МНОГОДЕТНИ МАМИ

  • 125 799
  • 769
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 5 526
Маме, стискам ти палци и ти пожелавам много сили да устоиш пред изпитанията.   bouquet
Благодаря за новата тема и се надявам да ни зарадваш с добри новини.

Все се каня да ви питам помагат ли ви по-големите с по-малките. Особено при по-голяма разлика на децата. Голямата дъщеря е с 9г по-голяма от малката и се оказва така, че много разчитам на нея и очаквам да ми помага. Хем така се справяме по-бързо, хем ми е съвестно, че я ангажирам и когато нейните връстници разпускат тя ми помага с малката и у дома. Кажете вие как постъпвате и какво мислите по този въпрос.

# 16
  • Мнения: 1 685
Мамче Цоц, много хубави новини и много хубави думи! Звучиш оптимистично, борбено и мъдро. Нека винаги си толкова обнадеждена и много щастлива! Бъди здрава! Хиляди прегръдки и мисли пращаме отвсякъде за теб  Hug

# 17
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Все се каня да ви питам помагат ли ви по-големите с по-малките. Особено при по-голяма разлика на децата. Голямата дъщеря е с 9г по-голяма от малката и се оказва така, че много разчитам на нея и очаквам да ми помага. Хем така се справяме по-бързо, хем ми е съвестно, че я ангажирам и когато нейните връстници разпускат тя ми помага с малката и у дома. Кажете вие как постъпвате и какво мислите по този въпрос.

Понякога, но не са длъжни. Питам, подканям, ако откажат - тяхно право е. Не желая да ги карам насила.

# 18
  • Мнения: 8 022
...Все се каня да ви питам помагат ли ви по-големите с по-малките...
За по-голямо гледане се договаряме предварително, все пак може да си имат техни задачи (домашни, проекти... а защо не и техни си лични забави). Като планираме по кое време ще бъде на никой не му дотяга (т.е. да не е слагане на маса, вдигане на маса, игри и забавление, къпане преди лягане, приспиване... а поне само първа или втора група от тези точки).
Ежедневно се занимават с малката докато аз простирам, или готвя, или съм на фризьор (долу във входа)... Но задължителни неща в гледането на малката се старая да избягвам. Пък и тя сама им се присламчва при който е свободен и в настроение да се занимава с нея  Wink
Не "натискам", за да мога да разполагам с някакво време при нужда, старая се да е двупосочно с разбиране.  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 685
Да и аз съм на мнение, че не са длъжни. Ако каже, че не може, не иска и наистина не ми е важно, не настоявам. Понякога плащам Simple Smile Понякога обаче и така не ми се получава

# 20
  • Мнения: 1 480
Ти си пример за всички нас Маме....стискам палци нещата да вървят все така отлично  bouquet

Последна редакция: пт, 31 юли 2015, 17:07 от preci

# 21
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 416
Не мисля, че въпросът дали са длъжни изобщо стои - понякога просто няма как иначе. И тук не говоря за гледане на най-малките с часове, а за активно участие и разпределени задължения (на всекиго по нещо според възрастта).

Случва се и да се осланям на „голямата“ кака (8 г.) да позанимава малкия, докато свърша нещо. Успеваемостта ѝ е 50 на 100. Занимава го когато и докато на нея ѝ е забавно - до 10-15 мин. Малката (на 5) изобщо и не я подхващам за такива неща.

Често пъти крехкият баланс в многодетните семейства се крепи именно на участието на децата (на по-големите). Ако не те, то кой? Слуги и бавачки зася нямаме, тати е супер зает (и на моменти дистанциран), а пък мама не е многоръркият Шива.

Така че ги уча колко безценни помощници са ми те и колко е важно всички в семейството да мислим в две посоки - първо за себе си и после за доброто на семейството като цяло. Още съм доникъде, защото са малки, но се надявам да успея да възпитам у тях усет за нашата малка общност, чувство на взаимност и порив за взаимопомощ.

Готованки и глезанки не ща да си отглеждам. И за тях ще е по-добре да са дейни. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Надявам се да не ви скандализирам с тези си думи! Peace

# 22
  • Мнения: 2 660
Магьосници, я да ви питам, от къде да взема подложки против напикаване, големи. Дали в джъмбо ще има? Скъпи ли са?

# 23
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
В Джъмбо обичайно има. По детските магазини също има. Зависи и какви размери ти трябват. Има и евтини и скъпи. Peace

Еднократни - в аптеките или в Кауфланд (вероятно и в друг иподобни големи магазини).

# 24
  • Мнения: 2 660
С еднократни и двама пикльовци няма да излезе сметката. Размер, колкото детска кошара. Имаше преди едни гумени по аптеките, ползвах ги за голямата, но нещо не ги намирам.

# 25
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 416
По принцип трябва да търсиш непромокаем протектор за матрак. Ние имахме един такъв - тип стреч, който се слагаше вместо чаршаф в/у матрачето (не че върши кой знае каква работа, когато става дума за 2-3 годишно, щото те много се въртят, количествата са значителни и все пишкат на ръба, но все е нещо).

Сега ще дам един гугъл сърч.

Ето ти примерно един от сайта на Нани-то, на съвсем прилична цена:

Непромокаем протектор за матрак

Ето и останалите, които открих на сайта - какво ли няма вече!

# 26
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Mademoiselle Chocolate, тези на фирма Плами са добри ... Мисля, че нещо такова търсиш:

http://www.pakostnik.com/bg/podlozhka-protiv-podmokrjane-goljama-tekstil-plami

и тук:
http://prestig-s.com/index.php?route=product/product&product_id=16000

# 27
  • Асеновград
  • Мнения: 3 040
С еднократни и двама пикльовци няма да излезе сметката. Размер, колкото детска кошара. Имаше преди едни гумени по аптеките, ползвах ги за голямата, но нещо не ги намирам.
Ние сме с непромокаеми протектори.За кошара има в детските магазини и Джъмбо.Лятото един ти стига переш, съхне и слагаш, но зимата ще ти трябват два.За по големи легла има в Лидъл там пускат единични някъде на цена около 13-14лв.От същия тип има и в Джъмбо -китайски са отдолу нещо като гумиран наелон отгоре хавлиено с ластици на четирите ъгъла за хващане на матрака + на тези е ,че на хвлиеното горнище чаршафа не се събира лесно.Има едни Македонски http://dilios.bg/product/http-dilios-bg-product-%D0%9D%D0%B5%D0% … D0%B0%D0%BA-41-41
с такъв съм на спалнята/ малкия спи с мен/. Отгоре е качествено хасе памучно вата и гумираната подложка.Не пропуска но пък съхне доста по трудно и чаршафа пързаля отгоре.Пази не само от напикаване а и от разливане на нещо от шише, беше ми много полезен и първата половин година докато нощем кърмата ми избиваше, само това ми спаси матраците.Тези съм ги взимала с поръчка в магазин продаващ бельото на фирмата  цената беше около 24 лв.
С такъв гледахме и лежащо болен еднократните не вършеха работа / събират се/.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 283
Магьосници, я да ви питам, от къде да взема подложки против напикаване, големи. Дали в джъмбо ще има? Скъпи ли са?

ИКЕА, има и за спални. Ние сме обзавели де що легло има у нас, макар и от другаде (нямаше ИКЕА тогава). Нашите запарват обаче, а за Икейските твърдят, че не (или поне по-малко)  Peace

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 8
Мама Цоцоланка,стискам палци !Бързо оздравяване!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт