Да се храним без хляб, месо и сладко - нека да опитаме заедно

  • 23 393
  • 144
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 276
Здравейте и от мен! И на мен ми е много трдно да се квалифицирам с определена група. От 01.11. се храня без месо. Само малко риба тон към салата вечер или миналата седмица едната вечер хапнах половин печена ципура. Иначе сутрин закусвам плодов шейк(банан или круша+соево мляко), на обяд - зеленчуково смути( тук давам воля на фантазията си :smiley ), за следобедна закуска хапвам плод- ябълка или грейпфрут и за вечеря- голяма салата+чаша бяло вино. Включвам и малко тренировки през седмицата. Към този момент се чвствам перфектно. Искам да сваля едни 10-13 кг., които ме мъчат през последните години...

# 121
  • Мнения: 54 770
Този плодов шейк сутрин ще ти обърка много плановете за отслабване. И въобще плодовете са ти много, а нямаш никакви мазнини.

# 122
  • Мнения: 18 542
И протеини няма. Въобще сериозна подготовка за дефицити на един куп витамини и минерали, ако ще килата да паднат, което също е под въпрос в дългосрочен план.

# 123
  • Мнения: 276
Този плодов шейк сутрин ще ти обърка много плановете за отслабване. И въобще плодовете са ти много, а нямаш никакви мазнини.

Пропуснах да спомена, че хапвам и ядки, ленено семе и/или овесени трици. А протеините се старая да ги набавям с млечни продукти и риба. Всяка сутрин се тегля и засега винаги имам минус от няколкостотин грама. Тази сутрин беше 600 гр Simple Smile  .  . Не знам дали съм на правия път, но се чувствам много мотивирана. Досега тренирах в домашни условия, а от днес ще сме на фитнес. Взехме си 6-месечни карти с ММ, та да видим... Smile

# 124
  • Мнения: 1 307
И протеини няма. Въобще сериозна подготовка за дефицити на един куп витамини и минерали, ако ще килата да паднат, което също е под въпрос в дългосрочен план.
А дали е добър вариант плодовете за смутито да са замразени горски: ягоди, малини, боровинки?
И да се добавя суроватъчен протеин?

# 125
  • Мнения: 18 542
По-добре от нищо, макар че аз не съм привърженик на "храната" в прахообразно състояние. Предпочитам да си набавям протеините от истинска храна, тъй като не е ясно дали в тези прахове има всичко необходимо.

Тези протеини в кутии биха могли да са + само като хранителна добавка, не като хранителен заместител.

Ягоди, малини, боровинки са много по-добре от банани.

# 126
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ако ще се лишавате от месо, поне увеличете маслото, яйцата, рибата. Ако няма въглехидрати за гориво, трябват мазнини и протеини. Иначе с тея плодове и салати, какво да ползва организма за енергия по-точно?

# 127
  • Мнения: 1 307
Ако ще се лишавате от месо, поне увеличете маслото, яйцата, рибата. Ако няма въглехидрати за гориво, трябват мазнини и протеини. Иначе с тея плодове и салати, какво да ползва организма за енергия по-точно?

Да, подкрепям.
Ние само закуската обсъждахме тука....
Аз не съм яла месо вече около 16—17 години. Не мисля, че се лишавам от протеин по начина , по който се храня. От около 3 години започнах да ям риба, защото наблюдавам вегетарианци с ужасна кожа , поради липса на колаген. Всичко се готви вкъщи с краве масло, а и яйца си хапвам ежедневно.

Но все пак няколко пъти седмично в закуската добавям суроватъчен протеин на прах , ккато и сурови пътпъдъчи яйца.
Нямам проблем със сладкото. Не ме изкушава.
С млечните също, ала не съм ги изключила окончателно, поради лакомията ми ...ала тестото, олеее кка го обичам! Ето това за мен е лишаване и си признавам, че там допускам сериозни грешки.

Предлагам, за да сме си полезни, всеки да сподели какви хитринки прилага в менюто си през деня.

Аз например често хапвам от оризовите кръгчета с лютеница, айсберг, риба тон. Ако нямам риба слагам авокадо, а друг път яйце. Лошото е , че изяждам по около 6 такива кръгчета 🙄

друго , което правя честичко са пълнени чушки с леща и ориз ( според Аюроведа зърно и бобово правят пълноценен протеин)

Кюфтенца от киноа и червен боб също редовно ми присъстват на масата.

Последна редакция: ср, 20 ное 2019, 15:55 от Serendipity*

# 128
  • Мнения: 716
Ако ще се лишавате от месо, поне увеличете маслото, яйцата, рибата. Ако няма въглехидрати за гориво, трябват мазнини и протеини. Иначе с тея плодове и салати, какво да ползва организма за енергия по-точно?
Плодовете са си чист въглехидрат. Особено сладките.
А протеин и мазнини съвсем не е задължително да са животински - има бобови и зърнени; семена и ядки, авокадо.

# 129
  • Мнения: 18 542
То пък в зърнените едни протеини...

А за да си мислиш, че си набавяш качестнени омега 3 от ядки, си е голям оптимизъм.

# 130
  • Мнения: 716
Омега 3 и 6 се набавят отлично от съчетаване на семена чия, сусам и лен, а конопеното семе е особено богато и на протеини.
Както и  високопротеинови са зърнените просо, киноа, амарант, елда... Протеин има дори в спанака, не е толкова сложно и не се нуждаем от големи количества, напук на митовете за великия протеин Simple Smile

# 131
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
От растенията трябва да изядеш около 10-20 кила, за да си набавиш протеин, колкото от едно яйце. Ако изобщо организмът усвои някакви 5% от цялата тая трева. А и нямаме пригоден стомах и черва за такова количество. Животинският протеин се усвоява директно и изцяло от нашите организми. Биология.

# 132
  • Мнения: 18 542
Само ALA, която не върши никаква работа, ако не се преработи в организма до DHA и EPA, които са дефакто използваемите.

За съжаление, това превръщане е високо неефективно. Ако пък си изтеглила къса генетична клечка, може и почти нищо да не превръщаш.

Studies of ALA metabolism in healthy young men indicated that approximately 8% of dietary ALA was converted to EPA and 0%-4% was converted to docosahexaenoic acid (DHA) (6). In healthy young women, approximately 21% of dietary ALA was converted to EPA and 9% was converted to DHA (7).
от тук

Ако това е степента на превръщане в млади индивиди, представям си какво става когато остареем.

Не знам колко е велик или не протеина, но моят косопад спря рязко, след като вдигнах количествата.

# 133
  • Мнения: 716
Да, индивидуално е. Всеки е добре да опита как се чувства на растителен режим на хранене, както в момента са постите например. Искат се по-големи количества храна, правилни съчетания, четене.
Но ако всичко е "биология" и сме обречени да не можем без животински продукти, какво да кажем тогава за спортисти вегани... за цели нации на традиционно веган хранене?

# 134
  • Мнения: 8 937
Аз не вярвам, че е невъзможно да се живее само на растителна храна. Преди не са се консумирали животински продукти в такива количества, а хората като че ли са били по-здрави.
Въпрос на настройка, на правилни комбинации, на вслушване в тялото е според мен.

Общи условия

Активация на акаунт