Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 443
  • 765
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 99
Тук не мога да съм полезна за съжаление. Моята девойка днес сутринта са и казали , че имат стая в чисто ново общежитие за ТУ само и ако я иска да отиде в 15 часа там на място, за да си направи договора и да заплати кауциона. Нямам идея как е дистанционно, най добре да говорят пак с общежитието ако нещо не им е ясно и да направят така, както са им казали.
Може ли някакви координати на това общежитие и моята дъщеря ще учи в ТУ Берлин.Благодаря!

# 691
  • София
  • Мнения: 217
Ние вече си имаме конто, платена ни е таксата, записани сме, купили сме си рекламен суитшър на ТУ и в понеделник се надявам да имаме общежитие Simple Smile
В Берлин вали и е голям студ каза детето Simple Smile


Честито на всички, които вече са записани и имат общежитие!
Много късмет на тези, които още търсят, дано в най-кратък срок да успеят, че е ужасно и за тях, и за родителите тази неизвестност и това притеснение !

mama Tin мога ли да попитам, дъщеря ти за откриването на немската сметка, искаха ли й адресна регистрация? И ако да, как решихте въпроса, при положение, че договорът за общежитието се подписва след това? Децата във фейсбук групата някъде бяха писали, че в Дойче банк искат да се посочи само адрес, без адресна регистрация, дали може така?
Синът ми заминава на 14.09. за Берлин, записъл се е за предварителен курс.
Договорът му за общежитие е от 01.10., той го е подписал и изпратил, но все още няма екземпляр от него, не зная дали ще му дадът преди 01.10. При това положение не може да си направи адресна регистрация. Дали може да си открие банкова сметка без адресна регистрация?

# 692
  • Мнения: 3 410
За банковата сметка искат просто някакъв адрес, на който да ти изпратят дебитната карта към сметката и разни документи. Една съученичка на дъщеря ми даже им дала адреса на хостела, където спи.
Тъй, че да не се притеснява младежа. Пък адресната регистрация ще я направи като си има договора с общежитието. 
Нямам представа как стои въпроса с телефоните, тъй като моята девойка има немската карта подарък от сестра си. Не знам дали за карта за мобилен телефон се иска регистрация и сметка.

# 693
  • София
  • Мнения: 217
  mama Tin за коя банка става така, за Дойче банк ли или друга? За Хипоферайнс и за Спаркассе бях прочела във фейсбук групата, че искат адресна регистрация?

# 694
  • Мнения: 3 410
Нашата сметка е в Дойче банк. Първия ден е отишла и си е запазила час и на другия ден за 15 мин са и открили сметката, като е дала адреса на общежитието в което е в момента.
Джаз мин, ще ти дам адреса, но моята девойка каза че това е малко блокче само с 30 човека, така че шанса е малък, но все пак не се знае. Имала е късмет, че е била по същото време там, когато една мацка е съобщила че се изнася. Първия човек, напускащ блокчето от пускането му в експлоатация преди година и половина.
Hoppestraße 17 - намирало се в северозападната част на Берлин и на 15 минути от ТУ/може би с транспорт, не пеша/  Simple Smile
Джаз мин, говорих с голямата за случая на твоята приятелка и според нея не е много добра тая клауза
 в превод :Информираха ме, че не е възможно да ми се продължи договора за наем след 31.01.2016. Щудентенверк Берлин също не е задължен да ми намери ново място за живеене.
Оказва се че в нашия договор е формулирана по различен начин , тоест че хареса и , не хареса и, е длъжна поне 3 месеца да живее в общежитието. Бе нека питат още веднъж и ако наистина само до края на януари му предлагат договор, да си мислят за друг вариант.

Последна редакция: вт, 08 сеп 2015, 22:22 от mama Tin

# 695
  • София
  • Мнения: 217
  Mama Tin благодаря за бързия и точен отговор!   bouquet
  Най-вероятно и синът ми ще отиде в Дойче банк, ако в другите банки е по-сложна процедурата по откриването на сметката.

# 696
  • София
  • Мнения: 18 034
        Здравейте на моя приятелка младежа е приет в общежитие от 01,11,2015, но това което я притеснява освен че няма къде детето да отседне за около месец е и това което трябва да подпише младежа цитирам"Ich wurde darüber informiert, dass eine Verlängerung des Mietverhältnis-ses über den 31.01.2016 hinaus nicht möglich ist. Das Studentenwerk Berlin ist nicht verpflichtet, mir neuen Wohnraum zur Verfügung zu stellen." Това значи ли че след тази дата младежа остава на улицата и е отписан от Studentenwerk и няма може да кандидатства отново или да продължи договора си.А ние все още чакаме за общежитие дано и нас да ни огрее.

Със сигурност написаното на немски означава това, което е казала голямата дъщеря на мама Тин. С първото изречение студентът декларира, че е информиран за това, че договорните му отношения не могат да бъдат продължени след  31.01.2016. Щудентенверк след тази дата не е задължен да  предостави на  разположение  на студента друго място за живеене.

Аз поне го разбирам само като ограничение  в срока на ползване на конкретната стая. Не виждам причина  студентът след това да отпада от листата на Шудентенверк. Просто идеята за мен е, че  към 31.01.2016 Щудентенверк може и да не разполага със свободна стая, към която автоматично да пренасочи студента. Тоест може да се получи дупка във времето, докато му се осигури място другаде и затова Шудентенверк се презастрахова с второто изречение. Иначе няма логика буквално да  накажеш някого с изваждането му  от листата с чакащи, само защото преди това е подписал краткосрочен договор и той е изтекъл. Ама знае ли човек, за такива неща се питат съответните служители на Щудентенверк.

# 697
  • Мнения: 418
Нашата сметка е в Дойче банк. Първия ден е отишла и си е запазила час и на другия ден за 15 мин са и открили сметката, като е дала адреса на общежитието в което е в момента.
Както каза мойто дЕте - трябва да свикна, че тук всичко става с предварително  записване на час.
Той също е ходил два пъти до Дойче банк, за да си открие сметка.

мама Тин, честит хубав старт на Криси.

# 698
  • Мнения: 115
Здравейте дами,
Не съм писала в темата, но я чета ежедневно. Използвам случая да благодаря на всички за безценните съвети и напътствия.   bouquet
Моят син ще учи в Щутгарт, „Медия и комуникации” /каквото и да значи това/.
Според Вас 300 – 350 евро биха ли му стигали за месечна издръжка, след като си плати общежитието?

# 699
  • Мнения: 418
аз планирам горе долу такава сума, разбира се Карлсруе е по-малък град, но е в същата провинция.
по някое време би трябвало да почне и да поработва.

# 700
  • Мнения: 115
Моите планове са да почне да "поработва" от януари - февруари и се надявам да може да си осигурява горецитираната сума.

# 701
  • Мнения: 418
това е напълно възможно

# 702
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
И аз да дам малко инфо за каквото мога Simple Smile

Така, поред,

mama Tin, поздравления за добрия завършек, разбирам, че и мацката ми е адашка, да й върви по вода   bouquet

jazz min, прочети първия абзац на русалката, точно това означава изречението.

Това е моята интерпретация оттук надолу:

Скрит текст:
единствено с това не съм съгласна:
Цитат
Просто идеята за мен е, че  към 31.01.2016 Щудентенверк може и да не разполага със свободна стая, към която автоматично да пренасочи студента. Тоест може да се получи дупка във времето, докато му се осигури място другаде и затова Шудентенверк се презастрахова с второто изречение.
Казват, че продължаване на договора за наем след 31.01. не е възможно, както и пенсионирана русалка е казала, но аз по-скоро бих го отдала на това, че вече са планирали да правят нещо друго с тази стая (може би да я дадат на друг, може би да си я сложат в някакви квоти "за черни дни", когато им дойдат отчаяни студенти с куфари на вратата и т.н.). Т.е. аз не бих разчитала, че след 31.01. детето ще има стая там. Така, както е формулирано, вероятността е минимална. Нека има предвид, че ще трябва да си намери друго настаняване от февруари. Дали те трият от списъците на Щудентенверк не знам, но Щудентенверк ясно казва, че повече не се ангажира да ти намери нещо, за мен това би било ясен знак да се оглеждам сама още едва ли не от октомври-ноември.
Задължително се обадете още сега в Щудверк и попотайте какво могат да ви предложат от февр, защото сте с общежитие само дотогава. Надали баш в първата сесия на някой му се занимава да мести жилища...

