Отговори
# 45
  • Мнения: 46 530
Ами при нас не беше достатъчно силно затоплянето, имаше проблем с абонатното.
Но ако при измерването покаже, че е достатъчно, тогава причината е при вас и независимо от изборът на отопление трябва да намалите излизането на топлина - изолация, дограма.
Живяла съм в квартира в изцяло външен апартамент, в която холът беше с тристранно изложение и дървена дограма, като добавим и че беше на 11 етаж, не знам дали ще ми повярвате, но ни гасеше свещта на масата  Joy естествено, не се усещаше никакво отопление, колкото и силно да беше. Сметките, разбира се, бяха фантастични  Confused

# 46
  • Мнения: X
Ама ние нямаме тръби въобще, които да затоплят извън радиаторите. Това продължение на тръбата нагоре ми обясниха, че е един вид преливник, т.е. по нея по правило не тече топла вода. Дори да подменят абонатната, схемата е такава, че ако не си пусна парното и тази 60 сантиметрова тръба, която води до крана ще е студена. Няма за какво да се оплаквам, защото така е проектирано отоплението в този блок. Ходила съм, питала съм, обяснили са ми. Единственото, за което мога да протестирам е тази такса "Сградна инсталация", която ти твърдиш, че ме подгрява от съседния апартамент, но аз твърдя обратното - виждаш как са вързани радиаторите, ако аз не си пусна радиатора и тяхната тръба е студена. Те не ползват парно, защото се съдят от години по същата причина. Т.е. при нас няма такова нещо като ЦЕНТРАЛНО затопляне, виждаш и какво е фи-то на тръбичките. Във входа няма никъде общи части, които за отоплени - просто няма тръби  нито на стълбища, нито на етажните площадки, нито в коридорите и баните. Къде е това централно подгряване, че нещо не разбирам? Единствените ни комшии под нас се топлят с климатици.

Друго нещо - самата отчитаща фирма не твърди, че аз получавам някаква услуга срещу тези пари.  ooooh! Аз им обяснявах  случая подробно. Те твърдят, че тази такса е "ТАКСА АБОНАМЕНТ", която трябва да се плаща, независимо какво получавам срещу нея.  #Crazy Е, извинявай много, но това е наглост! Нито съм роб, нито съм крепостен селянин - ИСКАМ СИ ПРАВОТО НА ИЗБОР! По никакъв начин НЕ съм подписвала нищо никога, което да ме задължава да плащам някакъв абонамент някъде за нещо, което не използвам. И ще се боря докрай тази такса да ми отпадне. Не съм в тежест на никой, който плаща моето отопление, защото такова няма - напротив аз плащам за нещо, което го няма.

Освен това като сме купували апартамента (радвахме се, че има ТЕЦ) никой не ме е уведомил на какъв принцип работи теца там и какви такси ще плащам. И никой не е в състояние да ме накара да си продам апартамента, заради някаква нагла фирма. Ако ми платят разходите по покупката и ремонта, който съм направила - може и да си помисля.

За мен този въпрос въобще не трябва да се обсъжда.

# 47
  • Мнения: 46 530
За първи път чувам за апартамент, който няма топли тръби в банята (при нас те затоплят, другото е несъществено). За такива апартаменти съм за да няма такса, борете се  Peace

# 48
  • София
  • Мнения: 689
Така... като гледам и другия проблем при нас, този със Софийска вода (СВ), е масов. И ние се борим да се открият тези загуби и засега резултат 0. Последното, което разбрахме е следното: всеки апартамент трябва да пусне човек на софийска вода да засече водомерите поне 1 път годишно. Ако това не се случи, апартаментът трябва да мине на база. Самоотчета (слагането на листче на вратата) не се брои, защото представител на СВ не е видял стойностите и водомерите. При нас обаче се оказва, че има апартаменти, които от години се самоотчитат и СВ не ги е пуснала на база, а приема на доверие отчетените от тях стойности.  Crossing Arms  Подозираме, че точно от това идват разликите. Те отчитат по 2 кубика например, а реално може да ползват и 10. Разликата се покрива от входа т.е. СВ си взема своето. Ако някога отворят и се видят показанията (ако има изобщо някакви водомери и те са пломбирани) - водата ще се плати двойно т.е. далаверата за монополиста е пълна. Защо да се тормози и да следи такива дребни неща?!?!?  #Cussing out Дано този път домоуправителят ни се пребори с тях!  ooooh! 

# 49
  • Мнения: 1
Щранговете, минаващи през имота ми са целогодишно студени!!! Какво да плащам, след като никаква топлина не отдават!  newsm78 А ние не стоим на студено, тъй като се отопляваме с други източници, различни от централно парно отопление и по тази логика НИЕ СЪЩО ОТОПЛЯВАМЕ и сградата и съседите си, които още не са се отказали от топлофикация. Защо топлофикация трябва да ми начислява нещо, което не получавам? По-скоро трябва да ми заплаща за това, че отоплявам другите! Нали тази логика следваме ?

# 50
  • София
  • Мнения: 689
Жанаaaa ние сме абсолютно същия случай. Борих се, говорих и с едните, и с другите - нищо. Топката се прехвърля постоянно.  Sad  В момента го докарах до признание на Техем (подписаха техен протокол по време на отоплителният сезон, че тръбите са студени) и смятам да пиша на омбудсманът. Ако и там не стане нищо, нямам повече идеи никакви.  

Аз освен за тези тръби ще питам и как така приеха за законно да плащаш предварително услуга, която не е извършена, че и лихва да ти начисляват за това. Имам предвид отчета на Техем. Имам 2 водомера, които софийска вода ми ги отчита БЕЗПЛАТНО няколко пъти годишно. Като не могат да си позволят да го правят и те - да взимат оттам отчетите  Crossing Arms Защо трябва да плащам 20 лева, че са погледнали и записали 2 цифри??!??!

# 51
  • Мнения: 41 033
Хубаво е да се знаят някои неща все пак:

- Топлофикация подава топлинна енергия до абонатната станция и тази енергия се мери точно от централния топломер. От там нататък Топлофикация няма нищо общо и тръбите през апартаментите не са нейни, а на кооперацията (както са общи улуците например).
- Изродите, които ще бъдат прецакани, ако някой не плаща сградна инсталация са останалите съседи, а не Топлофикация. Топлофикация си мери на абонатната станция какво количество топлина е доставила и не я интересува дали тази топлина после е излетяла през лошата дограма на стълбищата, дали някой я краде или някой се топли от тръбите. Ако някой откаже да плаща СИ с това само ще прехвърли тежестта на плащанията на своите съседи, но няма да накриви капата на Топлофикация.
- Нормално е, че това с "непоисканата услуга" не мина, защото услугата, която човек може да иска или да не иска, е да са му топли радиаторите. И който си е махнал радиаторите (т.е. не иска услугата) не плаща за нея. Обаче таксата СИ е за цялата сграда. В ЕС също никой не може да откаже да плаща за портиер, чистачка или поддръжка на сградата, колкото и да се пъне, че не е поискал услугата. Отговорът е, че щом си избрал да живееш в тази сграда плащаш. Ако не ти харесва - изнасяш се. Единственият начин да не се плаща СИ е цялата кооперация да реши, че не иска парно и да се откачите централно.
- Това, че някой не бил знаел как се плаща парното си е негов проблем - непознаването на законите не е извинение за тяхното неспазване (основен принцип в правото).
- Фирмите за дялово разпределение просто се опитват да въведат някаква справедливост между съседите. От топломера те вземат общото подадено количество топлина и го разпределят и ако някой ги измами всъщност мами своите съседи, а не фирмата или Топлофикация.

# 52
  • Мнения: X
Хубаво е да се знаят някои неща все пак:

............Единственият начин да не се плаща СИ е цялата кооперация да реши, че не иска парно и да се откачите централно. ...........

Полезна инфо... бих искала да допълня. Има и още един начин да не плащаш сградна инсталация - просто НЕ я плащаш. И не само сградната инсталация хах
Топлофикация има сигурно стотици хиляди длъжници с огромни суми задължения, може да се видят например в epay - дори не са скрити, не са секретни и са всеобщодостъпни, което е потресаващо https://www.epay.bg/?page=paymass&min=969971910&idn=358525 (със означен съответния клиентски номер - добавяне или намаляване с 1 за съседните апартаменти). На всички тези длъжници предполагам им е спряно парното, обаче не и сградната инсталация. Е, гламавите им съседи хем си плащаме редовно сметките, хем им осигуряваме и безплатно ползване на сградна инсталация, която те така или иначе НЕ плащат. Шото са бедни, болни, нещастни, сърдити или нещо подобно. В нашия вход 25% от клиентите им са нередовни и дължат около 30-40хил. лева общо, без да изглежда някой да е притеснен........ Това е. Не плащайте на Топлофикация хах те са богата фирма и нищо не могат да ви направят  Flutter

# 53
  • Мнения: 41 033
А всъщност ако в един блок ВСИЧКИ ползват парно (никой не си е изключил радиаторите, никой не краде) и ако блокът е сравнително енергийно ефективен сметките са съвсем поносими барабар с таксата за сградна инсталация и никой не се оплаква. В такъв блок и дяловото разпределение работи добре, защото в края на краищата то не е българска измислица, а е измислено в "бели държави". Само дето в тези "бели държави" на никого не му хрумва да си изключва радиаторите, да мами съседите и прочее. Проблемите с дяловото разпределение започват тогава, когато почнат тарикатлъците от някои съкооператори и Топлофикация няма никаква вина в този случай. А тарикатлъците, и дори даже честният отказ от парно, прецакват ползващите съседи. Затова е съвсем нормално таксата за СИ да съществува, а който не харесва да има парно да си смени жилището с неотоплено. Такива дал господ.

# 54
  • Мнения: 2 190
От други теми съм останала с впечатление, че си разумен и логичен човек и бих искала мнението по следните коментари:

Хубаво е да се знаят някои неща все пак:

- Топлофикация подава топлинна енергия до абонатната станция и тази енергия се мери точно от централния топломер.

Защо тогава договорът не се сключва със собственика/ползвателя на общия топломер, т.е. етажната собственост.
От там нататък Топлофикация няма нищо общо и тръбите през апартаментите не са нейни, а на кооперацията (както са общи улуците например).
- Изродите, които ще бъдат прецакани, ако някой не плаща сградна инсталация са останалите съседи, а не Топлофикация. Топлофикация си мери на абонатната станция какво количество топлина е доставила и не я интересува дали тази топлина после е излетяла през лошата дограма на стълбищата, дали някой я краде или някой се топли от тръбите. Ако някой откаже да плаща СИ с това само ще прехвърли тежестта на плащанията на своите съседи, но няма да накриви капата на Топлофикация.
Ами точно това, което не я интересува - качество на услугата и справедливо разпределение е в основата много хора да не желаят подобна услуга.
- Нормално е, че това с "непоисканата услуга" не мина, защото услугата, която човек може да иска или да не иска, е да са му топли радиаторите. И който си е махнал радиаторите (т.е. не иска услугата) не плаща за нея. Обаче таксата СИ е за цялата сграда. В ЕС също никой не може да откаже да плаща за портиер, чистачка или поддръжка на сградата, колкото и да се пъне, че не е поискал услугата.
Отговорът е, че щом си избрал да живееш в тази сграда плащаш. Ако не ти харесва - изнасяш се. Единственият начин да не се плаща СИ е цялата кооперация да реши, че не иска парно и да се откачите централно.
Като видя всички и се плаша. Както си го написала, излиза, че и последният мохиканин на парното може да държи в принудително робство към Топлото други 100 апартамента (в ЕПК-та).
Тук е най-голямата несправедливост, защото е диктатура на малцинството. За отказ от парно трябва да се съберат подписи за 67% от общите части. Защо НЕ е с просто мнозинство 50% + 1 глас.

Скрит текст:
- Това, че някой не бил знаел как се плаща парното си е негов проблем - непознаването на законите не е извинение за тяхното неспазване (основен принцип в правото).
- Фирмите за дялово разпределение просто се опитват да въведат някаква справедливост между съседите. От топломера те вземат общото подадено количество топлина и го разпределят и ако някой ги измами всъщност мами своите съседи, а не фирмата или Топлофикация.

В нашия частен случай точно това се получава - искахме да се откажем от парното, но сме прецакани от собствениците на 36-37% от общите части (реално са малко над 1/4 от апартаментите). И така собствениците на основно крайни, апартаменти си искат социалната справедливост на парното  - те не отричат, че чрез СИ има преразпределение на тяхното потребление, но го намират за съвсем нормално, защото "вие трябва да помислите и за нас пенсионерите, знаете ли колко трудно се отопляват тези апартаменти" (за протокола по 126 квадрата чиста жилищна площ).

# 55
  • Мнения: 41 033
Топлофикация даже много здраво лобираше да няма индивидуални договори, а договорът да се сключва на името на абонатната станция/етажната собственост. Против обаче бяха хората, защото можеш да си представиш какво ги чака, ако сами трябва да се оправят помежду си и да се карат с неплащащите съседи. Ми то войни ще избухнат Twisted Evil Иначе на Топлофикация щеше да и е много по-лесно така и опитаха да си облекчат живота, но не им мина номерът. Аз също съм против жителите на цялата кооперация  да сме солидарно отговорни за сметката.

Качеството и справедливото разпределение са си екстра, ако никой не краде и никой не си е откачил радиаторите. В нашата кооперация е така и нямаме никакви проблеми, никакви скандали и никакво напрежение. Изолирали сме си фасадите, сменили сме си почти всички дограми и всичко е цветя и рози. Проблемите почват с първите "цепещи" се. Сори, ама такава е конструкцията, а тя е заварено положение.

Не пропускай, че за да има парно в една кооперация най-напред ВСИЧКИ  са го искали - дали купувайки апартамент в изначално топлофицирана сграда, дали кандидатствайки за прокарване и пускане на парно. На времето даже един несъгласен можеше да спре прокарването на парно и да се гаври със съседите си (спомни си филма "Топло"). Логично е след като парното е било прието с пълно болшинство после и за отказването от него да е нужно повече от обикновено мнозинство, не мислиш ли?

А вие защо сте масово против? Ако всички се топлите сметките ще са съвсем нормални, пък ако някой не иска нали затова има вентили??? Изолирайте се, оправете си дограмите, топлете се всички и ще сте рахат.

# 56
  • Мнения: 2 190
Забавих се с отговора, извинявай.
Карам по ред.

1. Принципно и аз съм против груповата (без)отговорност. По-скоро искам да кажа "или-или". Сега потреблението се измерва групово, а таковането на сметката индивидуално. И сградна инсталация
е един от инструментите. Лично мнение - да изберат едно от двете, да дадат достатъчно дълъг гратисен период (пр. 5 години). Ако останат индивидуални сметки - измерване на апартамент/радиатор + намаляване загуби на общи части. Гледат се сметките, тегли се чертата и всеки Peaceрешава иска или не парно. Няма преразпределение и няма авантаджийство.

За качеството и справедливо разпределение даваш пример с частен случай. ОК, чудесно, че сте доволни. Нашият частен случай е обратен. И какво правим - ние ползваме и плащаме, защото вие сте доволни или ви спираме на вас парното, защото на нас не ни изнася.  Peace

Цепещи се и недоволни не е задължително да са едно и също множество. При нас свалените радиатори са много малко (само на 2 места, но те намират начини да избегнат плащане на всякакви сметки, така или иначе сме ги отписали), обаче недоволните са много.

Стигаме до конструкцията - явно при нас има нещо сбъркано. Вероятно инсталацията е преоразмерена (повече от необходимото) - общо взето на най-студения да му е добре, а за другите - малко жега не е проблем. Преди монтиране на вентилите, с парното не се живееше от жега.
И тук е основният проблем - спираш, не спираш вентилите, сметките са високи. Почти няма разлика между ползващи и не ползващи. Вероятно топлината влиза и излиза, а някой трябва да я плати, нали.
Всъщност за повечето апартаменти проблем НЕ е отоплението, а охлаждането през лятото - без климатик не се живее (буквално).
Общо взето тези, които са инвестирали в дограмичка, изолацийка и климатици намираме централното парно за неефективно и да, искаме да го спрем.
Само да добавя, че загубите на топло са минимални - тръбите на радиаторите са в стените. За да знам къде са, зимата ги търсих с напипване - има малко по-топла ивица, широка 10 см. Сменихме вертикалните тръби на топлата вода (те са в шахти) и ги изолирахме.
И стигаме до въпроса как се определя %-тът за сградна инсталация. Не съм чувала да са правени реални измервания, за да има поне усещане за справедливост.

Това, че всички някога са се съгласили - не е аргумент. Първо съгласието е получено в друго време, в друг свят, когато изборът е бил относителен. Второ 45 години стигат (образно казано) и няма лошо при новите условия, да се вземе ново решение с обикновено мнозинство. Спирането на топлото не е чак толкова кардинално решение - няма големи разбивания, промени и т.н.  Ако сбъркаме, можем пак да го пуснем с мнозинство.
Но с тези 51 или 67 % се явява друг казус. Както всяко нещо и за парното трябват инвестиции - смяна на топло разпределите, подмяна на някакви хоризонтални общи тръби и други. Това се решава с просто мнозинство. Познай какво става - тук мнозинството гласуваме против. Правят се само аварийни поправки. Общо взето патова ситуация.
Освен това все има някакви частни проблеми с Топлофикация. Домоуправителите се сменят, но все си пишат писма с тях. Например - бяха прикачили някакви офиси от съседния вход към нашата абонатна станция и години наред сме плащали и техните сметки. Разбра се случайно при една авария, но Топлофикация изкара, че сами сме си виновни, че не сме разбрали. Друг спор - намирахме абонатната на пусната на макс. Ние обвинихме, че това се прави от техните техници, които имат ключ, за да плащаме повече. Те, че това са злобни съседи. И т.н.

Аз основно съм против, защото намирам централното отопление за недостатъчно ефективно и не-екологично - има по-добри решения. Освен това не е справедливо да карам съсед, чийто апартамент е празен или не иска да му е топло, да ми плаща част от сметката.

# 57
  • Мнения: 41 033
Извинявай, но не схванах идеята ти, с която почна. Нещо ми е каша от тези гратисни периоди, сградни инсталации, едно от двете и т.н.

Това, че ние ползваме (в нашата кооперация) вас не ви касае. Ако всички от вашата кооперация не са доволни можете да си спрете парното. Не е нужно вие да плащате, защото ние сме доволни. Решението си е ваше и щом сте много, спирайте.

Плаща се само за топлина, останала в сградата. Не може топлоенергия да влезе и излезе и да платиш всичко Grinning Конструкцията на топломера е такава, че измерва само количеството топлина останало в сградата. После какво е станало с него - дали е загубено нахалост е друга работа.

За тези с изолация и дограма парното обикновено е изгодно.

Доколкото си спомням процентът на сградна инсталация май се определяше от общото събрание в рамките на някакви граници. Чела съм за изследвания и около 30% били почти равни на средната действителна стойност. Колко е при вас не знам.

Договорите са си договори. Това, че са минали години не променя нищо. Затова се мисли преди да се подпише.

Централното отопление наистина не е много ефективно, съгласна съм, но е удобно и комфортно. При оптимални условия може даже да е и икономически изгодно. Обаче си е много екологично, може би една от най-екологичните опции.


# 58
  • Varna
  • Мнения: 264
 Здравейте,темата е малко стара,но исках да попитам дали някой има някаква развръзка с плащане на сградна инсталация.
 Имам апартамент в друг град в който никой не живее от много години,но са ми начислили такса в размер на 2500лв.ПОтресена съм,но искам да попитам има ли смисъл да пускам някакави възражения или направо да си платя като поп и да благодаря на държавата ни,в която  е така хубаво да не плащаш,когато ползваш и да плащаш,когато нищо не консумираш.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 742
Ако не сте пускали да засичат топломерите са ви писали на база.

Общи условия

Активация на акаунт