Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 452
  • 765
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 13 149
Здравейте мами. Искам да попитам майките, чийто деца са вече в Германия. Купувате ли някакви лекарства за да тръгне детето  с тях. Визирам - нещо за настинка, евентуално за болки и т.н. Питам , защото знам че за Англия и Дания наши познати купуват и пращат или децата като идват си ги взимат. Не можело да се купят свободно там никакви лекарства. Моля ви кажете как е в Германия.
Задължително! И не защото нямат или са скъпи, а защото децата ни не са ориентирани какво да си купят (с други имена са). Първите години всеки път си тръгваше с торба с лекарства. Постепенно обемът на торбата намаляваше. Последните 2-3 пъти май нищо не е носила.  Wink Нека си имат най-необходимото, за да не се чудят какво да правят. Спирт и йод - също. Тях пък никой не се сеща да вземе, а трябват. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 592
Благодаря ви много! Ако има и други неща , които непременно трябва да се вземат от тук, моля да ги споделите. За съжаление не съм от тези, които се сещат за всичко

# 32
  • Мнения: 348
За всеки случай да прибавим и Ескапел. В Германия е с рецепта от специалист.

# 33
  • Мнения: 126
Много моля, ама спешно, някой да ми каже каква е таксата за заверка надипломата  в МОН и МВнР.

# 34
  • Мнения: 3 410
Много моля, ама спешно, някой да ми каже каква е таксата за заверка надипломата  в МОН и МВнР.
Ние платихме на фирмата за превод и легализация 65 лв за МОН и 15 лв за МВнР/ за бърза заверка, експресната за ден е 30 лв/

# 35
  • Мнения: 126
mama Tin, много благодаря. Направо ще получа инфаркт. Тъй като сме в Пловдив и преводачката с голяма охота ни предложи тя да свърши ходенето по министерствата, като за целта поиска 155 лв. (надявам се вътре да влиза и превода). Като беше споменала, че ще излезне 200-300 лв. като цяло. Вярно, че поиска и прегледа мотивационните писма и как са попълнени формите за кандидатстване, като няколкократно дъщеря ми я пита колко ще струва услугата, но тя и казваше -нека да приключим и всичко да е наред. Та днес изведнъж се оказа, че личният и хонорар е 600 лв. Направо не знам какво да направя. Точно по средата -утре трябва да пристигне заверената диплома от МОН. Абсолютен капан. Моля за съвет. Днес ще ходя при нея и се чудя какви да ги говоря.

# 36
  • Мнения: 3 410
Лелееее, и ние с преводаческа агенция правим всичко, обаче освен тези 80 лв ще доплатим за превода около 35-40. И вече отделно 75 евро за униасист и на куриера за да изпратим документите.
Нямам думи аз за тази мошеничка, освен да я заплашите с жалба в НАП и в съда - по препоръка на вашия адвокат/веднъж така процедирах аз с една банка, въпреки че си измислих за тоя адвокат, се постреснаха /

# 37
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте мами. Искам да попитам майките, чийто деца са вече в Германия. Купувате ли някакви лекарства за да тръгне детето  с тях. Визирам - нещо за настинка, евентуално за болки и т.н. Питам , защото знам че за Англия и Дания наши познати купуват и пращат или децата като идват си ги взимат. Не можело да се купят свободно там никакви лекарства. Моля ви кажете как е в Германия.

Цитат на: pergola
аз смятам да приготвя по една опаковка Нурофен, Панадол, Осцилококцинум, Ентерол, Клеева тинктура и Хексоралетен Н.

Привет Simple Smile Аз не съм мама, но ще се включа въпреки това Simple Smile

Тръгнах с цял пакет лекарства - от тези обикновените като парацетамол и аналгин, през капки за очи, уши, лекарства за разстройство, за бъбречни проблеми/цистит, та чак до Оспамокс (широкоспектърен антибиотик)... А сега познайте колко/кои от тях ползвах: хапчета за гърло, фервекс/нещо с парацетамол, нурофен - всички те могат да се купят оттук...

Вие си преценете дали, какво и колко ще пращате.

Имайте предвид, че тук не може без рецепта да си купиш:

- аналгин
- кодеин/кофеин-съдържащи
- противозачатъчни
- разни по-смислени лекарства за разстройство и бъбреци -> дават само някакви билкови
- забравих му името, но това, което се съдържа във волтарен като активна съставка
- по-силни обезболяващи, които някои хора пият при цикъл, мисля, че не могат без рецепта

Това не е пълен списък, но тези са от най-често използваните.

Най-обикновени неща за настинка (грипостад, фервексо-подобни), нурофени, ибупрофени, аспирин, хапчета за гърло и подобни се продават без рецепта.

Ентерол нз какво е. Клеевата тинктура май беше някакъв био продукт? Нещо "пчелно"?  newsm78 Ако е така, то тогава може да се купи оттук.

От днешна гл. точка, бих взела някои основни неща, както и аналгин и някакви лекарства за стомашни проблеми, но не в огромни количества, 2 блистера стигат за първата настинка, дотогава ще си се ориентирал кое къде Simple Smile Е, ако пътуват със самолет децата, лекарствата може да са ви последната грижа, че надали ще остане място и за тях.

А иначе по темата кое да се носи, сещам се че даже и чаршафи май си бях взела  hahaha Ако знаех, че тук един комплект с готина картинка е 5 евро...

# 38
  • Мнения: 418
mama Tin, много благодаря. Направо ще получа инфаркт. Тъй като сме в Пловдив и преводачката с голяма охота ни предложи тя да свърши ходенето по министерствата, като за целта поиска 155 лв. (надявам се вътре да влиза и превода). Като беше споменала, че ще излезне 200-300 лв. като цяло.
много съжалявам, че не съм разбрала по-рано, че си от Пловдив, мислех, че само двете с Бланка сме.
както Мама Тин е писала - по 15 лева са таксите с МОН и МВнР /30 за експресна поръчка в МВнР/ + някаква сума за банков превод.
11 лв дадох за нотариална заверка
за 100лв ще получа преведено и легализирано копие, което да заверя в немското консулство.
за мотивационни писма и попълване на формата не сме говорили /той формата си я попълни сам/.

верно е, че отидох по препоръка, но не мисля, че цената беше специално за мен.
тази сума, която споменаташ, е абсурдна

# 39
  • Мнения: 99
Привет на всички ,моята дъщеря ще учи в Берлин в ТУ и сега подготвяме още документите, в момента са за превод и легализация и ги подаваме.Въпроса ми е някой знае ли каква дебитна карта да изкарам на детето в евро или бг лева? Но по важният въпрос е какво ще правим когато детето го приемат като студент,как да се ориентираме за квартира,ако не я приемат в общежитие.От тук ли да се търси или ако има някой предложение,може децата ни да са заедно на квартира,хостел или хотел,зависи от средствата.Извинявам се за хаотичното питане обаче не остана време за кандидатстване и трябва да мислим за много работи,не можем да оставим децата на улицата или на летището все пак трябва да са подсигурени от България,поне аз така мисля.Благодаря на отговорилите!

# 40
  • Мнения: 3 410
Голямата се беше свързала с една девойка от 3  курс и и нае стаята в общежитието за един месец и през това време и дадоха общежитие. А сега малката ще отседне при едно приятелче пак докато си осигури общежитие. И ние ще сме в ТУ в Берлин. Девойката в момента е в Берлин и беше ми писала - мамооо, чудесно Уни Simple Smile
Мисля че е добре да се свържете с някой в по-преден курс, те започват чак от октомври, и може да наемете стая за месец в общежитив, това е редовна практика. А има и такива деца които отиват по Еразъм и си преотдават стаите за семестър или два, така че търсете контакт още от тук, толкова деца учат в Берлин

# 41
  • Мнения: 99
Благодаря mama Tin ,ако все пак някой иска да ни даде някаква полезна информация или има някой на местно ниво или просто да търси съквартирант ,моля да ми пише.За съжаление просто нямаме някой който може да отзове и да ни помогне,имаме деца на познати,но те няма да ни помогнат.Мисля че някъде в края на септември да пътува или ще е късно  за си намери общежитие?

# 42
  • Мнения: 1 064
Аз платих 90 лв за дипломата бърза поръчка, още нещо (под 10 лв) ще дам за нотариус, тъй като те са си минали оттам, аз просто не съм дала парите. 65 лв за академичната справка. 10 лв съм дала за превода на една препоръка. Това са таксите до момента.
Както правих сметка по-рано, общо взето под 500 лв не излиза, каквото и да се прави.

# 43
  • Мнения: 99
Да и ние кандидатстваме с фирма и ни излезе до сега около 500 лева,като ние сами отидохме за апостили и превод и легализация.Не знам още колко ще даваме,направо ужас с тези фирми.В тази цена включвам и документите за пращане към унитата.

# 44
  • Мнения: 3 410
360 лв е нашата сметка
-150 лв за униасист
-120 лв - превод, легализации
-10 - нотариус
-80 лв - за две пратки с ТНТ защото дното ни уни е през униасист, за другото пращаме документите в университета
няма други разходи, заверката на копието в немското консулство е безплатно ако представиш кореспонденция с университета

Общи условия

Активация на акаунт