обременяване с глюкоза

  • 43 904
  • 106
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 778
За това изследване не се влиза в болница...освен ако не искат да източат здравната каса чрез вас. Изследването се прави във всяка лаборатория. Целта му е да се проследи скоростта на усвояване на глюкозата от кръвта и количеството на инсулина, който се отделя. При някои хора в преддиабетно състояние ако само си измерват глюкозата на гладно, може да няма отклонение от нормата...но да имат проблем със скоростта на намаляване на кръвната захар т.е. след ядене дълго време да имат висока кръвна захар и за това се прави това изследване. Добре е наистина и гликиран хемоглобин да си пусне човека. Обременяване с глюкоза не е препоръчително да се прави често...поне 6 месеца диапазон да има. Бих препоръчала ако се видят отклонения от нормата, да се повтори това изследване след месец-два, но не да се пие глюкоза, а просто едно по-обилно хапване като баница, вафла и бисквити (което вдига кръвната захар доволно много) сутринта и даване на кръв. Лек ден на всички.

# 16
  • Мнения: 11 405
За това изследване не се влиза в болница...освен ако не искат да източат здравната каса чрез вас.
Хех моите изследвания са правени в чужбина и едва ли са точили здравната каса Wink И на двете места, където съм се лекувала съм постъпвала в болницата за минимум 2 дни.

# 17
  • Мнения: 3 595
И аз правих обременяването в чужбина и го правих в лаборатория. Ще го повтарям след бременността и пак ще е в лаборатория. Мисля, че по-скоро е нещо специално при теб щом си лежала в болница, но определено не е разпространена практика  Peace

# 18
  • Мнения: 54 646
На мен са ми правили в лаборатория.
Но вече всичко може, даже и в болница да влезеш за няма нищо. Crazy
Нали трябва да се вземат пари от НЗОК?! ooooh!

# 19
  • Мнения: 11 757

Нали трябва да се вземат пари от НЗОК?! ooooh!
Скрит текст:
Май в БГ е практика да казват: ще влезеш в болница, ще ти направят всички изследвания, и обременяването, и други изследвания, за да се открие проблемът. Две или три форумки от темата за Хашимото бяха споделили за прочутите изследвания, че де факто лежат 3 дена и си заминават от болницата с едно нищо. На едната и казали, че ще влезе, ама и дали един списък какво да си изследва, защото касата не поемала. Ми тя касата и трикратния инсулин не поема, а само ОГТТ, но за трикратно измерване на кръвна захар. Поне така знам аз. Поправете ме ако греша. ОГТТ за трикратно измерване на инсулин си го плащаш като поп. Струва около 40-50 лв, да не кажа и повече, зависи от цените на лабораториите.
Касата поема Кръвно-захарен профил и ОГТТ, но за измерване трикратно само на глюкозата, без инсулина. Вече, ако в болницата правят и трикратно измерване на инсулин - това е друга работа. Едно 40-50 лв ще спести който влезе да лежи 3 дена, но спести силно казано, щото то вече и да лежиш в болница излиза скъпо. И хранене, и принадлежности тоалетни разни. Има си разходи немалки.
Реално и двете изследвания струват в лаборатория по 4,50-6.00 лв във Варна без направление - отиваш и си го правиш. В лабораторията, в която ходя, ОГТТ е 4,50 лв, кръвно-захарния профил и той е 4.50 лв. Такса кръв 2 лв. Всичко общо 6.50 лв. Дали ще дадеш на личния лекар 2.90 лв, после в лабораторията още 2.90 лв, затова че отиваш с направление за това изследване - къде е разликата не ми става ясно  Laughing

# 20
  • Мнения: 2 994
Мереленда, абсолютно си права, че изследването на ИРИ / имунореактивен инсулин/ не се поема по каса и е около 60-70 лв. поне в Сф.

# 21
  • Мнения: 54 646
Сега ми стана ясно защо не са ми пуснали инсулин, когато ми правиха обременяването с глюкоза. Crazy
Благодаря, Мерелендаbouquet

# 22
  • Мнения: 20 191
Но вече всичко може, даже и в болница да влезеш за няма нищо. Crazy
Нали трябва да се вземат пари от НЗОК?! ooooh!
Абсолютно.

