Студенти в Испания

  • 2 210
  • 14
  •   1
Отговори
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Испания става все по-популярна дестинация, но не открих тема. Предвид нивото на Испанската гимназия в София, популяризирането на изучаването на испонски език, а и  отварянето на  специалности с английски в Испания като че ли повече бг деца се насочват и на там. Тъй като и за мен студенство/Еразъм семестър представлява интерес, бих се радвала имащите опит със следване в Испания да споделят успехи, трудности и всичко друго, което би било полезно за следващите.

# 1
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
galimar моята голяма щерка е в Испания.

С впечатление съм, че няма много младежи учещи в Испания, а е много хубава дестинация. Тя е много доволна и всичко за сега ѝ харесва. Твоето момиче иска да ходи по програма Еразъм там ли? Към кой град се е насочила?

Последна редакция: чт, 02 ное 2023, 05:59 от irka

# 2
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Привет. Драго ми е да те "видя" и в тази тема Simple Smile Не съобразих, че твоето дете е там.
Да, идеята е за Еразъм, но преди това трябва да обърне и малко внимание на испанския. Не се е насочила още към конкретен град/университет, а и това зависи от университетите, с които си сътрудничи нейният.
Колебанието е между Италия и Испания всъщност.
Иначе си има българчета в Испания. Не толкова много, колкото в Нидерландия, Германие, Австрия, но започнаха децата да се ориентират и натам. Но явно няма пишещи тук родители.
А е интересно например как стоят там въпросите с общежитията, размер на месечната издръжка и т.н.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Радвам се , че се открива такава тема . Моят също иска да кара магистратурата си в Испания , поне засега . Дори ще учи испанския в Тилбург , че и кредити щял да получи . Иска топла страна , с море и ги харесва като темперамент много . Сега ще си проучва всичко вече . Simple Smile Ще чакаме и други “ испанци “ Simple Smile)

# 4
  • София
  • Мнения: 922
Хайде аз да цопна и в тая тема, нищо че съм с "нидерландче", но моето е испанско нидерландче. В смисъл, че завърши испанската гимназия тази година. Има доста деца от нейния набор в Испания. Наистина тенденцията е все повече бъдещи студенти да се насочват натам. Тя обаче не пожела. Евентуално Испания е вариант за обмен по-нататък, както и Италия също.
Познатите първокурсници в Испания са доволни до тук. Не съм говорила с тях подробно за размера на издръжката, но горе--долу е съизмеримо с Нидерландия, като с една идея са по-ниски разходите. Но това е разтегливо понятие и зависи. Навсякъде става трудно с квартирите вече, но в Испания има много добри варианти в общежития. Дори има такива с пълен пансион. Определено ми е интересно да чета за опита на студентите в Испания и затова съм тук. Надявам се темата да се развие.

# 5
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Перуанче, вие с Вачето сте май най-топлата връзка засега с Испания. Ще разчитаме да споделяте дочутата информация тук Simple Smile

# 6
  • ново
  • Мнения: 5 964
Здравейте! Моята дъщеря учи магистратура в Елисава в Барселона. Бакалавър завърши в ТУ София. Обучението е на английски език, но тя говори (все още го учи) испански.

# 7
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
В Испания, както и в Нидерландия, месечната издръжка на студент зависи силно от града, в който учи.

Голямата дъщеря учи във Валенсия. Квартирите там са доста по-евтини от тези в Мадрид, например. Същото е предполага и с разходите за транспорт и храна. Във Валенсия сравнително лесно намерихме квартира. При нея затруднението беше, че е с куче и търсехме квартитра, в която да се позволяват домашни любимци.
Сравнявам квартирите във Валенсия и Мадрид защото имам бегъл поглед на тези в Мадрид - средната дъщеря беше приета там и хвърлих поглед на цените на квартирите и живота в Мадрид. Бяха поне един път и половина по-скъпи от тези във Валенсия.

Сравненоо с живота в Нидерландия, отново зависи от града, разбира се, но средната дъщеря беше приета в Ротердам, намерихме и квартира, запознах се и с другите разходи, които я очакваха - сметки, разходи за храна, застраховка, транспорт и пр. Издръжката ѝ в Ротердам щеше да е на почти двойна цена от тази на сестра ѝ във Валенсия. 
Не мога да дам информация от първо лице за други градове в Испания, но Валенсия е чудесен град - много спокоен, с чудесен транспорт, който последните две години е безплатен за младежи, хранителните продукти ми се сториха по-евтини и от тези в България. Общежитията там ми се сториха скъпи в сравнение с цените на квартирите, но ги има. Около Валенсия има малки градчета, в които е сравнително по-евтино за живеене, а транспорта е добре организиран. По-трудно е като че ли да се намери работа, особено за човек не знаещ добре испански, но като цялото хората са дружелюбни и мили.

# 8
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
Здравейте, синът ми е 12 клас и като университет след това иска EU Барселона. Има ли някой със опит точно в Барселона?

# 9
  • Мнения: 3 393
Здравейте, синът ми е 12 клас и като университет след това иска EU Барселона. Има ли някой със опит точно в Барселона?

какво е EU Барселона? или е трябвало да бъде UB BARCELONA.

# 10
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
EU Business School, но в Барселона понеже има и в Женева и Мюнхен.

# 11
  • Мнения: 179
Здравейте, относно държавните университети в Испания наскоро било прието, че и за чужденците ще се изисква да са положили испанската матура по всички предмети там, на място. Някой наясно ли е какви точно са изискванията? И какви точно са форматите за тези матури? Изобщо възможно ли е чужденец да ги вземе, след като в тях се включва история и география на испания? Дъщеря ми ще кандидатства след година и се бяхме насочили натам, но все още проучваме.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 849
В Испания, както и в Нидерландия, месечната издръжка на студент зависи силно от града, в който учи.

Голямата дъщеря учи във Валенсия. Квартирите там са доста по-евтини от тези в Мадрид, например. Същото е предполага и с разходите за транспорт и храна. Във Валенсия сравнително лесно намерихме квартира. При нея затруднението беше, че е с куче и търсехме квартитра, в която да се позволяват домашни любимци.
Сравнявам квартирите във Валенсия и Мадрид защото имам бегъл поглед на тези в Мадрид - средната дъщеря беше приета там и хвърлих поглед на цените на квартирите и живота в Мадрид. Бяха поне един път и половина по-скъпи от тези във Валенсия.

Сравненоо с живота в Нидерландия, отново зависи от града, разбира се, но средната дъщеря беше приета в Ротердам, намерихме и квартира, запознах се и с другите разходи, които я очакваха - сметки, разходи за храна, застраховка, транспорт и пр. Издръжката ѝ в Ротердам щеше да е на почти двойна цена от тази на сестра ѝ във Валенсия. 
Не мога да дам информация от първо лице за други градове в Испания, но Валенсия е чудесен град - много спокоен, с чудесен транспорт, който последните две години е безплатен за младежи, хранителните продукти ми се сториха по-евтини и от тези в България. Общежитията там ми се сториха скъпи в сравнение с цените на квартирите, но ги има. Около Валенсия има малки градчета, в които е сравнително по-евтино за живеене, а транспорта е добре организиран. По-трудно е като че ли да се намери работа, особено за човек не знаещ добре испански, но като цялото хората са дружелюбни и мили.
Ирка, благодаря ти за информация. Би ли споделила в кой университет учи дъщеря ти и дали е на английски или български?

# 13
  • Мнения: 112
Здравейте!
Идвам в темата, защото второто ми дете проявява интерес към бакалавър в Испания. Все още всичко е много в начален етап, 9 клас е. Още не съм проучвала възможностите. Голямото е в Нидерландия, но малкото не е ентусиазирано за там.
Ще съм благодарна да прочета споделяне на хора с опит.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
EU Business School, но в Барселона понеже има и в Женева и Мюнхен.
Още е 11-ти клас моя, но го спрегна ония ден, наред с други де.  Някой да има информация за него? Притесняват ме трите години учене....да не би да е полувисше ....
Ще съм признателна ако някой се включи с инфо.

Общи условия

Активация на акаунт