Синьо лято или (не)очаквана ваканция по немски - Тема 189

  • 55 845
  • 722
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 9 052


Brideshead, нашата есенна ваканция приключи от седмица вече. Wink
 
Какво правите вие там? Тъкмо ви беше приключила лятната! Сега да би да ви започва коледната Simple Smile

# 691
  • Мнения: 9 052
Още един глас за Дрезден, красиво беше и препълнено../съботен следобяд беше и оживено, ухаещо, примамващо.../

И моя глас ще е за там Simple Smile
Само да се приберем живи и здрави от есенната и ще планирам Това кратко пътуване.
Аз се чудя с тези забавяния сега п ограниците с Австрия и Словения как смятат да се справят със задръстванията покрай ски ваканциите! И без това по време на зимните ваканции с часове не може да мръдне кола от Мюнхен нататък ... Сега направо трябва д анаправят палатки край магистралите, ще се пътува с дни ?!

# 692
  • Немция
  • Мнения: 6 952
Brideshead, при нас учебната година почна на 11.08. , така че бе време за кратка почивка Simple Smile. Тази година НРВ и Тюрингия са били с най-рано начало на у-щето.

Сбъди, всъщност и при нас, в ДГ, го има правилото да се пробва поне по малко от всичко- само че при моя голям синковец това не функционираше- пробваше само от това, което си реши. Но го намирам за правилно да се изисква пробва от всичко, което се предлага на масата в ДГ, стига да не се стига до неприятен психологически натиск върху детето.

Гласувахте ли? Ние този път не.

# 693
  • Мнения: 9 052
 Banghead вярно и лятната не е по едно време  Peace

# 694
  • Мнения: X
Аз искам просто децата да имат от всчико в чиниите, пък да опитват/ядат каквото си щат. Така хем злоядковците ще могат да си злоядстват на воля, хем нормално ядящите ще могат да се нахранят подобаващо. Защото от 10-на деца на масата все едно ще рече "igitt" и такива глупачета като моето, да не останат по-назад, запяват в общия хор. Tired Дребосъкът вече се опитва и вкъщи да ми прилага този номер с "ууу... гадно", но и у нас важи правилото за опитването, а след опитването малкият чревоугодник обикновено си омита порцията... Не виждам защо зорлем трябва да ми правят детето злоядо, за да благоволи Драганчо веднъж на високосна евентуално да опита броколи, когато има решение, пасващо на всички деца... Но нали така пишело в модерните, дебели книги... ooooh!Всичките ми познати деца, които са оставени да капризничат и да подбират на воля, ядат по 5 неща на кръст и това обикновено са гола паста, картофи, тесто във всякакъв вид, евентуално зеленчуци и плодове, но добре скрити-покрити, сладкиши обаче всякакви и т.н.

# 695
  • Мнения: 206
Ние досега само веднъж бяхме на БГ-училище.А предната събота имахме мероприятие в немската градина  не можахме да отидем. Пътувам с кола около 30мин. в едната посока.Смятам, ако му хареса на детето, да ходи.Държа да говори и чете добре български /защото е българин/, но няма да го водя насила!
Доколкото разбрах училището е акредитирано към МОН...
Засега не ги учат на писане и четене /подготвителна група/, дадоха едни учебници с картинки и ченгелчета.
И той напредва бързо с немския и употребява доста думи вече вкъщи, и на малката на немски казва някои неща  Grinning Баща му вече започна да ме пита какво казва  hahaha То не е за смях много, той си учи човека немския, който му трябва за работа. Като натрупаме впечатления, ще споделя за организацията и обучението.  Peace
Аз пък не знам как се сервира храната в ДГ... Embarassed Ще взема да питам детето...Много ми е смешно някой път като каже, че е ял супа със салам  Laughing Ама покрай ДГ май прояде и неща, които преди не ядеше у нас: напр. чушки, картофено пюре. Следователно метода на хранене ми харесва  Mr. Green

# 696
  • Немция
  • Мнения: 6 952
Синьо, и да се сервира "всичко наведнъж" пак ще има "игитт" от някое дете. Тези, за които съм чула от моето дете, че така се цупят на яденето, са били все деца, които не са силно изразени злоядковци- познавам ги бегло, обикновено се хранят добре. Няма как, влияят се взаимно в ДГ.
А моите научиха думата "гадост" от една книжка за Франклин, където Ф. коментира яденето именно с тази дума и аз се дразня, защото децата ми я ползват, когато нещо на масата не им е по вкуса. Twisted Evil

# 697
  • Мнения: 9 052
Аз няма злоядковци и игит нямам Simple Smile
Но осен към покупките (гледам каквато и да е храна да имаме да е качествена), към децата вечер нямам много строги правила. Отчитам, че след целия ден "обучение" са изморени и напрегнати и ги питам какво им се яде . Случвало се е да правя палачинки вечер  chef Или пък бърза супа в тенджерата под налягане  chef chef   Веднъж или два пъти съм минавала през сладкарницата с малкия и сме купували от всевъзможни торти парчета. След жално и милно "а може ли нещо сладичко"  Simple Smile

Сега за да не излезна "рабен мутер" да кажа, че обичам да готвя и вечер иамме разнообразно топло ядене. Но не насилвам при нежелание за ядене.
Забелязала съм също, че през ваканциите се хранят повече , с апетит и по-разнообразно .

# 698
  • Мнения: 9 440
Brideshead,
не се притеснявай, у нас се готви 3-4 седмично. Готвя така, че да има за по 2 дни поне, но на обяд почти всички се хранят навън. Все ми е едно кой какво мисли по въпроса. Яде се каквото съм сготвила. Общо взето сме на принципа - щом мама готви, тя определя менюто. Който има претенции - само с предварителна уговорка, иначе да готви  сам - аз ще помагам и давам наставления отстрани. Whistling

# 699
  • Мнения: X
Аз и преди съм споделяла, че съм майка на бивш злоядко. Реших проблема с въвеждане на строги правила по отношение на храненето. Няма да описвам подробно, писала съм и преди. Правилото за опитването на поне една хапка го има и у нас и работи добре. Наясно съм, че децата имат любими и нелюбими храни, аз също някои неща не ям. Знам, че с храните са на периоди - понякога с месеци не ядат грах, после с месеци искат грах през ден (примерно). Да, ама менюто в къщи го определям аз, това е закона и точка. Каквото сложа на масата, това се яде. Готвя всеки ден, винаги има и свежи неща на масата. Ако някой откаже да си изяде сложеното в чинията, драма няма. Важно ми е да е опитал. Специални желания изпълнявам по специални поводи, глезотии не се толерират. Готвя им любимите храни, понякога обаче, тоест гледам да ядат разнообразно и пълноценно и да не изключват напълно основните групи храни. Да вечерят само салата, сирене и пълнозърнест хляб смятам за съвсем ОК, например. Наобяд не щат супа, но пък са изхрупали голяма купа грозде - екстра. Това, към което се стремим напоследък, е да намалим месото в семейното меню.

# 700
  • Мнения: 9 052
Аз гледам да има месо, защото им дават на обед безмесно (мулти-култи излиза мног оскъпо на всеки да се угоди ... ) . Затова в къщи месо, но не много и е хубаво .

# 701
  • Мнения: 2 468
    А риба каква включвате в менюто на децата? Embarassed chef

# 702
  • Мнения: 9 052
Сьомгата е най-вървежна. На филета.
Донесох си от бг смес подправка за риба (натурален  Wink )  магданоз, лющян , ...
и ръся отгоре, след това поливам с вода , във фурната ...

А как ми се доядоха пасти  Twisted Evil Но освен руц в реве, където само хляб е останал, няма отворена пекарна по това време Sad

# 703
  • Мнения: 184
    А риба каква включвате в менюто на децата? Embarassed chef

Риба ядем всякаква и всички я обичаме. ММ не яде без месо, за това всяка вечер има месно ядене. Който иска без месо, това яде. Който иска само салата- така да бъде. Който не иска- не яде. Зеленчуци и плодове имам винаги. Както и мляко и сирена. Не задължавам никой за нищо, защото и аз съм на моменти. Аз не знам точното определение на злоядо дете, ама не искам и да знам.  Mr. Green Знам им вкусовете на всички и гледам да готвя почти винаги неща които всички обичат. Трудно е да се угоди на 5 човека, но компромиси има Wink

# 704
  • Берлин
  • Мнения: 4 613
Момичета, опитвам да намеря как и откъде да купя билети за 5-10 януари олимпийските квалификации по волейбол в Берлин. Трябват ми тези билети за коледен подарък....Може ли малко помощ  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт