Екскурзоводи

  • 10 788
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 123
Здравейте, момичета!  Simple Smile Имаме си теми за туристическите агенции.  Пускам тази тема обаче, защото мисля, че екскурзоводите са от голямо значение (могат да превърнат екскурзията ни в песен или в ад), особено при организирани групови екскурзии извън България. Нека разнищим от какво сте доволни и/или от какво не сте (изцяло от към екскурзоводска програма). За улеснение и в полза на тези които им предстои пътуване би било добре да споделите и към коя агенция работи дадения екскурзовод. Нека споделим дестинацията,година на пътуване и продължителност на екскурзията/почивката, оформление на програмата, представяне на местата, дали е бил на ваше разположение, помогна ли ви ако имахте нужда, как се отнасяше с останалите екскурзианти, помагаше ли на тези които не знаят език и въобще всичко, което смятате за необходимо да споделите. Надявам се темата да бъди интересна и полезна за вас! Peace

# 1
  • Мнения: 642
Намирам темата за супер, защото вчера се върнах от организирана екскурзия до Румъния и още се чудех в коя група да публикувам мнението за агенцията - реално не съм доволна от екскурзоводката, което обаче не означава, че агенцията не е добра. Пътувахме за празниците с Bulcomtour по програма Букурещ - двореца Пелеш, замъка Бран, Синя, Брашов и накрая пак Букурещ. Екскурзоводката беше младо момиче, Ромина, но въпреки, че беше мила, не беше особено добра в организационната част. Първият ден пристигнахме в Букурещ по обед, оставиха ни на етнографския музей, където имахме свободно време, после пътувахме до Предеал, курорт до Синая за две нощувки. По време на пътуването екскурзоводката даваше информация и за градовете в България, през които минахме, и за историята на Румъния, но като цяло много монотонно, повтаряше се, имаше и някои неточности. Вторият ден отидохме до двореца Пелеш, като самата екскурзоводка ни предупреди, че ще има много хора и е добре да отидем по-рано. Пристигнахме малко преди 9, преди нас имаше само 1-2 групи, но Ромина по някакви причини не ни остави да чакаме на опашката, а отстрани, при което пред нас се наредиха 5-6 други групи и ние влезнахме в двореца чак в 10.30 (дори не желая да описвам какво блъскане настана, но за вина това имат и румънците, които не отвориха двата входа на двореца, а само единия, въпреки многото групи). Явно момичето не беше толкова нахално като другите екскурзоводи, но би трябвало да е наясно как стоят нещата, при положение, че пътува по тази програма от няколко години, още повече, че ние бяхме рано, а всички ни прередиха. Съответно имахме по-малко време за останалите неща този ден, в замъка на Дракула изобщо не успяхме да влезем, заради това забавяне. Това, което лично мен ме подразни, беше липсата на цялостна информация от нея за това как се случват нещата в Румъния, а те се случват бавно - от опашката за музея до обслужването в ресторанта. Ако аз познавам една страна добре, ще кажа на групата какво да очаква, за да не го разбира по трудния начин. В Синая и Брашов имахме свободно време, ние по принцип предпочитахме да се движим сами, а не с групата, но по-възрастните хора бяха доволни от нея, защото тя все пак се разхождаше с тях. Последният ден посетихме парламента в Букурещ организирано, а после ни дадоха свободно време. С една дума, екскурзоводката Ромина ни остави с впечатлението, че върши тази работа, за да си изкарва прехраната, а не защото толкова много я харесва, нямаше ентусиазъм в нея, не се справяше добре и в по-сложни ситуации, като тази в Пелеш, което според мен е много важно, ако работиш в сферата на туризма.

# 2
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Здравейте!

Познавате ли екскурзовод за Венеция за мен и моето семейство за 2 дни.
Търся координати..Може и на лични

# 3
  • София
  • Мнения: 2 884
Ще се радвам да чета мненията ви! Работих като екскурзовод на чужди туристи. Като за начало, ще си позволя да коментирам екскурзията до Румъния от предходния пост - не очаквайте да ви предупреждава екскурзовода за негативите по екскурзията, първо, защото не е професионално и второ, защото не бива да ви настройва негативно предварително.

# 4
  • Мнения: 642
mamasvetla Ок, обаче така не стана по-добре, ако знаехме, че обслужването по заведенията там е толкова зле, просто нямаше да си губим времето, така екскурзоводката със сигурност не ми стана по-симпатична, въпреки, че вината не е нейна...

# 5
  • Мнения: 931
Здравейте!

Познавате ли екскурзовод за Венеция за мен и моето семейство за 2 дни.
Търся координати..Може и на лични

Ако ви трябва лицензиран екскурзовод на български език, единствената е Лаура Бумбалова. Координати има на страницата на лицензираните екскурзоводи за областта, както и на страницата на лицензираните българоговорящи екскурзоводи в Италия
http://italiagid.jimdo.com/%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81/

# 6
  • Асеновград
  • Мнения: 3 113
Здравейте!

Познавате ли екскурзовод за Венеция за мен и моето семейство за 2 дни.
Търся координати..Може и на лични
http://guidesbg.com/
асоциация на екскурзоводите в България
Там можете да намерите всички членуващи в организацията екскурзоводи работещи в България и по света.Освен нея има и сдружение на екскурзоводите но в момента няма как да дам линка към него, там също има търсене по език и дестинация.

# 7
  • Асеновград
  • Мнения: 3 113
http://guidesbg.com/moralen-kodeks-na-ekskurzovoda/
И в тази връзка към един по горен пост за неточностите в беседата.Не всичко писано в интернет което прочитаме преди пътуване е чиста монета.Всеки от нас изчита колкото може повече преди да тръгне на някъде.Екскурзовода се придържа само към известната достоверна информация,в някои случаи дори това ни изглежда като съвсем кратка сбита и суха материя, но не винаги достоверната информация е много.Останалото легенди, предания и др. винаги се добавят като се уточнява,че това е информация която е недоказана.

# 8
  • Мнения: 361
mamasvetla Ок, обаче така не стана по-добре, ако знаехме, че обслужването по заведенията там е толкова зле, просто нямаше да си губим времето, така екскурзоводката със сигурност не ми стана по-симпатична, въпреки, че вината не е нейна...

То нейната работа не е точно да е симпатична на някого. А и като цяло на по-възрастните определено им е била симпатична, понеже те обичат по-ниско темпо. Това е и една от трудностите при екскурзоводската професия - да напаснеш екскурзията на много различни типове хора в автобуса ти. Може да прозвучи грубо, но единственият начин е да си избереш една (по-възможност най-голямата) група и да напаснеш темпото на нея. Просто никой не е измислил по-добър вариант досега. Аз не съм (вече) екскурзовод, но ако някой измисли начин как 50 напълно различни човека в един автобус да са доволни, мога да го направя милионер Simple Smile

# 9
  • Мнения: 642
Niki1982 Нашата група беше от 30 човека и да, ако искаш да работиш в сферата на туризма трябва да си симпатичен и на млади, и на стари Wink

# 10
  • Асеновград
  • Мнения: 3 113
Niki1982 Нашата група беше от 30 човека и да, ако искаш да работиш в сферата на туризма трябва да си симпатичен и на млади, и на стари Wink
Няма такъв вариант, независимо колко е голяма групата винаги има някой на който нещо не му пасва съвсем.

# 11
  • Асеновград
  • Мнения: 3 113
http://guidesbg.com/proekt-na-naredba-za-obrazovanieto-praktiche … yata-ekskurzovod/
Това е последната новост по професия екскурзовод.

# 12
  • Мнения: 15
Да ми препоръчате екскурзовод в Лондон?

# 13
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Харесвам туристически агенции, в които след всяко мероприятие/екскурзия има анкетен лист с въпроси, свързани с организирането и реализацията им, вкл. и обслужването в офиса при закупуването на пакета, включително и работата на екскурзовода, който е с групата, както и на местните (ако има и такива).
Подобна тема не мисля, че е от полза на някого, защото ако една агенция е добра, тя ще има и добри екскурзоводи, ще държи на техните качества, умения, знания и т.н.

Преди две години в Кападокия местният екскурзовод за 1 ден успя да скапе настроението на цялата група. Благодарение на екскурзоводката, която беше тръгнала с нас от БГ, той беше сменен в движение, групата беше успокоена и приключихме обиколката из Турция доволни и щастливи - т.е., има синхрон между екскурзовод и агенция.

# 14
  • Мнения: 1
Намирам темата за супер, защото вчера се върнах от организирана екскурзия до Румъния и още се чудех в коя група да публикувам мнението за агенцията - реално не съм доволна от екскурзоводката, което обаче не означава, че агенцията не е добра. Пътувахме за празниците с Bulcomtour по програма Букурещ - двореца Пелеш, замъка Бран, Синя, Брашов и накрая пак Букурещ. Екскурзоводката беше младо момиче, Ромина, но въпреки, че беше мила, не беше особено добра в организационната част. Първият ден пристигнахме в Букурещ по обед, оставиха ни на етнографския музей, където имахме свободно време, после пътувахме до Предеал, курорт до Синая за две нощувки. По време на пътуването екскурзоводката даваше информация и за градовете в България, през които минахме, и за историята на Румъния, но като цяло много монотонно, повтаряше се, имаше и някои неточности. Вторият ден отидохме до двореца Пелеш, като самата екскурзоводка ни предупреди, че ще има много хора и е добре да отидем по-рано. Пристигнахме малко преди 9, преди нас имаше само 1-2 групи, но Ромина по някакви причини не ни остави да чакаме на опашката, а отстрани, при което пред нас се наредиха 5-6 други групи и ние влезнахме в двореца чак в 10.30 (дори не желая да описвам какво блъскане настана, но за вина това имат и румънците, които не отвориха двата входа на двореца, а само единия, въпреки многото групи). Явно момичето не беше толкова нахално като другите екскурзоводи, но би трябвало да е наясно как стоят нещата, при положение, че пътува по тази програма от няколко години, още повече, че ние бяхме рано, а всички ни прередиха. Съответно имахме по-малко време за останалите неща този ден, в замъка на Дракула изобщо не успяхме да влезем, заради това забавяне. Това, което лично мен ме подразни, беше липсата на цялостна информация от нея за това как се случват нещата в Румъния, а те се случват бавно - от опашката за музея до обслужването в ресторанта. Ако аз познавам една страна добре, ще кажа на групата какво да очаква, за да не го разбира по трудния начин. В Синая и Брашов имахме свободно време, ние по принцип предпочитахме да се движим сами, а не с групата, но по-възрастните хора бяха доволни от нея, защото тя все пак се разхождаше с тях. Последният ден посетихме парламента в Букурещ организирано, а после ни дадоха свободно време. С една дума, екскурзоводката Ромина ни остави с впечатлението, че върши тази работа, за да си изкарва прехраната, а не защото толкова много я харесва, нямаше ентусиазъм в нея, не се справяше добре и в по-сложни ситуации, като тази в Пелеш, което според мен е много важно, ако работиш в сферата на туризма.

Здравейте, темата е супер, наистина! Аз съм Ромина Simple Smile И се радвам, че изписвате името ми правилно. Излишно е да казвам, че ...... не ви помня Simple Smile От думите Ви разбирам, че единственото нещо, което не сте харесали в екскурзията е (меко казано) блъсканицата в Пелеш и....мен Simple Smile Благодаря за коментарите на господина (по- долу), който добре Ви обяснява, че няма как всички да се харесваме Simple Smile  Няколко години упражнявах тази професия, като едновременно работех на пълен работен ден (дори ПРЕпълен) в туристическа агенция. И признавам, бях изморена от поредния път, в който ще споделя празниците не със семейството си, а с непознати, вечно недоволни, мрънкащи и закъсняващи хора.  Моля не се обиждайте, не визирам конкретно Вас, а туристите в около 90 % от тях.
Не сте доволни, защото съм Ви дала информация за градовете в България и историята на Румъния?! Вие сте първата Simple Smile Simple Smile Е, интонацията и гласовете не си ги избираме, съжалявам Simple Smile Явно Вие знаете повече, защо не се пробвате в тази професия? Може би няма да има "неточности" при Вас Simple Smile И няма да се повтаряте, докато се опитвате да изнесете смислена беседа, да следите времето и да казвате на шофьора накъде да кара, защото той не знае и постоянно ви гледа с недоумяващ поглед Simple Smile Или по- лошо - не зна къде се намира, но кара! И после отнесени в приказки и даване на информация, вие разбирате, че ще се изгубите заради него и всички ще мрънкат, че не знаете къде ги водите! Simple Smile Любимото ми Heart В такива ситуации се налага да спреш да говориш на микрофона и да обясниш на шофьора къде да кара и после пак да продължиш откъдето си стигнал, което понякога налага някои повторения.
Не сте доволна от организацията Simple Smile И аз не съм доволна от случката на Пелеш и не мисля, че има някой, който е доволен от това. Но Вие ясно сте видели, че нямаше къде да се хвърли игла дори. Бутаница, викане, псувни, припаднали хора, самите румънци като видяха какво става не искаха нарочно да ни пуснат.... Беше ужасно и гнусно преживяване и дори не искам да си спомням. Ясно съм ВИ казала, че ще има много хора, но пропоческите ми възможности не са добре развити и няма как да знам точно какво ще се случи Simple Smile Може би и за това трябва да се извиня Simple Smile
Имайте предвид, че Румъния последната година- две стана много популярна дестинация и всички агенции решиха да изпълняват програмата с все по- ниски цени, гадни хотели, безумни маршрути (които адекватните екскурзоводи биха отказали да изпълнят) и тн... И така, Румъния от прекрасна, спокойна и не толкова известна (в което й беше чара)  дестинация се напълни с безумно много бъллгарски туристи, които достойно носят тази титла. Въпрос на време е и румънците да кажат, че не ни искат там. Да чухте някой китаец, японец, ангичанин да вика, да се бута разярен, изпотен и зачервен (в повечето пъти и миризлив)? Аз не, а мисля, че съм била повече пъти от Вас в Пелеш Simple Smile  Но това е друга тема и няма да коментирам.
И да, аз не съм нахален човек Simple Smile И за това се извинявам, но няма да се бия заради туристическа група. Това определено не ми е в задълженията. Мястото, където Ви казах да се наредите е мястото, на което се редят туристите Simple Smile Simple Smile Simple Smile Това, че останалите групи и водачи/ екскурзоводи са озлобени, нахални, невъзпитани и не уважават хората около себе си, колегите си и мястото, на което се намират- един уникален дворец с толкова история, съчетал по уникален начин следите на времето и няколко архитектурни стила, не е мой проблем. Това е просто показателно как не трябва да се държим, ако претендираме, че сме в съзнание.
Видели сте какво става на Пелеш и сте очаквали да бъдете обслужени бързо на другите места?! Simple Smile Simple Smile Simple Smile Извинявам се и за това, може би трябваше да вхана таблата и черпака и да готвя и сервирам едновременно Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Уникален е начинът, по който хората (туристите) умеят да изказват недоволството си за простите и ясни неща като лошото време и големите опашки. Винаги се забавлявам с това Simple Smile
Явно е трябвало да Ви кажа "Пригответе се за бой, блъскане, чакане и, изобщо, един ужасен уикенд". Това няма как да го знам, извинявам се и за това. При толкова много хора, как очаквате да се случват нещата?!
Отговорно казвам, че това ми се случи само и единствено тогава....и беше ужасно! Исках да избягам.... Просто късмет или в случая липсата му Simple Smile

В заключение ще разкрия една огромна тайна на скъпите туристи- на екскурзоводите им се плаща, така си изкарват прехраната Simple Smile Те са метеоролози, водачи, екскурзоводи, възпитатели, надзиратели, пророци, касиери, секретарки и звероукротители и какво ли още не Simple Smile Единственото, което не са е доброволци Simple Smile

Моля Ви, не се засягайте пряко, целта ми не е да обиждам, а да опиша жалката действителност и, надявам се, да накарам всички туристи да опитат да пречупват една ситуация през няколко призми.  Нима в ежедневието ни и на работното място не се сблъскваме с хора, които не са ни приятни по една или друга причина? И какво правите на работа, че ми е интересно? Пишете по форуми Simple Smile Simple Smile Simple Smile Не, разбира се, не. Приемате нещата, съобразявате се и се държите възпитано и си гледате живота, работата и собствения кеф.

Странен е  и фактът, че след екскурзия се чудите къде да пишете мнения (в повечето случаи отрицателни), вместо да разглеждате снимки с усмивка и да разказвате на познати и близки къде сте били, колко е било красиво и различно.

Но, за съжаление, много измамни агенции има и хората ги е страх вече, озлобени и предубедени са....жалко е.

Всички можем да се оплакваме и да сме дребнави, моля ви, покажете, че може да се радвате и да сте доволни. Полезно и здравословно е Simple Smile

# 15
  • Мнения: 642
minks Разбира се, че монетата има две лица, но количеството ирония, използвано във Вашия коментар е напълно излишно, защото аз не съм Ви иронизирала по никакъв начин, нито пък съм Ви обидила. Все пак форумите са за това да напишеш какво ти е харесало или не, а кой кога пише си е лично негова работа. Да, екскурзията беше много евтина и както виждате не съм споменавала нищо за хотела или автобуса, даже стаята ни беше доста прилична. Фактът, че Ви се е налагало да играете ролята на навигатор говори за непрофесионално отношение от страна на фирмата, защото колкото и евтина да е дадена екскурзия, то шофьорите би трябвало винаги да са подготвени. А след като Вие сте избрали тази професия, то оправдания, свързани с умора, пропуснати празници, неприятни клиенти и пр. ми се струват несъстоятелни. В написаното от Вас личи разочарование от поведението на много пътуващи хора и до някъде Ви разбирам. Но това, което не разбирам е, защо не се опитате да разчупите малко модела, Вие сте младо момиче, имате достатъчно въображение да поднесете информацията интересно, така че да се хареса на всички възрасти в автобуса. Както съм написала, няколко възрастни жени лично ми казаха, че са много доволни от Вас, но има хора, които няма как да са доволни, слушайки текст, изваден от Уикипедия или някой друг източник. Далеч по-грабващо щеше да бъде, ако Вие ни разкажете Ваши впечатления за страната и за хората, примесени с историческите факти, именно защото Вие сте били там толкова много пъти. Професията на екскурзовода е много отговорна, но може да бъде и много забавна. Приемам забележката за случката при двореца, може би наистина е било липса на късмет точно този ден. Всички работим за пари и предполагам, че във Вашата сфера има много какво да се желае като условия, но когато човек влага страст в работата си, това никога не остава незабелязано. Не пазя лоши чувства за пътуването и със сигурност не съм искала да Ви засегна - обърнете внимание, че първото, което съм написала за Вас е, че сте мила, така че изказаното мнение няма общо с Вас като личност, а с предлаганата от Вас услуга като гид. Желая Ви повече хубави и безпроблемни дестинации, както и много доволни туристи.

# 16
  • Мнения: 855
Здравейте ! случайно попаднах в тази тема и ...
Ромина, предполагам, че екскурзоводството-ако така може да се нарече, не е лесна професия ....но има един огромен плюс гледано отстрани-можеш да отидеш и там където иначе не можеш да си го позволиш...Няма да коментирам за нервите и неприятностите - аз работя в съвсем различна сфера и също  не ми е лесно - от не знам вече колко години/над 10/ аз не съм ползвала повече от 5 дни отпуска/годишно.Или напр. при първото ми отиване до Егейска Турция за 6 нощувки +2 дни път тогава имаше 4 почивни дни - другите си ги изработих. Но именно на тази екскурзия попаднах на наистина добър екскурзовод - българин изселник - водеше ни из Ефес - на няколко места съм споделяла -  как друга българска група с друг екскурзовод се присъедини към нас + и една руска група също, защото техните екскурзоводи не ставаха .... И на същата тази екскурзия имахме кошмарен екскурзовод/българка изселничка в Памуккале и  посредствен/ горе долу ставаше като организация, но като като информация твърдо не /пътуващ с нас от Б-я...
     Но пък тази екскурзия ме накара да повярвам в себе си, защото се изядох от яд на колко места не отидох -поради това,че някой се запилял в МОЛа , или че 40€ са му твърде много пари и не се записва на допълнителни екскурзии за организирането на които, трябва да се достигне определена бройка . Аз не знам добре чужди езици с изкл. на  руски и съвсем малко английски, но от тогава вече 4-5 години сама си организирам екскурзиите  в чужбина.Ето това е според мен sereiadomar, шанс за теб - направи си сама екскурзия -аз за 1,5год съм ходила 3 пъти в Румъния и освен "чинчи" друга тяхна дума не знам.Не казвам че съм избрала най-изгодните хотели, най-прекия маршрут - но отидох там където бях планирана и им станах заклет фен..и живот и здраве и малко  пари /този път и аз не издържах и тръгнах да си търся нова работа а ще ми е много трудно защото годинките ...  / пак ще отида- има тема за Румъния - можеш да прочетеш какво съм писала и то точно за Пелеш . Ти /извинявам се за неформалното обръщение/ явно имаш страхотни очаквания - ами организирай си ги, така няма да зависиш от никого - нито че на един  му се припушило , друг че му се приходило до ... , трети, че му е крив деня и света. Относно гида на обектите- навремето бе масова практика да се ползва местен екскурзовод, но сега има толкова различни начини, за да получиш информация на място, че според мен това не е чак толкова притеснително . По същия начин и с маршрутите -има GPSи с такива  различни възможности  че и това не е основание за безпокойство. Но ако продължиш да ходиш на организирани екскурции ще трябва да приемеш , че  Ромина ще се мъчи да угоди на всеки и естествено все ще има недоволни ... още щях да пиша ама трябва да ставам така че следващия път

Последна редакция: чт, 12 май 2016, 22:12 от tky

# 17
  • Мнения: 642
tky Аз винаги си организирам пътуванията сама. Румъния беше изключение (заради моя колежка, която беше намерила офертата) и само затвърди мнението ми да не пътувам повече организирано. Честно казано не бих повторила и дестинацията, стига ми това, което видях Simple Smile

# 18
  • Мнения: 855
sereiadomar -явно и ти си стигнала до същия извод като мен... вярно с цената на много ровене в мрежата , със задаване на въпроси по форумите / newsm51 за една дама,която проявява страхотно търпение с мен и старателно отговаря на всичките ми въпроси за Родопите/ ,с двоумене и т.н но като се обърна назад сама се учудвам на себе си къде съм успяла да отида Embarassed.Друг голям плюс на самоорганизираните екскурзии са финансите -последната ми екскурзия /до Гърция  по Великден/за трима ми излезе наполовина...
ПП не се отказвай от Румъния - аз лично я разделям на две до Карпатите които по начин на живот са си жива ориенталщина като у нас и след това там където започват Карпатите и след тях  ... все едно си в Германия или Унгария например - ето там отиди -толкова неща има за гледане- доколкото разбрах само в Синая си била - да красиви дворци са - но са най комерсиализираните обекти , което им вреди ...а там има и манастир , на 10-15 км има телекабина и пещерна църква и ...още толкова неща- Аз съм готова с два маршрута  Laughing

# 19
  • Paradise
  • Мнения: 3 103

Здравейте, темата е супер, наистина! Аз съм Ромина Simple Smile И се радвам, че изписвате името ми правилно. Излишно е да казвам, че ...... не ви помня Simple Smile От думите Ви разбирам, че единственото нещо, което не сте харесали в екскурзията е (меко казано) блъсканицата в Пелеш и....мен Simple Smile Благодаря за коментарите на господина (по- долу), който добре Ви обяснява, че няма как всички да се харесваме Simple Smile  Няколко години упражнявах тази професия, като едновременно работех на пълен работен ден (дори ПРЕпълен) в туристическа агенция. И признавам, бях изморена от поредния път, в който ще споделя празниците не със семейството си, а с непознати, вечно недоволни, мрънкащи и закъсняващи хора.  Моля не се обиждайте, не визирам конкретно Вас, а туристите в около 90 % от тях.
Не сте доволни, защото съм Ви дала информация за градовете в България и историята на Румъния?! Вие сте първата Simple Smile Simple Smile Е, интонацията и гласовете не си ги избираме, съжалявам Simple Smile Явно Вие знаете повече, защо не се пробвате в тази професия? Може би няма да има "неточности" при Вас Simple Smile И няма да се повтаряте, докато се опитвате да изнесете смислена беседа, да следите времето и да казвате на шофьора накъде да кара, защото той не знае и постоянно ви гледа с недоумяващ поглед Simple Smile Или по- лошо - не зна къде се намира, но кара! И после отнесени в приказки и даване на информация, вие разбирате, че ще се изгубите заради него и всички ще мрънкат, че не знаете къде ги водите! Simple Smile Любимото ми Heart В такива ситуации се налага да спреш да говориш на микрофона и да обясниш на шофьора къде да кара и после пак да продължиш откъдето си стигнал, което понякога налага някои повторения.
Не сте доволна от организацията Simple Smile И аз не съм доволна от случката на Пелеш и не мисля, че има някой, който е доволен от това. Но Вие ясно сте видели, че нямаше къде да се хвърли игла дори. Бутаница, викане, псувни, припаднали хора, самите румънци като видяха какво става не искаха нарочно да ни пуснат.... Беше ужасно и гнусно преживяване и дори не искам да си спомням. Ясно съм ВИ казала, че ще има много хора, но пропоческите ми възможности не са добре развити и няма как да знам точно какво ще се случи Simple Smile Може би и за това трябва да се извиня Simple Smile
Имайте предвид, че Румъния последната година- две стана много популярна дестинация и всички агенции решиха да изпълняват програмата с все по- ниски цени, гадни хотели, безумни маршрути (които адекватните екскурзоводи биха отказали да изпълнят) и тн... И така, Румъния от прекрасна, спокойна и не толкова известна (в което й беше чара)  дестинация се напълни с безумно много бъллгарски туристи, които достойно носят тази титла. Въпрос на време е и румънците да кажат, че не ни искат там. Да чухте някой китаец, японец, ангичанин да вика, да се бута разярен, изпотен и зачервен (в повечето пъти и миризлив)? Аз не, а мисля, че съм била повече пъти от Вас в Пелеш Simple Smile  Но това е друга тема и няма да коментирам.
И да, аз не съм нахален човек Simple Smile И за това се извинявам, но няма да се бия заради туристическа група. Това определено не ми е в задълженията. Мястото, където Ви казах да се наредите е мястото, на което се редят туристите Simple Smile Simple Smile Simple Smile Това, че останалите групи и водачи/ екскурзоводи са озлобени, нахални, невъзпитани и не уважават хората около себе си, колегите си и мястото, на което се намират- един уникален дворец с толкова история, съчетал по уникален начин следите на времето и няколко архитектурни стила, не е мой проблем. Това е просто показателно как не трябва да се държим, ако претендираме, че сме в съзнание.
Видели сте какво става на Пелеш и сте очаквали да бъдете обслужени бързо на другите места?! Simple Smile Simple Smile Simple Smile Извинявам се и за това, може би трябваше да вхана таблата и черпака и да готвя и сервирам едновременно Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile Уникален е начинът, по който хората (туристите) умеят да изказват недоволството си за простите и ясни неща като лошото време и големите опашки. Винаги се забавлявам с това Simple Smile
Явно е трябвало да Ви кажа "Пригответе се за бой, блъскане, чакане и, изобщо, един ужасен уикенд". Това няма как да го знам, извинявам се и за това. При толкова много хора, как очаквате да се случват нещата?!
Отговорно казвам, че това ми се случи само и единствено тогава....и беше ужасно! Исках да избягам.... Просто късмет или в случая липсата му Simple Smile

В заключение ще разкрия една огромна тайна на скъпите туристи- на екскурзоводите им се плаща, така си изкарват прехраната Simple Smile Те са метеоролози, водачи, екскурзоводи, възпитатели, надзиратели, пророци, касиери, секретарки и звероукротители и какво ли още не Simple Smile Единственото, което не са е доброволци Simple Smile

Моля Ви, не се засягайте пряко, целта ми не е да обиждам, а да опиша жалката действителност и, надявам се, да накарам всички туристи да опитат да пречупват една ситуация през няколко призми.  Нима в ежедневието ни и на работното място не се сблъскваме с хора, които не са ни приятни по една или друга причина? И какво правите на работа, че ми е интересно? Пишете по форуми Simple Smile Simple Smile Simple Smile Не, разбира се, не. Приемате нещата, съобразявате се и се държите възпитано и си гледате живота, работата и собствения кеф.

Странен е  и фактът, че след екскурзия се чудите къде да пишете мнения (в повечето случаи отрицателни), вместо да разглеждате снимки с усмивка и да разказвате на познати и близки къде сте били, колко е било красиво и различно.

Но, за съжаление, много измамни агенции има и хората ги е страх вече, озлобени и предубедени са....жалко е.

Всички можем да се оплакваме и да сме дребнави, моля ви, покажете, че може да се радвате и да сте доволни. Полезно и здравословно е Simple Smile


Доколкото разбирам, вече не си екскурзовод.
Това е чудесно, както за теб, така и за туристите на агенцията в която си работила.
Именно екскурзоводите са тези, които могат да съсипят една чудесна екскурзия или от едно забутано място да оставят невероятно хубави впечатления.
Мрънканията, че по празниците си била далеч от семейството си, че си изморена и прочие, не вълнуват никого, особено пък туристите.
От написаното оставам с впечатление, че си изключително неопитна, но с изключително големи претенции.
Свали малко гарда, ще е добре за теб.
Нищо лично, не те познавам, правя си изводи единствено от написаното от теб.

# 20
  • Мнения: 855
Пипинс бих коментирала поста ти така :
не знам в каква сфера работиш ... но съм сигурна че сама си забелязала колко неща допълнително следва да правиш извън  трудовата си характеристика -има една прекрасна мисъл на Иречек за това -бих те посъветвала да я прочетеш ... така и Ромина /моля за извинение но с името олицетворявам гида/Не считам че е нейна работа да показва пътя , да бъде   "възпитатели, надзиратели, пророци, касиери, секретарки и звероукротители и какво ли още не" -защото независимо от малкия ми опит с организирани екскурзии никой не може да ме убеди  че освен написаното от мен по горе, се случи и друго  - под предлог че й е лошо /страхотна актриса/ една от жените единственото което направи е да изпуши една цигара... и целия автобус я чакаше и така 2 пъти, или други 2  ги чакахме 50-60мин защото се "объркали", на другия обект други 2ма "минали по заобиколния път" .... и бяхме в хотела чак в 20,30ч и още...Явно Ромина е отстъпчива, но и пътуващите следва да следват някаква дисциплина , което не е така... има още толкова аспекти които могат да се коментират , затова с риск да се повторя  -направи си екскурзията сама ....

# 21
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
tky, много добре знам какво е да си екскурзовод. Работила съм като такава.
В работата на шофьорите никога не съм се месила.
Още с качването в автобуса, казвам какви са правилата.
Екскурзоводът е този, който задава тона, а не туристите.
Има си графици, които трябва да се спазват.
Това е организирана екскурзия, което ще рече, че точно екскурзоводът организира групата.
Не разбрах какво ми намекваш с мисъл на Иречек.
Ако тур. агенция е читава, то и екскурзоводите ѝ също са.

# 22
  • Асеновград
  • Мнения: 3 113
tky, много добре знам какво е да си екскурзовод. Работила съм като такава.
В работата на шофьорите никога не съм се месила.
Още с качването в автобуса, казвам какви са правилата.
Екскурзоводът е този, който задава тона, а не туристите.
Има си графици, които трябва да се спазват.
Това е организирана екскурзия, което ще рече, че точно екскурзоводът организира групата.
Не разбрах какво ми намекваш с мисъл на Иречек.
Ако тур. агенция е читава, то и екскурзоводите ѝ също са.
Това за организираната група е прекрасно, и всички "Уж" са наясно включвайки се, но както са писали по горе да случиш на група в която всеки уважава другите и спазва правилата си е шестица от тотото.
Колкото и да организира екскурзовода при 50 човека възрастни с различни интереси ,манталитет и навици винаги ще има доволни и недоволни.Ако угодиш на едни други остават потърпевши. Най често това се получава с допълнителните мероприятия които са по желание включени в екскурзията.Ако няма достатъчно желаещи мероприятието отпада и за тези които желаят.
Графиците не касаят туристите , те са дошли да се забавляват и да си починат.Екскурзовода и шофьора спазват график, като организират така пътуването,че да спазят законовите изисквания.Извинявай но за да си спазиш графика няма да обявиш на туристите наредбата с правилата за почивка на шофьор и т.н. тях наредбите не ги касаят.Затова и често им се струва ,че ненужно ги пришпорват.
Правилата на всички са им ясни, въпроса опира най често до това:Аз съм си платил защо пък да не ........
А дали изискването е възможно или безумно няма значение.Най често е това за първите две седалки.При записване от 50 човека минимум 40 заявяват че повръщат и е задължително да са най отпред на и с още 5 други с които са заедно  Laughing
Имало е случаи цял автобус да чака 2ма "Идващи" 2 часа ,само защото са се обадили в агенцията ,че пътуват .С заявлението:Ние идваме ще ни чакате колкото трябва , платили сме си !!!
Кое правило ще наложиш в случая на такива хора?Те се чувстват всесилни, щом агенцията се съгласява ти как ще им наложиш спазване на правила и дисциплина?
Що се отнася до шофьора съгласна съм да не му се бъркаш в работата стига незнанието му да не бърка твоята + графика.в повечето случаи дори шофьори били на дадено място могат да объркат пътя, затова и екскурзовода следи.Най често те са запознати само бегло с тура ,на повечето им се казва ,че екскурзовода ще им дава насоки.Като на екскурзовода остава задачата да следи км. пътни такси, такси паркинг и пр.
Ромина/ надявам се да съм запомнила правилно името/ е писала за тези неща но доста по емоционално.
Не на последно място ,точно заради липсата на време със семейството, натоварването емоционално и психически.Много екскурзоводи се отказват от професията.

# 23
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
На организираните екскурзии графиците се спазват от всички.
И да, те са и за туристите.
Това е екскурзия - с всичките ѝ хубави и лоши страни.
Който не желае да се съобразява с другите, се организира сам.
Но да се твърди, че туристите не ги касаят графици, е нелепо.

# 24
  • Асеновград
  • Мнения: 3 113
На организираните екскурзии графиците се спазват от всички.
И да, те са и за туристите.
Това е екскурзия - с всичките ѝ хубави и лоши страни.
Който не желае да се съобразява с другите, се организира сам.
Но да се твърди, че туристите не ги касаят графици, е нелепо.

Извинявай но , ти раздаваш График на туристите ли?И ако почивката за тоалетна която си дала е 30мн. а хората не са успели да минат през единствената тоалетна на бензиностанцията, ще ги изкараш насила или ще ги оставиш защото графика ти не е спазен? Помисли преди да пишеш глупости!!! Явно защо си работила ,а вече не.Ако се държиш така с туристи , никой не би те държал на работа.

# 25
  • Мнения: 855
Пипинс
1. аз не съм екскурзовод -не познавам "кухнята" на професията, но това което исках да кажа , че един екскурзовод колкото и да е добър , все нещо се случва поради ред причини , че и най-добрите взаимни намерения /и на гида и на туристите като компактна група ,което общо взето е изключение /отиват.... по дяволите и дадох пример с мои преживявания
2. всеки екскурзовод е човек и е подвластен на чувства, емоции ,нерви , а когато туристите са от типа " всеки си знае неговото" не виждам как може да се внесе ред и ако той е по-слаб/по-отстъпчив като  характер ,а нещата не тръгнат от самото начало ....затова са отрицателните коментари , но има и друга страна -онагледена с част от мисълта на Иречек "И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо"[/i. -т.е с цената на действия извън трудовата си характеристика гида предприема действия за да вкара нещата "в релси" и да понякога успява , понякога не  и тоново има коментари
3.Съгласна съм, че читавия гид не се ражда а се изгражда  и,  че да читавите ТА имат по-читави гидове -логично е - след като разполагат с повече ресурс могат да привлекат най-добрите , но това не значи че дадена екскурзия ще протече "по учебник" или в допустими граници и отново се връщаме по-горе


# 26
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
На организираните екскурзии графиците се спазват от всички.
И да, те са и за туристите.
Това е екскурзия - с всичките ѝ хубави и лоши страни.
Който не желае да се съобразява с другите, се организира сам.
Но да се твърди, че туристите не ги касаят графици, е нелепо.

Извинявай но , ти раздаваш График на туристите ли?И ако почивката за тоалетна която си дала е 30мн. а хората не са успели да минат през единствената тоалетна на бензиностанцията, ще ги изкараш насила или ще ги оставиш защото графика ти не е спазен? Помисли преди да пишеш глупости!!! Явно защо си работила ,а вече не.Ако се държиш така с туристи , никой не би те държал на работа.


Няма да спреш на бензиностанцията с единствена тоалетна, а на тази, в която са поне 2 (примерно).
Има много, много неща, които не са ти ясни, но продължавай да се излагаш, няма проблем Wink

# 27
  • Асеновград
  • Мнения: 3 113
На организираните екскурзии графиците се спазват от всички.
И да, те са и за туристите.
Това е екскурзия - с всичките ѝ хубави и лоши страни.
Който не желае да се съобразява с другите, се организира сам.
Но да се твърди, че туристите не ги касаят графици, е нелепо.

Извинявай но , ти раздаваш График на туристите ли?И ако почивката за тоалетна която си дала е 30мн. а хората не са успели да минат през единствената тоалетна на бензиностанцията, ще ги изкараш насила или ще ги оставиш защото графика ти не е спазен? Помисли преди да пишеш глупости!!! Явно защо си работила ,а вече не.Ако се държиш така с туристи , никой не би те държал на работа.


Няма да спреш на бензиностанцията с единствена тоалетна, а на тази, в която са поне 2 (примерно).
Има много, много неща, които не са ти ясни, но продължавай да се излагаш, няма проблем Wink
[/quote
В момента единствената която се излага си ТИ! Явно наистина нямаш идея от работата на екскурзовода !
Ако изобщо искаш да се ОБРАЗОВАШ си прочети ТА в частта http://www.tourism.government.bg/sites/tourism.government.bg/fil … vodi_-_proekt.pdf
и http://guidesbg.com/moralen-kodeks-na-ekskurzovoda/
От там нататък всичко е въпрос на практика, опит и лични качества.
А що се отнася до избора къде да спреш, ако имаш опит би трябвало да си наясно,че за страшно много дестинации нямаш изобщо никакъв избор.Не всички турове са по магистрали.Само за пример ако се прибираш от Турция от Свиленград до Поповица няма изобщо къде да се спре за тоалетна , дори и една , а какво да говорим за избор за две.От последните две години почти непрекъснато двете бензиностанции на Шел и ОМВ след Свиленград не допускат групи в тоалетните си с оправданието ,че не работят, а еко тоалетните на паркингите са заключени.
От мен толкова няма смисъл за споря с някой който няма идея от работата на екскурзовода , а само си чеше езика за спорта.

# 28
  • Мнения: 1
Намирам темата за супер, защото вчера се върнах от организирана екскурзия до Румъния и още се чудех в коя група да публикувам мнението за агенцията - реално не съм доволна от екскурзоводката, което обаче не означава, че агенцията не е добра. Пътувахме за празниците с Bulcomtour по програма Букурещ - двореца Пелеш, замъка Бран, Синя, Брашов и накрая пак Букурещ. Екскурзоводката беше младо момиче, Ромина, но въпреки, че беше мила, не беше особено добра в организационната част. Първият ден пристигнахме в Букурещ по обед, оставиха ни на етнографския музей, където имахме свободно време, после пътувахме до Предеал, курорт до Синая за две нощувки. По време на пътуването екскурзоводката даваше информация и за градовете в България, през които минахме, и за историята на Румъния, но като цяло много монотонно, повтаряше се, имаше и някои неточности. Вторият ден отидохме до двореца Пелеш, като самата екскурзоводка ни предупреди, че ще има много хора и е добре да отидем по-рано. Пристигнахме малко преди 9, преди нас имаше само 1-2 групи, но Ромина по някакви причини не ни остави да чакаме на опашката, а отстрани, при което пред нас се наредиха 5-6 други групи и ние влезнахме в двореца чак в 10.30 (дори не желая да описвам какво блъскане настана, но за вина това имат и румънците, които не отвориха двата входа на двореца, а само единия, въпреки многото групи). Явно момичето не беше толкова нахално като другите екскурзоводи, но би трябвало да е наясно как стоят нещата, при положение, че пътува по тази програма от няколко години, още повече, че ние бяхме рано, а всички ни прередиха. Съответно имахме по-малко време за останалите неща този ден, в замъка на Дракула изобщо не успяхме да влезем, заради това забавяне. Това, което лично мен ме подразни, беше липсата на цялостна информация от нея за това как се случват нещата в Румъния, а те се случват бавно - от опашката за музея до обслужването в ресторанта. Ако аз познавам една страна добре, ще кажа на групата какво да очаква, за да не го разбира по трудния начин. В Синая и Брашов имахме свободно време, ние по принцип предпочитахме да се движим сами, а не с групата, но по-възрастните хора бяха доволни от нея, защото тя все пак се разхождаше с тях. Последният ден посетихме парламента в Букурещ организирано, а после ни дадоха свободно време. С една дума, екскурзоводката Ромина ни остави с впечатлението, че върши тази работа, за да си изкарва прехраната, а не защото толкова много я харесва, нямаше ентусиазъм в нея, не се справяше добре и в по-сложни ситуации, като тази в Пелеш, което според мен е много важно, ако работиш в сферата на туризма.
Щом споменахте БУЛКОМТУР, положението е ясно ! Там екскурзоводът е пътник без билет,който вози приятели,мърмори нещо си,често нямащо нищо общо с екскурзията. Не познавам Ромина, но познавам Мария и трябва да сте доволни , че не ви е водила  тя. При нея положението е безнадеждно, но явно това е нивото на фирмата.

Последна редакция: нд, 15 май 2016, 15:42 от pra4ovek

# 29
  • SF
  • Мнения: 21 344

Извинявай но , ти раздаваш График на туристите ли?И ако почивката за тоалетна която си дала е 30мн. а хората не са успели да минат през единствената тоалетна на бензиностанцията, ще ги изкараш насила или ще ги оставиш защото графика ти не е спазен? Помисли преди да пишеш глупости!!! Явно защо си работила ,а вече не.Ако се държиш така с туристи , никой не би те държал на работа.

Това е вечният омагьосан кръг. На едни винаги им е малко времето за тоалетна, защото като слязат от автобуса, първо им се пуши, после пак им се пуши и после се сещат каква е целта на спирането на бензиностанцията.
Други пък се изнервят, когато трябва просто да стоят и да потропват на бензиностанция, в която вече никой не ползва тоалетната, но времето за почивка е 30 минути, а не 15 и те просто кибичат във време, което са си платили за екскурзия.

Нагоре някой се възмути на тези, които не дават 40 евро, за да ходят на допълнителна екскурзия. Ами не ми се дават 40 евро, за да ходя на дегустация на вино например. Изобщо не ме интересува това! Или при положение, че 10 пъти съм ходила в Рим, да плащам за допълнителна разходка с автобус из града. Ама и безплатна да е обиколката, ще я изчакам да мине в едно кафене с гледка. Мога да похарча в пъти повече за някоя дрешка за спомен и да се чудя на тези, които няма да си купят нищо, за да обикалят по допълнителни екскурзии, на които аз вече съм била.

Това е проблемът на организираните екскурзии - качват се около 50 човека с различни предпочитания и различен опит. Там където едните отиват за пръв път, другите са имали шанса вече да са били и да са плащали. По различно време огладняваме и за различно време го преработваме. Предпочитам да пътувам сама и знам, че вариантът аз и някой възрастен шишко да се изкефим на една и съща организация, е минимален. Нито със симпатичната бабка можем да си стиковаме програмите й, нито с глезеното й внуче. Просто нямам работа на такива смесени мероприятия. Или поне не искам да им отделям от почивните си дни и парите си.

# 30
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Ами простичко е - когато тръгваш на организирана екскурзия, трябва да си даваш сметка, че тя няма да се върти около теб, че пътуваш с още Н-на брой хора, с които ще трябва да се съобразяваш. Винаги, винаги в групата има 1-2, на които никой и нищо не им харесва...

# 31
  • SF
  • Мнения: 21 344
И 10, които харесват нещата, които ти не харесваш. И други 10, които не харесват нещата, които ти харесваш...

# 32
  • Мнения: 855
съгласна и несъгласна  с всички горни мнения... може би Есме ще ми обясниш и другото:Грабваш се и отиваш на 1200км , откровено си признаваш че не си бил напр. в Родос и .... понеже си"  моряк и ти е писнало от вода !?"  -  пропада екскурзията на другите ...или отиваш в Памуккале ама седиш на паркинга почти ден за да не обикаляш "баирите" ... не мога да го разбера .. моя близка разказваше  че отишла на екскурзия до Гърция /Метеора / ама не видяла Метеора защото ... не всички били съгласни да дадат още 20€...Да и на мен не биха ми се дали 40€ за обиколка на Рим при положение че съм била там 10 пъти - просто няма да отида на тази екскурзия -ще си я направя сама защото след 10 пъти ще са останали места   за разглеждане извън най популярните маршрути   

# 33
  • Мнения: 229
Добре е да знаеш, че екскурзовода ти има лиценз.
Моя роднина беше ходила в Рим преди няколко години - група с агенция + екскурзовод.
Оказало се, че екскурзовода не е лицензиран, за това ги предупредил на никой да не казват че им  е екскурзовод  и да се правят че са му приятели. Освен това като стигнели до някой музей той ги събирал разказвал им горе-долу какво има вътре и им казвал, "Аз ще ви чакам тука след 2 часа, сега влизайте да си гледате".
Пред  Св. Петър пък имало голяма опашка от групи, които си чакали реда. Там той им казал - Сега се разделете по двойки и се внедрявайте по чуждите групи, за да минете по-бързо, аз ще ви чакам тука на площада, не се бавете.
 И те трябвало да се предреждат там да се "вмъкват " към групи от германия, китай...някои им казвали нали..вие какви, сте не сте с нас...
Като си плащаш екскурзия поне да знаеш за какво си си платил... то тва на нищо не прилича.

# 34
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Нашите екскурзоводи /със или без лиценз - без значение/ нямат право да водят беседи в музеите в 99% от европейските /а и други/ дестинации. Нямат право да са екскурзоводи и по улиците - пешеходно например. Само водачи.


П.П. ето един пример на "отворен" екскурзовод, който е дал триковете за да се мине бързо, но тук туриста е недоволен от неговата "хитрост".

# 35
  • Мнения: 229
Явно е, че си има правила, лицензи, кой къде може да води групи като екскурзовод , къде не може, но това трябва да бъде ясно на хората още  при купуването на пакета. Когато  е казано че имат екскурзовод, те си представят, че той ги води,  навсякъде са група, на която се обяснява какво вижадат.
Не всеки е готов да се бута и предрежда.

# 36
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Явно е, че си има правила, лицензи, кой къде може да води групи като екскурзовод , къде не може, но това трябва да бъде ясно на хората още  при купуването на пакета. Когато  е казано че имат екскурзовод, те си представят, че той ги води,  навсякъде са група, на която се обяснява какво вижадат.
Не всеки е готов да се бута и предрежда.



Обикновено пише - водач от фирмата, а не екскурзовод.
Естествено, никой не обича да се бута, ама ето във вашия случай това е било минус. По-горе беше описано обратното - туристите са недоволни, защото водачът ги е оставил да чакат на редовната опашка.

# 37
  • Мнения: 642
По-горе беше описано обратното - туристите са недоволни, защото водачът ги е оставил да чакат на редовната опашка.

Не беше написано това - ние нямахме против да си чакаме на опашката както си му е редът, имахме против това, че нашият "водач" не направи нищо, когато всички останали групи успяха да се прередят и въпреки, че нашата беше първа, влезе последна.

В крайна сметка на всички е ясно колко ниско е нивото на предлаганите услуги от българските фирми, независимо какви са туристите. Защо във всяка друга сфера клиентът винаги е прав, само в тази не?

# 38
  • SF
  • Мнения: 21 344
съгласна и несъгласна  с всички горни мнения... може би Есме ще ми обясниш и другото:Грабваш се и отиваш на 1200км , откровено си признаваш че не си бил напр. в Родос и .... понеже си"  моряк и ти е писнало от вода !?"  -  пропада екскурзията на другите ...или отиваш в Памуккале ама седиш на паркинга почти ден за да не обикаляш "баирите" ... не мога да го разбера .. моя близка разказваше  че отишла на екскурзия до Гърция /Метеора / ама не видяла Метеора защото ... не всички били съгласни да дадат още 20€...Да и на мен не биха ми се дали 40€ за обиколка на Рим при положение че съм била там 10 пъти - просто няма да отида на тази екскурзия -ще си я направя сама защото след 10 пъти ще са останали места   за разглеждане извън най популярните маршрути   

Аз много не разбрах какво точно ме питаш. Попитай ме пак.

# 39
  • Мнения: 855
по простичко -http://www.stenlitravel.com/Gurcia/ekskurzia/Solun-Meteora/ - това е антиреклама
обяснявам:име:"Екскурзия с автобус до Солун, Метеора и почивка на Паралия Катерини"  и оттук се започва:"..... екскурзията до Метеора се провежда при мин. 20 записали се с/у доплащане от 40лв - .." -т.е аз ще се запиша за да отида до Метеора /нека не забравяме името на екскурзията/, но това е допълнителна!? екскурзия и ще се проведе при ред условия....ако не се намерят 20 желаещи... какво ми остава ... да лежа на плажа..е аз съм Бургас- ако искам плаж щях да си стоя в къщи .. Съгласна съм че никой не е длъжен да се запише на допълнителна екскурзия... но да се грабна да пътувам 1000 км и това за което съм дошла да не го видя... По този начин организирана екскурзия дори и най талантливия екскурзовод да я води - за мен ще е кошмар 
Есмее, нищо лично но ако за 10ти път ходиш в Рим,за какво ти е организирана екскурзия?Те в 90% предлагат допълнителни мероприятия които на теб след 2рия път ще са ти до болка познати , а има толкова друго за гледане там и дори не 10 ами за 100тен път да отидеш пак има какво да видиш , но ..ще е различно от това,което се предлага при стандартните турове... А за да отидеш за 10ти път на почти същата екскурзия според мен няма смисъл, защото освен  да предизвикаш гнева на други туристи които следва да се откажат от нещо допълнително, само защото не са се записали необходимия брой хора  друго какво ще получиш като емоция?
ПП съгласна съм,че някои от стандартните дестинации напр. базиликата Св. Петър , колкото и пъти да ги посетиш все ще те удивляват, но има и такива които ...


 

# 40
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
по простичко -http://www.stenlitravel.com/Gurcia/ekskurzia/Solun-Meteora/ - това е антиреклама
обяснявам:име:"Екскурзия с автобус до Солун, Метеора и почивка на Паралия Катерини"  и оттук се започва:"..... екскурзията до Метеора се провежда при мин. 20 записали се с/у доплащане от 40лв - .." -т.е аз ще се запиша за да отида до Метеора /нека не забравяме името на екскурзията/, но това е допълнителна!? екскурзия и ще се проведе при ред условия....ако не се намерят 20 желаещи... какво ми остава ... да лежа на плажа..е аз съм Бургас- ако искам плаж щях да си стоя в къщи .. Съгласна съм че никой не е длъжен да се запише на допълнителна екскурзия... но да се грабна да пътувам 1000 км и това за което съм дошла да не го видя... По този начин организирана екскурзия дори и най талантливия екскурзовод да я води - за мен ще е кошмар 
Есмее, нищо лично но ако за 10ти път ходиш в Рим,за какво ти е организирана екскурзия?Те в 90% предлагат допълнителни мероприятия които на теб след 2рия път ще са ти до болка познати , а има толкова друго за гледане там и дори не 10 ами за 100тен път да отидеш пак има какво да видиш , но ..ще е различно от това,което се предлага при стандартните турове... А за да отидеш за 10ти път на почти същата екскурзия според мен няма смисъл, защото освен  да предизвикаш гнева на други туристи които следва да се откажат от нещо допълнително, само защото не са се записали необходимия брой хора  друго какво ще получиш като емоция?
ПП съгласна съм,че някои от стандартните дестинации напр. базиликата Св. Петър , колкото и пъти да ги посетиш все ще те удивляват, но има и такива които ...

Има програма, където е описано всичко. Чете и преценявате. Солун - Метеора се предлага сигурно от 50-тина фирми в най-различни вариации и комбинации. Избор има доволно голям.

По-горе беше описано обратното - туристите са недоволни, защото водачът ги е оставил да чакат на редовната опашка.

Не беше написано това - ние нямахме против да си чакаме на опашката както си му е редът, имахме против това, че нашият "водач" не направи нищо, когато всички останали групи успяха да се прередят и въпреки, че нашата беше първа, влезе последна.
А, какво очаквате да направи. Да се сбие с другите, да се скара. Вашата водачка не е пъдар, нито разпоредител. Със същия успех мога да попитам, като ви пререждаха, защо си мълчахте?

И, не. Клиентът не винаги е прав. Във всички сфери.

