Екскурзоводи

  • 10 789
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 855
Аз мисля че се разбрахме по едното " Като са обявили "и до Метеора", за тебе е логично да се приеме, че ще има, за мене също е логично да се приеме, че ще има екскурзия до Метеора ...
И аз съм била някъде за една вечер и само съм вечеряла или съм била на кафе и т.н  но това едва ли може да се нарече екскурзия. За мен екскурзия е мероприятие с цел ... било природна забележителност , или напр. кулинарен туризъм- всеки се записва на което иска - но съгласи се комбинирането на някои цели общо взето не води до никъде.... затова предлагам да престанем пълним темата с очакванията на всеки от нас ...и както посочих не е един път да се самоорганизираме

# 46
  • SF
  • Мнения: 21 344
Да, аз не съм споделила нито едно от моите очаквания. По-скоро давах някакви възможни примери с различни ситуации.
Екскурзия може да не нарече всяко пътуване, което не е свързано с работа или някаква друга цел. Не знам какво казва речникът за тази дума, но почти всяко напускане на родния град, без да е належащо свързано с нещо, си е вид екскурзия.

Случвало ми се е аз да казвам, че отиваме на екскурзия в Барселона, а приятелка да казва, че отива на почивка в Барселона. Винаги й се смея, че "отивам на почивка" е бабешки израз  (наша си шега) и Барселона не е подходящото място за "почивки".
Има и семейства, влюбени хора, които пътуват заедно и докато единият не може да се спре и кръстосва града, другият го изчаква спокойно, пушейки си на терасата на някое кафе. Изобщо не очаквам, че 40 души в един автобус, с такава лекота могат да постигнат  спойка или разбирателство. То собственото ти дете по някое време решава да се размрънка и да ти бъде опозиция, какво остава за непознати и невъзпитавани от тебе индивиди.

# 47
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
90% от българите не правят разлика между екскурзия и почивка, водач на група и екскурзовод. Лично наблюдение  Peace

# 48
  • Мнения: 2 600

И да, аз не съм нахален човек Simple Smile И за това се извинявам, но няма да се бия заради туристическа група.  


Била съм с няколко обиграни екскурзоводи / водачи, които не се бият, а просто уреждат хората си. Преговарят със служители на забележителности и хотели, знаят къде реално трябва да се застане, плати, спре, за да се получи задоволителен ефект. Ходят с баджове, очевидно се познават с местните служители на забележителности (наистина!!!).
Ако вие сте знаела, че на румънците не им дреме, че туристическите групи не се нареждат на указаните места и просто пускат застаналите  най-отпред, нямаше ли да е по-логично да застанете отпред, вместо да давате урок на групата по спазване на правила, които никой не спазва?
Това, че сте служителка в офис, а са Ви накарали да се лишите от близките си и да пътувате, означава единствено, че който пътува с Вас и Вашата фирма, е прекаран.

# 49
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Предстои ми пътуване до Будапеща.
Моля, ако някой знае за екскурзовод, който бихме могле да ангажираме, за да ни направи обзорна екскурзия на града и други такива, моля за координати.
Предварително благодаря! Heart Eyes

# 50
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Предстои ми пътуване до Будапеща.
Моля, ако някой знае за екскурзовод, който бихме могле да ангажираме, за да ни направи обзорна екскурзия на града и други такива, моля за координати.
Предварително благодаря! Heart Eyes

Може да попитате колегите тук - https://www.facebook.com/groups/bgtourism/

# 51
  • Мнения: 6
Здравейте! Аз съм действащ екскурзовод от 1983 година.Имам лиценз от Министерството на туризма. Работя преди всичко с рускоезични туристи. Пътувам из цяла България, а през последните години и в Румъния.Затова-както предполагате-много добре знам за какво става въпрос при провеждането на дадена екскурзия.Относно Румъния.Това е страна, в която туризмът не е добре развит и организиран. В ресторантите персоналът не е обучен както при нас-мотаят се много, ама много и  нищо не може да ги помръдне.В обектите хората им не знаят езици-освен някои млади хора с английски.На никакъв друг език не може да се разберете с тях, освен на румънски.Имах случай по Коледа, когато служителката каза-то се разбра: тук сте в Румъния и ще говорите румънски.И даже отказа да ни пусне в  солна мина Униря, макар че бяхме доста преди затварянето на обекта.Това е Румъния.Така,че не се сърдете на колежката.В Пелеш и Синайския манастир е ужас и служителите там по никакъв начин не помагат. Друго-екскурзоводът не е само човек, който само трябва да разказва.Той напълно отговаря за групата през цялото време.Той трябва да разчете времето, за да може да имате свободно време, да се нахраните, да спите, да почивате на всеки 2-2,5 часа и т.н. Освен това откакто Румъния влезе в ЕС румънците са се възгордяли много и се държат много гадно с туристите.  Доколкото разбирам колежката не е случайно попаднала в сферата, щом се е отнасяла с голямо внимание към по-възрастните туристи.Така е-щом има възрастни хора-а никой не подбира туристите по възраст, когато те се записват за дадена екскурзия.Така се прави-по-възрастните туристи искат и по-специално внимание.Т е както разбрахте професията на екскурзовода не е от най-лесните.А и всеки трябва да се съобразява с останалите от групата, а не да смята, че е сам.Друго, което трябва да знаете, когато се записвате на екскузия : питайте дали екскурзоводът има лиценз от Министерството на туризма.От 2016 година това е задължително за всяка фирма.Списъкът на лицензираните екскурзоводи може да прочетете в сайта на Министерството.За съжаление има все още някои фирми, които за да спестят пари от хонорар наемат случайни хора-например учители по история.Моите уважения към тях/ аз съм филолог и работя и като учителка/ ,но учител не означава непременно екскурзовод.Имах отново такъв случай с една софийска фирма по Нова година/бях се записала с приятелки на екскурзия до Черна гора/.Госпожата беше съвсем-ама съвсем случайно попаднала.Даже не си направи труда да ни поздрави с настъпването на Новата година ,просто си танцуваше и си говореше  с нейни познати.Желая на всички много нови пътешествия и нови впечатления от света около нас!Надежда Иванова, Варна

# 52
  • София
  • Мнения: 161
Много странно включване почти 2 години след последното мнение... Каква точно беше целта?

# 53
  • Мнения: 4 808
Може и моето включване да е странно, но сега прочетох темата и реших да споделя опита си от единствената организирана екскурзия, на която съм ходила. Записахме се с мъжа ми на предколедна екскурзия до Кавала с една нощувка с фирма "Динита турс"
- Бургас. Не е във връзка с темата, но неприятно впечатление ми направи едно нещо: явно като са видели, че има свободни места, с нас пътуваха и собствениците на фирмата с двете си деца. По-малкото - на около 4 години, почти през целия път плака. На част от пътниците, които бяхме отзад, близо до тях, никак не ни беше приятно, в крайна сметка, ние сме тръгнали да си починем и да се разтоварим. Като не обвиняваме детето, то си е дете, умори се, но родителите доста безотговорно са го помъкнали на 8-часов път с други хора. Екскурзовод ни беше Сирма - иначе любезна и приятна жена, но дали защото шефовете и бяха в автобуса, през цялото време не млъкна. В началото беше интересно, после стана досадно, накрая буквално се молехме да приключи вече. Засипа ни с куп ненужна информация, например, разказа ни цялата история на град Казанлък, при условие, че нито минавахме някъде наблизо, нито екскурзията ни имаше нещо общо с този град. В самия град Кавала организацията беше добра, да похваля Сирма, че ни препоръча перфектното заведение: с ниски цени, огромни порции и много вкусна храна. Единствено неприятно впечатление ми направи, че се бъхтихме да се изкачим до крепостта само, за да установим, че вече е затворено, защото през зимата работели до 16,30. Според мен, след като редовно пътуват по този маршрут, би трябвало да е информирана за работното време на обектите. Понеже по-нагоре стана въпрос за допълнителните екскурзии - те затова са допълнителни, защото ти дават право на избор. И никой няма право да обвинява друг, че не се е записал на някоя допълнителна екскурзия. Аз вече предпочитам сама да си организирам екскурзиите и сама да си съставям маршрутите.

Общи условия

Активация на акаунт