Истанбул Летен и Вдъхновяващ [тема 37]

  • 71 931
  • 730
  •   1
Отговори
# 645
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 016
благодаря за инфото  Flutter

# 646
  • Мнения: 77
Как са цените в Истанбул - вода, безалкохолни, бира, разни закуски, дюнери? По-скъпо ли е от тук много?
Както по-горе са казали - зависи от мястото и квартала. В страничните улички има много кипри заведения - кебапите са по 15 лири.
Сега като ходихме си взех балък екмек от павилион на единия ъгъл пред Капалъ чарши- беше ужасно вкусен- най-евтиния беше 5 лири, а най-скъпия 7 лири. Водата в хранителните магазини е много по-евтина- 0.500 за 25 куруша. Но като обикаля човек няма време за нея. Ние основно сме вечеряли някъде, защото през деня като хапнеш един сладолед, един геврек, царевица, кестени и то няма за кога да обядваш. В азиатската част седнахме единия ден на обяд в заведение на брега, но се оказа, че повечето от готвените неща ги няма, та хапнахме разни хамбургери, също много ни харесаха. Алкохол не съм пила, но мъжа ми и един приятел пият бира, която всъщност е най-скъпото нещо,когато се храним- на фона на цените тук. Във всеки случай там май се храним по-евтино отколкото у нас край морето.

# 647
  • Мнения: 471
Ами защото пише от 1-3 човека! И затова се почудих. Simple Smile Simple Smile

Пише, но това е пакетна цена за брой поименни карти. Ако закупиш 3 броя карти (да кажем за 3-ма членове на семейството) цената е 139 лири на бройка. За 4 и повече карти цената пада на 119 лири.

# 648
  • София
  • Мнения: 660
Ето малко снимки от телефона,че нещо много задачи ме налегнаха,не съм изтеглила снимките от апарата https://photos.google.com/album/AF1QipPBtW47RswqIwxxZyVbma0tJRuBm8Du3kxblUKd

# 649
  • Мнения: 78
Браво за изчерпателното описание на Виаленд! Момичета, малко глупав въпрос, но добре ли са обезопасени съоръженията на Виаленд? Имам предвид скоростните влакчета и останалите страхотии?

# 650
  • Пловдив
  • Мнения: 27
Здравейте!
Запленена съм от прекрасните ви разкази и изчерпателните информация и съвети, с които сте изпълнили всички теми за Истанбул.
В понеделник пътуваме цялото семейство за Русия, през Истанбул.
Ще имаме 15 часа престой в този приказен, по думите ви, град и бих искала да ви помоля за малко конкретна информация.
Надявам се, че ще се включат хора, знаещи нещо по въпросите, които ме интересуват.
Пристигаме с автобус на гара Сиркеджи, сутринта във вторник.
Ще бъдем с двете ни малки дъщери.
Първият ми въпрос, е дали знаете на гара Сиркеджи има ли багажно отделение, където да оставим куфарите за няколко часа?
Ако да, колко би ни струвало да оставим два куфара?
Седващият ми въпрос - около централна гара Сиркеджи има ли забележителности, които да посетим?
Третият ми въпрос е - Дали ще са ни достатъчно 150лири за храна, сувенири и транспорт за два дена (вторникът сега и на връщане от Русия, престоят за няколко часа до влака)?

Последният,но много важен въпрос, който много ме интересува е - как да стигнем от гара Сиркеджи до летище Ататюрк, използвайки градския транспорт - метро, трамвай, автобус или друго, и за колко приблизително време можем да се предвижим...
Благодаря предварително за всички насоки!!!

# 651
  • София
  • Мнения: 13 137
Пристигаме с автобус на гара Сиркеджи, сутринта във вторник.
Ще бъдем с двете ни малки дъщери.
Първият ми въпрос, е дали знаете на гара Сиркеджи има ли багажно отделение, където да оставим куфарите за няколко часа?
Ако да, колко би ни струвало да оставим два куфара?
Седващият ми въпрос - около централна гара Сиркеджи има ли забележителности, които да посетим?
Третият ми въпрос е - Дали ще са ни достатъчно 150лири за храна, сувенири и транспорт за два дена (вторникът сега и на връщане от Русия, престоят за няколко часа до влака)?

Последният,но много важен въпрос, който много ме интересува е - как да стигнем от гара Сиркеджи до летище Ататюрк, използвайки градския транспорт - метро, трамвай, автобус или друго, и за колко приблизително време можем да се предвижим...
Благодаря предварително за всички насоки!!!

Здравей!

На гара Сиркеджи има място за багаж, но никога не съм го ползвала и не знам каква е цената. Гара Сиркеджи е на много централно място и е пълно със забележителности. Ако тръгнете нагоре по трамвайната линия, след 2 спирки е площад Султанахмет с най-важните забележителности - Света София, Синята джамия, Хиподрума, Топкапъ (той дори е по-близо до гарата), Цистерната Йерибатан и т.н. Можете да ги разгледате отвън. Дори може да си изберете нещо (без двореца, че там трябва много време) и да влезете. Цистерната е много ефектна и се гледа бързо. Има много рибки, но е доста тъмно вътре (казвам го заради децата). Погледни снимки и прецени дали е подходящо за вас. Джамията и Света София също се гледат бързо, но ако няма опашки.

Ако от гарата тръгнете пак по трамвайната линия, но в посока водата, ще стигнете до Еминьоню.  Там се намира Йени джамия, в която може да влезете (там няма опашки), Египетския пазар (много голяма лудница, но си заслужава да се надникне), моста Галата над Златния рог, кулата Галата (отдалече). От Еминьоню тръгват много корабчета и фериботи. Ако децата понасят плаване, непременно се качете на корабче за разходка по Босфора. Продължават около 1,30-1,50 часа и струват 12 лири. На фирмите Turyol и на Sehir Hatlari са по 12 лири. Първите са на всеки час. Вторите са само 1-2 пъти на ден. Първите са след моста (не да минавате през моста, а през пешеходния тунел под моста), а вторите са преди моста. Ако решите да се качите на корабчетата на Sehir Hatlari, внимавайте, че имат и целодневен тур. Wink По-добре не се занимавайте с викачите, които ще ви канят на неизвестни корабчета, защото може да останете излъгани.

150 лири са и много и малко. Билетът за Света София е 30 лири, за Цистерната - 20 лири. Само едно нещо да решите да посетите и от тази сума няма да е останало нищо. Wink Иначе сандвичите започват от 3-4 лири (пилешки дюнер в хлебче), гевреците по 1 лира, но една порция храна в ресторант е от 10 лири в закусвалня, до трицифрени цени за някоя по-екзотична риба или ястие в иначе съвсем обикновен на външен вид ресторант.  Grinning Алкохолът (и бирата) са много скъпи.

За транспорт си купете Истанбулкарт. В първи пост на темата има подробности за картата. Едно пътуване с картата е 2,15 лири или по-малко при следващо пътуване в рамките на 1-2 часа. Без карта се пътува за 4 лири. Ако децата минават под заграждащите турникети на спирките, влизат безплатно.

От Сиркеджи до летището се ходи с метрото с 1 прекачване. Под гарата минава Мармарай, което минава под Босфора. На вас ще ви трябва само за една спирка до Йеникапъ. Там ще се прехвърлите на М1, което отива до летището. Не знам колко време ви трябва, но може би ще е около 1 час пътуването. По-добре да каже някой, който е ходил до летището.

# 652
  • Пловдив
  • Мнения: 27
Пристигаме с автобус на гара Сиркеджи, сутринта във вторник.
Ще бъдем с двете ни малки дъщери.
Първият ми въпрос, е дали знаете на гара Сиркеджи има ли багажно отделение, където да оставим куфарите за няколко часа?
Ако да, колко би ни струвало да оставим два куфара?
Седващият ми въпрос - около централна гара Сиркеджи има ли забележителности, които да посетим?
Третият ми въпрос е - Дали ще са ни достатъчно 150лири за храна, сувенири и транспорт за два дена (вторникът сега и на връщане от Русия, престоят за няколко часа до влака)?

Последният,но много важен въпрос, който много ме интересува е - как да стигнем от гара Сиркеджи до летище Ататюрк, използвайки градския транспорт - метро, трамвай, автобус или друго, и за колко приблизително време можем да се предвижим...
Благодаря предварително за всички насоки!!!

Здравей!

На гара Сиркеджи има място за багаж, но никога не съм го ползвала и не знам каква е цената. Гара Сиркеджи е на много централно място и е пълно със забележителности. Ако тръгнете нагоре по трамвайната линия, след 2 спирки е площад Султанахмет с най-важните забележителности - Света София, Синята джамия, Хиподрума, Топкапъ (той дори е по-близо до гарата), Цистерната Йерибатан и т.н. Можете да ги разгледате отвън. Дори може да си изберете нещо (без двореца, че там трябва много време) и да влезете. Цистерната е много ефектна и се гледа бързо. Има много рибки, но е доста тъмно вътре (казвам го заради децата). Погледни снимки и прецени дали е подходящо за вас. Джамията и Света София също се гледат бързо, но ако няма опашки.

Ако от гарата тръгнете пак по трамвайната линия, но в посока водата, ще стигнете до Еминьоню.  Там се намира Йени джамия, в която може да влезете (там няма опашки), Египетския пазар (много голяма лудница, но си заслужава да се надникне), моста Галата над Златния рог, кулата Галата (отдалече). От Еминьоню тръгват много корабчета и фериботи. Ако децата понасят плаване, непременно се качете на корабче за разходка по Босфора. Продължават около 1,30-1,50 часа и струват 12 лири. На фирмите Turyol и на Sehir Hatlari са по 12 лири. Първите са на всеки час. Вторите са само 1-2 пъти на ден. Първите са след моста (не да минавате през моста, а през пешеходния тунел под моста), а вторите са преди моста. Ако решите да се качите на корабчетата на Sehir Hatlari, внимавайте, че имат и целодневен тур. Wink По-добре не се занимавайте с викачите, които ще ви канят на неизвестни корабчета, защото може да останете излъгани.

150 лири са и много и малко. Билетът за Света София е 30 лири, за Цистерната - 20 лири. Само едно нещо да решите да посетите и от тази сума няма да е останало нищо. Wink Иначе сандвичите започват от 3-4 лири (пилешки дюнер в хлебче), гевреците по 1 лира, но една порция храна в ресторант е от 10 лири в закусвалня, до трицифрени цени за някоя по-екзотична риба или ястие в иначе съвсем обикновен на външен вид ресторант.  Grinning Алкохолът (и бирата) са много скъпи.

За транспорт си купете Истанбулкарт. В първи пост на темата има подробности за картата. Едно пътуване с картата е 2,15 лири или по-малко при следващо пътуване в рамките на 1-2 часа. Без карта се пътува за 4 лири. Ако децата минават под заграждащите турникети на спирките, влизат безплатно.

От Сиркеджи до летището се ходи с метрото с 1 прекачване. Под гарата минава Мармарай, което минава под Босфора. На вас ще ви трябва само за една спирка до Йеникапъ. Там ще се прехвърлите на М1, което отива до летището. Не знам колко време ви трябва, но може би ще е около 1 час пътуването. По-добре да каже някой, който е ходил до летището.



Прекрасна си, Таня67!!!
Много ти благодаря за изчерпателнаа информация!!!
Дори не се надявах на толкова..

  bouquet

# 653
  • Мнения: 471
Девет пострадали при инцидент с влака София-Истанбул

http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/9-postradali-pri-incident … -istanbul-6040738


# 654
  • Пловдив
  • Мнения: 27
Да, и аз се събудих с тази новина и тъкмо писах на съпруга ми, че ние щяхме да сме в този влак...но за щастие изпуснахме по-евтините полети за 10-ти от Истанбул за Русия.., за който полет иначе трябваше да вземем точно този влак снощи, за да стигнем днес до Истанбул...
Всичко е Божа работа и благодаря на Господ, че ни е опазил с децата от това!!!
Пътуваме тази вечер с този влак! Дано всичко бъде наред!

# 655
  • sofia
  • Мнения: 4 296
Дано всичко е наред с пътуването ВИ!

# 656
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Всичко ще бъде наред. Такива неща се случват, за радост няма сериозно пострадали. При всеки вид транспорт има риск.
Ксения, дали ще имаш време да споделиш каква е цената на пътуването, защото в сайта им има само едно леко объркващо разписание. След като се върнете се надявам и да споделиш какви са условията и изобщо всичко за пътуването, защото не сме имали такива отзиви тук, а след последния ми "сблъсък" с БДЖ съм доста резервирана. Разбира се, ние бяхме с вътрешни линии.

# 657
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 016
Мен много ме е страх... в четвъртък вечерта заминаваме за Истанбул  Shocked

# 658
  • Варна
  • Мнения: 4 221
От какво те е страх, Сиси? Ако е заради атентатите... нали знаеш, че навсякъде може да се случи подобно нещо? Има една приказка... "ако ти е писано...".
Не си трови хубавото преживяване с излишни, макар и обясними, страхове.

# 659
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 016
Да, случват се и по други места, но в момента възможността за такива неща точно там е голяма  Rolling Eyes Ще гледам да не го мисля много.

Общи условия

Активация на акаунт