Две или три форумки от темата за Хашимото бяха споделили за прочутите изследвания, че де факто лежат 3 дена и си заминават от болницата с едно нищо. На едната и казали, че ще влезе, ама и дали един списък какво да си изследва, защото касата не поемала. Ми тя касата и трикратния инсулин не поема, а само ОГТТ, но за трикратно измерване на кръвна захар. Поне така знам аз. Поправете ме ако греша. ОГТТ за трикратно измерване на инсулин си го плащаш като поп. Струва около 40-50 лв, да не кажа и повече, зависи от цените на лабораториите.
Касата поема Кръвно-захарен профил и ОГТТ, но за измерване трикратно само на глюкозата, без инсулина. Вече, ако в болницата правят и трикратно измерване на инсулин - това е друга работа. Едно 40-50 лв ще спести който влезе да лежи 3 дена, но спести силно казано, щото то вече и да лежиш в болница излиза скъпо. И хранене, и принадлежности тоалетни разни. Има си разходи немалки.
Реално и двете изследвания струват в лаборатория по 4,50-6.00 лв във Варна без направление - отиваш и си го правиш. В лабораторията, в която ходя, ОГТТ е 4,50 лв, кръвно-захарния профил и той е 4.50 лв. Такса кръв 2 лв. Всичко общо 6.50 лв. Дали ще дадеш на личния лекар 2.90 лв, после в лабораторията още 2.90 лв, затова че отиваш с направление за това изследване - къде е разликата не ми става ясно  Laughing [/spoiler]
Точно така. И аз си спомням за жените които споделиха,а и на моя позната същият доктор и беше предложил същото, добре, че беше предупредена и им отказа. Направи си изследванията в лаборатория за една сутрин. Да не говорим, че си спестява излишно време, разходи и стрес.

Последна редакция: пн, 28 сеп 2015, 12:55 от Lemy

# 23
  • Мнения: 11 405
Не ме разбирайте грешно, не карам никого да влиза в болница, но да си изследваш само нивата на инсулина през няколко часа е едно осакатено и непълно изследване на проблема и състоянието на организма.
Изследването на инсулина без пълно изследване на щитовидните и други хормони е напълно безмислено! Колкото и да лекувате инсулиновата си резистентност с медформинови препарати ако имате например метаболитен синдром или непълно усвояване на магнезия е безмислено. И как така ви се изписва метформин без изследване на черния дроб и бъбреците?

Пила съм Глюкофаж дълго време почти без никакъв ефект. Когато бе включен друг препарат, влияещ на щитовидната само за месец намалих талията си с 12 см., въпреки че отслабнах много малко.

Разберете ме правилно - не ми се спори кой какво точел и какво било, но да седиш 2-3 часа в коридора на лаборатория е ...  Rolling Eyes

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Дорис,права си.Но в България и да влезеш в болница,не ти гарантира,че ще изследват всичко,което е необходимо,защото половината не го покрива касата.
Всички изследвания могат да се направят в лабораторията.И ако човек знае и си спазва почивката и без натоварване,не е проблем

# 25
  • Мнения: 11 757
Дорис, мисля че правилно те разбрахме, включително и че не си се изследвала в БГ. Тук нещата стоят много по-различно. Нито хормони на щитовидната се изследват безплатно, нито инсулин, нито много други неща. Това беше просто пример, как като се влезе в болница за 3 дена, излизаш с едно, две изследвания (ако ти дадат резултатите), които можеш да си направиш за 2-3 часа в лаборатория и да се прибереш вкъщи. Затова и дадох пример с форумки от темата за автоимунен тиреоидит, на които се е случило, и те влизат с тази нагласа, че безплатно ще им изследват много неща, а де факто не се случва нещата така и самите те споделиха разочарованието си. Но след като не се поемат от здравната каса тия изследвания, няма как в болницата да ги пуснат безплатно. Помня и форумката, която щеше да влиза за подобни "разширени" изследвания и докторът и дал един списък с изследвания на цена около 300 лв, които да си направела, защото касата не покрива.

Ето, последният ми пример, баща ми, той е с много заболявания, инфарти, инсулти, вече е и с ампутиран крайник. Неведнъж след като го приемат в болница с цел лечение му казват, че трябва да си изследва И щитовидната жлеза. Той на свой ред им казва, ами ето ме тук, изследвайте ме!!! Отговор - ами не се покрива от здравната каса, трябва да си платиш около 50 лв за изследванията.
Ако е животозастрашаващо състояние и спешен прием - ще изследват, но при планов прием с цел изследвания се правят насочени такива, които касата покрива. Нищо повече.

# 26
  • Мнения: 164
Аз благодаря на всички отзовали се и помогнали ми! Изследването мина.. Само имам въпрос - нормално ли е там, където са ме "дупчили" да е малко синьо-зелено мястото, защото са ми останали като синки  Grinning ? (Все пак мина време от съботата до днес..)

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
нормално ли е там, където са ме "дупчили" да е малко синьо-зелено мястото

Да
При всеки човек минават за различен период

# 28
  • Мнения: 11 757
Нормално е. Ако е била по-дебела иглата. Мен в петък ме дупчиха и още имам леко бледо син отенък колкото 1 стотинка. Не винаги се получава така, понякога и следа не остава. Отдавам го на вида на иглите.

# 29
  • Мнения: 164
нормално ли е там, където са ме "дупчили" да е малко синьо-зелено мястото

Да
При всеки човек минават за различен период
Ааа ОК, благодаря ти много!!

Общи условия

Активация на акаунт