Да поговорим за изкуство?

  • 24 924
  • 251
  •   1
Отговори
# 225
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Дали е прекрасен на живо, бях впечатлена от наситените цветове.
Прекрасен е, все едно свети отвътре. Това е най-красивата картина, която някога съм виждала, а съм виждала доста и личните ми предпочитания са към други стилове. Тази е просто жива.

# 226
  • Вестерос
  • Мнения: 38 396
Точно тази не помня да съм я виждала, но и другите негови са такива Simple Smile

# 227
  • Мнения: 6 395
Пропусна ли са- ако всичко е сякаш нарисувано с водни боички, значи е Матис
Бидейки много прочут с "изрезките" си, мисля, че няма как да му пасне това определение...
"Изрезки и колажи на Анри Матис в Tate Modern"

# 228
  • Вестерос
  • Мнения: 38 396
Е то освен изрезки е прочут и с костюмите си и ориенталски мотиви в творбите си, но идеше реч за картини

# 229
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
А посоченото не са картини??

# 230
  • Вестерос
  • Мнения: 38 396
Много добре ме разбра какво имах предвид, заради статията- рисувани- не колажи и изрезки, костюми и прочие  Peace

# 231
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Всъщност не, не те разбирам Peace

# 232
  • Вестерос
  • Мнения: 38 396
Добре... не ми се задълбава отново в безсмислени спорове

# 233
  • Мнения: 6 395
"Градината на земните удоволствия" - Йеронимус Бош
интерактивен аудиотур на английски или холандски + забележителен zoom.



Един филм, към който обичам да се връщам: 
Умно село: Хеликоптер (Кольо Карамфилов)

# 234
  • Мнения: 1 243
"Градината на земните удоволствия" - Йеронимус Бош
интерактивен аудиотур на английски или холандски + забележителен zoom.

Страхотно!

Преди няколко дни попадах на информация за много интересна ретроспективна изложба на творби на Бош в родния му град в Холандия. Събират почти всичките му картини, ако не се лъжа - 17 или 18 от 24 на едно място. Би си заслужавло да се види със сигурност.

# 235
  • Мнения: 6 395
"Градината на земните удоволствия" - Йеронимус Бош
интерактивен аудиотур на английски или холандски + забележителен zoom.

Страхотно!

Преди няколко дни попадах на информация за много интересна ретроспективна изложба на творби на Бош в родния му град в Холандия. Събират почти всичките му картини, ако не се лъжа - 17 или 18 от 24 на едно място. Би си заслужавло да се види със сигурност.
Да, и аз четох. Много интересно наистина, но май е само до март... Честват 500 години от смъртта му. Мисля, че и този сайт е част от всички тези събития. Има качен и трейлър към документален филм, който в момента върви по кината в Холандия. Кой знае кога и как ще стигне до нас. Ако някой попадне на стрийминг или нещо подобно, да свирка тук. Simple Smile

# 236
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Знам, че темата не предполага предълги постове, но днес изживях нещо, което мога да определя само като просветление, и много искам да го споделя. Гледах балет, но не просто балет, а истински триумф на визуалното изкуство във всичките му форми и проявления. А именно- Metamorphosis на Кралската опера в Лондон, по мотиви от едноименното произведение на Франц Кафка. Едночасово откровение, което е и танцов, и актьорски, и графичен шедьовър. Което предава без думи едно от най-сложните произведения на един от най-сложните модерни автори, при това потресаващо автентично.

Ще започна с декорите, които включват точно две стаи в един обикновен апартамент:
* дневната на семейството е студено-стерилна, изчистена откъм цветове и линии

В нея героите се докосват физически, но не и емоционално

Най-честата позиция на телата е гръб в гръб

Тя е тясна, еснафска, в нея всичко е по конец, в нея липсва любов и топлина. В нея се случват странни неща, когато стерилното съществуване притисне индивида до тотална изнемога (трансформацията като спасение от рутината)

В нея тесногръдите герои се противопоставят на това, което е извън статуквото, с тесногръд екзорсизъм

* спалнята на Грегор Самса- тя изглежда стерилна като болнична стая (или килия в лудница)

тя е или ярко осветена в изгаряща очите флуоресцентна светлина

или потънала в задушаващ, клаустрофобичен мрак

В един момент леглото, единствената мебел в стаята, бива повдгнато под ъгъл, придавайки още по-авангарден вид на авангардната сценография

Стаята е омазана в черната течност, изтичаща от устата на трансформиращия се Грегор, и през значителна част от времето героите се опитват да я изчистят (безрезултатно). Защото в обществото това, което не се вижда, го няма. Защото да си различен е петно, което трябва да се изчегърта. Затова и Грегор е затворен там от родителите си- сам, защото е различен. Защото е срам за нормата.

В стаята е той, всички останали са отвъд стената

а когато някой пристъпи в нея, е оплетен в черната слуз на безкраен кошмар


Сцените са конструирани и заснети така, че някои от тях могат да се сложат в рамка
* като картина на стар майстор

*или като смущаващо модернистично платно


Относно танца в "Метаморфози"- той не е класически танц. Той е метаморфоза. В него тялото е учебник по анатомия, стряскаща демонстрация на набор ребра или сухожилия под болно синкава кожа



В него тялото се превръща от тяло на човек в тяло на насеокомо в серия от безумно сложни и смущаващи движения, оплитане на крайници до невъзможност да се различи кое къде се намира







Всичко това се редува с потресаващо изпълнени класически балетни фигури

Ръцете заемат централно място в танца- те са постоянно движещи се като крачета на хлебарка



Светлината и движението на тялото се използват изключително интелигентно, така че сянката на стената да е още една проекция на огромен движещ се инсект

Малкото дуети са смущаващо чувствени



А на актьорското превъплъщение на Уотсън може да завиди всеки носител на Оскар. Агонията в очите му е потресаваща


За качеството на танца няма да говоря извън това, че балетът е писан специално за този балетист и наистина не мисля, че друг притежава пластиката да изпълни тази безумна хореография. Останалите герои танцуват малко или никак, но когато го правят, също са впечатляващи.

Не мога да си представя какво е усещането да изживееш подобен катарзис на сцена, при това кръгла сцена, на която в омазаното ти с черна лига голо тяло са вперени очи от всеки възможен ъгъл. А на себе си пожелавам да видя този спектакъл на живо някой ден (колкото и малко вероятно да е).

# 237
  • В Космоса
  • Мнения: 9 886
Страхотно представяне и много интригуващо представление. Благодаря!

Само не ми хареса встъплението ти, че темата не предполагала дълги постове, което не е така, разбира се. Темата предполага всякакви постове свързани с изкуство. Излишно беше. Peace

# 238
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Не беше заядливо, просто темата се е оформила по-лаконична, повече за набързо споделяне, и огромен пост с много снимки може и да стои досадно Peace.

# 239
  • В Космоса
  • Мнения: 9 886
Не е досадно никак! Peace

Общи условия

Активация на акаунт