Нашите орхидеи тема 16 - радости и грижи, размисли и страсти

  • 62 736
  • 762
  •   1
Отговори
# 675
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Здравейте момичета,

Имам нужда от помощ/съвет. Може и да не е страшно, но нека компетентните кажат. На най-старата ми, но и най-здрава орхидея започнаха да и окапват листата. Т.е. едното е напълно меко и жълто, а виждам, че и следващото започва да изсветлява Sad От друга страна, точно където е основата на жълтото листо излиза нещо зеленичко. Прилагам снимки:
Скрит текст:


Зеленичкото е цветонос. Честито! Листата ще си паднат сами, не ги мисли.
Гледам най-горното листо е съвсем лъскаво и изглежда твърдо - ново е, нали?

П.П. Пуснали са Мини Марк на борсата на Обелско.

# 676
  • Мнения: 14 013
Слънцето в момента стои ниско, пече в прозорците и гори листата. Затова изсветляват. Най долното е заминало от старост. Да те съветвам да я дръпнеш няма смисъл, зимата идва и слънце няма да има. Честито цветонос.

# 677
  • Мнения: 14 013


П.П. Пуснали са Мини Марк на борсата на Обелско.


И зигита видях на снимките.

# 678
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Благодаря и на двете  Hug

Сега ще дебна и другите две да пуснат цветонос.

# 679
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
И зигита видях на снимките.

Уф, изкарали са и три минита за 15 лева. Още 15 минути време имам да реша какво да правя, преди да стане късно да запаля колата и да отида. Но май ще ме домързи. Tired

Сега ще дебна и другите две да пуснат цветонос.

Дебни, сега им е времето.  Flutter

И да ви кажа, на бялата орха с трите цветоноса, си играх да крепя цветоносите, и е станала като таралеж от пръчки! Направо не знам какво да я правя! Да взема да снимам тези дни и да мислим как да ги крепя?

# 680
  • Мнения: 1 390
Аз си подпрях едната обезкоренена катлея с пет пръчки, за да е стабилна - по-голям таралеж няма! Simple Smile иначе зависи как са разположени цветоносите, аз някои не ги изправям. Конкретно едната орхидея ми пусна цветонос, който много красиво расте успоредно на листата и леко надолу, така че там не съм изправяла. Може да се увият цветоносите около подпорка за каскада, тези елипсовидните - така беше мини камбрията ми, която като я развих ме изненада с три цветоноса, а аз го мислех за един.

И да се плача - едната орхидея беше събудила спяща пъпка и беше направила цветонос цял сантиметър, а аз по неизвестен начин съм го обърсала! И сега няма.... Много ме е яд значи!

# 681
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
И да се плача - едната орхидея беше събудила спяща пъпка и беше направила цветонос цял сантиметър, а аз по неизвестен начин съм го обърсала! И сега няма.... Много ме е яд значи!

Еееееее, ДаниTired

Ся, нямаше как да стане да не ги изправям, те си щръкнаха нагоре още с излизането. Пък най-малкия е толкова смешен, не стига че е около 3 милиметра дебеличък, ами се изпъчил гордо. (Това, ако се прочете в друг контекст... не знам...)

Проблемно ми е крепенето на няколко цветоноса в една орха, но без снимка, няма да можете да ми дадете акъл. Ще кача довечера.
Също да питам - да взема да изтичам за някаква по-дебела тел?

# 682
  • Варна
  • Мнения: 25 345
И да се плача - едната орхидея беше събудила спяща пъпка и беше направила цветонос цял сантиметър, а аз по неизвестен начин съм го обърсала! И сега няма.... Много ме е яд значи!
Е нищо де, на всеки се случва Wink Аз миналата година в опита си да кръцна един сух цветонос отрязах и новия, току що покарал Whistling

# 683
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Ако ми се случи такова нещо, ще орева орталъка.  #Puppy dog

# 684
  • ... рееща се.
  • Мнения: 615
И аз така. Ако унищожа нещо, което не трябва ще има да се тръшкам цял месец Crazy

Аз се чудя дали да пресадя тази орха. Това ми прилича на загнил корен, но много ме е страх да пресаждам по това време...
Скрит текст:

На друга пък субстрата е много, много светъл за разлика от другите. Просто различна марка или е по специален някакъв? Също така за поливане ли е, или има още накъде да се засушава Laughing
Скрит текст:


Тази е с по-големи кори, корените ми изглеждат в нормално състояние.
Скрит текст:


Това листо предполагам е просто физически наранено и няма защо да се тревожа? Thinking
Скрит текст:


И последна порция снимки. Чудя се саксиите дали са им окей като размер?
Скрит текст:

# 685
  • Мнения: 14 013
Аз си подпрях едната обезкоренена катлея с пет пръчки, за да е стабилна - по-голям таралеж няма! Simple Smile иначе зависи как са разположени цветоносите, аз някои не ги изправям. Конкретно едната орхидея ми пусна цветонос, който много красиво расте успоредно на листата и леко надолу, така че там не съм изправяла. Може да се увият цветоносите около подпорка за каскада, тези елипсовидните - така беше мини камбрията ми, която като я развих ме изненада с три цветоноса, а аз го мислех за един.

И да се плача - едната орхидея беше събудила спяща пъпка и беше направила цветонос цял сантиметър, а аз по неизвестен начин съм го обърсала! И сега няма.... Много ме е яд значи!

мини камбрия!
чакам да ни я покажеш!


моята щерка ми обезглавява цветоносите с прахосмука  Joy

# 686
  • Мнения: 1 390
Аз я бях показала във фейсбука, ето я и тук:
Скрит текст:


Има страхотен аромат на нещо сладко, индийско орехче и черен пипер Simple Smile В момента почти всички пъпки са отворени, най-макият цветонос е доста по-голям и най-старите започнаха да изсъхват. Не знам дали е ок толкова бързо, но пък не е фаленопсис.

# 687
  • Мнения: 14 013
Абе аз четох за него- индийско орехче веднага ми върна асоциацията... но ми е убягнало че е мини!

Ще я търсим ли що за хибрид е ?

# 688
  • София
  • Мнения: 529
n.y.x, идеални са си  Peace
Корена не е проблем, ще си се спаружи, но при положение, че останалите са ок, не се налага пресаждане. За мен е нормално от време на време някой корен да умира. В крайна сметка за това растат нови. Различния субстрат е сфагнум - мъх е и там внимавай с поливането. Изчаквай да просъхне хубаво, защото може отвън да изглежда сух, а от вътре да си има влага. Саксиите също са си ок. Абе, радвай им се и не ги мисли.
ПП. Ей, тези големите кори са страшни! Завидях  Mr. Green

При мен цветоноса на минито се оказа корен  Crossing Arms К'ва му е работата да расте между листата... само да ме дразни. Иначе за сега имам два нови цветоноса и два от спящи пъпки. Чакам останалите марули. Минито продължава да ме дразни.

# 689
  • Мнения: 1 390
Аз търсих, но не го намерих. Въобще за мини камбрия не можах да намеря нищо подобно, но бях и доста заета и търсенето беше сравнително повърхностно. Ако ти попадне нещо кажи - аз мисля или колманара, или онцидиум-одонтоглосум-подобно.

Общи условия

Активация на акаунт