Нашите орхидеи тема 16 - радости и грижи, размисли и страсти

  • 62 658
  • 762
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 390
Ох, Импала, горкото болниче. Аз в офиса имам две болничета, едната пуска два корена и още Нещо, което имам подозрение, че ще се окаже бебе, защото с един супер дебел корен с дължина 4 см и два новички с дължина половин сантиметър някак не виждам да пусне цветонос. Другото ми болниче е едно мини, с което се мъчим от доста време. През лятото беше супер на вода реанимация, направи няколко корена, засадих го и корените умряха Sad Сега е закрепено в домашен парник от бутилка и пуска нов корен, засега няма признаци да изгние и този. Стискаме палци за болничетата.

# 721
  • Мнения: 13 823
Ох, Импала, горкото болниче. Аз в офиса имам две болничета, едната пуска два корена и още Нещо, което имам подозрение, че ще се окаже бебе, защото с един супер дебел корен с дължина 4 см и два новички с дължина половин сантиметър някак не виждам да пусне цветонос. Другото ми болниче е едно мини, с което се мъчим от доста време. През лятото беше супер на вода реанимация, направи няколко корена, засадих го и корените умряха Sad Сега е закрепено в домашен парник от бутилка и пуска нов корен, засега няма признаци да изгние и този. Стискаме палци за болничетата.

Данинко
Минито в кори ли го засади?

# 722
  • Мнения: 1 390
Май не, доколкото помня му направих смес от кори и сфагнум. То беше много зле милото, когато го извадих и го сложих пак да реанимира беше страшно - вади корен, гние - и то не гниене нормално, ами корена се смива. Като го направи това с едно току-що покарало коренче и директно го сложих в парника. Засега уж е наред, ще видим. Но със сигурност ще си постои така доста време.

# 723
  • Мнения: 6 388
Точно така, Дани, стискаме палци и не се отказваме Hug .
Моето фалче се държеше по същия начин - всякаква влага му идваше в повече и започваше гниене на корените. Даже се замислих по едно време дали не е някаква болест.
"Успокоява" ме факта, че съм имала такъв тип проблеми само с нови орхидеи, вероятно гледани по не най-добрия, правилен начин.

# 724
  • Пловдив
  • Мнения: 704
И моята загниваше от всичко. Остана само с един въздушен корен. Последно я пробвах над вода, като на 2-3 дена наливах повече вода, така че да пие с въздушния корен и със стъблото. В момента има 4 нови корена, като 2 от тях излизат от въздушния Simple Smile
Ако е интересно и полезно на някого, мога да пусна снимка.

# 725
  • Мнения: 1 390
Да, и моето мини е сравнително ново, взех го преоценено. При мен метода над вода не свърши работа - за един ден изсъхна брутално. Сложих го във вода - горе-долу ок. И като се изпари водата - съхнещо гниене(да, много беше странно). Доливах всеки ден и накрая изгни новия корен и предприех крути мерки - в бутилката-парник. Сега пуска ново листо и ново коренче, което все още не е изгнило Simple Smile

# 726
# 727
  • Мнения: 27
Ето я Stuartiana-та:
Скрит текст:

(всъщност са две растения в саксията)

Импала,честита Стюартиана!Благордно завиждам...и ако някога решиш да разделиш двете растения спомни си за мене. newsm03
Иначе и аз имам една неизвестна с пъстри листа,която пусна цветонос сега и до месец се надявам да и видя цвета
!Много са ми слабост тия пъстролистните....и пелориците!

iva_georgieva,според мен си прекалила с торенето.Аз знам че се спира когато видиш ,че почват да се образуват пъпките.Спри торта,дано се запазят останалите пъпки...така хубаво ги е наредила!

# 728
  • Мнения: 13 823
Фъстък, о красива!!!


Пъстролистите май са стюартините. Така че очаквай красота!!

# 729
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Може би прибързах, и не ви питах, но купих едни пръчици тор за орхидеи, ето такива:



И сега преди да полея, ги набъцках във всички саксии. На опаковката пише да се ползват само когато са в растеж, цъфтят или вадят нови листа.

Ползвали ли сте нещо такова? Лошо ли направих, че ги боднах?

# 730
  • отсреща.
  • Мнения: 94
_re_ge,"Пъстролистите май са стюартините. Така че очаквай красота!!" това за мен ли се отнася и ако да какво ще рече защото не те разбрах...  newsm78
Аз изпитах голям ужас тази вечер като се загледах хубаво в корените които се виждаха на новото ми мъниче....еми то почти не бяха останали такива!Извадих го и го почистих почти всичко беше изгнило,даже имаше умрели буболечки явно се бяха удавили...ужас!Добре че го видях... сега сме със всичко на всичко корен и половина и малко по-вече въздушни.Няма да поливам скоро то има влага за една година напред...за втори път от един и същи магазин!

# 731
  • Мнения: 13 823
_re_ge,"Пъстролистите май са стюартините. Така че очаквай красота!!" това за мен ли се отнася и ако да какво ще рече защото не те разбрах...  newsm78


Това беше за Милтония!

# 732
  • Русе
  • Мнения: 359
Благодаря ти Miltoniq, наистина торих с течен тор както пишеше на шишето по време на цъфтеж на всеки 7 дни. От една седмица не съм поливала но се вижда още че има много влага. Дали да не ги извадя и да им подменя сместа за орхидей с нова какво ще ме посъветваш? Толкова много се зарадвах като пуснаха цветоноси и то с толкова пъпки и сега чак ми се плаче че ги подредих така.

# 733
  • Мнения: 13 823
Инструкциите по опаковките не трябва да се четат,  трябва са ги забранят даже. Толкова поразии може да докара едно преторяване.  По добре недо торяване във всички случаи.

# 734
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Инструкциите по опаковките не трябва да се четат,  трябва са ги забранят даже. Толкова поразии може да докара едно преторяване.  По добре недо торяване във всички случаи.

Може би прибързах, и не ви питах, но купих едни пръчици тор за орхидеи, ето такива:

Скрит текст:

И сега преди да полея, ги набъцках във всички саксии. На опаковката пише да се ползват само когато са в растеж, цъфтят или вадят нови листа.

Ползвали ли сте нещо такова? Лошо ли направих, че ги боднах?

По моя въпрос нещо да кажете? Чакам да споделите, да имам време да реагирам и да извадя пръчиците.

Общи условия

Активация на акаунт