Изчерпан яйчников резерв

  • 281 293
  • 2 636
  •   2
Отговори
# 975
  • Мнения: 391
Благодаря за отговорите! Ами ние по принцип сме с мъжки фактор “астенотератозооспермия”, или просто казано лоша морфология и лоша подвижност. Ще кандидатстваме за фонда, но имам един мисед, за който не знам въобразявам ли си, или просто си търся обяснение и си мисля, че може би яйцеклетките ми са лоли. Нямам реално основание да го мисля това, защото на ехограф яйчниците ми изглеждат много добре, за поликистоза винаги е било 50-50. Нито е потвърдено, нито е отхвърлено. Единственото, което имам като смущение е нередовен цикъл, което се изразява в закъснение до 3-4-5 дни, но си имам ежемесечен цикъл/слава Богу/ и акне, което е засилено преди цикъл. Може би си е мой “филм”, просто исках мнение при такова АМХ 4.14, каква е възможността да са лоши яйцеклетките. Благодаря!

# 976
  • Мнения: 847
Благодаря за отговорите! Ами ние по принцип сме с мъжки фактор “астенотератозооспермия”, или просто казано лоша морфология и лоша подвижност. Ще кандидатстваме за фонда, но имам един мисед, за който не знам въобразявам ли си, или просто си търся обяснение и си мисля, че може би яйцеклетките ми са лоли. Нямам реално основание да го мисля това, защото на ехограф яйчниците ми изглеждат много добре, за поликистоза винаги е било 50-50. Нито е потвърдено, нито е отхвърлено. Единственото, което имам като смущение е нередовен цикъл, което се изразява в закъснение до 3-4-5 дни, но си имам ежемесечен цикъл/слава Богу/ и акне, което е засилено преди цикъл. Може би си е мой “филм”, просто исках мнение при такова АМХ 4.14, каква е възможността да са лоши яйцеклетките. Благодаря!

За да се прецени яйчниковия резерв се пускат изследвания ФСХ, ЛХ, Естрадиол, АМХ и Инибин Б на 2ри 3ти ден от МЦ и в същия месец на 2ри 3ти ден да ти преборят антралните фоликули, защото само един АМХ не може да ти даде никаква представа. А относно качеството на яйцеклетките и връзката с мисед всичко може да се базира само на предположения, защото и аз имам един мисед и няколко пункции след които ембриолозите ми казаха, че качеството на яйцеклетките ми е лошо и затова или не се оплождат или спират да се развиват. А при вас имате и мъжки фактор, което по логично да е причината за мисед, защото колкото важна е ролята и качеството на яйцеклетките точно толкова важна е и ролята на сперматозоидите за една успешна бременност. Ако имаш съмнение за ПКЯ задължително се изследва за инсулинова резистентност, защото тя много влия върху качеството на яйцеклетките, а за нея си има терапия. За качеството на яйцеклетките е много важна и възрастта макар, че в последно време все повече млади жени сме с НЯР или ИЯР така че и това не бих казала, че е фактор. Успех ти желая и ако имаш още въпроси питай с каквото можем ще те насочване 😊Успех

# 977
  • Мнения: 2 420
evtixia123 , каква е референтната  стойност на даденото АМХ?

# 978
  • София
  • Мнения: 4 884
Момичета, за пореден път, АМХ показава КОЛИЧЕСТВО! За качество на Я за съжаление, все още никой не е намерил хормон, който да го изследва.

# 979
  • София
  • Мнения: 2 628
Момичета, за пореден път, АМХ показава КОЛИЧЕСТВО! За качество на Я за съжаление, все още никой не е намерил хормон, който да го изследва.
Според лекарите Inhibin B показва точно това- потенциала на яйцеклетките. Зaтова винаги с AMH се изследва и Inhibin B.

# 980
  • Мнения: 3 505
Момичета, за пореден път, АМХ показава КОЛИЧЕСТВО! За качество на Я за съжаление, все още никой не е намерил хормон, който да го изследва.
Според лекарите Inhibin B показва точно това- потенциала на яйцеклетките. Зaтова винаги с AMH се изследва и Inhibin B.
Това за инхинина съм го чела по форумите, но не съм го коментирала с лекар. Изследвала съм го само веднъж и беше учудващо добре на фона на останлите, но може и лабораторна грешка да е било.

# 981
  • София
  • Мнения: 4 884
Била съм пациент на Надежда, Щерев и Владимиров. От никого досега не съм чула подобно твърдение за Инхибин Б. Такова няма и в медицинската литература. Единствената разлика межуд двата показателя е, че инхибина е тясно свързан с фоликулярната фаза , а не е константен като АМХ, което го прави ненадежден и не особено предпочитан като показател. То не случайно и за фонда се иска само единият.

# 982
  • София
  • Мнения: 2 628
Различни лекари, различни мнения. С тези с които съм говорила Inhibin B е доста по-постоянен хормон на който трудно се повлиява. Факт е, че за 5 години моят държи почти постоянни нива, докато АМХ повиших от 0.7 до 1.1 само с прием на витамини. Та толкова и за константността на АМХ. Всичко е такава мъгла, че не е истина.

# 983
  • София
  • Мнения: 4 884
Различни лекари, различни мнения. С тези с които съм говорила Inhibin B е доста по-постоянен хормон на който трудно се повлиява. Факт е, че за 5 години моят държи почти постоянни нива, докато АМХ повиших от 0.7 до 1.1 само с прием на витамини. Та толкова и за константността на АМХ. Всичко е такава мъгла, че не е истина.

За "разлика" в стойности от 0,7 до 1,1  и то за период от цели 5 години, не може да се говори, това е в рамките на статистическата грешка. На мен от трите изброени водещи клиники в БГ, пак казвам, никой не ми е искал Инхибин, само АМХ. Фондът също иска само АМХ. И няма никакъв научен труд, който да казва, че Инхибин Б говори за качество на Я.

# 984
  • София
  • Мнения: 2 628
На мен винаги са ми искали и Inhibin B. Излишен е спорът. ЗА мен си е разлика предвид, че 4 години преди да започна да запълвам недостици АМХ все е бил около 0.7.

# 985
  • Мнения: 502
Здравейте,

Нова съм в групата. На 36 години. Бихте ли коментирали резултатите от изследванията ми:

AMH - 1,3 ng/ml
FSH - 8.9 U/l
Inhibin B - 101.8 pg/ml

Накратко дори не сме почнали опити за забременяване по здравословни причини от страна на съпруга ми, които не са свързани с половата система, но тъй като съм притеснена, че яйчниковият ми резерв си заминава заради напредването на годините, реших да си пусна на своя глава тези изследвания.

Имаме ли шансове за нормална бременност или цифрите накланят везните към асистирана репродукция/ин витро?

Благодаря Ви много предварително!

# 986
  • Мнения: 2 420
Juyii, посочете референтните стойности на изследванията.

# 987
  • Мнения: 502
Juyii, посочете референтните стойности на изследванията.

Благодаря Ви за отговора, Крис.

Ето ги:

Name of test(analysis)      Reference value   
FSH        8.9       U/l     3.5 - 12.5    
Inhibin B   101.8 pg/ml     10 - 270    
AMH (Анти-Мюлеров хормон) 1.3       ng/ml 0.1 - 10.4

# 988
  • Мнения: 3 199
Здравейте отново! Бях писала, че имам отклонения в хормоните на 4ти ден, днес ги пуснах на 2ри в друга лаборатория. Утре ще отида пак да ми вземат кръв - този път за АМХ, но определено има разлика, най-вече във фсх и естрадиол. Как мислите?

Излязоха ми резултатите (На 2ри ден)

LH ( Лутеинизиращ Хормон )          9.41   IU/l   (фоликулна 2.4-12.6)
FSH ( Фоликул Стим. Хормон )        14.01   IU/l   (фоликулна 3.5-12.5)
Estradiol (Естрадиол)               54.40   pmol/l   (фоликулна 45.4-854)

Миналия месец на 4ти ден бяха:

LH ( Лутеинизиращ Хормон )      10.38   IU/l   (фоликулна 1.7-13.3)
FSH ( Фоликул Стим. Хормон )   22.43   IU/l   (фоликулна 4.5-11.0)
Estradiol (Естрадиол)             674.8   pmol/l   (фоликулна 73.4-1104)

# 989
  • София
  • Мнения: 7 486
Тези хормони се менят всеки месец, и са различни във всеки ден от цикъла. Репродуктивните специалисти обикновено ги искат на 2-ри ден и съгласно резултата преценяват дали месецът е подходящ или не за дадена процедура.

Миналият месец вероятно сте имали задържан фоликул, Естрадиолът е бил доста висок. Този месец е нормален.

Общи условия

Активация на акаунт