производители. Техни подизпълнители произвеждат чиповете, така че сълзата ти е била пусната напразно. Simple Smile А "MSI" е един от водещите производители на електроника от всякакво естество, в това число видео карти и лаптопи (с части от други фирми, както е при всички производители на лаптопи; дори и "Apple" залагат на външни доставчици, включително и "AMD" за своето APU, а преди тях поръчваха видео чипове от "Nvidia").
 Видео картите на "MSI" години наред са водачи по отношение на нисък шум, отлично охлаждане и безпроблемна работа, с най-малко повредени бройки спрямо всички други производители на видео карти. Но пък са и малко по-скъпи от повечето си конкуренти.


Иначе друг въпрос, на който на една пробна обиколка нито в Технополис, нито в Техномаркет не можаха да отговорят и само вдигаха рамене  Grinning  - за "пишеща машина" и Интернет кой лаптоп издържа повече на батерия - веднъж видях, че на един познат индикаторът му показваше, че остават 7 часа, но тогава не мислех за купуване и вече не помня.
Обикновено моделите с 6- или 8-клетъчна батерия и без допълнителна видео карта издържат повече на работа на батерия. Дори и батерията да е едва 4-клетъчна, ако процесорът е енергоспестовен, лаптопът може да издържи над 10 часа работа при слаба яркост на подсветката на екрана.


 Колкото до производителите на лаптопи, то между "Dell" в САЩ и "Dell" в Източна Европа има огромна разлика! Същото важи и за "Asus" и "HP"! За нашата област те са произвеждани с по-ниско качество на платките, екраните, корпусите и пантите, с по-слаби батерии. Затова и техните модели се представят зле като издръжливост във времето. "Lenovo" имат ниско качество навсякъде (качествените им модели са единствено от доста скъпите серии ThinkPad и Yoga), но и най-ниски цени, така че покрай по-голямата достъпност маса народ пропищява от тях и в САЩ, и в Европа.
 "Acer" и "MSI", отдруга страна, произвеждат лаптопите си с еднакво качество за всички страни.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 00:50 от Счупено пиронче

# 412
  • Мнения: X
@sinergon2
Популярността не определя качеството.
Мой колега купи преди три години топ модел на Acer за дъщеря си - в момента 5 ти курс архитектура. За първата година машината ходи два пъти в гаранционен сервиз. Вторият път е стояла над 3 седмици. А на MSI снощи видях кой е гаранционния сервиз в България Grinning

# 413
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Нямам намерение да се включвам в спора коя е най-добрата марка, защото определено нямам достатъчно опит. Единствено ще кажа, че подобни единични примери като в предния пост не са особено представителни. Аз също съм с Acer и за осемте години, в които го ползвам само един път е бил в сервиз за нещо друго от почистване / смяна на охладителната паста. И дори тогава аз си бях виновна, защото го бях ъпгрейднала на Windows 10 и той просто се задъхваше. Не знам дали в последните години Acer са развилили качеството на лаптопите или просто колегата на Mr. Smith е имал лош късмет, но не бих слагала всичките им лаптопи под общ знаменател.
Когато си говорих с майсторите от сервиза, те ми казаха, че най-много поправят лаптопи на Dell и HP. Това обаче не означава, че те са най-скапани, а че се купуват най-много и малкият процент от тях, който се разваля, е по-голяма бройка от други марки.

# 414
  • Мнения: 2 600
Мисля, че не зададох въпроса си достатъчно ясно или не разбрах добре отговора, че да купиш MSI било да купиш Apple - само марка, защото тези с Apple май масово не се унижават да "даунгрейдват", т.е. за да питам за някакви марки - явно нямам Apple и база за сравнение и не ми е ясно това качество ли значи или куха марка без качество. С  изтриването на темата ми, въпросът ми пък съвсем отиде в канала  Sad

Май само коментарът, че MSI не бил правел по-ниско качество за източна Европа, ако е верен, може би е от полза. Предният ми не ми даде никакви дефекти до края. Настоящият ми е Асус  - описах му проблемите за две години. Еми не искам през 2-3 години да купувам нов лаптоп. Това е лудост просто.  Sad

# 415
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
@sinergon2
Популярността не определя качеството.
Мой колега купи преди три години топ модел на Acer за дъщеря си - в момента 5 ти курс архитектура. За първата година машината ходи два пъти в гаранционен сервиз. Вторият път е стояла над 3 седмици. А на MSI снощи видях кой е гаранционния сервиз в България Grinning
Нямам представа какъв е тригодишният върхов модел на дъщерята, следваща архитектура, нито поради какви технически проблеми е посещавал сервиза два пъти за първата си година. Дори и по-новите модели на всички марки отпреди две години (2017 г.) имаха сериозни проблеми с прегряване, когато използваха по-мощни чипове. Моят лаптоп е модел от 2018 г.: Acer Aspire 7 със 17,3" IPS екран 1920х1080, GTX1050 4GB, 8ГБ RAM, Intel Core-i5 8300H, NVMe SSD 240GB + HDD 1GB. Води се среден клас и цената му миналото лято беше 1647 лева. С този лаптоп работех с тежки графики с хиляди обекти и общо около десет милиона триъгълника в сцената. Повечето време го използвах свързан към 4К телевизор и се представяше повече от добре. Играл съм и GTAV на средно високи настройки. Справя се без проблеми.
 Ако тази дъщеря е използвала лаптопа си за изчисление на изображения, например с V-Ray или Keyshot, логично е при часове натоварване до краен предел да прегрее нещо. В онези години все още нямаше подходящи за тази цел многоядрени процесори. Ако пък е имала модел с видео карта от 8-ма серия на NVidia (Например 840M), не бива да се забравя, че те имаха много сериозни производствени проблеми с качеството, прегаряха и неслучайно "Apple", преди няколко години се разваляха толкова често. Последните оттогава се мразят с "Nvidia".


 Има три основни грешки, които мнозина, занимаващи се с тежки програми и игри, правят:

1. Използват като основна машина само лаптоп, вместо настолна машина (PC), макар да го правят само от вкъщи. Няма как да очакват върхова производителност, защото и чиповете са по-бавни (заради целева енергоспестовност и ограничаване на работните температури) в сравнение с тези на PC, и плоското им охлаждане с малки размери е в пъти по-слабо.

2. Купуват си възможно по-мощен лаптоп и се сблъскват с проблеми с прегряване, висок шум, бавна работа (заради последващо ограничаване на волтажа, целящо да предпази чиповете от повишените температури). Разумните хора се насочават към някой ценови клас и си купуват лаптоп с малко по-ниски от върховите за модела характеристики. Не ми беше проблем да извадя още хилядарка и да си взема модел с GTX1060 6GB и зверски бърз Core-i7, но от личен опит с предишни модели от различни марки зная, че точно там щях да се сблъскам с гореспоменатите проблеми. Затова избрах модел с GTX1050, която е двойно по-слаба от GTX1060, но затова пък не повишава температурите в лаптопа до прекомерни равнища и охлаждането се справя чудесно с тази видео карта. Същото важи и за моя Core-i5, работещ на по-ниски температури спрямо мощните i7-ци. Повишените температури, освен изброеното, съкращават живота на термо пастата, грижеща се за топлопредаването между чиповете и охлаждането, което като следствие с ускорени темпове я прави изсъхнала и неспособна да се справя с предназначението си.

3. Когато натоварват лаптопите си, са оставили включени настройките за временно подсилване на мощта (Turbo boost), което също води до проблеми, защото бързо след това се случва повишаване на работните температури, охлаждането не се справя добре и в резултат идва ред на принудителна по-бавна работа (throttling) спрямо нормалното и "полудяване" на виещите перки на охлаждането.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 15:32 от Счупено пиронче

# 416
  • София
  • Мнения: 17 857
Hp-тата много прегарят, затова са постоянно на поправка.
Потвърждавам за клавиатурата на по- новите макове. Аз такава съм имала с един Самсунг. Еми, фина работа, сякаш пръстите ти танцуват по нея, лесно се натискат.

# 417
  • София
  • Мнения: 12 374
Hp-тата много прегарят, затова са постоянно на поправка.
Потвърждавам за клавиатурата на по- новите макове. Аз такава съм имала с един Самсунг. Еми, фина работа, сякаш пръстите ти танцуват по нея, лесно се натискат.
Много добро сравнение, точно така ги чувствам и в момента: като лек танц Simple Smile

