С плач на детска градина

  • 2 077
  • 3
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 14
Здравейте, наясно съм, че проблемът с детската градина е често срещан, но ми се иска да се допитам до Вашето мнение.
Синът ми е на 4,5 г и ходи на ясла от 1,7 г, сега вече е 1 група детска градина. През цялото това време може да се каже, че имаме проблем с ходенето на градина, като има периоди на затишие и после пак рев. В яслата свикна да ходи на втората година и имаше няколко месеца без дърпане. Изключвам понеделниците, които са му трудни по принцип Simple Smile Тази есен мина в първа група и имаше труден период - септември бяха цялата им група от яслата заедно, но от октомври преместиха част от децата в съседна група. За моето дете беше голям стрес, защото трудно свиква с подобни промени (на стая, учители ...) За около месец-два посвикна и през зимата воденето ни до градина бяха сравнително добре. Тук трябва да уточня, че всеки път щом се разболее, за него е крачка назад и ходи с плач на градина, същото е и след всяка ваканция. След коледните празници нещата бяха уж добре, но от началото на май месец не е спрял да реве...Всяка сутрин, щом стигнем до неговата стая почва да се дърпа, да плаче "Не искам да влизам, не искам на градина, искам да се върна вкъщи, мамо, моля те не ме води..." Учителките му са много внимателни с него, от разговорите ми с тях, разбирам че синът ми няма проблем с децата, не е агресивен, заиграва се, даже са много доволни от него, когато участва в часовете. Казват, че се успокоява 5 мин. след раздялата ни и после се включва в заниманията с другите деца. От друга страна, той не говори много какво се случва в детската градина, от разговорите ни успявам да разбера, че му е скучно в градината, децата били "тъпи", играчките "тъпи, не са интересни". Почти всеки ден си говорим и повтаряме как мама о тати трябва да ходят на работа, за да изкарват парички и т.н, че не може да стои сам вкъщи и няма кой да се грижи за него през деня...Понякога ми казва дори да спра да му го повтарям, но на другата сутрин всичко започва от начало. Не мога да измисля подход, с който да го убедя, че няма вариант той да не ходи на градина и че е крайно време да приеме, че всеки си има задължения, които може и да не му харесват, но така стоят нещата. Пробвали сме да ходи с татко си на градина, тогава не плаче. Но пък увърта и не иска да ходи с него, от там си мисля, че цялата работа е заради мен. Опитва се на мен да се наложи...и явно успява по някакъв начин, макар и никога да не съм го спирала от градината. По едно време (февруари, март, април) си бяхме изградили ритуал за довиждане: по два гуша и две целувки, броим до 5 и си казваме чао. Но след великденските празници, от началото на май, нищо не помага. Опитвала съм се да говоря с него, зада разбера евентуално за личен конфликт с някое дете или преподавател, сега са сборни групи с по-големи деца, но според мен не е там проблема. Надявам се на някаква идея как да процедирам, защото се чувствам все по-безсилна, а това ме кара да си губя нервите, да повишавам тон и като цяло да губа авторитет пред него.

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
 освен, че е  „проблемът с детската градина е често срещан“, винаги зависи  и от конкретното дете, и конкретното семейство. Това, по мое мнение и е едно от интересните неща в нашата професия – винаги е различно. Така че ви благодаря за запитването.
Явно много добре си познавате детето, защото сте „нацелили“ основните психологически механизми, без да сте специалист по детско развитие.
Да, когато се разболеят, децата „инфантилизират“ - тоест като че ли за кратко се връщат към предишни „стъпки“ в развитието си, като след като оздравеят „наваксват“. За съжаление, в „пренаселените“ детски градини децата боледуват често. Приемете, че това е „тренинг“ за първи клас и там, най-вероятно, вече ще си е изградил железен имунитет и няма да пропуска и да трябва да наваксва.
Също, явно много точно сте усетили, че когато вие сте тревожна и той става тревожен и ходенето на детска градина става по-трудно. Майката и детето , както и сама сте открили  са като „скачени съдове“ по отношение на емоциите. Децата, освен че са чувствителни, много бързо научават, понякога и подсъзнателно, че е много лесно да манипулират майките си през чувството за вина. А много майки се чувстват именно виновни – че оставят децата си за да ходят на работа, че нещо не са направили както трябва с  оставянето в детската градина, че не са обяснили достатъчно добре, защо и т.н..
Третото, с което съм съгласна с вас е, че като че ли става дума за „противопоставяне“ между вас и синът ви. Това, че е малък, просто означава, че механизмите да го прави са различни от тези на възрастните, а не че не пробва..Друг е въпросът дали това е осъзнато или не. Проблемът в това е, че и двата изхода от противопоставянето „няма да му свършат работа“:
- ако той успее да ви се наложи, на крехката възраст от 5г, това означава, че ще се разколебае във вашия авторитет на възрастен, отговорен за него човек, който знае и казва какво да се прави с неговото възпитание и развитие. Защото, ние родителите сме хората, които знаем кое е най-доброто за децата ни  и освен това ние носим ОТГОВОРНОСТТА за това да станат здрави, доволни и отговорни възрастни.
-ако не успее, може за известно време да пострада самочувствието и себе оценката му.
Обикновено като „арбитър“  и "балансьор" в подобни ситуации на противопоставяне и конкуренция се меси другия родител. Не случайно, чисто психологически, най-доброто е децата да разполагат и с двамата си родители, именно защото подобни омагьосани кръгове, се разкъсват по един "неболезнен" начин.
В светлината на всичко изписано до тук ми се струва, че най-уместно  да пробвате това, което сама предлагате – един ден да го води на детска градина баща му, един ден вие. Това предварително да се разясни на детето и то да е на ясно че, всеки ден ситуацията ще е различна. Спрете да му обяснявате, каквото и да е повече. С действията си ще покажете, че:
-ходенето на градина е нещо неизбежно
-да, ситуацията – родителят, който го води, групите може да са различни..
-да, родителите са на едно мнение по въпроса с градината и се подкрепят в решението си.
Пробвайте с тази "стратегия",  още повече, че то е нещо, до което сте достигнала сама, тоест доверете се на себе си, ако не сработи, винаги можем да потърсим други решения.
Желая ви успех.
Даниела Тахирова /психотерапевт/

# 2
  • София
  • Мнения: 14
Здравейте!
Благодаря Ви за отговора. Междувременно през изминалата седмица, след като Ви писах за съвет, прибегнах до малко по-драстичен метод, нещо като наказание. По принцип почти всеки ден след като го взема от градината, той обича да кара колело или кола пред блока или из квартала. Казах му, че няма да му позволя да кара нито едното, защото искам да си помисли хубаво за държанието си сутрин и при положение, че няма конкретна причина да се държи така с мен сутрин и продължава да плаче. Признавам, че му бях доста ядосана по принцип, но когато му обясних какво съм решила го съобщих със спокоен и твърд тон, така че да разбере, че съм наистина сериозна. Той го прие с неохота и се постара в следващите дни да не плаче. Върнахме се към нашия си "ритуал" да се гушкаме и да броим до число, което той си избере и после да си кажем чао. На третия ден вечерта, докато се приспиваха и си говореха, е споделил на баща си най-накрая някаква причина - че му било много трудно да се раздели с мен сутринта и че тези един-два гуша, които му давам, не му били достатъчни.
Тази сутрин по "понеделнишки" плака сърцераздирателно, но успяхме да се разделим добре и то без да се е тръшкал и изтерясвал. Ясно ми е, че методите с наказанията са с краткотраен ефект, но идеята ми беше да го накарам да се замисли и да му покажа, че той може да се справи с чувствата и ситуацията и сам. Точно това беше и единствения ни разговор през уикедна по отношение на градината.
На този етап ще пробваме с това, което вие ми предлагате, да се редуваме сутрин с воденето на градина.
Не знам защо майките в общия случай, губим авторитета си така лесно и по този начин макар и неволно караме бащите да се превръщат в "лошото ченге". Начин, по който явно съм била отглеждана, и който бих искала да избегна.
Благодаря за пожеланията и вниманието и ще ви пиша пак!

# 3
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Много ви благодаря,че ми представяте нещата в развитие.
Наказанията и правилата, смятам, също са  част от възпитанието на децата. Вие си познавате детето най-добре и сте му майка, така че каквото сте сметнала за най-добро, това сте направили. Това за мен е правилния подход и точка.
По отношение на „лошото ченге“ - Най-известната френска психоаналитична концепция за отглеждане на деца гласи точно това –  За „правилното слагане и случване“ на детската психика, независимо от пола, бащата винаги трябва да дава и налага правилата т.е той винаги е „изправен“="лошото ченге", майката винаги  трябва да се грижи и утешава т.е тя винаги е „легнала“="дорото ченге" (“легнала“ и „изправен“ са термини на Жак Лакан). Тъй като това е само теория, признавам, много ефективна от терапевтична гледна точка, играта „добро ченге/лошо ченге“ , по мое мнение,се случва не винаги в този изчистен вид, обаче винаги върши работа Simple Smile .
Даниела Тахирова

Последна редакция: чт, 18 юни 2015, 17:17 от Милена Ташкова

Общи условия

Активация на акаунт