Отговори
# 540
  • Атина
  • Мнения: 352
Моите съболезнования за баща ти, Мимоза. Да е лека пръстта му, съжалявам, че повдигнах болна тема.
Зорита, радвам се още веднъж и те поздравявам за решението ти да се прибереш в къщи..Така не само даде "светъл пример'' за всичкото "фондю'', ами намери спокойствието и мястото си!Все напред и нагоре!
Мушморанка и Зои, не разбирам....Откъдето и да сме-има едно местенце, което наричаме роден дом и ни е свято...Със всичката неразбория, скъпотия, мърсотия и прочие....Зорита е права, а и аз съм казвала неведнъж-"Корени не се пускат за едно поколение"....
Лето, благодаря за включването, но не, не е едно и също....Едното е за работили, другото, за просто прекъснали..
Съжалявам, че толкова много дами не се включват....Поздравления за днешния първи учебен ден/в Гърция започнаха в понеделник/....Целувки на всички!!

# 541
  • Мнения: 2 309
Маркиза, аз не съм казвала, че пускам корени или пък изведнъж чувствам Гърция като своя родина! Моля те да не ми приписваш неща, които не съм казала! Родината ми е една и това е България! Но нека не се залъгваме, че колкото и да обичаме нещо трябва да си затваряме очите пред проблемите и за жалост основния проблем са мнозинството хора, които живеят там! Нима смяташ, че ако всеки един полагаше поне минимални усилия нещата нямаше да са по-добре? Или фактът, че съм родена и отгледана в България не ми дава правото да се изказвам относно неща, които ми пречат и развалят имиджа на тази държава? Дай понеже не живеем в родината си да казваме, че всичко е перфектно! Тогава защо толкова голяма част от населението  не живее в България, а е отишло зад граница да търси по-добър живот? И тук смея да изключа себе си от това уравнение, поради простата причина, че ако не бях срещнала мъжът си или ако работата му позволяваше, най-вероятно щях(ме) да сме в България, а не в Гърция! И все пак и там да живеех през изминалите 11 години пак щях същото да казвам!

# 542
  • Мнения: 1 825
не знам за вас, но аз от както живея в Гърция, патриотизмът в мен се събуди. Някак мило ми става за България, пък нега е бедна. Имах хубаво детство, израстнах щастлива, въпреки трудните години през, които сме преминали.
Благородно завиждам на гърците за това, как милеят за всичко гръцко и родно. До сега, каквито и проблеми да има държавата, не съм чула един грък да каже Германия, Англия, Швеция и др. е най. Всеки отива върши си работата, но Гърция е преди всичко. Докъто при нас, българите, това чувство сякаш липсва, не е развито. Гледаме все негативизма, всичко чуждо е по-добро. Но не е така, нима англичаните, или германците, или холандците могат да се похвалят с история, храна или природата? Не, но всичко величаят. Пазят си културните паметници, гордеят се с тях.  В България всичко се разпродаде, ограби, унищожи.

За мен е виновен комунизма, който до такава степен е осакатил населението ни, че и до днес не може да се отърсим от тези тежки и мизерни години.

# 543
  • Мнения: 211
Здравейте, момичета!  Grinning Ще взема отношение по-надълбоко по обсъдените от вас въпроси, след като ви изчета. Simple Smile

Дотогава поздрави от мен, Маркизата - да си знаеш, че имаш камъче от Везувий на отговорно пазене при мен!  Hug Heart Eyes

Италия е една от страните, в които да се наричаш българин е чест!  newsm51

# 544
  • Мнения: 1 825
и в допълнение, за да не корегирам поста, дразня се на някои майки, момичета, българки, които дошли, не дошли (конкретно за Гърция говоря, нямам наблюдения за други държави, какво се случва), омъжили, не омъжили, започват да се прекрътват с гръци имена. Около себе си имам два случая и когато ги попитах, защо са го направили, отговорът беше, че мъжете им така искали, а и да не ги питали постоянно от къде са. Но за Бога, ти говориш с акцент, казах на едната, какво срамно има да кажеш, че си българка, от България, от Перник или Полски Тръмбеж, или Габрово.
Едната от Гергана се кръстила Георгия, а другата от Златомира на Ирини  ooooh! Та тази "Ирини" (тя е жена на един колега на мм) дори децата си не е научила на български. Бяхме излезнали, един ден, и аз започнах да говоря на едното на български, а то ме гледа, гледа,  каза (буквално ви казвам думи на 5-годишно дете) "не желая да ми говориш на този гаден език, говори на гръцки". Мъжа ми не се стърпя и му се скара. Попита баща ми, който също знае перфектно български, защо така, а отговора му беше, че живеят в Гърция и не са длъжни да знаят български.

# 545
  • Мнения: 4 292
Мимоза, съболезнования и от мен!
Маркизата, не съм казала такова нещо, не знам защо така се прие?! Просто се разочаровах и не мога да ходя само с розовите очила в Бг. Разбира се, че си обичам родното място и ми е свидно на сърцето, много, много далеч съм от погърчване, но ходейки сега семейно го виждам по друг начин, с други очи. Когато тръгнах от там бях мома, без деца и с друг начин на живот.
 Хавайче, сори, ама такива с кеф да им теглиш една! Ей, Богу, колкото и толерантна да се имам, това забравяне от къде си и опит да се скриеш не мога да го приема. И покрай мен има Захари от Враца, станал Захариди от Кавала, че и на криво ме гледа, не знаел български, а си е чист българин. Също и една друга, която се крие, че е българка и за срамота децата ни на площадката си говорят на гръцки. Тъжно.

# 546
  • Мнения: 2 309
Ужас! Не мога да си представя да се прекръствам за да е удобно на някой си или да ми запомни името!  ooooh! Не че не съм свикнала да ми го бъркат, но когато в началото тук някои се опитаха да ме наричат Артемис като превод на името ми изпуших и от тогава никой не смее и да си отвори устата за такова нещо! Смятам, че така се губи голяма част от личността на човек! Никога не съм крила от къде съм, както и синът ми! За 5 минути запознанство ще каже, че е наполовина българин и на половина грък! Не допуска българите да му говорят на гръцки, както и баща му, който си е грък но е понаучил български да му говори на моя си език! Ако му заговоря на гръцки (например пред други деца, така, че и те да разберат за какво говоря в случай, че искам нещо от всичките, а не само от детето ми), той го приема като наказание! Дори уроците му му ги обяснявам на български! Аз бях от малкото чужденки на острова, които учеха децата си на собствения им език! Тези, които не го правеха не могат да разберат защо се "мъча" да го правя, след като детето ми живее в Гърция! Да ама не е само грък и като си отидем в България може да се разбере и с роднини и приятелства завърта! Как може едно дете още от възрастта на 4 години да осъзнава, че втори език е предимство, а зрели хора-не? Много от другите чужденки и изобщо хора, които си нямат и идея от двуезични хора, смятат че например да учиш детето едновременно на два езика е причина да се забави развитието им!  ooooh! С тази разлика, че е точно обратното! Двуезичните деца имат повече и по-силно развити центрове в мозъка от тези, които израстват само с един! Познавам доста българки, които от далече си личи че не са гъркини и като заговорят приличат на туристи, които използват разговорник, но въпреки това с голяма гордост учат децата си на гръцки без значение дали половинките им са наши сънародници или не!
Но в крайна сметка това си е до желание и виждане! За мен и мъжът ми никога не е било недостатък, че сме от различни държави!

# 547
  • Атина
  • Мнения: 352
В никакъв случай, не съм искала да ви засегна и да ви карам да се оправдавате за това, което мислите и сте написали..Ама винаги, винаги ме боли, когато се сравнява България с друга държава....Да, тя не е толкова добре уредена, не е особено добра майка и в никакъв случай не упреквам хората, които са потърсили препитание другаде....Упреквам единствено, когато се ''плюе''.Е, с какви очи аз,лично, която не съм си изхвърляла боклука в Бг от 6 години, ще кажа, че е мръсно??В интерес на истината, в Атина ми е по-мръсно/Говоря за себе си.Как ще кажа, че болницата в родният ми град е мизерна, когато си плащам по 50 евро за преглед в друга държава....и т.н и т.н..Надявам се, че ме разбрахте сега.Гърчеещите се не са ми приоритет,чувам и подминавам.Не съдя.Именно за такива ми бяха думите, че "Корени не поникват за едно поколение"....
Лео, камъчето ще си го търся....Надявам се, че Гърция/и нашата темичка/ отново ще бъде озарена от сияйното ти присъствие/....

# 548
  • Мнения: 211
Мимоза, моите съболезнования за татко ти! И аз си мислих за него, когато видях, че си писала, но не попитах...

С много неща, казани от вас, съм съгласна, да не кажа с повечето. Simple Smile Но понеже не мога да откроя всички цитати, ще потвърдя, че хората действително се заслужават едни други. Wink Един тип мъже се спогаждат с жени с определена нагласа и обратното. Wink Т.е. ако някой е толкова склонен да се обезличи (чрез името си!), то не можете да очаквате да пази род и култура. Винаги ми е било най-много жал за хора без идентичност и корени, и едновременно ме е било страх от тях. Или ако щете със сбъркани идентичност и корени. Както го показаха и събитията през последните месеци...

С мъжа ми не прощаваме ни на гърци, ни на българи, ни на 'талианци.  Laughing Въобще, цялата рода я вземаме на подбив за треските за дялане, но той е много внимателен с моя "клон".  Laughing И както показва опитът, това, че детето е в двуезично семейство, в повечето случаи е предимство. Не е гаранция, че децата в семейство на двама българи в чужбина ще четат и пишат на български в първи клас, както много деца на българки и гърци. Това лято се видях с братовчедка ми, която живее от 4 години в Австрия, поддържа си връзките с България, но големият (на 6) само познава буквите на кирилица, аз му чета всички табелки и съобщения. Не упреквам никого, навярно е до подход.

Зорита, откъде е твоята 'талианка?!  Laughing Защо не я пратиш при нас, най-добре - при роднините в Сиракуза.  Laughing Sunglasses

# 549
  • Мнения: 3

Лето, благодаря за включването, но не, не е едно и също....Едното е за работили, другото, за просто прекъснали..


едно и също е. Навремето бях свалила цялата директива с която се заместваха имената на различните формуляри, но сега не намирам файла. Но прочети тук http://bulgarians.se/%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%8F% … 0%B2%D0%B0%D0%BD/


# 550
  • Атина
  • Мнения: 352
Лето, не бих спорила с теб.Ако си убедена и си уредила документите/осигуровките си  чрез S041 , ΟΚ..Сподели, ако искаш и имаш по-достоверна информация,защото линка май не е..Всички тук ще сме благодарни..

# 551
  • Мнения: 3
Маркизата, не става въпрос за спор, тъй като моята информация  се основа на директива на ЕС.

В крайна сметка намерих файла с ръководството в който в таблица са дадени старите и съответно новите обозначения на различните образци. Твоят е на 4 стр.

http://docplayer.gr/4174268-Ada-v4go4691og-tr6-athina-2-8-2012-v … niko-eggrafo.html

# 552
  • Мнения: 211
Мушморанка, как си? Как е момчето ти, навярно вълнението около появата на бебето е голяма. Simple Smile

Пожелавам ти щастливи последни дни в очакване и леко раждане.  Grinning

# 553
  • Мнения: 2 309
Благодаря ти, добре съм! Вчера си дойде и мъжа ми от няколко месеца отсъствие и сега е една малка лудница вкъщи!
Ти как си?

# 554
  • Мнения: 211
Да си направя и аз едно горчиво какао и да седна неделя следобед!  Grinning food010

Добре сме, МушморанкаHug Майка ми и 90-годишната ми баба не ни слушат, не се пазят от слънцето и не се хранят както трябва, но какво да се прави...  Laughing Производството на узо изпива повечето ни сили, заесени се, но сутрин още ходя да плувам. Simple Smile Да видим докога ще е.  Grinning

Аз съм вече бомба, ръцете и раменете ми още ме наболяват и пукат като при мускулна треска, но няма как - анемията си е сериозен кислороден глад.  Peace Десетината ми бели косми изглежда ще си останат, но това да ми е проблемът.  Mr. Green Ще си имам обици по ушите.  Grinning

Тези дни се роди първото ни близко приятелско бебе от реколта '16-та, вдругиден сме на молитва за 40 дни. Толкова подаръчни чувалчета се приготвили до края на годината, че българските производители на дрешки вече ни третират като официални представители.  Grinning Та, в тая светлина, изглежда аз ще съм като италианките - от 20-годишна възраст работи за благото на семейството, след 30 - раждай деца.  Wink

Герой си ти заради раздялата и не само, но винаги има такива периоди на изпитание в живота ни. Simple Smile С мъжа ми сме почти през цялото време заедно, но е имало и раздели от месеци, при преместванията. Simple Smile

Целувки на малчо и на бъдещаат му сестричка.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт