Работа като психолог - изисквания

  • 8 471
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте! Имам идея да започна самостоятелна дейност като психолог. Имам необходимото образование. Въпросът ми е свързан със счетоводната и юридическата страна на нещата - трябва ли да регистрирам фирма или трябва да практикувам като свободна професия? Съответно как стои въпросът с отчитането на приходите - трябва ли да имам касов апарат, когато работя с индивидуални клиенти или провеждам обучения и семинари ( което също искам да правя )? Има ли някакви специфични изисквания, за да практикувам въпросната дейност, въпреки че доколкото знам в България няма много ясна законова регламентация и е пълно с разни врачки и шарлатани, които се представят за психолози?... 

# 1
  • Мнения: 2 697
Можеш да си самоосигуряващо се лице и да практикуваш свободна професия - не ти е нужна фирма.

По правоспособността - да, няма ясна регламентация, но психологията е магистърска специалност и е несериозно да консултираш с бакалавърска степен. Естествено, ученето през целия живот за психолозите-консултанти е силно препоръчително Peace

# 2
  • Мнения: 21
Това звучи добре, защото и в момента съм самоосигуряващо лице  и упражнявам свободна професия, но като застраховател. Това значи ли, че трябва да ходя до регистър Булстат и да добавя новата дейност или настоящата ми регистрация е достатъчна? Съответно как да отчитам документално приходите като психолог, в застраховането прилагах бележки за изплатените ми доходи?  Thinking
За дипломите нямам грижи - имам и бакалавър, и магистър, и допълнителни квалификации и идеи за нови обучения - в тази професия ученето, както правилно казваш, си е за цял живот...

Можеш да си самоосигуряващо се лице и да практикуваш свободна професия - не ти е нужна фирма.

По правоспособността - да, няма ясна регламентация, но психологията е магистърска специалност и е несериозно да консултираш с бакалавърска степен. Естествено, ученето през целия живот за психолозите-консултанти е силно препоръчително Peace

# 3
  • Мнения: 2 697
Мисля, че би трябвало да си направиш допълнителна регистрация като Психолог в БУЛСТАТ  - въз основа на диплома за завършена минимум бакалавърска степен по Психология, разбира се.

Последна редакция: пт, 19 юни 2015, 08:39 от Шехина

Общи условия

Активация на акаунт