Още малко не остана скоро ще съм Декемврийска мама

  • 35 689
  • 394
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 337
https://www.google.gr/search?q=cybex+aton+2+столче+за+кола&client=tablet-android-sonymobile&biw=1280&bih=800&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIvqqbh6CpyAIVSjcUCh3Ftwc_#imgrc=kqLiQzctRxQB2M%3A

Това имах в предвид, но не знам дали всички са така

# 151
  • Мнения: 3 050
Къде се продават тези еднократни гащи? И какво се има предвид под подложки за кърмачки?

# 152
  • Мнения: 2 015
Аз багаж още не съм стягала, но доста често взеха да ми минават мисли на паника. Как ще мине всичко и хиляди други въпроси. Болката не е на последно място, а това време върви. Хем боли, хем сърби. Искам да идва и не искам да идва Simple Smile

# 153
  • Мнения: 151
Аз си ги поръчах гащите от Интернет, но предполагам, че ги има и в аптеките. А подложките са подплънки, които се слагат на гърдите, за да не се цапат дрехите с кърма.
Благодаря за отговорите за столчето, ще го използвам смело тогава Simple Smile

# 154
  • Мнения: 889
Бикини за еднократна употреба за родилки има във всеки магазин за бебешки стоки. Аз вчера си взех един пакет - 5 бр. за 5.80 лв. Подплънки за кърмачки пак така - има ги навсякъде на различни цени. Взех си насипни на Чико. Чудя се обаче какъв крем за раздразнени зърна да си взема?  newsm78  Гледах, че на Медела и Мустела са около 20 лв., което ми се вижда доста за малкото количество, но те по принцип са си скъпи марки. Общо взето вчера си напазарувах почти всичко за мен и бебето за родилното. Зная, че е рано, но ще съм по-спокойна ако всичко е налице.

# 155
  • Мнения: 395
За зърната си бях взела предварително една мостра (опаковката беше съвсем малка, но не помня колко грама) ланолин. Безвреден е за бебето и не се налага миене на зърната преди кърмене. Като цяло са скъпи, но аз тази мостра съм я използвала само няколко пъти по необходимост и още няколко - просто защото я имам. Беше ми предостатъчна. Също използвах мокрите кърпички на Chicco след кърмене.

# 156
  • Мнения: 889
Момичета, да ви се оплача! Sad  Появиха ми се хемороиди, а през живота си никога не съм имала от тази гадост. Знам, че темата не е много приятна, но някой има ли същия проблем и как го третирате? Опасно ли е при нормално раждане?

# 157
  • Мнения: 48
Не мисля,че са необходими дрехи за бебчо,освен за изписването,разбира се.Багажът зависи много и от изискванията на самата болница.Някоя мама насочила ли се е към Шейново? Аз все още се двоумя между нея и Т.Киркова  newsm78

във всяко родилно е различно с първото ми искаха

# 158
  • Мнения: 38
Seti Beti, в МД София до ден-два след раждането идва главната сестра, която казва кой, кога и с какви документи да отиде в канцеларията на етажа, за да запише детето. Доколкото помня, освен ЛК на майката, е необходимо да се занесе и ЛК на бащата и акт за граждански брак. Ако родителите нямат брак, се носи нот.заверено пълномощно, в което бащата декларира, че детето "Х" /което няма още имена и акт за раждане/ е негово, и е съгласен то да носи неговите имена. Има болници /напр. 2 МБАЛ в Сф/, където оформят документите по припознаването на място.
При записването ще кажат в какъв срок от време може да се получи и Акта за раждане на детето, който обаче взимаме от Общината по местоживеене.
При получаване на Акта за раждане, се подава заявление за издаване на Декларация за родствени връзки /струва 5-10 лева в София/, с която се ходи в АСП за подаване на молба за първоначалната помощ /250.00 лв. за първо дете и 600.00 лв. за второ дете/
Мисля, че няма изисквания за друго вписване/записване.
Възможно е в различните болници и общини да са различни изискванията, но май общо взето е това.

Janet Sandarova,
Да, отнася се за всеки работещ по ТД баща. Доколкото знам, 15-те календарни дни бащинство се считат и изплащат от НОИ във вид на болничен.
Скрит текст:
Цитат
Наредба за работното време и отпуските.
Чл. 45а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 2009 г., бр. 67 от 2009 г.) (1) Отпускът при раждане на
дете по чл. 163, ал. 7 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на бащата. Към
заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от
бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и
документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.
Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако бащата
няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като
мотивира отказа си.
(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.

