(Био)зеленчукова градина - тема 30

  • 69 672
  • 735
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 10
Куркума, добре си ни заварил Simple Smile Ще пишем, ще снимаме и ще питаме, та ум да ти зайде! Сега си пътувам към градинчето. Утре ще давам рапорт и снимки. Дай боже всичко да е наред. Дай боже и вашите градини да са наред! Че днес на работа четох темата от миналото лято с многото дъждове и градушки. Ужас някакъв. Дано не се повтори!

# 61
  • Мнения: 5 178
Докладвам,
Амица и ние изровихме въпросната книга на село и днес имаме компот от череши с и без захар,  за утре са вишните
Чесненца сложих по капанска рецепта,  да видим дали ще се получи

# 62
  • Мнения: 854
Пускам обещаните рецепти.

Благодаря ти за рецептите!
Имам питане - споменява се за изстудяване на бурканите със студена вода.
Можеш ли да кажеш как с прави - може би целта е бързо да се охладят? Но как?

# 63
  • Мнения: 471
Здравейте!
Ние снощи отскочихме до градинката,полях с маркуча частта от градината,където не стига капковото.Забелязах по няколко корена домати черни мушички.Та питанката ми е-нали сместта от зехтин и течен сапун бе за тях?
Доматите и патладжана видимо дръпнаха откакто сме с капково.Обаче с пипера и чорбаджийските чушки...трудна работа.Още в по-ранен период разсадих 10 броя пипер,той си се хвана без проблем и в момента почва да цъфти.Останалите около 40 корена стана вече 3 пъти ги пресаждам-е,няма и няма.Уж се захващат и до 2 седмици умират.И пепел слагах около лехите да не влизат охлювите.А чорбаджийките ми половината останали само на стъбла,без листенца.Каквото-такова.Картофите и те всички са цъфнали,бамята дето я пуснах миналата седмица е поникнала всичката.Салатен боб напусках и още корнишони -и те излезли всички.морковите и те(първите ,които насяхме не излязоха,излязоха около 10-тина,та блъснах още едно пакетче).Черната ряпа е нацъфтяла и сега чакам семената да ги оберем.

Брей,много писах,извинете ме.

Спорен и прохладен ден ви желая,а аз оставам в тръпнене,че утре целия ден ще сме си на село.  Heart Eyes

# 64
  • София
  • Мнения: 24 839
Моите доматки са насадени преди 10 дни и вървят зле. Те са около 20 см високи и има заченки на цъфтеж. Слабилки са с тънки стъбла. Напръсках ги с Дитан и днес с течна тор от калифорнийски червеи. Откаърших най- отдолу пожълтелите листенца.
Ако някой даде акъл за доматите ?
Моите най- рано насадени под найлон, така слабо вървят- хем имат доматчета.
Четох в предишни теми за подхранване с хлебна мая.
2 покетчета суха мая се разтваря в 10 литра вода, прибавя се малко захар и се полива по канче на корен.
Ще пробвам днес, пък каквото стане.

# 65
  • София
  • Мнения: 24 839
Здравейте!
Ние снощи отскочихме до градинката,полях с маркуча частта от градината,където не стига капковото.Забелязах по няколко корена домати черни мушички.Та питанката ми е-нали сместта от зехтин и течен сапун бе за тях?
Пробвах със зехтина и сапуна- никакъв резултат.Пробвах и с чеснова вода, пак нищо.
Снощи напръсках с Моспилан и тази сутрин нищо не шава.
Унищожава въшките по розите и дърветата.

# 66
  • Мнения: 5 178
Комсервената фабрика работи с пълна пара днес.. като гледам и утре.
Влизам с едно питане-тиквичките цъфтят и не връзват.. Така е от 10 дни, имат по 5-6 цвята, а нямя ни една ъиквичка. Два различни сорта са,  от две места е купувано семето.. Някой с такъв проблем да се е сблъсквал, нещо от времто ли,  поливат се редовно..

# 67
  • Мнения: 471
Здравейте!
Ние снощи отскочихме до градинката,полях с маркуча частта от градината,където не стига капковото.Забелязах по няколко корена домати черни мушички.Та питанката ми е-нали сместта от зехтин и течен сапун бе за тях?
Пробвах със зехтина и сапуна- никакъв резултат.Пробвах и с чеснова вода, пак нищо.
Снощи напръсках с Моспилан и тази сутрин нищо не шава.
Унищожава въшките по розите и дърветата.

Значи да прибягам до тежката артилерия...

# 68
  • Мнения: X
Комсервената фабрика работи с пълна пара днес.. като гледам и утре.
Влизам с едно питане-тиквичките цъфтят и не връзват.. Така е от 10 дни, имат по 5-6 цвята, а нямя ни една ъиквичка. Два различни сорта са,  от две места е купувано семето.. Някой с такъв проблем да се е сблъсквал, нещо от времто ли,  поливат се редовно..

То не е проблем. Докато не станат силни големи растения с мощни стъбла и листа, не връзват. И аз имам три сорта, цъфтят. Гледам, че кръглите имат женски цвят, ще му стискам палци да стане тиквичка. Simple Smile

# 69
  • Мнения: 748
Моите тиквички два сорта,тъмно зелени и изобилна,завръз имат обаче на изобилната вече втора година още докато са малки да кажем 4-5см пожълтяват и изсъхват,не всички ,но две от три са аут.
С тъмно зелените нямам проблем.
Днес обрах граха,но само 1/4,другият наскубах  и оставих така ,че да не го изтърва.Довечера ще го оправям.А от шушлките ще го вади щерката,че да и е по сладко после.
Чакат ме в къщи 10касетки ягоди,смятам да направя от три килограма сладко,да замразя 20кутийки/те събират по 0.600гр/ и другото на компот.Добре ,че днес съм до 20.30ч на работа,че да я сколасам като се прибера.А сладкото сигурно три дни ще правя...

# 70
  • Мнения: 2 204
skela, за граха мама слага измитите шушулки в кофа с вода и пъха бързовара.Не зная точно колко се бланшира, но шушулките се разпукват.След това пуска студена вода и претрива с ръце  шушулките, грахчетата падат на дъното.Отцежда се и слага във фризера.Същото става и без бързовар- в тенджера на котлона.Надявам се, че съм била полезна  bouquet

# 71
  • Мнения: 748
 KokoMira благодаря ,другата година ще пробвам този вриант,че девойката вече била ги обелила.
Сорта на граха ми беше Амброзия,по малко даде от миналогодишния ,но пък съм доволна ,защото узря дружно.Не ми се наложи да го дебна и на няколко пъти да бера.

# 72
  • София/Варна
  • Мнения: 1 448
Моя грах сега започва да цъфти. Така, че искрено и благородно завиждам. Сухо е и едва ли нещо ще върже, но поне за тръпката да го обикалям и гледам.

# 73
  • Мнения: 748
Gerundiq какъв сорт е и кога го пося?

# 74
  • Мнения: X
Днес засях всички празни малки площи с грах Келведон. От посятото (преди десетина дни ли беше...), са поникнали 3-4, та сега реших да използвам всички семена в пакетчето. Осигурих да е влажно, ще видим как ще се представи.
Много се надявам, че е успех един опит за ашладисване на дива ябълка. Калемът е цъфнал, дано това е показател, че се е сраснал с клончето. Има и втори калем на същото дръвче - той има малко листенце и също се надявам да тръгне.
http://alys.snimka.bg/other/yuni-2015.868725.35561814

Общи условия

Активация на акаунт