# 418
  • София
  • Мнения: 17 857
Мхм, аз такива харесвам- с разделени копчета.

# 419
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Скрит текст:
@sinergon2
Популярността не определя качеството.
Мой колега купи преди три години топ модел на Acer за дъщеря си - в момента 5 ти курс архитектура. За първата година машината ходи два пъти в гаранционен сервиз. Вторият път е стояла над 3 седмици. А на MSI снощи видях кой е гаранционния сервиз в България Grinning
Нямам представа какъв е тригодишният върхов модел на дъщерята, следваща архитектура, нито поради какви технически проблеми е посещавал сервиза два пъти за първата си година. Дори и по-новите модели на всички марки отпреди две години (2017 г.) имаха сериозни проблеми с прегряване, когато използваха по-мощни чипове. Моят лаптоп е модел от 2018 г.: Acer Aspire 7 със 17,3" IPS екран 1920х1080, GTX1050 4GB, 8ГБ RAM, Intel Core-i5 8300H, NVMe SSD 240GB + HDD 1GB. Води се среден клас и цената му миналото лято беше 1647 лева. С този лаптоп работех с тежки графики с хиляди обекти и общо около десет милиона триъгълника в сцената. Повечето време го използвах свързан към 4К телевизор и се представяше повече от добре. Играл съм и GTAV на средно високи настройки. Справя се без проблеми.
 Ако тази дъщеря е използвала лаптопа си за изчисление на изображения, например с V-Ray или Keyshot, логично е при часове натоварване до краен предел да прегрее нещо. В онези години все още нямаше подходящи за тази цел многоядрени процесори. Ако пък е имала модел с видео карта от 8-ма серия на NVidia (Например 840M), не бива да се забравя, че те имаха много сериозни производствени проблеми с качеството, прегаряха и неслучайно "Apple", преди няколко години се разваляха толкова често. Последните оттогава се мразят с "Nvidia".


 Има три основни грешки, които мнозина, занимаващи се с тежки програми и игри, правят:

1. Използват като основна машина само лаптоп, вместо настолна машина (PC), макар да го правят само от вкъщи. Няма как да очакват върхова производителност, защото и чиповете са по-бавни (заради целева енергоспестовност и ограничаване на работните температури) в сравнение с тези на PC, и плоското им охлаждане с малки размери е в пъти по-слабо.

2. Купуват си възможно по-мощен лаптоп и се сблъскват с проблеми с прегряване, висок шум, бавна работа (заради последващо ограничаване на волтажа, целящо да предпази чиповете от повишените температури). Разумните хора се насочават към някой ценови клас и си купуват лаптоп с малко по-ниски от върховите за модела характеристики. Не ми беше проблем да извадя още хилядарка и да си взема модел с GTX1060 6GB и зверски бърз Core-i7, но от личен опит с предишни модели от различни марки зная, че точно там щях да се сблъскам с гореспоменатите проблеми. Затова избрах модел с GTX1050, която е двойно по-слаба от GTX1060, но затова пък не повишава температурите в лаптопа до прекомерни равнища и охлаждането се справя чудесно с тази видео карта. Същото важи и за моя Core-i5, работещ на по-ниски температури спрямо мощните i7-ци. Повишените температури, освен изброеното, съкращават живота на термо пастата, грижеща се за топлопредаването между чиповете и охлаждането, което като следствие с ускорени темпове я прави изсъхнала и неспособна да се справя с предназначението си.

3. Когато натоварват лаптопите си, са оставили включени настройките за временно подсилване на мощта (Turbo boost), което също води до проблеми, защото бързо след това се случва повишаване на работните температури, охлаждането не се справя добре и в резултат идва ред на принудителна по-бавна работа (throttling) спрямо нормалното и "полудяване" на виещите перки на охлаждането.
Абсолютно вярно. Когато избираш лаптоп за нетбук (филми, игри от фейса, музика и филми) вече всичко върши работа за това. Проблема е ако търсиш работно магаре. И тук е проблема на клиента - иска с пръдня боя да прави, тоест да ползва лаптоп за чертане, видеообработка, аудиообработка и т.н. Тия машини НЕ са за това!!! Кратко, точно, ясно! Процесор i7 с 4 ядра в лаптоп си е бомба със закъснител. Слагаш среден до висок клас графика (еквивалент на GeForce X/XX50 и нагоре), бомбата става атомна. Каквито искаш термопасти ползвай, все тая. На даден етап нещото ще даде фира.
С лаптоп с процесор на AMD направо хващаш мекия. Там няма да коментирам.

Виждам пак, както в други форуми, поредната порция градски легенди относно марката HP. Вярно е, че последните, да кажем 6-7 години нищо не се прави с качеството, както "едно време", и също така е вярно, че HP за западна Европа няма нищо общо с качеството за източна, но много зависи коя серия си взел. Аз ползвам вече от повече от 10 години малкия и среден бизнес клас на HP (ProBook) и досега не съм си имал вземане-даване със сервизи (за разлика от собствениците на по-евтините серии и дори по-високия клас EliteBook).
Политиката на всички е една и съща: нещото се прави да изкара гаранционния срок и малко след това, след което хвърляш и взимаш нов, защото стария обикновено е beyond repair. Важи за всички марки БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ!!!

При изборът на нов лаптоп(ер), първо решаваш какво точно ще правиш с него, след това какъв бюджет имаш. След това хващаш една марка за ушите и скачаш с рогата напред. Simple as that.

EDIT: Пиронче, с Кечъра из цЯлия форум ли смятате да се гоните ?!? LaughingLaughingLaughing

Последна редакция: пн, 11 ное 2019, 22:03 от Phoenix Wright

Общи условия

Активация на акаунт