Къде по света с моето образование?

  • 3 878
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте!

Реших да се махна от България. Тъжно, тъжно - това е положението. С 500 лв. на месец не се виждам как живея добре, как си купувам жилище, хубава кола, как водя социален живот, как се храня, как си плащам сметките и как ще гледам семейство. Горе долу по мои сметки ще ми трябват още минимум 1000 лв. месечно и пак ще съм на ръба, а и последното нещо, което искам е да дължа на банка пари 30 години за панелка на 100 години...
Имам големи мечти, искам да си живея живота добре, да се усмихвам, а не да чакам БГ да се оправи и да се радвам на 20 лв увеличение на година на заплатата ми. Както и да е.

Мъж съм на 23 години. Завършвам след година специалност в сферата на сигурността - "Национална сигурност". В зависимост от това колко точно ми е писнало да стоя тук, може да продължа да уча още 1 година и да взема втора специалност - "Право". Но най-вероятно ще издържа още 2 години на мизерията тука и ще си изкарам и бакалавъра и магистъра.

Тогава ще съм на 25 години и ще имам бакалавърска степен "Защита на националната сигурност" и магистър по "Право". В цяла Европа дипломата ми ще се признава.

Въпросите са ми:
1. Къде с тези специалности мога да си намеря добре платена работа извън България?
2. Каква заплата да очаквам спрямо държавата и какви разходи да очаквам отново според мястото където ще работа?
3. Ако не е по специалността ми, какво друго мога да работя на 25 години и да е добре платено навън?

Като цяло нямам никакви претенции за работата, но все пак ще е хубаво да е по специалността, иначе за какво съм дал пари за образование и съм се мъчил...

Предпочитам места, които са близо до морето. Например: Дубай, Хавай, Канарските острови, някъде в Австралия, Тенерифе и т.н. Като цяло препоръчително е да има моренце, може да е остров, климатът също да не е студен.

# 1
  • Мнения: 5 462
Според мен дипломата ти е неприложима навън .. Rolling Eyes
Въпросите  са трепач . Shocked ooooh!

# 2
  • Мнения: 1 129
Здравей.
Искам да отбележа само, че няма да имаш втора специалност, в смисъл на второ висше образование, а ще имаш магистратура по нея. Правното им положение е различно и ти няма да си юрист след завършването ѝ, за съжаление. Което няма да ти позволи да кандидатстваш за магистрат или юрисконсулт например и това обезсмисля времето и парите, които ще вложиш в придобиването на магистратурата.
Не мисля, че българската национална сигурност и българското право са нужни в чужбина и ми е тъжно да призная, че нетехническите специалности не са търсени там. Възможно е според мен да започнеш в накаква фирма, но като какъв, с какво заплащане и на какви изисквания - не знам, всяка държава и позиция е сама за себе си.
Не знам дали можеш да си позволиш да запишеш висше образование в страната, където искаш да живееш, и после да се издържаш от него там. Пак ще отнеме време, но ще можеш да се ползваш от привилегиите на студент.
За неквалифицирана работна ръка виждам, че не си склонен да говориш, което допълнително ще те затрудни според мен. Понякога човек започва от ниско и постепенно расте. Няма как на 25 да очакваш собствен имот, нощен живот, коли и гъзареене независимо къде си. А аз разбирам, че ти се иска.

# 3
  • Мнения: 781
като човек емигрирал, живял и работил в три различни държави, ще ти кажа следното:

подходът ти е изцяло грешен. ти 'искаш да се махнеш', но трябва да се питаш - на какво искаш да отидеш. моренце и климат не са отговор. като за начало сядаш и си стесняваш предпочитанията до няколко държави и изучаваш
- средна работна заплата
- социална система
- медицинска система (дали за чужденци медицинската помощ е безплатна или трябват застраховки)
- признаване и ползваемост на образованието ти от България
- наеми
- консумативи
- транспортни разходи
- визов режим (Австралия много хубаво, но не можеш просто да влезнеш така)

второ: за съжаление от личен опит трябва да ти кажа, че преките ми наблюдения върху хора "готови да работят каквото и да е стига да е добре платено" ги докарват до the service industry, където се поболяват от двойни смени или две работи едновременно.  в чужбина е пълно с българи живеещи по 5ма в квартира и мизерстващи, за да спестятват всяко евро/долар.

от сега ти казвам, че за Австралия, Америка, Великобритания и Нова Зеландия (а предполам и останалите страни) има ограничения за чужденци - ако приемем, че си уредиш всичко и си напълно законен (по-лесно е в Европа отколкото отвъд океана) нямаш достъп до сферата на национална сигурност. за да работиш в нея ти трябва citizenship или permanent residency. те се взимат след кандидатсване след 5-годишно легално пребиваване там. по отношение на правото - не се самозалъгвай. ако завършиш право в България после ще ти трябва специализация в съответната държава, за да са приложими знанията ти към тяхната правна система. изобщо всички тези "перспективни" специалности като 'международни отношения", 'политология" и т.н. са изключително безмислени. call center-ите в България са пълни с млади хора, завършили ги в някоя западна държава и върнали се тук, за да вдигат телефоните, защото се оказва в Европа не стоят с дрян и бъклица с вино за млади български специалисти.

евентуално можеш да имаш шанс ако се преориентираш към някоя много технологична специалност, за която да дават много точки в страни, чиито визов режим с България позволява да се явиш на тест за оценяване на your eligibility for emmigration, като Канада и Нова Зеландия, но и това много ме съмнява. първо, времето си минава, а се дават точки и за възраст (съответно отнемат), второ - повечето трябва да са придружени от предложение за работа, а да убедиш някой на 23 000 километра, че си чудо невидяно и да те наеме точно теб, ми се вижда нереално (фирмите масово не им се занимава с носене на вода от девет кладенеца, защото е сложно, имат си квоти за попълване и трябва да доказват, че им трябва именно чужденец за тази работа).

всичко това, разбира се, не цели да те разубеждава от намеренията ти. като има желание - има начин. но според мен трябва много основно да си преосмислиш подхода и на какви компромиси си готов преди да предприемеш каквото и да е. повечето неориентирани млади хора заминаващи on a whim се оказват в ситуации далеч по-нелицеприятни от мизерията в България. това ти го казва човек, работел само бяла работа по чужбинатА и пак отнема месеци подготовка, четене и невъобразимо проучване и отново - много неща ще те изненадат неподготвен, но именно затова трябва да имаш ясна цел.

успех  Peace

# 4
  • Мнения: 5 513
Стани шофьор на ТИР.От тези дето карат извън Бг.
Не ти трябва висше образование.Няма да се местиш от България,но пък по 20 ,че и повече дни ще си по чужбина.Зависи от курса на който ще те пратят.Заплатата е над 1000 лв.Даже доста над 1000 лв.
Всичко ,което искаш си иска времето и може би късмет да попаднеш на точното място.Да се докажеш ,да те оценят.Да си лоялен,да ти се работи.
Не разбрах,защо си записал да учиш тази специалност след като имаш такива планове.

# 5
  • Мнения: 2 495
Щото някои искат да са ченгета.И то в чужбина,както се оказва ,в последствие.

# 6
  • Мнения: 829
Струва ли си да караш тир? Да бъдеш далеч от семейството си и сам като куче, да си купуваш сандвичи по бензиностанциите и да даваш пари за играчки за деца, които няма да виждаш.


Скрит текст:
Симеоново е ВИП само ако останеш в България, голяма мода е.


Скрит текст:
Не приемай отговорите по темата като нападки. Никой не цели да те напада, всеки опитва да ти покаже колко ще бъде трудно.

# 7
  • Мнения: 5
Markrit
- дипломата ми е приложима в ЕС.
- въпросите са ми конкретни и са тези, на които искам отговори, от хора, които могат да ми ги дадат.

Daisy^Slava
- благодаря за отговора

А относно: "Няма как на 25 да очакваш собствен имот, нощен живот, коли и гъзареене независимо къде си. А аз разбирам, че ти се иска."
- Къде съм написал, че искам нощен живот, колИ, гъзареене? - Това много ми напомня за една от причините поради, които тази страна не върви - Казваш едно, разбират второ, говорят трето, решават за четвърто, а накрая се получава пето...
Казах, че не искам да си прекарвам живота в изплащане на кредити и живот на ръба тук в БГ, което ще се случи ако остана в България, както се случва на почти всеки млад човек тук.

babunka
- вземам предвид написаното

Деси
- Относно ТИР-овете - ....
- Защо тази специалност при такива планове? - да кажем, че е стечение на редица обстоятелства в личен и общ план, които тогава нямаше как да се предвидят.

liola
- ........................

Моля в темата да пишат само хора, които имат отношение по този въпрос и могат реално да говорят (пишат) по него. Имам нужда да чуя мнения на хора, които са минали по този път или имат поглед над нещата, нямам намерение да чета глупави коментари на скучаещи хора.

Caroline Coyll
- Знам, че няма да бъде лесно. Дори и да е трудно аз не се страхувам от това. Просто искам да си заслужава.

# 8
  • Мнения: 5 462
Markrit
- дипломата ми е приложима в ЕС.
- въпросите са ми конкретни и са тези, на които искам отговори, от хора, които могат да ми ги дадат.

