За пенсионната реформа и възрастовата разлика...

  • 6 476
  • 94
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 748
Съжалявам за загубата Ви...

Животът, особено с толкова влошено качество на въздух, храна, шумозамърсяване и т.н., няма как да бъде предвиден, колко ще трае. Особено с напредването на възрастта на човек започват и хронични болежки и т.н. Всичко е твърде непридвидимо. Деца на 10 имат диабет, а на 25 умират от инфаркти. В този смисъл човек не може да си прави сметката без кръчмаря най-грубо казано. Може да се надява и да си пази здравето, но това нищо не гарантира. Казвам тези неща с най-голямо съжаление...


# 76
  • Мнения: 8 860
Имаше един интересен въпрос назад- ами ако не доживея до пенсия, не е ли по-добре да инвестирам в недвижим имот, който да ползват наследниците?
Да, има и такъв вариант, някои хора да не доживеят и парите им да идат нахалост. Но си мисля и така:по-добре да ги загубя, ако не успея да получавам, отколкото да не взимам нищо, а да докарам до пенсия. Защото на 65-70 г няма никакъв начин да си докарвам доход от трудова дейност. Поне болшинството няма да могат.
Другия въпрос-  не е ли добре да се инвестира в имот, който ще остане, независимо колко ще живее собственика.
Да, добро решение, при условие, че е замислен като евентуално допълнение към основния доход от пенсията, но повече като спестени накуп пари. Ако и когато се намери възможност да се печели от наем, ще се спечели нещо. Не всички живеят в София или в голям университетски град и да имат шанс да отдават под наем. Нещо такова- ако умра рано, на наследниците поне този имот да остане, защото от пенсията нищо няма да вземат.
Ако бях от малък град, това с имот за наем нямаше да върви. Бих инвестирала в семейно жилище с двор. Ще се подготвя да си произвеждам голяма част от продуктите, когато изляза в пенсия. Там  пенсиите са ниски, че заплатите са мижави в малките населени места. Ще разчитам на собствено производство, че ако всичко трябва да взимам от пазара.... ooooh!
Истината е, че човек каквото и да прави, все ще е прецакан. Трудно се живее в тази възраст. Но поне прецакването да не е тотално, че колко хора изпадат в жалки ситуации, не ми се говори. Tired

# 77
  • Мнения: 344
Да, даааааааааааа......лично производство на старини- как ли си го представяш?! Shocked Нали гледам баща си, който се радва, ако правилно може бастуна да хване и да върви самостоятелно. За мотика или маркуч за поливане и дума не може да става- какво ще ми произвежда като се клате като няколко месечно дете...Неееееееее... не мисля, че е добра идея собственото производство!!! По принцип пенсионерите достатъчно са работили, затова са и пенсионери, за да се отдадат на пълно спокойствие и заслужен отдих. Хайде, няма нужда от производство!!! Stop Противопоказна е за здравето им... Naughty

# 78
  • Мнения: 1 748
Има хора всякакви, моето семейство натиска дядо ми да спре да се занимава с производство на праскови, обаче той ни отговаря: "какво да правя, да легна и да умирам ли?!".  Не гледа прасковите, защото е финансово затруднен.

# 79
  • Мнения: 54 976
Има хора всякакви, моето семейство натиска дядо ми да спре да се занимава с производство на праскови, обаче той ни отговаря: "какво да правя, да легна и да умирам ли?!".  Не гледа прасковите, защото е финансово затруднен.

Баща ми беше същият.
Той обработваше сам 1 дка двор, зеленчуци и овощни, произвеждаше цялата зимнина, просто това го крепеше. До последно!
Майка ми пък хич не я влече подобна дейност.
Тя е по ТВ. Sunglasses

# 80
  • Мнения: X
Подкрепям, че в момента не е ок да се инвестира в злато. Първо, продава се скъпо и второ постоянно се върти спекула, че има определени много големи залежи, които ако се разработят цената му ще падне. В глобален политически план, никога не знаеш, дали след 2-3 години на някоя от държавите с такива залежи няма да й стане изгодно да срине цената на златото. Това, естествено, е много повърхностно казано. Можете да задълбаете и да прочетете повече.

Колкото до инвестицията в имоти, според мен не е ок да се инвестира с цел наем, щото трябва да се разправяш. По-смислено ми се вижда да проучиш световния имотен пазар и къде по света се очаква имотите тенденциозно да поскъпнат. Купуваш там, държиш ги празни, чакаш да поскъпнат и продаваш. След това купуваш на друго перспективно място. Но това си иска да се чете и да се проучва, а не само да се цъка в имот.бг и после да се цъка с език, колко е лошо всичко Simple Smile

И за последно, инвестицията в децата не е изгубена, ако човек отгледа 3-4 деца, образова ги и ги възпита добре, когато остарее те няма да го оставят. Не казвам да им досажда, но ще му помагат финансово.
За златото - да, така е.
За имотите - очакването да поскъпнат имотите в Калифорния, САЩ, не ме топли, защото нямам финансовата възможност да си ги позволя. Ако имах такава възможност, нямаше да се чудя какво ще правя на старини Wink Малко кавър на параграф 22 се получава.
За помощта от младите - далеч ми е да се заричам, но самата мисъл да "снасям" с цел после да ме хранят, ми изглежда груба, неуважителна и нехуманна.

# 81
  • Мнения: 344
3, 4 деца... Rolling Eyes къде го има това?! То вече едно дете си е лукс да имаш, отгледаш и възпиташ по лични разбирания и стандарти! ooooh! Една друга тема е, че "младите" си имат своя път на развитие и в днешното забързано ежедневие, ако откраднат няколко минутки да звъннат или да ни посетят си е цяло чудо. И аз не мога да си представя, че на старини бих разчитала на тяхната финансова и морална поддръжка. Хайде, няма нужда!!! По- добре е следвайки формулата: колкото- толкова и сами... Така бих се чувствала в постъпки и дела, свободна и независима. Peace Считам, че инвестиция в децата е задължителна дотолкова, доколкото си стъпят на краката по време на образованието и после- край. Идва нашия ред, да мислим за старини... Simple Smile

# 82
  • Мнения: 344
".............По-смислено ми се вижда да проучиш световния имотен пазар и къде по света се очаква имотите тенденциозно да поскъпнат. Купуваш там, държиш ги празни, чакаш да поскъпнат и продаваш. След това купуваш на друго перспективно място......"

@shinebox, обаче забравила си да включиш в сметките данъците, които през времето на отдаване под наем и задължителната поддръжка /по закон/ трябва да заплащаш. Като отчетеш всички тези пера, ще се окаже, че трябва да си баснословно богат, за да си позволиш подобна крачка.  Simple Smile

# 83
  • Мнения: 25 891
Инвестирането в имоти не включва само жилищна площ. Много по-удачно е да се вложат пари в търговски обекти или офис сгради. Ако са на подходящи места и собственикът не е прекалено алчен, едва ли ще стоят празни...
Аз например, ако имам пари за инвестиране, ще си купя малко пустееща земя. Няколко декара само, но да е до някой атрактивен плаж...  Whistling

# 84
  • Мнения: 344
Инвестирането в имоти не включва само жилищна площ. Много по-удачно е да се вложат пари в търговски обекти или офис сгради. Ако са на подходящи места и собственикът не е прекалено алчен, едва ли ще стоят празни...
Аз например, ако имам пари за инвестиране, ще си купя малко пустееща земя. Няколко декара само, но да е до някой атрактивен плаж...  Whistling

Да, а може и в Златна Добруджа и после земята да се арендува- малък, но константен доход! Hug

# 85
  • Мнения: 9 710
Аз например, ако имам пари за инвестиране, ще си купя малко пустееща земя. Няколко декара само, но да е до някой атрактивен плаж...  Whistling

В началото на демокрацията мъж на братовчедка на майка ми купи доста земя за жълти стотинки на десета линия в Слънчев бряг. 30 мин пеша до плажа.
Всички му се смееха "Какво щял да прави с това поле? Пшеница ли ще гледа, домати ли?"
В бума на строителството я продаде за прилична 7 цифрена сума. Сега се води 3 линия и километри зад нея е застроено.
Вече никой не се смее на въпросния мъж.  Mr. Green

# 86
  • Мнения: X
Къде точно е тази земя, че ми стана интересно? 30 мин от плажа са доста ходене, освен Слънчака последните 2-3 години да е застроен зверски. Толкова много строителство не помня, а до плажа съм стигала за 10 мин спокоен ход.

# 87
  • Мнения: 9 710
Близо до пътя Бургас-Варна, някъде зад Palazzo. Ще излъжа, ако кажа точно кой/кои комплекси са построени върху тази земя.

# 88
  • Мнения: X
Не ми е познато като име. Единственото място, за което се сещам, е едно селище на излизане от Слънчака в посока Варна (не Влас), но и то не е толкова далеч.
Както и да е, просто разстоянието наистина ме изненада.

# 89
  • Мнения: 5 377
Пак взимам думата, но съм в ситуацията на автора и следя дискусията. И аз в момента не се тревожа за финансите. Пенсията за сега ми е достатъчна и дори мога да спестявам по малко. Но ако се наложи да купувам лекарства /Дано не се стига до там!/, ще стане трудно. Най-важната ни инвестиция с моя съпруг е, че вложихме парите си в образованието на синовете ни и им осигурихме дом. Имат хубава работа и добри доходи. Мисля, че няма да ме оставят да мизерствам, ако чак толкова изпадна в затруднение. Както Николай казва, не е трагедията в парите. Лошото е, че оставаме  самотни. На 61 г.човек не е стар, за да е самотен. Но това е. Лоша съдба. На никой от вас не я пожелавам.

Общи условия

Активация на акаунт