Кога и как да кажа на работодателя си, че съм бременна?

  • 6 607
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 44 120
колкото по-рано, толкова по-добре. Не виждам защо ще отлагаш. аз казах веднага щом разбрах освен, че е по-коректно при мен имаше малката причина, че в офиса се пушеше, а на мен не ми беше приятно да опушват бебчо.

# 16
  • Мнения: 1 072
На мен започна да ми личи по-рано, отколкото исках, а и колежките всички са на възрастта на майка ми с деца и внуци, така че не можах дълго да пазя тайната. Просто към 3-я месец забелязах как шефката ми започна да излиза да пуши навън и стана ясно, че знае, просто е твърде възпитана и ме чака аз да си кажа. А аз се притеснявах, че може и да не мина на постоянен договор, т.к. не бяха минали 6те месеца. Е, това не се случи, разбира се, но и не ми вдигнаха заплатата след изпитателния срок  Sad Ще видим кога ще е като се върна...

# 17
Ами едно златно правило, дето не са ни го преподавали в училище... Ама постави се на мястото на шефа. Почти съм сигурна, че всеки шеф иска да знае по - рано, защото трябва да ти планира заместничка. Е, сигурно има и недотам свестни хора, които биха го използвали като повод (в никакъв случай предлог, щото всички гледат американски филми) да се освободи изцяло от бременна жена. Ама, ако е така, за какво ти е такъва шеф.
Извинявай, ако звучи малко грубо (или по - скоро рязко) и назидателнор но няма нищи лично.

# 18
  • Мнения: 229
Много благодаря на всички за отговорите. Почти реших какво да правя. Проблема при мен е че преди тази бременност имах един спонтанен аборт към третия месец, а тогава бях казала на ВСИЧКИ, че съм бременна и се почуствах УЖАСНО. Сега само съпруга ми знае за бремеността, дори на малката дъщеря, на майка ми и на сестра ми не съм казала, а те биха се зарадвали толкова много. Ако знаете само колко е трудно да пазиш такава новина в тайна! А бебчо вече рита ли рита.

# 19
  • Мнения: 289
В такъв случай няма от какво да се притесняваш, всички ще разберат причината да отлагаш съобщаването на новината. По този повод и аз още /макар че е раничко/ не съм казала на най-големия ентусиаст, чакащ  "бебе-сестричка" - сина ми.   Понеже и аз имах спонтанен аборт, има да почакам още , преди да кажа...
Стискам палци да зарадваш всички по най-удачния начин хубавата новина!

# 20
  • Мнения: 4 651
Не мога да разбера какво общо има електронния подпис с казването за бремеността.

Ами издава се за 1 година и ще "набута" работодателя със 100 - тина лева и после ще трябва още толкова за ел. подпис  на замесника. По добре кажи, за да не си разваляте отношенията за някакви си 200 лв....

# 21
Според мен даже си закъсняла с казването. Аз на колегите не бях казала - нито на един, но на шефа си казах в 4 месец. Така се трогна този човек - чак мен ме прихвана  Simple Smile  Намери ми заместник, който да обуча и добре, че така стана. Сега съм вкъщи по неволя, а девойката върши работата чудесно. Имахме време за всичко да бъркаме, да се шашкаме, да се притесняваме, а сега се справя чудесно. Смятам, че не трябва да ги поставяш пред свършен факт. В седми месец няма да имат време да реагират, камо ли да ти намерят заместник, а и да го обучат..... изисква се време. Поне според мен трябва да си коректна.

# 22
  • Мнения: 107
Аз казах на шефката си веднага, още в първия месец като бях, но тя освен шеф ми беше и много близка, също споделих и с две колежки, които са ми мноооооооооого близки! Никой нищо не знаеше, докато не влезнах в една от стаите към края на шестия месец с кутия бонбони и бутиллка и обявих, че бебето ми ще е момиченце! Всички изпаднаха в шок - Ама ти бременна ли си? Ама сигурно си съвсем в началото? Ама защо не си казал?! Много беше смешно и никой не ми вярваше, че съвсем скоро ще си имам бебе!
Мисля, че трябва да кажеш, особено на човека от когото зависиш, а за другите е по твоя преценка!
Аз съм на държавна служба и въобще не се притеснявах какво би могло да се случи, дали ще ме уволнят и т.н., защото стриктно се спазват всички закони при нас!

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Когато се явих на интервю за работа, бях бременна в трети месец. Не ми личеше. В края на интервюто ми съобщиха, че ще ме назначат, тогава казах, че съм бременна. След това си мислех, че няма да получа работата, още повече, че търсеха заместник на момиче в майчинство - все пак никой не иска да назначава непрекъснато нови хора. За мое огромно учудване получих мястото.
Съвета ми е да бъдеш откровена. Това мисля, че е най-добрата "тактика", защото радостното събитие не може да стои дълго скрито ...
Успех  newsm10

# 24
  • Мнения: 600
Казах веднага. Честно казано не ми пукаше особено за реакцията. Не че нямахме нужда от пари, но толкова исках дете, че ако се наложеше да напусна принудително щях да го приема и толкова. Шефа го прие много добре. Може би, защото преди това на един служебен банкет стана дума за деца и аз казах, че много исках да имам детенце.

# 25
  • Мнения: 577
и аз казах в началото,но май трябва да ти издадат бележка от гинеколога,за да можеш после да излезнеш по майчинство

# 26
  • Мнения: 67
Вече много отговори си получила. Само ще добавя , че можеш да поднесеш новината на шефовете си, когато трябва да подновиш електронния си подпис. Попитай го на шега или както ти решиш дали си струва това подновяване, след като скоро ще излезеш в майчинство. На мен също ми беше трудно да кажа , че чакам дете, но работата ми беше не много добра, излязох първо в отпуск и след това започнах да си вземам болнични от женска консултация. Не са ми искали никаква бележка от гинеколог, за да изляза в майчинство.

# 27
  • Мнения: 35 968
право куме в очи
ако има нещо от негова страна - дано и8 той да ти каже така, за да си знаеш предварително
най-добре е да научи пръв от колегите ти, а не да забележи корема

# 28
  • Мнения: 1 410
Ами още като разбрах им казах. Много се зарадваха. Не го отлагай, няма смисъл.

# 29
  • Мнения: 601
  Според мен,трябва да кажеш,не виждам от какво се притесняваш да заявиш на всички на колеги и работодателя си,че си бременна.Аз го направих още от самото начало на бременността си и много ми се зарадваха Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт