Една история за булимията

  • 7 489
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте.
Искам да ви разкажа за моята история с булимията.. имам огромната нужда да я споделя цялата. Положението не е страшно (за сега), но продължава от дълги години с доста прекъсвания. Всичко започна когато бях на 16, няма да ви обяснявам защо - на тази възраст всеки иска да изглежда перфектно и тинейджърите с по-лабилна психика доста често стигат до крайности. Изгубих 10 кг, но всичко се случи горе-долу плавно, плюс това тренирах състезателен спорт, почти всеки ден бях по 2 часа в залата и когато вече си личеше, че съм отслабнала много (а аз като за начало въобще не съм имала излишни кг), хората вероятно решиха, че е от интензивното физическото натоварване , и никой не ме попита директно дали имам някакъв проблем. Повръщах след всяко второ хранене, често е имало дни и след всяко 1во. Когато оставах сама у дома, си купувах огромни количества junk food и след това.. знаете. Чувствах се ужасно, като наркоман, имах нужда да се натъпча с възможно най-вредната и вкусна храна, но в мига, в който попаднеше в организма ми, си представях как всичко моментално се е лепнало за бедрата ми, корема, ръцете и т.н. Отивах в банята, повръщах и се чувствах много добре. Другото, което се случваше е непрестанното мерене на кг. Сутрин, обед, вечер, задължително на кантара. Всеки ден. Този 1ви сблъсък с булимията продължи 2 години и половина. Това беше момента, в който приключих и със спорта, понеже ме приеха студентка в друг град. Върнах си килограмите много бързо. Дори мисля, че имах поне 2-3 излишни. Но някак си това не ме притесняваше. За около 3 години. Тогава всичко започна наново. Реших, че изглеждам ужасно, започнах да повръщам, пак свалих доста килограми, отново никой не ми обърна особено внимание, хората просто ми казваха "леле, колко си отслабнала". Но това за щастие продължи по-малко от година, може би към 9 месеца. Отново много дълга пауза, около 4-5 години, но няма да крия - в този период се е случвало да връщам храна, но не системно. Забременях, родих, бързо успях да сваля качените килограми през бременността, без да отключвам булимията. Просто се хранех добре. И преди няколко месеца.. някак неусетно, превъртях отново. Ще се побъркам, абсолютно осъзнавам какво правя, че е нередно, че си вредя... Спортувам си у дома, когато мога, гледам да се храня добре, но поне в 3,4 дни от седмицата тайно се тъпча и след това повръщам.... Или пък си хапвам нормално, но връщам вечерята.. ей така.. защото уж се чувствам по-добре така. За щастие вече рядко оставам сама, и това наистина е хубаво, защото "любимото" ми е да си купя купища junk и да се натъпча до пръсване, кошмарен навик, който ме измъчва повече от 10 години. Това е моята ужасна тайна и не знам какво да правя с нея. Споделяла съм с приятели за тинейджърския ми период, но никой не знае, че булимията все още е част от живота ми. Също така, адски много ме измъчва мисълта за храната/парите, които отиват на вятъра.. заради мен. Храна, която мога да дам на някой гладен, вместо да храня болната си мания. Много ми е мъчно и се надявам, че сега след като споделя, може би ще ми поолекне и ще имам сили да се справя веднъж за винаги с това кошмарно хранително разстройство.
И искам да добавя, че никой никога не ме е тормозил за външния ми вид, никой не ми е казвал, че съм дебела. Просто не намирам никаква логика в себе си и поведението си ..  Sad
Благодаря за отделеното време.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 979
Xana, важното е,че осъзнаваш,че това е грешно и си вредиш, и също така осъзнаваш,че не изглеждаш зле,а всичко е болна психика.
От тук насетне просот не спирай да си повтаряш това и се опитвай да се контролираш.
Много се надявам да успееш да преодолееш това.

# 2
  • Мнения: 3
Meрси, hetera, дано.
По-скоро проблемът е, че ако не върна храната, ще спра да изглеждам добре.... Sad

# 3
  • Мнения: 2 496
A aко не си купуваш всички тези вредни храни?

# 4
  • София
  • Мнения: 1 979
Meрси, hetera, дано.
По-скоро проблемът е, че ако не върна храната, ще спра да изглеждам добре.... Sad

Не мисля,че от ядене на KFC веднъж седмично ще надебелееш.
Позволявай си от време на време и вредна храна и не я връщай,спортувай,в останалото време се храни пълноценно и със здравословна храна и всичко ще е наред.Всеки има случаи да прекали с нещо вредно,но не се наказвай след това,дори има диети,които 6 дни се ограничаваш и на седмия си ядеш каквото ти душа иска.