# 41
  • SF
  • Мнения: 21 344
Есмее, нищо лично но ако за 10ти път ходиш в Рим,за какво ти е организирана екскурзия?Те в 90% предлагат допълнителни мероприятия които на теб след 2рия път ще са ти до болка познати , а има толкова друго за гледане там и дори не 10 ами за 100тен път да отидеш пак има какво да видиш , но ..ще е различно от това,което се предлага при стандартните турове... А за да отидеш за 10ти път на почти същата екскурзия според мен няма смисъл, защото освен  да предизвикаш гнева на други туристи които следва да се откажат от нещо допълнително, само защото не са се записали необходимия брой хора  друго какво ще получиш като емоция?
ПП съгласна съм,че някои от стандартните дестинации напр. базиликата Св. Петър , колкото и пъти да ги посетиш все ще те удивляват, но има и такива които ...

Сега разбрах въпроса, но аз вече отговорих ясно и мислех, че искаш някакво друго обяснение. Не, не бих отишла нито веднъж даже - не е моят вариант да видя Рим. Но има всякакви хора. Няма да мога да обхвана всички примери, защото колкото хора - толкова различни случая и ситуации, а някои си имат и по няколко.
Ако вече си била 10 пъти в Рим, при гадже, братовчед, заради работа... но по някаква причина тръгваш организирано на екскурзия Флоренция - Рим  - Неапол - Салерно... (може би заради приятелки, които не са ходили, може би заради награда от работата). Два дни попадаш в Рим. И не ти с обикаля да гледаш Колизеума и да се редиш на всички онези опашки, на които от интерес и любопитство вече много пъти си се редила. Повече ти се пие кафе и ти се пазарува (за повече пари, отколкото е самото посещение на Колизеума, така че не парите са причина), но от солидарност тръгваш с автобуса на едно въртене из града - гледайте наляво, гледайте надясно, сега ще слезем за 5 минутки за снимка, но имайте предвид, че нямаме право да паркираме тук, така че, моля ви 5 минутки.

За Метеора - няма сила, която да ме качи там с автобус. Примирила съм се и знам, че това чудо на планетата няма да бъде видяно от мен.
Двете с тебе (ако въобще аз ще тръгна поради някаква причина организирано!) ще четем по различен начин анонса на туристическата агенция.
Ти ще четеш "Екскурзия Солун-Метеора", а аз ще прочета "Екскурзия Солун-Метеора, при желание срещу допълнително заплащане".  И понеже аз не съм от Бургас, докато вие качвате скалата, аз искам да видя как се пие фрапе на плаж. Недей да имаш очаквания от такива като мен, че ще се лишат от кефа си, за да се осъществи твоя. Ако сме стари приятели и  ти дължа това удоволствие - може да се надяваш. Но ако спазвам условията на агенцията, които съм прочела и предварително са ме навили да заплатя.... Разбираш ли ме?

Когато си правим резервациите в агенцията, на този, който иска  да види  Метеора, казват, че е включено и срещу 20 евро на желаещ, ще се посети. Устройва го, плаща и тръгва. На същите тези хора, ако друг турист ги предупреди, че изпитва  ужас от завоите по скалата,  казват "То е само при желание, дори не сме ви го калкулирали в цената.  За тези които не желаят или вече са ходили там, има възможност да отидат на плаж. ", защото искаме да привлечем и тези, които не харесват манастири, Метеори, скали и допълниелни пътувания.

Има туристи, които се интересуват от мода, други от манастири, трети от изложби и музеи, четвърти искат само да ядат, да пият и да си го броят почивка. Знаеш ли колко хора са ми казвали, че отпуската си не биха прекарали в "млатене по каманяка".
Скрит текст:
Питаше ме нещо за Родос. Не бих тръгнала с фери натам и насам за 1 ден, още повече, че нещо с вестибуто не съм наред и ще предпчета да ви чакам на сушата. Да платя 100 евро, за да се снимам на пристанището на Родос и после да ми се вие свят още 10 дена (което се лекува само с лекарства, не много безобидни, или го чакам да мине самО за около месец), ми не... ако до мене сте опрели, никой няма да види Родос. Още 2-3-ма като мене, плюс 2-3 незаинтересовани, плюс 5, които са окей с вестибуларните апарати, но изпитват ужас от вода, и други 5, които нямат тези 20-30-40 допълнителни евро или ще ги дадат за бира и плескавици, равно на лош късмет за желаещите да пътуват. Щото аз ако съм там с гадже и приятелка, те също остават с мене на плажа. И това са си го искали предварително, а не е в последния момент, за да ви прецакат вас.

# 42
  • Мнения: 27
Туризмът е нещо "тънко" и именно заради това ролята на екскурзовода (водача-придружител) е толкова важна. Шофьорите, макар и понякога незаслужено да остават в сянка, също са много важни. Тъй че преди да отпътувате, попитайте кой ще ви води и каква е квалификацията му.

Идеалният екскурзовод (водач) трябва да си "облече" усмивката и да не я сваля, дордето групата не се върне в БГ, да познава перфектно маршрута, да говори езика на съответната държава, да има железни нерви, адекватни реакции, отлични организаторски качества, не на последно място - да си обича сънародниците. И още много качества...

От друга страна, организираните туристи добре трябва да знаят, че са част от група и че и от тях също зависи доброто провеждане на екскурзията.

# 43
  • Мнения: 855
исках да покажа некоректността при обявяването на екскурзиите - доста често се подвеждат хората и се поставят ред условия които водят до разминаване с акцента и дадох името с което е обявена "...и до Метеора"- за мен логично е да се приеме, че  ще бъде организирана такава задължително -дори и доп. заплатена  и вече обясних -проблема не е в парите , а в това че има праг на записалите се ...и не знаеш на каква група ще попаднеш
Есмее явно с теб имаме различни приоритети- аз никога не бих била толкова път за едно фрапе на плажа - при положение че на всяка крачка ще ти направят такова/ами ако екскурзията е извън сезона/  ...или да отида в Рим само за кафе и пазар  съжалявам не съм шопингманиачка...и не, не бих се записала дори и заради приятелки точно за Италия при положение че на всеки е ясно...че единственото което ще  ти остане е тичането насам натам  и няма да си видял нищо в пълнота ... Да, ще опитам местната кухня и местното кафе НО "ще вися" на опашки за да видя Ватикана и т.н защото е световно наследство и повярвай това което виждаш по РС или телевизора с нищо не може да се сравни с това което виждаш и ще почувстваш  на живо. ПП не знам кой те е наплашил толкова с опашки -можеш да предприемеш ред действия за да ги избягаш.
И последно да има такива които "правят кефа си" с пазар и храна но сигурно има също толкова хора като мен,които обичат да обикалят природата и за тях  "млатенето  по каманяка"/ако това означава да се катерят по планините / е това което им носи "кефа".....затова да бъдем толерантни и както явно и ти , така и аз съм стигнала до извода че за да не си късаш нервите с такива които мислят различно от теб е най добре сама да си направиш екскурзията..

Последна редакция: чт, 19 май 2016, 07:18 от tky

# 44
  • SF
  • Мнения: 21 344
исках да покажа некоректността при обявяването на екскурзиите - доста често се подвеждат хората и се поставят ред условия които водят до разминаване с акцента и дадох името с което е обявена "...и до Метеора"- за мен логично е да се приеме, че  ще бъде организирана такава задължително -дори и доп. заплатена  и вече обясних -проблема не е в парите , а в това че има праг на записалите се ...и не знаеш на каква група ще попаднеш
Есмее явно с теб имаме различни приоритети- аз никога не бих била толкова път за едно фрапе на плажа - при положение че на всяка крачка ще ти направят такова/ами ако екскурзията е извън сезона/  ...или да отида в Рим само за кафе и пазар

С тебе някога дали ще се разберем. Това ти обяснявам, че с мене и да си с еднакви приоритети, с други 30 човека не си.
Аз давам само примери. Като са обявили "и до Метеора", за тебе е логично да се приеме, че ще има, за мене също е логично да се приеме, че ще има екскурзия до Метеора. Нека има.
И аз не бих била толкова път за едно фрапе до Гърция. Ето сега ще си направя едно у нас да изпия. Естествено, че не около фрапето в Гърция и капучиното в Рим ще се върти екскурзията. Аз да не ги пия със завързани очи и в някой тъмен ъгъл на  Гърция тези кафета. Така се казва - да седнем на едно кафе. А може в кафето да пиеш лимонада и да ядеш сандвич. Все тая.  Както и все тая дали ще ходя на плаж или ще се татуирам някъде. Ако ще трябва да чакам групата да ходи да гледа манастири, които аз вече съм виждала или ме е страх да гледам, ще намеря как да си пълня времето.  Само примери давам. В програмата пише "Метеора", което означава, че аз ще трябва да правя нещо през това време. Може и лаптопа да си нося.
А ти като знаеш, че ще има минимален праг на записалите се, и може и да не се събере група, също си вземи лаптопа, ако не си маниачка на нещо, което да правиш във времето, предвидено за неосъществената екскурзия. Ако искаш де. Ако не искаш - мрънкай на организатори, на организирани и пиши оплаквания.
Но понеже знам, че съм шопингманиачка, или кафеманиачка, или плажуваща маниачка, или съм просто маниачка - самолетчето и без автобусни изцепки.
Била съм в Рим за една вечер, колкото да вечерям. 7 часа сутринта ми беше самолетът за връщане. И не съм отишла там, защото у нас няма вечеря. Друг е бил приоритетът. И до Солун съм била път за 1 ден за обяд, кафе и сладоледи някакви. Е...  дали съм ходила до Солун, защото тук никъде няма сладоледи и кафета или съвсем безпричинно.... Сега се сещам, че и в Ниш съм била точно за ден, в Пловдив също, на Витоша също. И кафе съм пила на Витоша. Щото в София беше свършило, та бих път за едно кафенце горе в планината.