Daisy^Slava
- благодаря за отговора

А относно: "Няма как на 25 да очакваш собствен имот, нощен живот, коли и гъзареене независимо къде си. А аз разбирам, че ти се иска."
- Къде съм написал, че искам нощен живот, колИ, гъзареене? - Това много ми напомня за една от причините поради, които тази страна не върви - Казваш едно, разбират второ, говорят трето, решават за четвърто, а накрая се получава пето...
Казах, че не искам да си прекарвам живота в изплащане на кредити и живот на ръба тук в БГ, което ще се случи ако остана в България, както се случва на почти всеки млад човек тук.

babunka
- вземам предвид написаното

Деси
- Относно ТИР-овете - ....
- Защо тази специалност при такива планове? - да кажем, че е стечение на редица обстоятелства в личен и общ план, които тогава нямаше как да се предвидят.

liola
- ........................

Моля в темата да пишат само хора, които имат отношение по този въпрос и могат реално да говорят (пишат) по него. Имам нужда да чуя мнения на хора, които са минали по този път или имат поглед над нещата, нямам намерение да чета глупави коментари на скучаещи хора.

Caroline Coyll
- Знам, че няма да бъде лесно. Дори и да е трудно аз не се страхувам от това. Просто искам да си заслужава.
Призната диплома не означава , че е приложима. Rolling Eyes
Какво по точно очакваш , че ще можеш да работиш навън с тази диплома ?

# 9
  • Мнения: 5
Markrit, ти шегуваш ли се?
Нали ако имах ясна представа нямаше да пускам тази тема и да съм си задал по този начин въпрос номер 1?

# 10
  • Мнения: 5 462
Markrit, ти шегуваш ли се?
Нали ако имах ясна представа нямаше да пускам тази тема и да съм си задал по този начин въпрос номер 1?
Именно де .. нали затова ти обясняват .Не ми отговори на въпроса каква работа очакваш навън с тази диполома/специалност ?Защото аз освен охрана на нещо си или надзирател за друго не се сещам ?Но си мисля , че въпросните професии може да ги работиш и без тази  българска диплома .Затова и казах , че е неприложима.Дори незнам някой дали ще го интерисува навън , че в бг си завършил в бг НСО.

# 11
  • Мнения: 30 802
Изкарай израелските академии за сигурност, не се занимавай с нашите, ако не искаш в последствие да се сближиш с кръговете на властта. Изкарай ги още сега, плюс разни шофьорски квалификации и може и да станеш някакъв гард, ако имаш физически данни и акъл.

# 12
  • Мнения: 2 241
Това, че дипломата ти се признава в чужбина, не означава, че специалността е приложима.
Националната сигурност и правото са специалности със спецификите на държавите, в които се изучават.
Може например да имаш диплома по право от български университет, която да е призната в Германия (да речем), но в Германия няма да имаш право да упражняваш професията, тъй като законодателството е съвсем различно от българското. Също така, магистратурата Право не е втора специалност. Нея ще я изучаваш 2-3 семестъра, т.е. основи на правото и по-конкретно българското законодателство (евентуално и основи на правото на ЕС).
По отношение на националната сигурност нещата са още по-сложни. Бих казала, че е почти невъзможно чужденец да бъде допуснат на работа в областта на сигурността на държава, чийто гражданин не е.

# 13
  • Мнения: 5
Дори незнам някой дали ще го интерисува навън , че в бг си завършил в бг НСО.

Само от това ми става ясно, че си нямаш никакво понятие от работите в сферата, а се опитваш и съвети да ми даваш. Защото НСО и ДАНС, са толкова еднакви, колкото еднакви са СОД и Охранителна Полиция. Демек... различни като бонбони асорти, тук-там с някоя еднаква. Моля те не пиши повече в темата.

Диамантче
 - За държавни структури пряко обвързани със сигурността на страната ми е ясно, все едно в НРС тук, да работи някой от Зимбабве...

Никой ли няма познат или приятел, който да работи нещо (каквото и да е) в сферата на сигурността в друга държава?

# 14
  • Мнения: 5 462
Дори незнам някой дали ще го интерисува навън , че в бг си завършил в бг НСО.

Само от това ми става ясно, че си нямаш никакво понятие от работите в сферата, а се опитваш и съвети да ми даваш. Защото НСО и ДАНС, са толкова еднакви, колкото еднакви са СОД и Охранителна Полиция. Демек... различни като бонбони асорти, тук-там с някоя еднаква. Моля те не пиши повече в темата.

Диамантче
 - За държавни структури пряко обвързани със сигурността на страната ми е ясно, все едно в НРС тук, да работи някой от Зимбабве...

Никой ли няма познат или приятел, който да работи нещо (каквото и да е) в сферата на сигурността в друга държава?
Щом казваш.. Laughing hahaha
Питай в темите по държави за конкретните държави към които си се насочил.Там поне ще ти отговорят хора които са с местен опит .Предполагам , че ще са ти по полезни и ще са по запознати . Peace

Общи условия

Активация на акаунт