Съвети за университети в Шотландия - 3

  • 107 403
  • 473
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 8 962
Погледнах в Сейн Андрюс и пишеше, че приемат български студенти за медицина с диплома за средно образование и еди-какви-си оценки.  Rolling Eyes

# 346
  • Мнения: 3 208
Погледнах в Сейн Андрюс и пишеше, че приемат български студенти за медицина с диплома за средно образование и еди-какви-си оценки.  Rolling Eyes
Би ли дала линк да прочетем и ние. Че аз май не попадам на правилната информация

# 347
  • София
  • Мнения: 4 274
Аз пък тук - http://medicine.st-andrews.ac.uk/teaching/bsc-hons-medicine/medi … ts/international/ прочетох:
"Bulgaria: Senior High School Examination

    This qualification is not acceptable on its own for entry to Medicine but it may be considered if supplemented with 3 A levels, or a further year of science study such as a Foundation programme or first year of a Bachelor of Science degree.
    English Language requirements: see above"

и това е някаква 3-годишна програма, а след това се продължава на друго място.
Преди години проучвахме варианта за следване на медицина на Острова и видяхме, че няма такава опция. Не вярвам нещо да се променило в последните години.
Насочихме се към Германия, но не зная дали това ви устройва.  

# 348
  • Мнения: 2 003
Погледнах в Сейн Андрюс и пишеше, че приемат български студенти за медицина с диплома за средно образование и еди-какви-си оценки.  Rolling Eyes
Как си обяснявате тогава наличието на студенти по медицина от острова в България?  За самите тях е труден приемът в този област там поради ред причини.

# 349
# 350
  • Мнения: 642
И като отворихте линка, може би сте забелязали следното изречение:
Applicants to Medicine should refer directly to the School of Medicine or the International Foundation Programme for Medicine.

Много бих се радвала да приемат детето каквото иска и където иска. Също така е добре да пишете как ще се развие кандидатстването и какви ще са офертите, но до сега не съм прочела никъде за случай на прието дете с българска диплома да учи медицина.
Вие все пак сте длъжни да опитате , а не д се доверявате на мнението на хората. И не забравяйте, че срока за Оксбридж и медицина е 15 октомври, а не 15 януари!!!!

# 351
  • Мнения: 3 208
В UK може и да има студенти по медицина, приети с българските си дипломи, въпреки, че ние (тук) не сме чували за такива.
Води се безсмислен спор по тази тема и аз не разбирам защо utro77 упорства, без да е проучила всички евентулни възможности и защо пита за месечна издръжка и стипендия - щом очаква да приемат дъщеря й, значи е готова поне 10 години да я издържа, докато учи.
Не разбирам и защо всички останали (които се включиха) упорстват да я разубеждават. В това число бих била и аз, ако се заинатя  Joy Но няма  Laughing.
Само ще пусна няколко линка, пък utro77 ако иска, да чете.
http://www.studyin-uk.com/studyuk/medicine/
https://www.topuniversities.com/student-info/admissions-advice/u … admissions-advice
http://www.medicalstudyguide.com/medicine-in-uk.html

# 352
  • Мнения: 8 962
cool_witch, благодаря за линковете, ще ги прегледам.

Само искам да поясня, че изобщо нищо още не ми е ясно. Дъщеря ми едва миналата седмица заяви желанието си.  В момента проучвам нещата.
Питам за издръжката, защото се надявам да получа информация от първа ръка от вас. За да можем да преценим вкъщи доколко ще сме в състояние да посрещнем този разход.

Колкото до медицината - тя ми каза, че от тяхната гимназия има момче, което учи медицина в Шотландия.

# 353
  • Варна
  • Мнения: 3 362

Само искам да поясня, че изобщо нищо още не ми е ясно. Дъщеря ми едва миналата седмица заяви желанието си.  В момента проучвам нещата.
 

Прочетох ви поста и в другата тема. Само да ви обърна внимание на поста на Mimito_75 , че за повечето медицински специалности, включая и ветеринарните, срока за кандидатстване е 15 октомври тази година, ако ще кандидатствате за прием за септември 2018 г. Имате по-малко от месец, а тепърва ще проучвате как се кандидатства и какви са изискванията. Според мен размера на издръжката ви е най-малкия проблем, назад в темите сме писали подробно за това, включително и в другата тема - Студенти в УК.  Разбрах ,че дъщеря ви завършва немска езикова гимназия, какво и е нивото на английски ? Хубаво е да се замине, но там всички предмети се учат на английски , предават се домашни и задания ежеседмично , не само трябва да разбираш , но и да можеш писмено да се изразяваш на езика. Задайте си и тези въпроси  Peace

# 354
  • Мнения: 8 962

Само искам да поясня, че изобщо нищо още не ми е ясно. Дъщеря ми едва миналата седмица заяви желанието си.  В момента проучвам нещата.
 

Прочетох ви поста и в другата тема. Само да ви обърна внимание на поста на Mimito_75 , че за повечето медицински специалности, включая и ветеринарните, срока за кандидатстване е 15 октомври тази година, ако ще кандидатствате за прием за септември 2018 г. Имате по-малко от месец, а тепърва ще проучвате как се кандидатства и какви са изискванията. Според мен размера на издръжката ви е най-малкия проблем, назад в темите сме писали подробно за това, включително и в другата тема - Студенти в УК.  Разбрах ,че дъщеря ви завършва немска езикова гимназия, какво и е нивото на английски ? Хубаво е да се замине, но там всички предмети се учат на английски , предават се домашни и задания ежеседмично , не само трябва да разбираш , но и да можеш писмено да се изразяваш на езика. Задайте си и тези въпроси  Peace

Английския й е втори език в гимназията. За съжаление тя така и не заобича немския, въпреки че завършва специалния клас по немски, които излизат направо с международно признати немски дипломи. Щеше да ни е по-удобно да кандидатстваме с немски. Поне изпит по език нямаше да държи.

Нивото й на английски отговаря на изискванията за кандидатстване. Тя много харесва английския и допълнително се занимава, пише есета и т.н. Така че английския не ни притеснява.

Издръжката ме вълнува дотолкова, доколкото е необходима, за да преценим как бихме се справили. То и в България не е без пари да издържаш студент, но в чужбина със сигурност ще е по-скъпо. Ако е чак толкова скъпо, та да не можем да си го позволим, значи няма смисъл изобщо детето да кандидатства там.
 

# 355
  • Мнения: 3 208
utro77, скъпо е в UK. Погледни само цените на общежитията. Отделно всички останали разходи.
Затова всички деца работят, докато учат. 
Затова и те подкачих в предишния си пост дали си готова да я издържаш 10 години - ако все пак я приемат медицина (за което съм изключително скептична, както и не вярвам, че съученикът й учи хуманитарна медицина), тя няма да може да работи, за да се издържа. Тази специалност не го позволява.
Но хората сме различни, това което е скъпо за мен, може да е евтино за теб и невъзможно за друг.
Нека го кажа по друг начин - ако работи, ще се справите.
А бе защо си се заинатила с тази медицина в UK?  Rolling Eyes

# 356
  • Мнения: 8 962
А бе защо си се заинатила с тази медицина в UK?  Rolling Eyes


Нищо не съм се заинатила аз!!!  Wink
Чакам я сама да си решава. Това й е насоката към момента.

Аз по-скоро я съветвам да е нещо медицинско, не точно класическа медицина.

И аз до този момент разбрах, че ако е медицина няма да има възможност да работи, а все пак няма да е лошо да работи по малко и тя.

А иначе мнението ми е, че бихме подкрепили следване в чужбина, стига да си струва, да е специалност, която не се изучава във всеки университет у нас.

# 357
  • Мнения: 642
Utro77  , мисля, че достатъчно подробно ти разясних за издръжката и за всичко останало на лични. Както ти казаха по-горе, нормалните разходи за едни са много за други и невъзможни за трети. Всичко е много относително. При нас месечните и разходи надхвърлят нашите доходи и няма как да се получи с изцяло наши средства. Налага и се да работи още от първия месец. Много е трудно работа и тежки за учене специалности. Проблемът вече ви е съвсем друг. Нямате време за комуникация с университетите и за подготвяне на документи.
Достатъчно време и място отделихме да дъвчим едни и същи неща.

# 358
  • Мнения: 8 962
О`кей, разбирам, че темата за издръжката е деликатна и е табу!

Аз не мисля, че съм възпрепятствала в темата да се обсъждат и други неща.
Питат ме нещо и отговарям.

Както и да е. Спирам да ви занимавам с моите неща.

# 359
  • Варна
  • Мнения: 3 362
Е, не се фръцвай  Grinning Повечето се хванахме за медицината и не разбрахме какво точно те вълнува  Peace Върни се 7-8 странички назад, аз скоро бях писала за издръжката. Обаче зависи и в кой град си в Шотландия. В Глазгоу, излезе ,че е най-евтино откъм квартири. Иначе си сметни между 80-100 паунда на седмица за общежитие и около 150-200 паунда на месец за храна. Писала съм го много пъти , синът ми пари за учебници и дрехи не е давал, затова други разходи не е имал . Учебните месеци са 9 , останалите 3 може да стои там , може и да се връща до БГ , ако няма работа.  По принцип със заплащане по минималната работна ставка и на половин работен ден / 20 часа седмично /  успяват да се издържат. Работа като сервитьори и в бързата храна колкото искаш.

Другият момент , говориш за "по-така" специалност , но не сте решили какво. По-добрите университети са в английско , в Шотландия са Сейнт Андрюз, Единбург и Глазгоу , и в трите трудно приемат българи последните години, изискванията им се повишиха до небесата. И ако специалността е нещо много сериозно, съответно няма време да се работи , та си преценете, дали иска да учи какво да е ,но в чужбина или да се опита тук да запише по-засукана специалност и да можете по-лесно да си я издържате.

Но, след целия този чаршаф, искам да кажа, че първо трябва все пак да реши момичето, какво му се учи и след това можем да даваме по-адекватни съвети за университети  Peace

Да допълня още нещо ,за което се сетих. Много голяма част от общежитията искат предварително пълно плащане за цялата учебна година / около 40 седмици / , тоест не може да се плаща месец за месец и трябва да разполагате с не малка сума още в началото .

Последна редакция: ср, 20 сеп 2017, 17:01 от Сребърна паричка

Общи условия

Активация на акаунт