Екскурзоводи

  • 10 815
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 804
Ами простичко е - когато тръгваш на организирана екскурзия, трябва да си даваш сметка, че тя няма да се върти около теб, че пътуваш с още Н-на брой хора, с които ще трябва да се съобразяваш. Винаги, винаги в групата има 1-2, на които никой и нищо не им харесва...

# 31
  • SF
  • Мнения: 21 565
И 10, които харесват нещата, които ти не харесваш. И други 10, които не харесват нещата, които ти харесваш...

# 32
  • Мнения: 874
съгласна и несъгласна  с всички горни мнения... може би Есме ще ми обясниш и другото:Грабваш се и отиваш на 1200км , откровено си признаваш че не си бил напр. в Родос и .... понеже си"  моряк и ти е писнало от вода !?"  -  пропада екскурзията на другите ...или отиваш в Памуккале ама седиш на паркинга почти ден за да не обикаляш "баирите" ... не мога да го разбера .. моя близка разказваше  че отишла на екскурзия до Гърция /Метеора / ама не видяла Метеора защото ... не всички били съгласни да дадат още 20€...Да и на мен не биха ми се дали 40€ за обиколка на Рим при положение че съм била там 10 пъти - просто няма да отида на тази екскурзия -ще си я направя сама защото след 10 пъти ще са останали места   за разглеждане извън най популярните маршрути   

# 33
  • Мнения: 229
Добре е да знаеш, че екскурзовода ти има лиценз.
Моя роднина беше ходила в Рим преди няколко години - група с агенция + екскурзовод.
Оказало се, че екскурзовода не е лицензиран, за това ги предупредил на никой да не казват че им  е екскурзовод  и да се правят че са му приятели. Освен това като стигнели до някой музей той ги събирал разказвал им горе-долу какво има вътре и им казвал, "Аз ще ви чакам тука след 2 часа, сега влизайте да си гледате".
Пред  Св. Петър пък имало голяма опашка от групи, които си чакали реда. Там той им казал - Сега се разделете по двойки и се внедрявайте по чуждите групи, за да минете по-бързо, аз ще ви чакам тука на площада, не се бавете.
 И те трябвало да се предреждат там да се "вмъкват " към групи от германия, китай...някои им казвали нали..вие какви, сте не сте с нас...
Като си плащаш екскурзия поне да знаеш за какво си си платил... то тва на нищо не прилича.

# 34
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 804
Нашите екскурзоводи /със или без лиценз - без значение/ нямат право да водят беседи в музеите в 99% от европейските /а и други/ дестинации. Нямат право да са екскурзоводи и по улиците - пешеходно например. Само водачи.


П.П. ето един пример на "отворен" екскурзовод, който е дал триковете за да се мине бързо, но тук туриста е недоволен от неговата "хитрост".

# 35
  • Мнения: 229
Явно е, че си има правила, лицензи, кой къде може да води групи като екскурзовод , къде не може, но това трябва да бъде ясно на хората още  при купуването на пакета. Когато  е казано че имат екскурзовод, те си представят, че той ги води,  навсякъде са група, на която се обяснява какво вижадат.
Не всеки е готов да се бута и предрежда.

# 36
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 804
Явно е, че си има правила, лицензи, кой къде може да води групи като екскурзовод , къде не може, но това трябва да бъде ясно на хората още  при купуването на пакета. Когато  е казано че имат екскурзовод, те си представят, че той ги води,  навсякъде са група, на която се обяснява какво вижадат.
Не всеки е готов да се бута и предрежда.



Обикновено пише - водач от фирмата, а не екскурзовод.
Естествено, никой не обича да се бута, ама ето във вашия случай това е било минус. По-горе беше описано обратното - туристите са недоволни, защото водачът ги е оставил да чакат на редовната опашка.

# 37
  • Мнения: 642
По-горе беше описано обратното - туристите са недоволни, защото водачът ги е оставил да чакат на редовната опашка.

Не беше написано това - ние нямахме против да си чакаме на опашката както си му е редът, имахме против това, че нашият "водач" не направи нищо, когато всички останали групи успяха да се прередят и въпреки, че нашата беше първа, влезе последна.

В крайна сметка на всички е ясно колко ниско е нивото на предлаганите услуги от българските фирми, независимо какви са туристите. Защо във всяка друга сфера клиентът винаги е прав, само в тази не?

# 38
  • SF
  • Мнения: 21 565
съгласна и несъгласна  с всички горни мнения... може би Есме ще ми обясниш и другото:Грабваш се и отиваш на 1200км , откровено си признаваш че не си бил напр. в Родос и .... понеже си"  моряк и ти е писнало от вода !?"  -  пропада екскурзията на другите ...или отиваш в Памуккале ама седиш на паркинга почти ден за да не обикаляш "баирите" ... не мога да го разбера .. моя близка разказваше  че отишла на екскурзия до Гърция /Метеора / ама не видяла Метеора защото ... не всички били съгласни да дадат още 20€...Да и на мен не биха ми се дали 40€ за обиколка на Рим при положение че съм била там 10 пъти - просто няма да отида на тази екскурзия -ще си я направя сама защото след 10 пъти ще са останали места   за разглеждане извън най популярните маршрути   

Аз много не разбрах какво точно ме питаш. Попитай ме пак.

# 39
  • Мнения: 874
по простичко -http://www.stenlitravel.com/Gurcia/ekskurzia/Solun-Meteora/ - това е антиреклама
обяснявам:име:"Екскурзия с автобус до Солун, Метеора и почивка на Паралия Катерини"  и оттук се започва:"..... екскурзията до Метеора се провежда при мин. 20 записали се с/у доплащане от 40лв - .." -т.е аз ще се запиша за да отида до Метеора /нека не забравяме името на екскурзията/, но това е допълнителна!? екскурзия и ще се проведе при ред условия....ако не се намерят 20 желаещи... какво ми остава ... да лежа на плажа..е аз съм Бургас- ако искам плаж щях да си стоя в къщи .. Съгласна съм че никой не е длъжен да се запише на допълнителна екскурзия... но да се грабна да пътувам 1000 км и това за което съм дошла да не го видя... По този начин организирана екскурзия дори и най талантливия екскурзовод да я води - за мен ще е кошмар 
Есмее, нищо лично но ако за 10ти път ходиш в Рим,за какво ти е организирана екскурзия?Те в 90% предлагат допълнителни мероприятия които на теб след 2рия път ще са ти до болка познати , а има толкова друго за гледане там и дори не 10 ами за 100тен път да отидеш пак има какво да видиш , но ..ще е различно от това,което се предлага при стандартните турове... А за да отидеш за 10ти път на почти същата екскурзия според мен няма смисъл, защото освен  да предизвикаш гнева на други туристи които следва да се откажат от нещо допълнително, само защото не са се записали необходимия брой хора  друго какво ще получиш като емоция?
ПП съгласна съм,че някои от стандартните дестинации напр. базиликата Св. Петър , колкото и пъти да ги посетиш все ще те удивляват, но има и такива които ...


 

# 40
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 804
по простичко -http://www.stenlitravel.com/Gurcia/ekskurzia/Solun-Meteora/ - това е антиреклама
обяснявам:име:"Екскурзия с автобус до Солун, Метеора и почивка на Паралия Катерини"  и оттук се започва:"..... екскурзията до Метеора се провежда при мин. 20 записали се с/у доплащане от 40лв - .." -т.е аз ще се запиша за да отида до Метеора /нека не забравяме името на екскурзията/, но това е допълнителна!? екскурзия и ще се проведе при ред условия....ако не се намерят 20 желаещи... какво ми остава ... да лежа на плажа..е аз съм Бургас- ако искам плаж щях да си стоя в къщи .. Съгласна съм че никой не е длъжен да се запише на допълнителна екскурзия... но да се грабна да пътувам 1000 км и това за което съм дошла да не го видя... По този начин организирана екскурзия дори и най талантливия екскурзовод да я води - за мен ще е кошмар 
Есмее, нищо лично но ако за 10ти път ходиш в Рим,за какво ти е организирана екскурзия?Те в 90% предлагат допълнителни мероприятия които на теб след 2рия път ще са ти до болка познати , а има толкова друго за гледане там и дори не 10 ами за 100тен път да отидеш пак има какво да видиш , но ..ще е различно от това,което се предлага при стандартните турове... А за да отидеш за 10ти път на почти същата екскурзия според мен няма смисъл, защото освен  да предизвикаш гнева на други туристи които следва да се откажат от нещо допълнително, само защото не са се записали необходимия брой хора  друго какво ще получиш като емоция?
ПП съгласна съм,че някои от стандартните дестинации напр. базиликата Св. Петър , колкото и пъти да ги посетиш все ще те удивляват, но има и такива които ...

Има програма, където е описано всичко. Чете и преценявате. Солун - Метеора се предлага сигурно от 50-тина фирми в най-различни вариации и комбинации. Избор има доволно голям.

По-горе беше описано обратното - туристите са недоволни, защото водачът ги е оставил да чакат на редовната опашка.

Не беше написано това - ние нямахме против да си чакаме на опашката както си му е редът, имахме против това, че нашият "водач" не направи нищо, когато всички останали групи успяха да се прередят и въпреки, че нашата беше първа, влезе последна.
А, какво очаквате да направи. Да се сбие с другите, да се скара. Вашата водачка не е пъдар, нито разпоредител. Със същия успех мога да попитам, като ви пререждаха, защо си мълчахте?

И, не. Клиентът не винаги е прав. Във всички сфери.

# 41
  • SF
  • Мнения: 21 565
Есмее, нищо лично но ако за 10ти път ходиш в Рим,за какво ти е организирана екскурзия?Те в 90% предлагат допълнителни мероприятия които на теб след 2рия път ще са ти до болка познати , а има толкова друго за гледане там и дори не 10 ами за 100тен път да отидеш пак има какво да видиш , но ..ще е различно от това,което се предлага при стандартните турове... А за да отидеш за 10ти път на почти същата екскурзия според мен няма смисъл, защото освен  да предизвикаш гнева на други туристи които следва да се откажат от нещо допълнително, само защото не са се записали необходимия брой хора  друго какво ще получиш като емоция?
ПП съгласна съм,че някои от стандартните дестинации напр. базиликата Св. Петър , колкото и пъти да ги посетиш все ще те удивляват, но има и такива които ...

Сега разбрах въпроса, но аз вече отговорих ясно и мислех, че искаш някакво друго обяснение. Не, не бих отишла нито веднъж даже - не е моят вариант да видя Рим. Но има всякакви хора. Няма да мога да обхвана всички примери, защото колкото хора - толкова различни случая и ситуации, а някои си имат и по няколко.
Ако вече си била 10 пъти в Рим, при гадже, братовчед, заради работа... но по някаква причина тръгваш организирано на екскурзия Флоренция - Рим  - Неапол - Салерно... (може би заради приятелки, които не са ходили, може би заради награда от работата). Два дни попадаш в Рим. И не ти с обикаля да гледаш Колизеума и да се редиш на всички онези опашки, на които от интерес и любопитство вече много пъти си се редила. Повече ти се пие кафе и ти се пазарува (за повече пари, отколкото е самото посещение на Колизеума, така че не парите са причина), но от солидарност тръгваш с автобуса на едно въртене из града - гледайте наляво, гледайте надясно, сега ще слезем за 5 минутки за снимка, но имайте предвид, че нямаме право да паркираме тук, така че, моля ви 5 минутки.

За Метеора - няма сила, която да ме качи там с автобус. Примирила съм се и знам, че това чудо на планетата няма да бъде видяно от мен.
Двете с тебе (ако въобще аз ще тръгна поради някаква причина организирано!) ще четем по различен начин анонса на туристическата агенция.
Ти ще четеш "Екскурзия Солун-Метеора", а аз ще прочета "Екскурзия Солун-Метеора, при желание срещу допълнително заплащане".  И понеже аз не съм от Бургас, докато вие качвате скалата, аз искам да видя как се пие фрапе на плаж. Недей да имаш очаквания от такива като мен, че ще се лишат от кефа си, за да се осъществи твоя. Ако сме стари приятели и  ти дължа това удоволствие - може да се надяваш. Но ако спазвам условията на агенцията, които съм прочела и предварително са ме навили да заплатя.... Разбираш ли ме?

Когато си правим резервациите в агенцията, на този, който иска  да види  Метеора, казват, че е включено и срещу 20 евро на желаещ, ще се посети. Устройва го, плаща и тръгва. На същите тези хора, ако друг турист ги предупреди, че изпитва  ужас от завоите по скалата,  казват "То е само при желание, дори не сме ви го калкулирали в цената.  За тези които не желаят или вече са ходили там, има възможност да отидат на плаж. ", защото искаме да привлечем и тези, които не харесват манастири, Метеори, скали и допълниелни пътувания.

Има туристи, които се интересуват от мода, други от манастири, трети от изложби и музеи, четвърти искат само да ядат, да пият и да си го броят почивка. Знаеш ли колко хора са ми казвали, че отпуската си не биха прекарали в "млатене по каманяка".
Скрит текст:
Питаше ме нещо за Родос. Не бих тръгнала с фери натам и насам за 1 ден, още повече, че нещо с вестибуто не съм наред и ще предпчета да ви чакам на сушата. Да платя 100 евро, за да се снимам на пристанището на Родос и после да ми се вие свят още 10 дена (което се лекува само с лекарства, не много безобидни, или го чакам да мине самО за около месец), ми не... ако до мене сте опрели, никой няма да види Родос. Още 2-3-ма като мене, плюс 2-3 незаинтересовани, плюс 5, които са окей с вестибуларните апарати, но изпитват ужас от вода, и други 5, които нямат тези 20-30-40 допълнителни евро или ще ги дадат за бира и плескавици, равно на лош късмет за желаещите да пътуват. Щото аз ако съм там с гадже и приятелка, те също остават с мене на плажа. И това са си го искали предварително, а не е в последния момент, за да ви прецакат вас.

# 42
  • Мнения: 27
Туризмът е нещо "тънко" и именно заради това ролята на екскурзовода (водача-придружител) е толкова важна. Шофьорите, макар и понякога незаслужено да остават в сянка, също са много важни. Тъй че преди да отпътувате, попитайте кой ще ви води и каква е квалификацията му.

Идеалният екскурзовод (водач) трябва да си "облече" усмивката и да не я сваля, дордето групата не се върне в БГ, да познава перфектно маршрута, да говори езика на съответната държава, да има железни нерви, адекватни реакции, отлични организаторски качества, не на последно място - да си обича сънародниците. И още много качества...

От друга страна, организираните туристи добре трябва да знаят, че са част от група и че и от тях също зависи доброто провеждане на екскурзията.

# 43
  • Мнения: 874
исках да покажа некоректността при обявяването на екскурзиите - доста често се подвеждат хората и се поставят ред условия които водят до разминаване с акцента и дадох името с което е обявена "...и до Метеора"- за мен логично е да се приеме, че  ще бъде организирана такава задължително -дори и доп. заплатена  и вече обясних -проблема не е в парите , а в това че има праг на записалите се ...и не знаеш на каква група ще попаднеш
Есмее явно с теб имаме различни приоритети- аз никога не бих била толкова път за едно фрапе на плажа - при положение че на всяка крачка ще ти направят такова/ами ако екскурзията е извън сезона/  ...или да отида в Рим само за кафе и пазар  съжалявам не съм шопингманиачка...и не, не бих се записала дори и заради приятелки точно за Италия при положение че на всеки е ясно...че единственото което ще  ти остане е тичането насам натам  и няма да си видял нищо в пълнота ... Да, ще опитам местната кухня и местното кафе НО "ще вися" на опашки за да видя Ватикана и т.н защото е световно наследство и повярвай това което виждаш по РС или телевизора с нищо не може да се сравни с това което виждаш и ще почувстваш  на живо. ПП не знам кой те е наплашил толкова с опашки -можеш да предприемеш ред действия за да ги избягаш.
И последно да има такива които "правят кефа си" с пазар и храна но сигурно има също толкова хора като мен,които обичат да обикалят природата и за тях  "млатенето  по каманяка"/ако това означава да се катерят по планините / е това което им носи "кефа".....затова да бъдем толерантни и както явно и ти , така и аз съм стигнала до извода че за да не си късаш нервите с такива които мислят различно от теб е най добре сама да си направиш екскурзията..

Последна редакция: чт, 19 май 2016, 07:18 от tky

# 44
  • SF
  • Мнения: 21 565
исках да покажа некоректността при обявяването на екскурзиите - доста често се подвеждат хората и се поставят ред условия които водят до разминаване с акцента и дадох името с което е обявена "...и до Метеора"- за мен логично е да се приеме, че  ще бъде организирана такава задължително -дори и доп. заплатена  и вече обясних -проблема не е в парите , а в това че има праг на записалите се ...и не знаеш на каква група ще попаднеш
Есмее явно с теб имаме различни приоритети- аз никога не бих била толкова път за едно фрапе на плажа - при положение че на всяка крачка ще ти направят такова/ами ако екскурзията е извън сезона/  ...или да отида в Рим само за кафе и пазар

С тебе някога дали ще се разберем. Това ти обяснявам, че с мене и да си с еднакви приоритети, с други 30 човека не си.
Аз давам само примери. Като са обявили "и до Метеора", за тебе е логично да се приеме, че ще има, за мене също е логично да се приеме, че ще има екскурзия до Метеора. Нека има.
И аз не бих била толкова път за едно фрапе до Гърция. Ето сега ще си направя едно у нас да изпия. Естествено, че не около фрапето в Гърция и капучиното в Рим ще се върти екскурзията. Аз да не ги пия със завързани очи и в някой тъмен ъгъл на  Гърция тези кафета. Така се казва - да седнем на едно кафе. А може в кафето да пиеш лимонада и да ядеш сандвич. Все тая.  Както и все тая дали ще ходя на плаж или ще се татуирам някъде. Ако ще трябва да чакам групата да ходи да гледа манастири, които аз вече съм виждала или ме е страх да гледам, ще намеря как да си пълня времето.  Само примери давам. В програмата пише "Метеора", което означава, че аз ще трябва да правя нещо през това време. Може и лаптопа да си нося.
А ти като знаеш, че ще има минимален праг на записалите се, и може и да не се събере група, също си вземи лаптопа, ако не си маниачка на нещо, което да правиш във времето, предвидено за неосъществената екскурзия. Ако искаш де. Ако не искаш - мрънкай на организатори, на организирани и пиши оплаквания.
Но понеже знам, че съм шопингманиачка, или кафеманиачка, или плажуваща маниачка, или съм просто маниачка - самолетчето и без автобусни изцепки.
Била съм в Рим за една вечер, колкото да вечерям. 7 часа сутринта ми беше самолетът за връщане. И не съм отишла там, защото у нас няма вечеря. Друг е бил приоритетът. И до Солун съм била път за 1 ден за обяд, кафе и сладоледи някакви. Е...  дали съм ходила до Солун, защото тук никъде няма сладоледи и кафета или съвсем безпричинно.... Сега се сещам, че и в Ниш съм била точно за ден, в Пловдив също, на Витоша също. И кафе съм пила на Витоша. Щото в София беше свършило, та бих път за едно кафенце горе в планината.

Общи условия

Активация на акаунт