Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 443
  • 765
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 99
Някой да иска да се заеме със "създаването" на  българско WG в Берлин,за съжаления аз не говоря езика и не мога да комуникирам с Берлинчаните. До колкото останах с впечатление са доста деца за Берлин.Аз започвам дъщеря ми ще учи живот и здраве в Ту Берлин.Желаещите да помогнат нека да се включат!


Това е много трудно за първокурсниците, трудно ще намерите наемодател, който да се довери на хора без доходи (български на родителите) :-/. Трябва ви немец.
Да така е но може пък някой да има близки в Германия,които могат да ни помогнат.

# 271
  • Мнения: 1 064
Здравейте, момичета. Гледам да влизам по-малко, защото темата за студентството като цяло ме тревожи. Дъщеря ми е раздвоена дали да отиде сега да учи архитектура, за което сме кандидатствали, или да пропусне 1 семестър или година и да кандидатства отново, но туризъм. Това с туризма излезе след като подадохме документите - тя не смеела да си каже, пък и го мисли като малко несериозно. Така че тя не знае какво да прави, поради което е вдигнала ръце и просто е оставила всичко на самотек. Нямам идея дори какво ще правим.

Все пак - гледам самолетни билети, чета тук -там какво предстои. Объркана съм с това записване. От една страна чета, че искат адресна регистрация за записване в университет (ние сме ТУ Берлин),  а от друга - някой каза, че ТУ Берлин прави записване по интернет. И как ще стане това? Как ще изкарам адресна регистрация дистанционно? Някой ако има идеи, да казва...

# 272
  • Мнения: 418
B l a n k a, как ще искат адресна регистрация при записване, като от общежитието искат да си записан студент, за да те приемат Crazy
не знам как е конкретно в Берлин, ама не ми се вижда логично това.

# 273
  • Мнения: 3 410
В ТУ записването онлайн е само за германци.
Нашите деца трябва лично да се запишат между 15 август и 15 септември
Дори и банкова сметка може да се извади без адреса регистрация - голяма отишла в банката, казала че няма още общежитие, но ако и откажат да и открият сметка ще се оплаче че и нарушават човешките права/цитирам я де/ и хората на мига и направили сметка.
Но за записване в университет не съм чувала да искат адресна регистрация.

# 274
  • Мнения: 1 064
Как така, в групата във фейса отговориха друго. Ако това е вярно, значи трябва да отиде максимално късно - примерно на 13-ти, и направо да си остане там, няма защо да се връща повече..

# 275
  • София
  • Мнения: 18 035

ТУ Берлин не ни е цел, но отворих да погледна и според прочетеното излиза, че онлайн опцията е приложима само в конкретни случаи, а именно при
записване за zulassungsfreie специалности на 3 етапа:
- попълва се  заявлението и се пуска онлайн
- принтира се  и се подписва от кандидата
- заедно с другите документи се изпраща по пощата в срок до 15.09

Ясно е казано  обаче за тази опция, че касае само Bildungsinlaender, тоест само немци и завършилите  в чужбина  немски училища с немска диплома ( тоест  завършилите лайстунг на 91 НЕГ или Deutsche Schule към посолството у нас, имащи статута на гореупоменатите). За  имащите чуждестранна диплома вариантът не важи. С две думи - само за немец (и  имащи статута му), при това  желаещи да следват специалности без NC.

https://zulapp.zuv.tu-berlin.de/qisserver/servlet/de.his.servlet … g=f&imma=einl

Тогава всички останали, невлизащи в горната категория (включително и немците, кандидатствали за специалности с NC), следва  да се записват лично в определени срокове. Затова си и пише на страницата, че ако лицето в зададения срок не се намира на територията на Германия, може да даде пълномощно на друг да го запише.  A въпросните срокове, предполагам аналогично на ставащото и в другите унита, ще ги има в Zulassungsbescheid-a. Аз поне така разбирам прочетеното.

Последна редакция: пт, 31 юли 2015, 07:57 от пенсионирана русалка

# 276
  • София
  • Мнения: 95
Някой да иска да се заеме със "създаването" на  българско WG в Берлин,за съжаления аз не говоря езика и не мога да комуникирам с Берлинчаните. До колкото останах с впечатление са доста деца за Берлин.Аз започвам дъщеря ми ще учи живот и здраве в Ту Берлин.Желаещите да помогнат нека да се включат!


