Дете на 1 г. и 8 м. не говори още?!

  • 9 854
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 256
Здравейте, дъщеря ми е на 1,8 г. и все още не говори. Единственото ,което казва е "да" и "не" като понякога даже не ги употребява по предназначение, като например ми сочи нещо, което иска и казва "да" с кимане. Гледам другите деца на нейната възраст разпознават цветове вече,а ние сме до никъде - не й е интересно да четем книжки, да разпознаваме животни и съответно техните звуци.. Най- голямата й мания е да вземе нечий смартфон и да разглежда снимки и клипове. Вън с децата е контактна- до скоро ги прегръщаше , а от едно известно време по скоро се кара с тях, посяга им, иска им играчките и е доста по- нервна.

Но главното ми притеснение е това проговаряне, не знам какво да предприема , наближава 2 г. и няма напредък, говори си само някакви нейни си бебешки неща, ядосва се като не я разбирам, не казва "мама" ,"тате", нищо! Понякога иска да ми каже нещо и я разбирам с жестовете които прави - размахва ръце, сочи и подобни. Иначе разбира всичко , което и казвам и изпълнява команди, когато естествено иска. Да се консултирам ли с личния й педиатър?

# 1
  • Мнения: 2
Здравей charming87, не се притеснявай, моят син беше по същия начин! Проговори чак на 3 годинки. Къде ли не го водих- педиатри, логопеди, баячки и  без резултат! Сега вече е на 12 и не си затваря устата!!!

# 2
  • Мнения: 10 874
Виж тази тема. Peace
Иначе щом толкова се тревожиш, направи консултация. По друг начин едва ли ще се успокоиш. Успех!  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 3 269
 Заведи я на аудиометрия, да изследват слуха на детенцето  Peace може да е намален (което по-често се израства с развитието на детето) и да има нужда от специални занимания, за да не изостава със социализирането

# 4
  • Мнения: 2 052
Не се притеснявай, и дъщеря ми беше така. Да, не, мама, тати. Проговори на 2,6г. изведнъж, директно почна да прави изречения. Сега е на 3г., говори всичко, но все още не и се разбира, само ние и разбираме.

# 5
  • София
  • Мнения: 79
Оооо нашата е същата и се стараем да не говорим бебешки,а нормално..лека-полека ще проговори,но все пак ако решиш направи на детенце консултация Simple Smile

# 6
  • Мнения: 46
Не се тревожи, синът ми е на година и девет месеца и също не говори - мама, бебе, не и ало-ало само повтаря, иначе си говори на бебешки, но го виждам, че разбира много повече неща, повтаря действия и др.

Баща му също е проговорил късно, така че съм официално предупредена да нямам прекалени очаквания.

Не се притеснявай, ти си го усещаш най-добре детето.

# 7
  • Мнения: 11 849
Не се заяждам, знам че сте притеснени...но ни си ли правите труда да пуснете търсене преди да пуснете нова тема, да видите няма ли подобна и какво пише там. Само за последните 2 месеца вече се пуснаха 2-3 такива.

Ето ви една от тях  Детето ми не говори на 2 години
ето ви още една  Детето ми не говори

Тази тема пък ще ви е най-полезна Трудно проговаряне , на първата страница има много информация относно развитието на детето.


И накрая моят съвет (като препатила Peace)  не се шашкай, но направи консултация със специалист ....аз чаках до 2г и 6м и сега съжалявам, това с проговарянето на 3г изведнъж го остави малко са тези късметлии.

Общи условия

Активация на акаунт