kara.k,
попринцип навсякъде ти искат адрес, който да си е твоят, това с адреса на хотела е малко сива зона и после задължително в данните на сметката трябва да си промени адреса, защото там ще й идват всички документи. Но за първоначално получаване на документите явно е ок.  Wink
На сайта на Commerzbank обаче може да въведеш немски адрес и да кажеш, че живееш там от днес, никой не те пита имаш ли договор, имаш ли адресна регистрация и т.н., така можеш да си въведеш адреса на общежитието. Цялата бланка се попълва елементарно за не повече от 5 мин, току-що го проиграх с фиктивни данни и имейл адреси и стана за 3-4 минути, после се отпечатва така попълнената бланка, подписва се от детето и се пуска по пощата, това е всичко. За да се види, че наистина си ти, се прави Postidentverfahren, любимо мое упражнение, отиваш в пощата, където ще пратиш писмото и те ти гледат и записват личните данни от л.к. или паспорта, става също за около 5 минути, така си спестяваш чакането по банките и организирането на термини предварително. Не съм търсила другите банки как процедират, но при тези е доста опростено. Условията им са доста добри (лично мнение, де, защото моята сметка от години е там). Най-вече, няма термини за след 3 дни, няма сърдити лелки, никой не гледа адресната регистрация (не се изисква от онлайн системата), струва ми се удобно.  Simple Smile

Mama Tin,
попринцип в 90% от случаите (за да не казвам 100) ти искат немска сметка, за сключиш дог с мобилен оператор. Ако си купиш предплатена карта, мисля, че не е нужно.

ramonna, Pergola,
Щу и Ка вярно са в една провинция, но цените далеч не са еднакви, Ка е доста по-евтино  Wink Какво да включват тези 350 евро, само храната ли? Ако е така, определено е достатъчно, но примерно, макар че в Ка отпаднаха таксите, след 1я семестър се плаща семестъртикет (170 евро) и още една такса от 120 евро на семестър, която вкл административно обслужване на студента, подкрепа на разни студ организации и пр. Та за 4 месеца (окт-ян), това са си още 70 евро месечно, остават 230-280 евро, което пак би стигнало, но сложете едни 200 за храна и едвам ще остане да си копира някой учебник. Ще се справи пак, просто няма да може да иде с прители на кафенце, да завърже контакти, най-много някое студентско парти  Wink Не може и да си позволи някакви дрехи или обувки, в случай, че се наложи, но пак казвам, ще се справи. Пък после ще заработи и ще си докарва още 200-тина евро и вече ще са ок нещата  Simple Smile Няма страшно.
За сравнение, преди 4 години в Ка на двама души ни трябваха към 1000-1100 евро месечно, като това включва и към 600 евро режийни. На края на годината доплащахме за парно, следва да се спомене. Но аз съвсем целенасочено заминах с кола и можех да пазарувам евтино и примерно 5 опаковки от нещо си, вместо да ходя до скъпия близък магазин и да купувам по една бройка от каквото е останало (винаги най-скъпото  #Cussing out), защото повече не мога да нося. Следях и промоциите. Не съм парти енимъл  Mr. Green и съм била макс 5 пъти на кафе/ресторант и 1-2 пъти на диско в семестъра.

# 703
  • Мнения: 158
Поздравления за мама Тин и за всички други стигнали до етап - да си отдъхнат малко!

Браво мами, минахме през много перипети за това и онова, още много ще срещнем, но и с тях ще се справим  Peace Peace Peace

Да са ни живи и здрави дечицата , и да им върви като по вода!


Последна редакция: ср, 09 сеп 2015, 13:25 от КатяП

# 704
  • Мнения: 1 064
Получихме писмо от Щудентенверк, че не могат да ни осигурят жилище и дали потвърждаваме, че продължаваме да чакаме. Номерът ни е 876 хиляди и кусур. Дали по него може да се направи някаква сметка докъде сме в листата на чакащите (общежитието още ни е приоритет, подслонът се оказа за няколко дни, докато си намерим постоянно местенце).

Общи условия

Активация на акаунт