# 5
  • Мнения: 32 018
Потърси психолог.   Peace

# 6
  • Мнения: 5 513
Не ми се обяснява.Сестра ми е така.Сега е болезнено слаба.Но не спира да е на диета.Поне не пие хапове и др. за отслабване.
Опитай вместо да повърнеш да спортуваш.
Нахрани се и изразходвай в тренировка.
Ние не можем да ти помогнем.Потърси психолог.
Успех.Не зная какво да ти кажа.Ако знаех ,щях да го кажа и на сестра ми.И да и помогна.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 037

+1

Задължително работа с добър психотерапевт. Много трудно, дори, бих казала, невъзможно е да се справиш сама

# 8
  • Мнения: 3
Да, прави сте психолог, все пак е психично разстройство... Аз всъщност съм с висше Психология и 1вата стъпка е да кажа на най-близките.. а това, ако знаете колко е трудно.. Sad Главната причина да пиша тук не беше да търся съвети, а най-вече подкрепа, малко внимание (не съм attention seeker, просто в случая е хубаво и мотивиращо да знаеш, че някой е помислил поне за малко за Твоя проблем).
Както казах, спортувам, макар и вкъщи.
Диети следвам много трудно, на 3тия ден ми умира ентусиазма :/
А с некупуването на вредни храни - много пъти се удържам, но е толкова силно желанието, буквално наркоманско.. отвратителна история.  ooooh!

# 9
  • Мнения: 32 018
Трябва много добре да помислиш откъде ти идва проблема. Анализирай се много добре.
И да, потърси помощ. Има много хора учат психология за да помогнат предимно първо на себе си  Laughing
Има една книга "Параноя на страстта. Наръчник за жените, които обичат прекалено силно"
Потърси я в нета, има я. Много подробно описва поведението на жените и как развитието им в детството и взаимотношенията с родители играят голяма роля и могат да провалят живота им. Има описан случай и на булимия.
Със сигурност знаеш защо постъпваш така, просто не искаш пред себе си да го признаеш.

# 10
  • Мнения: 4 569
И аз подозирам, че се досещаш какъв е първоизточника на проблема, но не искаш да го признаеш пред себе си.

Щастлива ли си? Обичана ли си?

Радвам се, че споделяш открито проблема си.  Peace
Човек признае ли пред себе си проблема, който има и събере смелост да го изкаже на глас - половината път до преодоляването му е изминат.  Peace

# 11
  • Мнения: 1 844
За разлика от много други разстройства,
при подобни проблеми най-важното е - дисциплината на волята.
Естествено, че понякога ще ядеш junk food, то кой не яде?
Ествествено, че после ще се почувстваш виновна от преяждането - всеки, който държи на добрата си форма малко повече от обичайното, се чувства виновен и си казва..хубаво беше, докато мезих.. Mr. Green, но сега тия калории ще ми се лепнат за д-то. И е малко като след изневяра - самият секс хубав, ама после съвестта гризе и е кофти.
Дотук нищо ненормално.
След това обаче - връщането на храната - първо трябва това да промениш. Тука идва дисциплината. Ще си изкупиш вината по трудния начин - с тренировка и пот, а не по лесния - хоп в тоалетната и 500 ккал вън.
Така не става. Качваш се на пътеката и бъхтиш здраво минимум 40 мин. Ако щеш като наказание го приемай. Ако щеш - като здравословен вариант да не ти се лепне бургерът. Все тая.
Като спреш с повръщането,
ще обърнеш внимание на преяждането, това е второто, което ще промениш. Ще му сложиш ясни граници. Да кажем, веднъж в седмицата. Не повече. Обаче пък си похапни здраво тоя един път. (После да не забравиш пътеката).
Епизодичните ти състояния не са толкова сериозни, именно защото са епизодични. А епизодът е много по-лесен за редуциране, отколкото постоянното биване в гадостта булимия или анорексия.
Наложи си правила на първо време.
И потърси психолог. Peace
Поздрави!

# 12
  • Мнения: 4 569
Има ли подобна тема за анорексията?

# 13
  • Мнения: 5 710
Xana Orry, поздравявам те за смелостта да споделиш и решиш проблема. Предполагам си чувствителен човек и всичко, което те разстройва независимо от естеството на проблема се отразява първо на желанието да се натъпчеш и да повърнеш. При мен беше така и казват, че е опит да се контролира положението. Без да промениш ответната реакция на тялото/психиката няма да може да се справиш. На мен ми костваха около 15г. да се преборя с този проблем. Вече дори не ми се чете никаква информация свързана с булемията и анорексията но може да ми пишеш лично съобщение ако решиш, ще ти оговоря. 

# 14
  • Мнения: 4
Xana Orry разбирам те напълно за какво говориш,аз страдам също от хранително разтройство и знам колко ти е трудно.Аз започнах да ходя на психолог и това ми помага,но всичко зависи от теб Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт