Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 488
  • 765
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 126


Аз обаче съм малко по назад, ако някоя е на линия в момента може ли да ми каже как изпратихте документите за записване?  С куриер или по пощата?  Да си кажа честно не ми се дават пак 50лв за куриер.
И друго получавали ли сте нещо по пощата потвърждение на хартия или нещо др.
Благодаря предварително.
[/quote]
Катя П, току що изпратих документите за записване с Арамекс и мога да ви кажа как са цените. Имат странни промоции,  които изникват ненадейно и също така изчезват, та студентска няма вече, но от днес има промоция за въздушните доставки из Европа. В нашия случай документите бяха до 200 г и пратката струваше 34,50 лв. Имат промоция и за колети до Германия /докога ще е валидна е друг въпрос/-до 30 кг-37,60лв.
Русалка, точно същите 2 уреда си е намислила и дъщеря ми, особено парти грила е универсален готварски уред.

# 511
  • Мнения: 158
Благодаря, вече ги пуснахме с БП, трябва да стигнат до 10 работни дни, дано да не изпуснем срока.

# 512
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Да се включа и аз с малко инфо по въпросите, за които писахте, ама го слагам в скрит текст, че може не всеки да иска да чете моите размисли и страсти  Laughing.

Скрит текст:
- хладилникът обикн се дели в общежитие, имаш 2-2,5 рафтчета и място за 1-2 бутилки (стоящи), това е, когато си в стая. В боксониера нз.
- обикн има тави, тенджери, тигани, прибори и разни принадлежности, тип черпаци, щипки, дъски за рязане, решетъчни лъжици и подобни - всичките тези са за общо ползване, знам, че някои хора си купуват 1 тава и 1 тиган, защото онези им били гнусни, който както си иска.
- пердетата тук са МНОГО скъпи, нямам обяснение защо, но ако искам да сложа в момента навсякъде пердета у нас, ще дам към 200 евро, без да купувам скъпи или специални някакви. Всъщност, за ориентация, да кажем:

-> корниз: 13-15 евро
-> кукички или лента за закрепване: 3-4 евро
-> пердета - около 80см х 240 см: 15 евро редовна цена, на промоция може и към 8
-> корнизите тук се продават остри накрая, слагат им се едни малки втулки, за да не се порежеш и за да не изпаднат кукичките, примерно това конусче на тази снимка, или пък цилиндричното крайче на задния корниз:


Та си дал 35 евро за един прозорец само, на мен лично ми идва скъпо, като това е с най-най-евтините завеси, в икеа под 20 евро не съм виждала.


Ако имате възможност, като тръгнете към Германия, силно ви съветвам освен клещи и 2 отвертки да си сложите и един винтоверт в багажа - за сглобяване на мебели, за слагане на рафтчета, за корнизи, бе общо взето нз кво щяхме да правим без него, не си представям да пробивам стена с чук и длето, не че имам  Mr. Green.

Едит: уреди могат да се купят и на старо, ако нямате възм/желание да купувате нови. Погледнете в quoka.de, там много често хората директно ги подаряват без пари. Оттам си взех почти неизползвана микровълнова за 10 евро и голям фритюрник за 5 или 10 евро. Също има и множество мебели на старо, които не изглеждат гадно, аз си взех легло пакетирано и никога неизползвано на 1/2 цена, щото преди няколко години хората за вс случай си купили 2 2ни легла...  Laughing Модела още го имаше в магазина (Поко) като нов, та можех да сравня. И тук за пореден път стигаме до винтоверта, който трябва, за да се сглоби  Grinning.

# 513
  • София
  • Мнения: 18 048
Криси, мерси Simple Smile. Аз съм пишман майстор с такива машини, ама  миналата година правих  заради продължителното отсъствие на мъжката половина у дома по неволя ремонт сама, та се сдобих с портативна, лека  (немска Mr. Green) бормашина, за която има и накрайник на винтоверт сред бургиите. Та даже и се справих добре с употребата й, сега  ще мога пак да се изявя явно Simple Smile. Но и това ли да носим, не че тежи въпросната бормашина, ама... За винтоверта - ок, разбирам приложението му при сглобяването на разни шкафчета и сие, ама не е ли  иначе забранено да се пробиват дупки по стените? newsm78


Скрит текст:
Аз пък да ви се похваля с организация на FAU Erlangen-Nuernberg по записването, която много ми хареса. На приетите в унито кандидати е изпратен по мейла линк към портал, в който се влиза със съответната парола. Излиза оцветен календар на работните дни от периода за записване, с разделение по часове. Индикаторите в различни цветове показват кой час е вече зает, кой не е. В рамките на 15 минути отпускат 10 места, явно толкова са ангажираните служители в стаята за записване. Системата отброява и останалите свободни от тези 10 към момента. Така явно ще има стройна система на записване, без опашки и блъсканици. Направи ми добро впечатление. Има опция и от тук до регистрираната дата да се направи при нужда промяна с друга налична свободна.

# 514
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не е забранено, опциите са 2:


Слагам в скрит текст, че пак чаршаф изписах Simple Smile

Скрит текст:
- получаваш напълно отремонтирано жилище, т.е. пребоядисано и без дупки в стените (това са 80% от случаите) и трябва да го върнеш в същия вид
- получаваш неремонтирано жилище, казваш, че ще го отремонтираш ти сам и накрая не правиш ремонт (20% от случаите, ако не и по-малко)

Та може да слагаш всякакви дупки, просто после тр да ги запълниш и да боядисаш. Без боядисване няма да се мине в никой случай, разликата е в един пакет гипс (1кг струва към 3-4 евро, ако купиш от скъпия  Laughing) и той ще ти стигне да запълниш сигурно 100 дупки... Та заради тези 3-4 евро не се чудете кво да правите, ами си дупчете спокойно, все пак ще остане детето там примерно 3 години, а и 1 да е, нека да му е комфортно. Пак казвам, че ще се боядисва накрая е ясно, но и то е работа за ден-два.
Или направо другия път като ходя в Нюрнберг, да идем да сглобим на дъщерята мебелите, и без друго често съм там Simple Smile.

А за винтоверта, той може и винтове да навива (за сглобяване на мебели), и дупки да пробива, после може да си го отнесете обратно към Бг, за да не му пречи на детето, ако е малка стаята. Но вярвайте ми, едни клещи и една права отвертка дори приятелките ми, дето принципно нищо не биха пипнали, са им трябвали Simple Smile
Ух, сещам се за още нещо, 2 неща даже.
Ако има как, направете си копие на ключа от жилището или общежитието. Ако се загуби или дължиш високи такси, или, в по-лошия случай, ако са по-съвременни ключалки, трябва да се сменят ВСИЧКИ ключалки на ЦЕЛИЯ блок, защото ключът ти отключва вратата на входа долу и на апартамента, ключът на съседа отключва също вратата на входа долу и неговия си апартамент и т.н., т.е. със загубения ключ, някой може да влезе в блока. Та ако по Коледа се върнат децата, може би не е лоша идея. Нас ни предупредиха при нанасянето (в апартамент, не общежитие), че при загубен ключ, щетите възлизат на до 10 000 евро и ги плаща загубилият ключа. Sick

Второто нещо е, че има застраховка против това, както и ако по невнимание направиш наводнение или пожар, както и ако развалиш чуждо имущество, напр. бутнеш някой и той си изпусне телефона и т.н. Годишно моята струва 30-35 евро. Ще излъжа, че се напасва вс година с 1-2 евро. Няма германец, който да няма такава застраховка. Щетите при наводнение (ако примерно някой забрави пусната чешма, запали се нещо на печката, протече пералнята и т.н.) възливат на десетки хиляди евро, знам, защото бяхме потърпевши на наводнение от горния етаж и се разправяхме за обезщетения със застрахователите.

# 515
  • София
  • Мнения: 13 153
chrissy, а ти правила ли си копие на ключа? Защото в България не успяхме да намерим такова място, където да направят. Ключарите ни не работят с точно този вид ключове. А в Германия искаха документ за собственост на апартамента или разрешение от хазяина.  Wink Мисля, че накрая все пак успяха да намерят някакво място в Германия, където да направят дубликат, но май само в турските квартали се намират такива местенца. А това си е нелегална и малко рискова операция. Wink

Последна редакция: пн, 24 авг 2015, 16:03 от Тaня67

# 516
  • Мнения: 3 410
На голямата бяха откраднали чантата във втори курс и вътре освен личните документи беше и ключа за общежитието, таааа плаща 400 евро за нов ключ. Голям проблем е наистина това с ключовете.

# 517
  • Мнения: 5 462
Не е забранено, опциите са 2:


Слагам в скрит текст, че пак чаршаф изписах Simple Smile

Скрит текст:
- получаваш напълно отремонтирано жилище, т.е. пребоядисано и без дупки в стените (това са 80% от случаите) и трябва да го върнеш в същия вид
- получаваш неремонтирано жилище, казваш, че ще го отремонтираш ти сам и накрая не правиш ремонт (20% от случаите, ако не и по-малко)

Та може да слагаш всякакви дупки, просто после тр да ги запълниш и да боядисаш. Без боядисване няма да се мине в никой случай, разликата е в един пакет гипс (1кг струва към 3-4 евро, ако купиш от скъпия  Laughing) и той ще ти стигне да запълниш сигурно 100 дупки... Та заради тези 3-4 евро не се чудете кво да правите, ами си дупчете спокойно, все пак ще остане детето там примерно 3 години, а и 1 да е, нека да му е комфортно. Пак казвам, че ще се боядисва накрая е ясно, но и то е работа за ден-два.
Или направо другия път като ходя в Нюрнберг, да идем да сглобим на дъщерята мебелите, и без друго често съм там Simple Smile.

А за винтоверта, той може и винтове да навива (за сглобяване на мебели), и дупки да пробива, после може да си го отнесете обратно към Бг, за да не му пречи на детето, ако е малка стаята. Но вярвайте ми, едни клещи и една права отвертка дори приятелките ми, дето принципно нищо не биха пипнали, са им трябвали Simple Smile
Ух, сещам се за още нещо, 2 неща даже.
Ако има как, направете си копие на ключа от жилището или общежитието. Ако се загуби или дължиш високи такси, или, в по-лошия случай, ако са по-съвременни ключалки, трябва да се сменят ВСИЧКИ ключалки на ЦЕЛИЯ блок, защото ключът ти отключва вратата на входа долу и на апартамента, ключът на съседа отключва също вратата на входа долу и неговия си апартамент и т.н., т.е. със загубения ключ, някой може да влезе в блока. Та ако по Коледа се върнат децата, може би не е лоша идея. Нас ни предупредиха при нанасянето (в апартамент, не общежитие), че при загубен ключ, щетите възлизат на до 10 000 евро и ги плаща загубилият ключа. Sick

Второто нещо е, че има застраховка против това, както и ако по невнимание направиш наводнение или пожар, както и ако развалиш чуждо имущество, напр. бутнеш някой и той си изпусне телефона и т.н. Годишно моята струва 30-35 евро. Ще излъжа, че се напасва вс година с 1-2 евро. Няма германец, който да няма такава застраховка. Щетите при наводнение (ако примерно някой забрави пусната чешма, запали се нещо на печката, протече пералнята и т.н.) възливат на десетки хиляди евро, знам, защото бяхме потърпевши на наводнение от горния етаж и се разправяхме за обезщетения със застрахователите.
Shocked ooooh!

# 518
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ух, мама Тин, милата  Sad , жалко, че по емпиричен път сте разбрали.

Таня67, добър въпрос  Laughing. И на мен не успяха да ми направят, точно защото се иска един сертификат за производството на ключа и се водят под бройка. Последно сега в Сф през юли ми казаха, че проблемът им е в заготовката, нямали такава, иначе можело поне да опитат да повторят формата, нали знаете как работят машините за копиране на ключове.

В турските квартали не съм търсила, но се съмнявам, че и под масата ще може, иначе в бг онзи ключар щеше да ми го направи. Единствено ми остава някой по-тъмен ключар в Бг да открия...

А по отношение на документа за собственост, еми имам документ и пак не могат да ми правят  Laughing. Официалният път е да обявиш, че искаш още ключове, това се вписва в някаква книга от домоуправителя и ако някой ден продаваш апартамента, тр да предадеш вс ключове, т.е. ако загубиш някой, пак нищо не си направил, щото по списък пак някоя от бройките ти липсва... Та остава само в някое тъмно местенце да се опитат да ти направят копие...

ОБАЧЕ, това го знам от Мюнхен, и 2та пъти, в които ми се наложи. Байерн е скъпа и богата провинция, Берлин примерно е доста по-беден, хората нямат пари да слагат такива скъпи ключалки и може и да може да се направи копие... Не пречи човек да попита някъде като си получи ключа...

# 519
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Изключително интересни постове, много благодаря за информацията.   Hug Записвам си:
-застраховка (ако сам си изтървеш телефона плащат ли?)
-очите на 4 да не се загуби ключа. Най-добре - дубликат
-уреди от ebay, quoka.de, lidl
-Икеа - от мебели до завеси
-инструменти + отверка от БГ

Искам да попитам как стои въпроса с легализираното копие на дипломата, което сте пратили в hochschulestart.de. Излиза, че при записването трябва да се изпрати друго такова, тоест трябва още първоначално да се направят две копия на дипломата, така ли? Или това важи само, когато се кандидатства за абибесте квотата? Питам, понеже се обсъждаше такъв казус в групата във Фейсбук.

# 520
  • Мнения: 1 064
Едно момиченце изгоря заради липсата на второ копие, и аз четох във Фейса. Наистина много жалко. Ние направихме още отначало по две копия - едно за кандидатстване и едно за записване. После в списъка, пратен от ТУ Берлин, пишеше изрично, че ако сме кандидатствали през хохшулестарт (където се праща такова заверено копие), не е необходимо да даваме втори екземпляр. Ние обаче - нали си го имаме, отново си събрахме пълния комплект документи - и бг дипломата, и немската, и така пратихме по DHL. Отново 45 лв, но движението на пратката се следи по часове и накрая ти пишат и кой се е разписал при получаването. Сега знам, че пликът е в унито, макар че на официалния портал в нашия профил статусът не е сменен още от първия етап, когато писаха, че всички документи са получени и че са пълен комплект.

Това с ключовете ме накара да измръзна, превърнах се в ледена статуя. Моето момиче е просто блондинка, в повечето време отнесена не знам на кой свят. Може би ще е по-добре да бъде на квартира.

Всъщност - въпрос: квартирата не е ли по-евтина от общежитие? И можеш да си я избереш по свой вкус и да си подбереш съквартирантите? Тогава защо не се предпочита? Само фактът, че не дават квартири на българи, ли е проблемът? А ако имаме местни хора, които да гарантират и да уредят въпроса? Е, станаха много въпроси.

# 521
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

-застраховка (ако сам си изтървеш телефона плащат ли?)


Не, за това си има друга застраховка, добре дошли в страната на застраховките  Laughing Laughing. Но може твой приятел с такава застраховка да каже, че той го е счупил, тогава неговата застраховка плаща, а неговата годишна сума не се променя. Но принципно този вариант знам, че не вс застрахователи го приемат, заради злоупотреби май с тази опция. Imp Imp Imp

Цитат
Всъщност - въпрос: квартирата не е ли по-евтина от общежитие? - бих казала, че е същата или по-скъпа за един човек, за двама души е по-евтина от хубавите общежития.
Квартира 50кв.м. в блок старо строителство в Берлин и не в центъра, струва 250-300 евро на месец. Данни - актуални, приятелката ми живее там с приятеля си.

И можеш да си я избереш по свой вкус и да си подбереш съквартирантите? Мхм.

Тогава защо не се предпочита? И аз това се чудя, но най-вече или не ти я дават, щото си студент, т.е. без доход, или искаш да си със състудентите си в общежитие за да льокате бири по цяла вечер. Тва са двете единствени причини, които знам от доста познати. Не е паричен въпросът.

Само фактът, че не дават квартири на българи, ли е проблемът? Вж. горе.
А ако имаме местни хора, които да гарантират и да уредят въпроса? Доста се улесняват нещата тогава. Simple Smile Щото е все едно те търсят апартамент за тяхната дъщеря или племенница, примерно.

Е, станаха много въпроси.

Последна редакция: пн, 24 авг 2015, 17:45 от chrissy

# 522
  • Мнения: 5 462
Едно момиченце изгоря заради липсата на второ копие, и аз четох във Фейса. Наистина много жалко. Ние направихме още отначало по две копия - едно за кандидатстване и едно за записване. После в списъка, пратен от ТУ Берлин, пишеше изрично, че ако сме кандидатствали през хохшулестарт (където се праща такова заверено копие), не е необходимо да даваме втори екземпляр. Ние обаче - нали си го имаме, отново си събрахме пълния комплект документи - и бг дипломата, и немската, и така пратихме по DHL. Отново 45 лв, но движението на пратката се следи по часове и накрая ти пишат и кой се е разписал при получаването. Сега знам, че пликът е в унито, макар че на официалния портал в нашия профил статусът не е сменен още от първия етап, когато писаха, че всички документи са получени и че са пълен комплект.

Това с ключовете ме накара да измръзна, превърнах се в ледена статуя. Моето момиче е просто блондинка, в повечето време отнесена не знам на кой свят. Може би ще е по-добре да бъде на квартира.

Всъщност - въпрос: квартирата не е ли по-евтина от общежитие? И можеш да си я избереш по свой вкус и да си подбереш съквартирантите? Тогава защо не се предпочита? Само фактът, че не дават квартири на българи, ли е проблемът? А ако имаме местни хора, които да гарантират и да уредят въпроса? Е, станаха много въпроси.
Според мен  квартирата е по скъпа от общежитието .Пък и на българи ,едва ли немските хазаи са отворени да дават жилищата си.

# 523
  • София
  • Мнения: 941
За ключа също може застраховка. На приятел на сина изплатиха, като му откраднаха чантата. В Берлин също не намериха къде да се направи дубликат. Това им е най-голямата  ценност Simple Smile.

# 524
  • Мнения: 1 064
Мерси  Hug Hug Hug

(Това с ключа определено ме напрегна  Crossing Arms)

Общи условия

Активация на акаунт