Това е много трудно за първокурсниците, трудно ще намерите наемодател, който да се довери на хора без доходи (български на родителите) :-/. Трябва ви немец.
Да така е но може пък някой да има близки в Германия,които могат да ни помогнат.


Момичета, не възприемайте поста ми като натякване, ама този форум е и с цел патили да ви посъветват как да не повтаряте грешките им и да се оправите по-лесно.
Писах преди няколко страници че е трудно (почти невъзможно ) да си намери българче самостоятелна квартира или няколко да направят WG. Дори и да кандидатства в създадено такова, пак не се знае дали ще го вземат - ВГ-тата си имат "отговорници" и те си избират на кого да дадат стаята.
Затова, като човек, търсил място за детето си в Берлин преди 2 години, пак казвам - в горния сайт намерете стая в общежитие за малък период от време, от дете, което ще учи някъде и през това време ще излезе на вашето реда за общежитие.
Дъщеря ми си намери тук: https://www.easy-living4u.de//en/
При търсенето, отчитайте и разстоянията до унито - момичето ми пътуваше от Лихтенберг до Фрае-то по час и половина в посока, което е много уморително. Берлин е невероятно голям като територия и въпреки уредения транспорт, прекосяването му изисква доста време.
Пак ви желая успех, споко, няма да остане никое дете на улицата.

# 277
  • Мнения: 1 064
Русалке, благодаря ти.

# 278
  • София
  • Мнения: 1 365
Някой да иска да се заеме със "създаването" на  българско WG в Берлин,за съжаления аз не говоря езика и не мога да комуникирам с Берлинчаните. До колкото останах с впечатление са доста деца за Берлин.Аз започвам дъщеря ми ще учи живот и здраве в Ту Берлин.Желаещите да помогнат нека да се включат!


Това е много трудно за първокурсниците, трудно ще намерите наемодател, който да се довери на хора без доходи (български на родителите) :-/. Трябва ви немец.
Да така е но може пък някой да има близки в Германия,които могат да ни помогнат.

Момичета, не възприемайте поста ми като натякване, ама този форум е и с цел патили да ви посъветват как да не повтаряте грешките им и да се оправите по-лесно.
Писах преди няколко страници че е трудно (почти невъзможно ) да си намери българче самостоятелна квартира или няколко да направят WG. Дори и да кандидатства в създадено такова, пак не се знае дали ще го вземат - ВГ-тата си имат "отговорници" и те си избират на кого да дадат стаята.


 Peace Напълно  подкрепям
Насочете всичките си усилия към място в общежитие.
Това е единствения начин да уредите жилищния въпрос от тук. Искайте настаняване от 1,09 независимо, че ще платите 1 наем повече.
Дъщеря ми получи предложение и подписа договор преди още да знаем дали е приета.
Често в сайта на общежитията пише, че се кандидатства след приемането в уни., но ако сте настоятелни и след тел. разговори може да ви разрешат още от сега. При нас случая беше точно такъв.

# 279
  • Мнения: 592
Изпускате една подробност в Берлин може да се кандидатства за общежитие , едва когато си записан.
Днес дъщеря ми е получила имейл от Хумболтовия университет , ако иска да учи при тях да потвърди до 9.08 електронно , но нищо повече кога трябва да се запише. На някои детето да учи там ? Какво следва след това?

# 280
  • София
  • Мнения: 1 365
 big_67, точно това имах предвид, че официалната информация е такава, но понякога! след тел. разговор може да стане и преди това.
Не говоря просто така, а от личен опит за Щутгарт.
Нищо не пречи да се обадите.
Знам, че децата не са склонни да се обаждат по телефон и да настояват  Wink
Сега се сещам, че приятелка на дъщеря ми получи стая в Берлин преди да се запише - до колкото си спомням.

# 281
  • Мнения: 1 064
Копирам това от фейса, публикувано е през 2013-та от една от най-активните консултантки

 Девойки, в Берлин кандидатстването за общежитие става наистина след като си платите таксата за университет, което е доста шит, но какво да се прави. В Мюнхен, Виена, Манхайм и тн. можеш да кандидатстваш за общежитие още преди да си кандидатствал за университет, но в Берлин системата е друга.

Какъв е най-вероятният сценарий:
В края на август вече сте приети и сте платили таксата на университет, взели сте си платежното нареждане от банката (задължително на английски език, за да го разберат немците!) и го пращате заедно с другите документи през портала на Studentenwerk. Около средата на септември, освен ако не сте един на 100 късметлии, от Studentenwerk ви пишат, че все още няма място за вас и трябва да почакате. Вие се паникьосвате - недейте! Вместо това започнете да им пишете имейли, в които да обяснявате, че сте от Източна Европа, че сте бедни, но много надеждни и че те са последния ви шанс за спасение в Берлин. Звучи ви смешно? Е, в моя имейл до Studentenwerk присъстваше словосъчетанието werde obdachlos sein! Задължително имейлите да са не към общия портал на Studentenwerk, а към конкретните лелки от общежитията, в които сте кандидатствали. Имейлът ви не ги трогва. Хващате телефона и започвате да им звъните подред и да ги подпитвате дали нямат свободни места - няма да имат. Отново им пращате имейл, за да напомните за себе си. В идеалния случай най-късно до 25 септември сте в Берлин. Първата ви работа е не да отидете да разглеждате Бранденбургската врата, а започвате да обикаляте централите на Studentenwerk и да се молите на лелките за стая. Молите се на ВСИЧКИ общежития, не само на тези 3, в които сте кандидатствали! Тука вече номерата са хиляди - някои реват, други проявяват хладнокръвие и много делово обясняват, че просто няма къде да живеят, трети отиват с куфарите и заплашват, че ще спят пред централата. Не си мислете, че ви ебавам - познавам хора от всяка една категория. Самата аз съм ги правила тези изпълнения (само до рев не се стигна grin emoticon ) и още на същия ден получих стая. Въпросът е наистина да им покажете, че сте в безизходица (което не е трудно, защото обикновено е точно така). Лично достойнство НЕ СЪЩЕСТВУВА при търсенето на жилище grin emoticon Много е важно да си намерите нещо преди 1 октомври, защото след това трябва да чакате до началото на ноември (обикновено в началото на месеца има напускащи, прииждащи и тогава можете да се докопате до стая). Тези обяснения не трябва да ви отчайват - има и късметлии, като Татяна Миткова , които директно си получиха стая без повече разправии. Просто трябва да сте подготвени за най-лошия случай (който понякога включва спане по пода на приятелски общежития - been there, done that). И най-важното: НЕ СЕ отчайвайте никога, а продължавайте да опитвате - ще стане, НЯМА случай (или поне не сред моите познати), в който да не е ставало. Просто трябва да се упорити и настоятелни.

# 282
  • Мнения: 8 759
   Как сте,мами?
    Вчера поставих ребром въпроса на моята дъщеря,да сяда,да отваря сайтовете на унитата и да се ориентира къде иска да учи.Общо взето иска медии,комуникация,социални науки,но къде???
   Два часа се дзвери по сайтовете и нищо не разбра,нищо не откри,изобщо не се ориентира.
   Иначе,като ми каже"Споко,Валенце",а мен тръпки ме побиват.

# 283
  • Мнения: 1 064
Винаги искрено съм се чудила на децата, които избират да учат медии, че на всичко отгоре и в чужбина. Понеже съм в този бранш, знам отлично, че образованието няма грам тежест, а само способностите, които са качества на ума и характера, и освен това в медиите е тъпкато с хора с друго образование или направо без такова (със средно). Помислете какво иска да работи един ден и в коя държава и дали си струва парите - това специално за журналистиката го казвам. Аз работя в частна телевизия и няма нито един дипломиран журналист, има еколози, актьори, гимназиално образование, инженери... пиарите на най-големите хора в нашия град са инженер и среднист.... и така. Само една гледна точка към въпроса... надявам се да няма обидени.

# 284
  • Мнения: 487
Здравейте, момичета. Гледам да влизам по-малко, защото темата за студентството като цяло ме тревожи. Дъщеря ми е раздвоена дали да отиде сега да учи архитектура, за което сме кандидатствали, или да пропусне 1 семестър или година и да кандидатства отново, но туризъм. Това с туризма излезе след като подадохме документите - тя не смеела да си каже, пък и го мисли като малко несериозно. Така че тя не знае какво да прави, поради което е вдигнала ръце и просто е оставила всичко на самотек. Нямам идея дори какво ще правим.

Ако трябваше аз да избирам,с две ръце бих я подкрепила да кандидатства   туризъм.Има добри специалности и освен това,в дългосрочен план ми се струва,че туризмът  е с по-добри възможности за реализация,отколкото архитектурата. Много добре се е преориентирало момичето и съвсем навреме.По-добре сега,отколкото да изкара 1-2 години и тогава да разбере,че архитектурата не е нейната професия.Желая ви успех,каквото и да изберете.

Общи условия

Активация на акаунт