# 45
  • Мнения: 855
Аз мисля че се разбрахме по едното " Като са обявили "и до Метеора", за тебе е логично да се приеме, че ще има, за мене също е логично да се приеме, че ще има екскурзия до Метеора ...
И аз съм била някъде за една вечер и само съм вечеряла или съм била на кафе и т.н  но това едва ли може да се нарече екскурзия. За мен екскурзия е мероприятие с цел ... било природна забележителност , или напр. кулинарен туризъм- всеки се записва на което иска - но съгласи се комбинирането на някои цели общо взето не води до никъде.... затова предлагам да престанем пълним темата с очакванията на всеки от нас ...и както посочих не е един път да се самоорганизираме

# 46
  • SF
  • Мнения: 21 344
Да, аз не съм споделила нито едно от моите очаквания. По-скоро давах някакви възможни примери с различни ситуации.
Екскурзия може да не нарече всяко пътуване, което не е свързано с работа или някаква друга цел. Не знам какво казва речникът за тази дума, но почти всяко напускане на родния град, без да е належащо свързано с нещо, си е вид екскурзия.

Случвало ми се е аз да казвам, че отиваме на екскурзия в Барселона, а приятелка да казва, че отива на почивка в Барселона. Винаги й се смея, че "отивам на почивка" е бабешки израз  (наша си шега) и Барселона не е подходящото място за "почивки".
Има и семейства, влюбени хора, които пътуват заедно и докато единият не може да се спре и кръстосва града, другият го изчаква спокойно, пушейки си на терасата на някое кафе. Изобщо не очаквам, че 40 души в един автобус, с такава лекота могат да постигнат  спойка или разбирателство. То собственото ти дете по някое време решава да се размрънка и да ти бъде опозиция, какво остава за непознати и невъзпитавани от тебе индивиди.

# 47
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
90% от българите не правят разлика между екскурзия и почивка, водач на група и екскурзовод. Лично наблюдение  Peace

# 48
  • Мнения: 2 600

И да, аз не съм нахален човек Simple Smile И за това се извинявам, но няма да се бия заради туристическа група.  


Била съм с няколко обиграни екскурзоводи / водачи, които не се бият, а просто уреждат хората си. Преговарят със служители на забележителности и хотели, знаят къде реално трябва да се застане, плати, спре, за да се получи задоволителен ефект. Ходят с баджове, очевидно се познават с местните служители на забележителности (наистина!!!).
Ако вие сте знаела, че на румънците не им дреме, че туристическите групи не се нареждат на указаните места и просто пускат застаналите  най-отпред, нямаше ли да е по-логично да застанете отпред, вместо да давате урок на групата по спазване на правила, които никой не спазва?
Това, че сте служителка в офис, а са Ви накарали да се лишите от близките си и да пътувате, означава единствено, че който пътува с Вас и Вашата фирма, е прекаран.

# 49
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Предстои ми пътуване до Будапеща.
Моля, ако някой знае за екскурзовод, който бихме могле да ангажираме, за да ни направи обзорна екскурзия на града и други такива, моля за координати.
Предварително благодаря! Heart Eyes

# 50
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Предстои ми пътуване до Будапеща.
Моля, ако някой знае за екскурзовод, който бихме могле да ангажираме, за да ни направи обзорна екскурзия на града и други такива, моля за координати.
Предварително благодаря! Heart Eyes

Може да попитате колегите тук - https://www.facebook.com/groups/bgtourism/

# 51
  • Мнения: 6
Здравейте! Аз съм действащ екскурзовод от 1983 година.Имам лиценз от Министерството на туризма. Работя преди всичко с рускоезични туристи. Пътувам из цяла България, а през последните години и в Румъния.Затова-както предполагате-много добре знам за какво става въпрос при провеждането на дадена екскурзия.Относно Румъния.Това е страна, в която туризмът не е добре развит и организиран. В ресторантите персоналът не е обучен както при нас-мотаят се много, ама много и  нищо не може да ги помръдне.В обектите хората им не знаят езици-освен някои млади хора с английски.На никакъв друг език не може да се разберете с тях, освен на румънски.Имах случай по Коледа, когато служителката каза-то се разбра: тук сте в Румъния и ще говорите румънски.И даже отказа да ни пусне в  солна мина Униря, макар че бяхме доста преди затварянето на обекта.Това е Румъния.Така,че не се сърдете на колежката.В Пелеш и Синайския манастир е ужас и служителите там по никакъв начин не помагат. Друго-екскурзоводът не е само човек, който само трябва да разказва.Той напълно отговаря за групата през цялото време.Той трябва да разчете времето, за да може да имате свободно време, да се нахраните, да спите, да почивате на всеки 2-2,5 часа и т.н. Освен това откакто Румъния влезе в ЕС румънците са се възгордяли много и се държат много гадно с туристите.  Доколкото разбирам колежката не е случайно попаднала в сферата, щом се е отнасяла с голямо внимание към по-възрастните туристи.Така е-щом има възрастни хора-а никой не подбира туристите по възраст, когато те се записват за дадена екскурзия.Така се прави-по-възрастните туристи искат и по-специално внимание.Т е както разбрахте професията на екскурзовода не е от най-лесните.А и всеки трябва да се съобразява с останалите от групата, а не да смята, че е сам.Друго, което трябва да знаете, когато се записвате на екскузия : питайте дали екскурзоводът има лиценз от Министерството на туризма.От 2016 година това е задължително за всяка фирма.Списъкът на лицензираните екскурзоводи може да прочетете в сайта на Министерството.За съжаление има все още някои фирми, които за да спестят пари от хонорар наемат случайни хора-например учители по история.Моите уважения към тях/ аз съм филолог и работя и като учителка/ ,но учител не означава непременно екскурзовод.Имах отново такъв случай с една софийска фирма по Нова година/бях се записала с приятелки на екскурзия до Черна гора/.Госпожата беше съвсем-ама съвсем случайно попаднала.Даже не си направи труда да ни поздрави с настъпването на Новата година ,просто си танцуваше и си говореше  с нейни познати.Желая на всички много нови пътешествия и нови впечатления от света около нас!Надежда Иванова, Варна

# 52
  • София
  • Мнения: 161
Много странно включване почти 2 години след последното мнение... Каква точно беше целта?

# 53
  • Мнения: 4 808
Може и моето включване да е странно, но сега прочетох темата и реших да споделя опита си от единствената организирана екскурзия, на която съм ходила. Записахме се с мъжа ми на предколедна екскурзия до Кавала с една нощувка с фирма "Динита турс"
- Бургас. Не е във връзка с темата, но неприятно впечатление ми направи едно нещо: явно като са видели, че има свободни места, с нас пътуваха и собствениците на фирмата с двете си деца. По-малкото - на около 4 години, почти през целия път плака. На част от пътниците, които бяхме отзад, близо до тях, никак не ни беше приятно, в крайна сметка, ние сме тръгнали да си починем и да се разтоварим. Като не обвиняваме детето, то си е дете, умори се, но родителите доста безотговорно са го помъкнали на 8-часов път с други хора. Екскурзовод ни беше Сирма - иначе любезна и приятна жена, но дали защото шефовете и бяха в автобуса, през цялото време не млъкна. В началото беше интересно, после стана досадно, накрая буквално се молехме да приключи вече. Засипа ни с куп ненужна информация, например, разказа ни цялата история на град Казанлък, при условие, че нито минавахме някъде наблизо, нито екскурзията ни имаше нещо общо с този град. В самия град Кавала организацията беше добра, да похваля Сирма, че ни препоръча перфектното заведение: с ниски цени, огромни порции и много вкусна храна. Единствено неприятно впечатление ми направи, че се бъхтихме да се изкачим до крепостта само, за да установим, че вече е затворено, защото през зимата работели до 16,30. Според мен, след като редовно пътуват по този маршрут, би трябвало да е информирана за работното време на обектите. Понеже по-нагоре стана въпрос за допълнителните екскурзии - те затова са допълнителни, защото ти дават право на избор. И никой няма право да обвинява друг, че не се е записал на някоя допълнителна екскурзия. Аз вече предпочитам сама да си организирам екскурзиите и сама да си съставям маршрутите.

Общи условия

Активация на акаунт