Белгия - 27

  • 126 796
  • 710
  •   1
Отговори
# 615
  • Белгия
  • Мнения: 511
Да, групата е малко западнала. Нямам директна препоръка за вас, но може да разгледате в някоя от фейсбук групите. Там постоянно предлагат всякакви услуги.

Със сигурност белгийски фирми ще ви искат поне двойна цена. Едни съседи си смениха всички прозорци в началото на годината. Белгийска фирма им направи оферта за 25 хиляди... Те от някъде намериха поляци да им ги сменят за 10.

# 616
  • Мнения: 4 752
Мерси, Диди. Аз имам лош опит с белгийците, при това с реномирани фирми, които се занимават само със съответното нещо. Сгрешиха при вземането на мерки за блиндирана врата, за щори (сбъркаха ги с един метър). Една зима се изредиха петима техници за бойлера, за да ми вдигат рамене и да ми разправят, че проблем няма, но не е ясно защо бойлерът не работи. Ами дойде един небелгийски майстор и точно за две минути установи къде е проблемът. Тази есен пак имах много лош опит с техниците на Вайан (пак за бойлера), но се оплаках много подробно.

Така че не държа да бъдат белгийци, а да работят добре, бързо и без нужда от контрол. Всъщност аз имам майстори, но искам да имам и резервен вариант.

Ще погледна фейсбук групите, не се бях сетила за тях.

# 617
  • Белгия
  • Мнения: 511
Успех ти желая. На мен лично винаги ми е готино, когато предстоят някакви промени вкъщи. Предишната къща боядисвахме стаите на 6-7 месеца, ей така, за да ни е шарено и весело. Сега с бебе няма толкова време, но всички малки ремонти са ми голяма радост.

# 618
  • тук и там
  • Мнения: 11 506
В къщи основните неща ги прави една бригада-шефа румънец,имаше двама работници-украинци.Доволни сме ,мога да поискам телефона от ММ. Но сме доволни от изпълнението,работят чисто и добре.Като време обаче  -не съвсем. Имаха няколко обекта,и си разпределяха работата - едната седмица на единия,друга седмица на другият,така че се забавяха нещата. Аз не съм сигурна и дали може да започне веднага работа-ние по спомен го чакахме месец -месец и половина поне,за да се освободи и да започне и  в къщи. Имат работа  и не винаги могат да поемат друг обект. Те са и малко де-трима човека само,но самият шеф каза че са само толкова-защото трудно намира свестни работници.Не сме им стояли на главата,още повече че живеехме другаде (в смисъл- не сме живели  по това време в жилището на което правеха ремонт).

Последна редакция: нд, 20 дек 2020, 11:03 от Kaisia

# 619
  • Мнения: 4 752
Диди и Кайсия, благодаря ви за постовете!

Аз съм противоположността на Диди по отношение на ремонтите - хич не си падам по тях, но пък обичам да ми е чисто и новичко. В конкретния случай става въпрос  за апартамент, който предстои да купя. Идеалният за нашите потребности и изисквания, но с един недостатък - на 30 години е. Много исках чисто ново строителство, но така и не намерих нещо подходящо. Единственото, което що-годе отговаряше на поне част от основните ми изисквания, го купиха под носа ми.

Кайсия, ще съм благодарна за телефоните. Да ги имам за всеки случай, особено пък щом сте доволни.

# 620
  • тук и там
  • Мнения: 11 506
Nedinka,питах Мм, каза въобще да не ги препоръчвам. Вземали скъпо и ММ каза, че за тези пари  които са ни взели е щял да намери  много по-свестни, ако не бяхме притиснати от времето. Съжалявам.

Последна редакция: вт, 22 дек 2020, 10:52 от Kaisia

# 621
  • Белгия
  • Мнения: 511
Да ти е честито новото жилище! Да ти кажа, вместо да плащаш 21% данък за ново строителство, по-добре ги вложи в твоето по-старо.

Едни познати преди 3 години си купиха ново жилище, и освен 21% данък трябваше още много неща да "докупят" . Например входна врата - стандартната врата беше цялата стъкло, като прозорец, нито надеждна, нито нищо. Трябваше да я сменят. Кухня нямаха трябваше да инсталират, банята беше само наполовина оборудвана (мивка и тоалетна). Общо взето, уж бяха го купили по-евтино, но пък взеха допълнителен заем за довършителни работи.

Ние пък съзнателно избрахме по-стара къща, за да е годна за живеене и малко по малко да си я уреждаме по наш вкус.

В момента ММ заедно с баща му "строят" две нови стаи на тавана. Изключително съм развълнувана. Купихме къщата с 3 спални и сега ще стават 5. На секундата, когато са готови, едната малка спалничка ще се превърне в гардеробна. Йей. Wear High Heel Wear Handbag Wear Dress Wear Womans Clothes Wear Boot

# 622
  • Мнения: 4 752
Диди, не знам твоите познати какво са купили, но в апартамента, който купих чисто нов преди 12 години, трябваше да боядисам единствено стените - кухнята и банята бяха изцяло оборудвани. Да не говорим, че за тези 12 години не сме имали абсолютно никакви проблеми с нищо. Единствено с бойлера веднъж, ама след десет години. Новите, които съм гледала, а смея да твърдя, че няма проект в двете Волювета, Одергем и Етербек, който да не съм проучила в най-големи подробности, бяха всичките до ключ, т.е. само стените боядисваш и си купуваш мебели за стаите.

На новото плащаш 21 процента, ама на старото 12,5 процента, демек разликата е осем процента. В новите жилища общите разходи са по-малко. Там, където ще купя евентуално, ще плащам повече от два пъти повече общи разходи. Аз съм с две ръце за ново, но проблемът е, че предлагането е по-малко и в Брюксел все повече запълват някакви дупки между други сгради. Точно както е сегашният ни апартамент, а аз искам малко повече простор. Та новият стар апартамент е без насрещни сгради, с 3 спални, отделна кухня и близо до метрото, нооооо на 30 години.

У дома съм и баща, и майка и гледам максимално да си облекча живота и да не си създавам допълнителни грижи. Така и така си имам достатъчно покрай детето, работата и ежедневието.

Кайсия, мерси все пак. Диди, успех със стаите. Аз така и не се осмелих за къща по ред причини, но много харесвам.

# 623
  • Белгия
  • Мнения: 300
Ние купихме пооправена стара къща, супер място, страхотен двор, ще си я оправяме, ще я разширим даже...Нищо подобно, след всяка следваща среща със строителна фирма и архитект, все по-голям става бюджета, стигнахме до 150 хил.евро,за да стане както си мислехме. Загубихме мотивация, сега гледаме за парцел за строителство. Нека да е с ДДС, но после нищо да няма за правене.
Чакам и да дойде денят, в който да препоръчам майстори, но май няма да дочакам.

# 624
  • тук и там
  • Мнения: 11 506
Ние купихме нова къща,на "зелено" даже-само проект имаше.Издават ти я на шпакловка и има много неща за дооправяне.Да не говорим,че цените на врати,стълби и абсолютно всичко са базови във строителната фирма,ако искаш нещо различно-доплащаш.На практика се оказа-че за всичко доплатихме.
Градината и  двора -са просто една кална маса при издаването , трябваше да осигурим камиони с пръст за изравняване и още сто неща излязоха за плащане и дооправяне . С други думи-ако сте купили къща обявена за 250 000 евро да речем от строител -имайте предвид че това е базова цена,и се подгответе  да дадете още толкова .Със сроковете също има проблем.Забавят се нещата -с  година в нашият случай,но проучихме въпроса-и се оказа че при повечето строителни фирми е така,година даже е малко...Купувачът от съседната къща съди строителя(6 къщи са новите,заедно със нашата,къщите са в тип кле  зона ),нанесохме се преди близо 2 години, те още се съдят и както изглежда скоро няма да приключат..Има много неща,които трябва да се проучат..
Ние пък след купуването на нова къща,си мислим че сбъркахме може би..Това в чисто финансов аспект.
С апартаментите не знам как стои въпроса,но за купуване на парцел и строителство на нова къща-ако си я правите за вас, а не за даване под наем примерно -се подгответе че ще дадете почти още толкова пари,за колкото е обявена от строителя.Нищо че на пръв поглед изглежда,че всичко е включено.Когато тръгнете да избирате подови настилки,стълби ,врати и т.н -става ясно че яко трябва да се доплаща,ако искате да е хубаво  и качествено,а не просто бейсик.

