Влиянието на религията и чуждите култури в бита и облеклото на българина

  • 10 151
  • 110
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 10 547
Един от най-красивите варианти на тази песен може да се чуе на езика, който говорят испанските евреи.
Сега ще помоля, ако Нино я намира лесно в нета да я даде тук като линк.
Двете с нея сме от тези с нездравия интерес към въпросната мелодия.


Дали каракачаните са елинизирани траки, мисля, няма сигурни научни доказателства, но че са гърци, които след падането на Константинопол под османска власт бягат в Балкана, запазвайки своите език, бит, традиция и основен поминък, е сигурно. То и знамето им е с цветовете на Византия- виненочервено и златно.

# 61
  • Мнения: 4 892
Разбрах те, сега.  Simple Smile  Щото има и такива дето така ги касае, че войни могат да подпалят.
Но аз по-скоро го дадох за пример този филм в друг контекст.
И мисля, че би бил полезен за темата. А не само да спорим, чии са потурите  Laughing  Hug

Веднага, Кас:

https://www.youtube.com/watch?v=OxAGIj3cTlw

Имам всичко запаметено на компа. Такива неща имам много.

# 62
  • Мнения: 9 913
Този филм навремето много ме грабна. По-късно приятелка туркиня ми пя техния вариант, красиво орнаментиран.

# 63
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Чудесен филм! Гледах го преди години.
 В момента нямам време но по нататък ще ви пусна тука едни красоти, че да се чудим заедно....ние ли сме давали, на нас ли са давали Simple Smile

# 64
  • Мнения: 593
 Simple Smile много интересна тема

Laughing за потурите - не са ли такива от чисто практическа гледна точка - да е широко и проветриво на мъжките атрибути  Laughing newsm78

иначе за приликите, правили са ме на рускиня  Rolling Eyes, не виждам да съм с такъв лисичи поглед  Laughing

# 65
  • Мнения: 8 163
Laughing за потурите - не са ли такива от чисто практическа гледна точка - да е широко и проветриво на мъжките атрибути  Laughing newsm78
По-скоро за да не се протриват от грубия вълнен плат.

Едно време хигиената е била на доста ниско ниво, пък и не са носили слипове  Sick

# 66
  • София
  • Мнения: 2 132
 Иначе това за мургавата кожа на каракачаните  много ме разсмя. Е, може би до неотдавна да са изглеждали по-мургави, но все пак от сутрин до вечер са били с овцете под слънцето...  Grinning

# 67
  • Мнения: 14 478
Laughing за потурите - не са ли такива от чисто практическа гледна точка - да е широко и проветриво на мъжките атрибути  Laughing newsm78
По-скоро за да не се протриват от грубия вълнен плат.

Едно време хигиената е била на доста ниско ниво, пък и не са носили слипове  Sick
По-богатите са имали вносни копринени долни гащи.
Без майтап.

# 68
# 69
  • Мнения: 21 739
 Дълги гащи. Това ни препраща към така наречените "наполеонки", които са оцелели доста дълго, до средата на  20 век.


http://jenite.bg/%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0%BB%D0% … l.a_i.359050.html

# 70
  • Мнения: 8 163
По-богатите са имали вносни копринени долни гащи.
И така да е, това са били наистина малцина. Селяните не са носели нищо.

Една от бабите ми, расла в Добруджа, ми е разказвала как жените, работещи на полето просто отивали малко по-настрани, попривдигали леко полите, разкрачвали се и пишкали прави, като крави. Ни се бършели, ни гащи са носели, ни нищо.

Хлапетата са ги пускали да щъкат с голо дупе по цял ден. Така не се е налагало да бъдат прани купчини напишкани и наакани гащи. Спомнете си, че детето от песничката "От днес имам вече нови панталонки" е момченце - до момента е носило само рокли, защото не е можело да стиска.

# 71
  • Мнения: 14 478
По-богатите са имали вносни копринени долни гащи.
И така да е, това са били наистина малцина. Селяните не са носели нищо.

Една от бабите ми, расла в Добруджа, ми е разказвала как жените, работещи на полето просто отивали малко по-настрани, попривдигали леко полите, разкрачвали се и пишкали прави, като крави. Ни се бършели, ни гащи са носели, ни нищо.

Хлапетата са ги пускали да щъкат с голо дупе по цял ден. Така не се е налагало да бъдат прани купчини напишкани и наакани гащи. Спомнете си, че детето от песничката "От днес имам вече нови панталонки" е момченце - до момента е носило само рокли, защото не е можело да стиска.

Това с децата е поради липсата на памперси и свободна работна ръка, която да пере постоянно гащи. Селска практичност.


Иначе за обикновените селски долни гащи-женски или мъжки историята гузно мълчи. Някои са имали, някои са нямали. Прадядо ми имаше едни памучни гащи като наполеонки-дълги. А прабаба ми носеше нещо като дълги шорти бродирани с цветенца, които тя твърдеше, че били още от чеиза и...

Но това са устни сведения. Писмени документи по въпроса за долното бельо на българина май няма

# 72
  • MI
  • Мнения: 11 868
Кога успяхте до долните гащи да стигнете?  Laughing

Да се опитам да разширя малко темата - доколко в силно според вас източното влияние върху бита ни? На първо четене се сещам за събуването при влизане вкъщи например...

# 73
  • Мнения: X
Кога успяхте до долните гащи да стигнете?  Laughing

Да се опитам да разширя малко темата - доколко в силно според вас източното влияние върху бита ни? На първо четене се сещам за събуването при влизане вкъщи например...
По събуването сме с източно влияние, но по въпроса с подмиването може да търсим западен уклон...  Wink

# 74
  • Варна
  • Мнения: 18 129
Кога успяхте до долните гащи да стигнете?  Laughing

Да се опитам да разширя малко темата - доколко в силно според вас източното влияние върху бита ни? На първо четене се сещам за събуването при влизане вкъщи например...
Я, ама те навремето не са ли ходели боси?

Общи условия

Активация на акаунт