Куче от развъдник или от частно лице?

  • 6 752
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте,хора!

От отдавна обмислям да си взимам куче,а именно - Мини Йоркширски териер.

Въпросът ми е от къде да го купя...Изчетох доста форуми и мнения за това,че от развъдник било най-добре.Но и там няма гаранция...Доста хора споделиха,че в някои от развъдниците условията били ужасни и че е имало случаи кученцата да са болни.Сумата,която мога да отделя за кученце е 400-500 лева. Confused

Наистина нямам си на идея какво да правя. newsm78

Ще съм благодарна,ако споделите и ми дадете съвет  Hug

Последна редакция: нд, 31 май 2015, 17:41 от ilina.docheva

# 1
  • Мнения: 2 838
Ние взехме мини пинчер от частно лице, от обява в Интернет. Вече е на 3 години и расте здраво, не се е разболявало. Чист късмет е според мен. Няма нищо сигурно. Хубаво е да видите майката и бащата на малкото йорки, все пак да знаете колко голямо ще стане, как ще изглежда. Успех в търсенето! Дарете животинчето с много любов   bouquet

# 2
  • Мнения: 5 513
Гаранция няма.Много от болести се проявяват с растежа.Може например рахит да развие.Виновен няма.
Ако държите на породата намерете сравинително евтино кученце и да го харесате ,като го видите.Ако ще ги развъждате трябва да си отваряте очите много.

# 3
  • Мнения: 37
Гаранция няма.Много от болести се проявяват с растежа.Може например рахит да развие.Виновен няма.
Ако държите на породата намерете сравинително евтино кученце и да го харесате ,като го видите.Ако ще ги развъждате трябва да си отваряте очите много.

Не искам куче за развъждане.Искам кученце да си го гледам и обичам,но просто държа да е малко и да е чиста порода. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5 513
Породата ,която искаш е скъпа.Но ако държиш да е тя провери в продавалника има обяви.Търси частно лице и около и под средната цена.Отиди на место и ще видиш котилото.Предварително виж в нета специфичните белези
за породата включително размера и ако в котилото има едно кученце с не типични белези значи не са чисти.Но човек ,който няма опит лесно може да не се обърка.
Напр. Ротвайлера е черен с кафяво.Като кафявото е на определени места с определена форма.Едно бяло петънце и край.После се гледа стопа т.е. ъгъла от челото и носа.Трябва да е близо 90 градуса.И т.н.Не е хубаво кучето да има 5 пръст на краката.
Така,че харесай едно не много скъпо и го грабвай.

# 5
  • Мнения: 37
Породата ,която искаш е скъпа.Но ако държиш да е тя провери в продавалника има обяви.Търси частно лице и около и под средната цена.Отиди на место и ще видиш котилото.Предварително виж в нета специфичните белези
за породата включително размера и ако в котилото има едно кученце с не типични белези значи не са чисти.Но човек ,който няма опит лесно може да не се обърка.
Напр. Ротвайлера е черен с кафяво.Като кафявото е на определени места с определена форма.Едно бяло петънце и край.После се гледа стопа т.е. ъгъла от челото и носа.Трябва да е близо 90 градуса.И т.н.Не е хубаво кучето да има 5 пръст на краката.
Така,че харесай едно не много скъпо и го грабвай.
Ами аз съм доста,наистина доста информирана за породата.Знам почти всичко,но си е друго да отида на място и да го избера,затова се притеснявам... А за петте пръста съм чувала,но защо не трябва да са пет? Какво означават?

Благодаря ти за съвета  Hug   bouquet

# 6
  • Мнения: 3 595
Честно казано ако кученцето е сладко и жизнено, тоест видимо няма болести и мястото, от което го вземаш изглежда добре има ли толкова голямо значение дали е 100% расово, при положение, че няма да развъждаш?

# 7
  • Мнения: 5 513
Няма единно становище за 5 пръст.Някой от предците в миналото от разред кучета са имали.Но ев еволюцията е изчезнал.Сега някъде се появява.Не е критерии за чистота на животното.
Маха се оперативно без проблем.По принцип пречи на животните.Закачат го и го разкървяват.Но това се случва при овчарките ползвани за пазачи например.Като бродят горски или пресечен терен.
Но те йоркширите са селектирана порода и са „направени” от няколко породи.И не знам дали изобщо ще се появи 5 пръст

# 8
  • Мнения: 37
Честно казано ако кученцето е сладко и жизнено, тоест видимо няма болести и мястото, от което го вземаш изглежда добре има ли толкова голямо значение дали е 100% расово, при положение, че няма да развъждаш?
Разбира се,че не,но имам възможност за малко куче вкъщи,а и породата много ми харесва. Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 11 989
за 400 лева чистокръвно йорки няма да намериш. чистокръвно е различно от родословно. държах да го уточня.
Освен това ми се струва, че бъркаш легитимен развъдник с кучешки борси. За куче от развъдник ще трябва да платиш близо 2 хиляди лева. В борса ще намериш евтино куче, но шансът то да умре до дни е 50:50.
По-добре изчакай малко, събери още малко пари. За 800 лева +/- 100 ще си намериш истинско йорки от частно лице.
Ако става дума за София, бих ти предложила да дойда на оглед с теб, ако имаш нужда от подобна помощ. За бебетата на някои кучета ще мога да дам препоръка, защото познавам доста собственици на йоркита.

# 10
  • Мнения: 37
за 400 лева чистокръвно йорки няма да намериш. чистокръвно е различно от родословно. държах да го уточня.
Освен това ми се струва, че бъркаш легитимен развъдник с кучешки борси. За куче от развъдник ще трябва да платиш близо 2 хиляди лева. В борса ще намериш евтино куче, но шансът то да умре до дни е 50:50.
По-добре изчакай малко, събери още малко пари. За 800 лева +/- 100 ще си намериш истинско йорки от частно лице.
Ако става дума за София, бих ти предложила да дойда на оглед с теб, ако имаш нужда от подобна помощ. За бебетата на някои кучета ще мога да дам препоръка, защото познавам доста собственици на йоркита.
Ами не бих отказала на препоръка.Ако имаш познати,сподели Simple Smile

# 11
  • Мнения: X
Най-добре от лицензиран развъдник, за да няма изненади с генетично предавани болести.

# 12
  • София
  • Мнения: 338
Най-добре от лицензиран развъдник, за да няма изненади с генетично предавани болести.

Гаранция няма. Ще споделя моя опит:
- чихуахуа от борса, внос от Унгария, здраво и право вече 4.5 години
- немско овчарско куче от Германия, от световно известен развъдник, се оказа с лакътна дисплазия и на двата крака.

# 13
  • София
  • Мнения: 9 850
При кучетата дисплазията е проблем, който въпреки всички изследвания и т.н., никой не може да гарантира, че няма да се развие. Както и без изследвания никой не гарантира, че ще се развие. Имам хъски с наследствена катаракта, от развъдник, да, ама от всичките ми познати с хъскита от същия развъдник, няма едно с наследствени проблеми. Че и моите други две хъскита са си ок, отново родословни. Това е чиста генетика и е същата като при хората - ти имаш наследствена болест, която обаче детето ти може да няма.Гаранция за здраве няма, уви.
Не разбирам понятието 'чистокръвно'. Няма куче с мръсна кръв, кръвта си е кръв и точка.
Друго е родословното куче. Там вече е гаранция, че кучето до 4то коляно няма 'примеси' от други породи, а си е истински представител на породата. Ако се държи на такова куче, което да е породисто - развъдник. Не борса, а лицензиран развъдник, който се занимава с конкретната порода. За кучетата с друг произход - иди докажи примерно, че в лабрадора няма 1-2  поколения назад риджбек, и той няма да си прояви гена по-нататък в развъждането и да придаде на 'лабрадора' един страхотен ридж на гърба (за по-нагледен пример: в бяла двойка се ражда цветнокожо дете - някъде по веригата все пак има цветнокож прародител).
В интернет има тонове информация, този въпрос е много дискутиран. В един "кучешки" сайт има много подробно обяснено кое как трябва да се случва и защо. Оттам нататък всичко е въпрос на личен избор и светоусещане.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 499
При кучетата дисплазията е проблем, който въпреки всички изследвания и т.н., никой не може да гарантира, че няма да се развие. Както и без изследвания никой не гарантира, че ще се развие. Имам хъски с наследствена катаракта, от развъдник, да, ама от всичките ми познати с хъскита от същия развъдник, няма едно с наследствени проблеми. Че и моите други две хъскита са си ок, отново родословни. Това е чиста генетика и е същата като при хората - ти имаш наследствена болест, която обаче детето ти може да няма.Гаранция за здраве няма, уви.

Не съм съгласна. Генетичните болести могат да бъдат изкоренени при животните, ако развъдчиците спазват правилото да не развъждат болни животни. Те, обаче, това не го правят, защото ламтят за пари, а не им пука за горките стопани, нито за болките на животното, което са купили от развъдника им...

Общи условия

Активация на акаунт