Източник на информация: http://www.nssi.bg/images/bg/legislation/ordinances/NRVPO.pdf

редактирам: DessySP, Отговарям на въпроса, и извинявай, че е с такова закъснение, но сега видях въпроса ти   bouquet
...Имам едно питане- Тъй като живея в София на квартира, но съм от провинцията, някой знае ли дали от сега трябва да ходя с хазяйката в общината за временно местожителство в София? Дали е нужно преди раждането на детето или е по-скоро за по-нататък, когато се кандидатства за детска ясла / градина? Много ще съм благодарна ако някой може да ми отговори, защото времето напредва,  а аз съм се изпопритеснила, защото всеки който питам споделя различни неща Simple Smile...
На този етап няма значение каква адресна регистрация си по ЛК, но за записване в ДЯ, ОДЗ, ДГ и т.н. е необходимо поне единият от родителите да има постоянен адрес в Сф /смяна на ЛК/, за което системата за детските градини ти дава +3т. /имаш по-голям шанс за класиране/. Ако имаш настоящ адрес в СФ /хвърчащите формуляри, които издават от общината/, ти дава +2т. и шанса за евентуално класиране значително намалява.

инфо за критериите и точките, които се дават: http://kg.sofia.bg/isodz/manual


Много благодаря за отговора! Мен това ме притесняваше - дали преди да родя ми трябва регистрация в София, тъй като не знам и за акта за раждане дали има значение. Аз мисля да раждам в Майчин Дом, а живея в Младост и не знам от къде ще трябва да получа акта за раждане на детето. Но предполагам от болницата ще ми кажат, защото имало значение и от района, където ражадаш. Не знам дали е така.

# 159
  • Silistra
  • Мнения: 125
Здравейте, момичета. Аз съм готова с багажа за болницата. Приготвила съм:
- нощници 2 бр.
- чехли
- хавлии
- тоалетни принадлежности
- мокри кърпички
- документи (изследвания, лична карта, копие от свидетелство за граждански брак)
- еднократно бельо + подплънки за кърмене (има ги навсякъде по детските магазини, аз си ги взех от ДМ)
- помпа за кърмене
- телефон, зарядно, малко дребни пари, тефтер, химикал
- чорапи, анцуг
И преди да отида ще си сложа вода и няколко кроасана и бисквити.
За бебчето нищо не ми искат. В болницата има всичко Simple Smile

# 160
  • Русе
  • Мнения: 154
Аз мисля към края на месеца да започна с багажите,когато започнат 45-те дни. Смятам че е рано още. Даже за бебето нищо не съм купувала. Харесах само едно космонавче за изписването,но още не съм го взела( може би тези дни ще стане ) .

# 161
  • Мнения: 43
В коя болница ще раждаш?

# 162
  • Русе
  • Мнения: 154
В коя болница ще раждаш?
Не съм сигурна към мен ли е въпроса,но да напиша  Joy .Аз съм от Русе и тук е само едно родилното отделение. Много тукашни мами ходят да раждат в Тутракан,но аз ще заложа на Русе  Party

# 163
  • Мнения: 344
Много благодаря за отговора! Мен това ме притесняваше - дали преди да родя ми трябва регистрация в София, тъй като не знам и за акта за раждане дали има значение. Аз мисля да раждам в Майчин Дом, а живея в Младост и не знам от къде ще трябва да получа акта за раждане на детето. Но предполагам от болницата ще ми кажат, защото имало значение и от района, където ражадаш. Не знам дали е така.

Няма значение района, в който ще раждаме. За получаването на акта за раждане, се ходи в служба ЕСГРАОН в общината по местоживеене. Предполагам, че при смяна на настоящия адрес, би трябвало да получите акта в новата община. Но за това не гарантирам на 100%, така че най-добре е да питате в общината. Ако имате постоянен адрес в СФ, акта го получавате в СФ Simple Smile

# 164
  • Добрич
  • Мнения: 400
В коя болница ще раждаш?
Не съм сигурна към мен ли е въпроса,но да напиша  Joy .Аз съм от Русе и тук е само едно родилното отделение. Много тукашни мами ходят да раждат в Тутракан,но аз ще заложа на Русе  Party
Какво са подивели с този Тутракан?Все едно аз от Добрич да ходя да раждам в Генерал Тошево...Мъчех се да убеждавам една колежка за инвитро да ходи до София,но беше категорична-Тутракан.Нещо не ми допада като идея адекватно лечение в малък град.Тук има момичета,които отиват да раждат в Балчик,защото наблюдаващия ги гинеколог работи там.За мен е абсурд,защото нямат кръвен център и неонатология.Да не дава Господ,ама ако се наложи Добрич-Балчик е 35 км.А по някога и 2 мин са много...

Общи условия

Активация на акаунт