Наказвате ли порасналите си деца?

  • 31 623
  • 960
  •   1
Отговори
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Общо взето, това ми е питането. И ако да - при какви случаи и по какъв начин. Лишаване от джобни, отнемане на привилегии...или друго? Ефекти?
Опасявам се да не прескачам тънка граница, а и в същото време като ми мине яда, омеквам и ми става жал. Иде ми де се набия сама.

# 1
  • Мнения: 3 699
Да, наказвам тинейджа, макар после и да ме е яд!

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
мииии, не, май не. newsm78 Няма никакъв смисъл да ги лишавам от джобни, нито да им резвам интернета, нито ги затваррям вкъщи, а привилегии нямат. Аз дори не зная какво хората разбират под привилегии на децата. Скарам им се и после ми мине. Като малки не съм ги наказвала, та сега ли! Идиотско е!

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не са ми дали повод, но и се страхувам да не започнат да лъжат и да се крият.
Засега сме в златната среда.

# 4
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Имам предвид лишаване от предстояща екскурзия (примерно) или нещо от сорта, което тийна чака с трепет, заради вопиюща простотия, която е имал неблагоразумието да извърши (пак примерно). Някак ми се струва нередно да върши глупости, а после да има "наградка" едва ли не. Нещо такова имах предвид под отнемане. Интернета да й спирам ми идва малко детинско вече Laughing

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако съм обещала екскурзия, кино или някакво друго излизане, държа на думата си и те са сигурни в мен, че няма да се отметна. Но се е случвало заради лоши навици да отлагаме някои самостоятелни пътувания. Казвам, че ще разреша, чак когато видя сериозен човек, който умее да се справя с някои неща. Но разреша ли веднъж, после не се отменям.

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Това са глупости с лишаването от екскурзия и пр. Едва ли въпросното мероприятие е било обвързано с определени задължения в замяна. Наградата си е награда и тя е за постижение и не е редно да бъде отнемата зарради провинение, което няма нищо общо с постижението, което вече е постигнато.

# 7
  • Мнения: 2 732
май не

# 8
  • Мнения: 7 325
Ами аз съм много Мека Мара, освен това смятам че нещата трябва да са до самосъзнание и самоконтрол, което при моят пубер почти липсва. Особено самоконтрола никакъв го няма. Наказвала съм без компютър заради безотговорност към науките. Две години му остават да завърши, без нерви съм останала. взимала съм телефона, защото по цяла нощ чати и сутрин не знае на кой свят му е душата. Преди години ходеше с празна глава и съм налагала глоби. Глобявах също и за дрехи бельо по земята на стаята му пак преди години, не можах да се преборя. При мен наказанията са за кратко време, залагам на приказките ( не конско ), защото синът ми е на 16 и искам да търси мен когато има проблем, а не да се чуди как да го решава сам и да се забатачи. Той беше добричко дете, сега е кротък младеж, не прави глупости ( освен от мързел ), обаче това дето идва след него е огън. От сега се втрисам какво ще правя с него.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 349
А има ли ефект  от наказанията newsm78 newsm78 newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
и аз това се чудя. Понякога едно дете/човек е готов да си плати глобата или да си понесе наказанието, преценявайки, че си заслужава това, което ще получи, ако постъпи както той си е наумил. А може и просто да не му дреме за наказания и глоби.  newsm78

# 11
  • Мнения: 30 802
Някой ден смятам да прилагам това с "WiFiпаролата за днес ще получите, след като..."

# 12
  • София
  • Мнения: 4 349
А не е ли по-добре децата да се учат да изпълняват задълженията си без страх от наказания  newsm78 newsm78 newsm78 newsm78

# 13
  • Мнения: 30 802
Ми то това не е наказание. Това си е условие.

Наказание експлицитно не бих наложила, но да кажем, че има начин да му промениш битието, ако видиш лоши навици. Например повече задачи, да не си занимава акъла с глупости. Някакво чиракуване, работа, ако ще приключенски лагер в по-тежки условия, абе нещо, което ще ги накара да израснат.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То имаше тук една, която възнамеряваше да налага наказания на колене върху боб. Но това беше преди да се е сдобила с дете. Сега съм 99% сигурна, че са ѝ се изпарили тези намерения, след като вече има дете. Предварително да се каниш да правиш нещо е меко казано неразумно. Всяко дете по различен начин възприема наказанията.
А най-лошо е, когато при множество наказания детето претръпва и започва да измисля всякакви варианти за да скрие белите си, в това число започва и да лъже. Предпочитам палаво и непослушно дете пред такова, което не се знае какво ще му хрумне за да се отърве от наказанието и как ще ме преметне за да получи нещо.
Паролата е най-малкия проблем, когато след като я получи, ще може да си намери начин за следващия път да я знае.
Примери около себе си имам в изобилие.

Общи условия

Активация на акаунт