Последна редакция: ср, 23 дек 2020, 18:05 от Kaisia

# 625
  • Белгия
  • Мнения: 511
Ние платихме около 10% общо когато купихме къщата - ддс и всякакви такси за регистрация. При ново строителство ддс е 21% + всички останали данъци. Излиза повече от двойно. Така че и 12% да е общо, пак е по-добре. Има доста хубави запазени стари къщи.

Нямам опит с апартаменти Hug

Но всеки има свой вкус и предпочитания.

Само да добавя. След като моите познати купиха новото строителство къща, се оказа, че строителят направил грешка и дефакто им отряза парцела пред къщата, където трябваше да има паркомясто. Имат по-голяма градина, но входната им врата е почти на пътя. Някой от техните комшии също започна дело, ама как и кога и какво и колко...

Има и безупречно проекти, до ключ, ама и си струват толкова.

Ние купихме по-стара къща, за да месечните вноски са по-ниски. В момента аз не работя и само с един доход плащаме всичко + имаме достатъчно за живеене и хобита. Други наши познати точно сега са в голяма криза, плащат 1600 на месец на банката, а жената я съкратиха, ха сега де..

# 626
  • Мнения: 4 752
Ние платихме около 10% общо когато купихме къщата - ддс и всякакви такси за регистрация. При ново строителство ддс е 21% + всички останали данъци. Излиза повече от двойно. Така че и 12% да е общо, пак е по-добре. Има доста хубави запазени стари къщи.

Нямам опит с апартаменти Hug

Но всеки има свой вкус и предпочитания.
.

Няма останали данъци при новото - 12,5 процента върху терена, 21 процента върху апартамента. В някои случаи се оказва, че разликата не е чак толкова голяма и с времето се стопява. И това съм го смятала. А в цената на по-старото също е включено ДДС-то. Ако реша да продам сегашната си кочинка, естествено, че ще поискам цена спрямо тази, която реално съм платила, а не тази, която е стояла на обявата.

При къщите не знам как е. Но за апартаментите е така, купувала съм ново и знам как е. Сега ще разбера и с по-старо какво е.

Една приятелка строиха къща в Тервюрен. Строежът приключи поне година след предвиденото, но приключи, вече живеят там и са много доволни. Заради тъпия КОВИД обаче не можем да ги видим, че синът ми е рискова група и съм му ограничила на макс контактите. И само да се закашля, ме облива студена пот 🤣

Весели празници, момичета! Да сме живи и здрави - къща, място, апартамент, .... Както казваше баба ми, ‘решила съм, че съм щастлива и така се чувствам много добре’.

# 627
  • тук и там
  • Мнения: 11 506
За доволното-и ние сме доволни(като краен резултат). Да се има предвид обаче ,че е много вероятно да има изненади от  финансова гледна точка.А предвиденият бюджет на практика се оказва крайно недостатъчен.Та и ние купихме къща за примерно 200 000евро, но на практика ни излезе 400 000.

Наистина -да сме живи и здрави ние и семействата ни, другото се нарежда рано или късно..
Хубави празници и от мен! Дано предстоящата година да е по-добра  и   щастлива за всички ни!

# 628
  • Белгия
  • Мнения: 511
Не се изразих правилно, ддс на жилището е 21%, но ако взимаш заем в банката също плащаш такса, нотариуса също иска такса. Наслагват се нещата. Нашето жилище, старо беше 6% или 7% ддс, но с допълнителните такси отгоре излезе общо всичко около 10%.

# 629
  • Мнения: 4 752
И при старо, и при ново пак плащаш на банката, и на нотариуса.

Кайсия, крайният резултат е важен. Щом сте доволни, значи всичко е наред.

Диди и Мик, успех с плановете!

Общи условия

Активация на акаунт