мъж, подложен на домашно насилие

  • 2 016
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Здравейте. Знам, че долното звучи доста нелепо, но...

Оказва се, че мой близък (на близо 40год.!) е бил в продължение на последните няколко години системно подлаган на домашно насилие (вкл. физическо) от страна на жена си, тъщата (и двете имат проблем с алкохола) и дори веднъж е бил удрян от приятел на жена му. От около седмица не живеят заедно с жена си, защото тя го е изгонила откъщи. Това пък се случило, защото я хванал, че се опитва да си възобнови отношенията с бившо гадже и настоял поне да не го прави пред очите му. В момента жена му го ползва да взима и води децата (две деца има семейството, които в общи линии досега са гледани от него) на градина почти всеки ден (това му било достатъчно виждане), както и да плаща някои разходи. Той, разбира се, е в депресия, уплашен и объркан, и седи и чака да му звънне телефона и да го повика да се прибере... Липсвали му и тя (!), и децата.

Аз, разбира се, като научих на какво е бил подложен през последните години, се опитах да му кажа да бяга надалеч и да реже всички мостове наобратно (т.е. да подаде молба за развод и да си взима децата два уикенда в месеца, а не да и е на разположение на повикване), но... не иска и да чуе. Надява се да се съберат. Обвинява себе си за всичко. А аз, освен че го изслушвам, май с друго не му помагам...

Моля за насоки - как се говори с човек с такава психика? Как мога да му помогна да погледне нещата под друг ъгъл и да види, че има и друга перспектива?

Моля също да ме посъветвате, ако го пратя на психолог (за което разходите ще трябва да поеме моето семейство, тъй като той няма възможност), трябва ли да търся такъв, специализиран в случаи на домашно насилие (макар че едва ли има друг случай, в който мъж да е потърпевш)?
Ако да, можете ли да ми препоръчате такъв?
В този случай, в рамките на колко време може да се очакват резултати?

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
извинете ме за късния отговор. Поради някакви причини писмото ви не е било видимо за нашия екип. Дано отговорът ми да не е прекалено закъснял.
Първото важно нещо е човекът който е подложен на насилие независимо дали е физическо, сексуално или психическо да иска да промени ситуацията си. Случай на мъже в подобна ситуация не са редки. Най- вероятно този мъж е бил опекунстван дълго и от родителското си семейство. Възможно е да има, или да е имал много властна майка например.
Когато имате възможност да контактувате с него трябва както споменахте да се опитате да го накарате да погледне собствената си ситуация под друг ъгъл. Това може да стане ако след като го изслушате се опитате да му зададете въпрои за това : Какво семейство е искал за себе си? Чувства ли се зачетен и щастлив в отношенията които има? Чувства ли се ценен като човек и като партньор в семейството си? Какво му носят тези отношения и т.н. Ако вие посочвате негативните страни на брака му е вероятно когато е под афект да се съгласява с вас, но когато силната емоция отмине да се опитва да защитава и оправдава жена си. Ако това продължава потърсете специалист. Може да се обадите в Психодраматична работилница там има специалисти във всички области на психичното здраве.
Милена Ташкова психотерапевт

               

# 2
  • Мнения: 3 506
Здравейте и благодаря много за отговора и насоките! Не е закъснял - предполагам Ви е ясно, че разговорите има да се водят дълго време още... За съжаление при моя близък нещата задълбаха, жена му реши, че иска да се разведжат, той се върна при майка си (а там сте много права за ситуацията) и съответно изпадна в депресия - според един психиатър лека, според друг - при който майка му го завела - тежка. Така или иначе той в момента е на хапчета и чакаме да подействат, според втория психиатър нямало никакъв смисъл да се прави друго междувременно...
Поздрави и още веднъж благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт