не е ли рано за ябълкови сочета????

  • 2 159
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 427
Ужасно рано е. До трети месец включително, храносмилателната система на бебето е недоразвита и може да обработва само кърма /и в по-малка степен АМ/.Освен това плодовите сокове неимоверно дразнят стомашната лигавица /и при възрастните/ и водят до образуване на много газове.
Нито в САЩ, нито в Канада, ни в Западна Европа, ни в бившия СССР няма такова нещо- да се дават сокове или пюрета преди 4-ти месец. Препоръчва се въвеждането други храни да започне след 6-ти навършен месец.
Не бързай!
Прочети материалите в библиотеката и в други сайтове и прецени. Инстинктите ти не са те подвели!
Подкрепям напълно! newsm10 От всичко написано до сега по темата,само в този постинг  има истина!

# 16
  • Мнения: 87
Ох,много ви благодаря на всички но направо ме шашнахте.Аз също си мисля че е много рано и точно за това се обърнах към вас,а и прочетох всичко в библиотеката.Чуда се моето педи ли не е в ред или всички в България. newsm78Незнам обаче на следващата консултация като ме пита какво да и кажа,вярно че решението си е мое но все пак нали това е лекарска препоръка.а,lilqna,давам и АМ сутрин и вечер защото само кърмата не и достига.Нещо като смесено хранене но не  е по схемата от списанията,наблюдавам бебка и нагаждам всичко на по нея.Мерси на всички. newsm51

# 17
  • Мнения: 5 790
Кажи си честно - смяташ, че е твърде малко, за да даваш сокчета. Кажи, че смяташ да захраниш по-късно. Ако ли пък се притесняваш - кажи, че си дала и са му усилили коликите.

# 18
  • София
  • Мнения: 198
Някъде Хедра беше превеждала за най-добрата храна на бебето от 0 до 6 месец и горе долу гласеше така:

1.Кърмене
2.Изцедена кърма от шише
3.Кърма от млечна банка
4.Адаптирано мляко

Всичко друго са измишльотини...
Успех

# 19
  • Мнения: 6 243
Чуда се моето педи ли не е в ред или всички в България. newsm78
И в България вече (боже как звучи, сякаш сме страна от третия свят!) има много педиатри, които са наясно с рисковете от ранното въвеждане на храни, различни от майчино/адаптирано мляко при новороденото. За съжаление е по-вероятно да попаднеш на такъв в по-големите градове, а дори и там се иска специално да си го потърсиш. Но това, че педиатърката ти те е посъветвала да въведеш соковете, не означава, че тя непременно е права. Затова майките сами решаваме на базата на цялата налична информация как да постъпим с децата си. Ще ти кажа как се развиха неща та при моето първо дете - точно с тази схема.
Захраних със сок от ябълка. Запече се. Педито ме посъветва да давам отвара от овесени ядки. Разхлаби се. Пак сок от ябълка. Пак отвара от овесени ядки...Сега е на 11 и най-редовно пие антихистамини. (това са лекарствата против алергии). Да ти кажа ли кога захраних второто дете - на 6 м., и то защото се връщах на работа.

Не се притеснявай да отстояваш мнението си. Ако е нужно, разпечатай на лекарката си Националния план за храни и хранене, в който между другото пише и това:
"Липсата на кърмене, ранното захранване с краве мляко и неправилното въвеждане на немлечни храни преди 4-6 месец след раждането създават предпоставки за хранителни дефицити при кърмачетата, което допринася за изоставане във физическото и психоемоционалното им развитие; създава риск за развитие на хранителни алергии и здравни проблеми в последващите периоди на живота им." - стр. 60 - 61 от Плана.
Самият план можеш да изтеглиш оттук
http://www.mh.government.bg/stat.php?id=1222

# 20
  • Мнения: 262
не е рано,това за коликите са пълни глупости.аз на мойто бебче започнах да му давам сокчета точно от първия месец.един ден ябълка на другия морков,а от 12 седмица-плодови пюрета.
Избягвам да споря, но не съм съгласна с теб. Това, че твоето бебче не е имало колики не е определящо за останалите.
Аз се опитах да дам на Димана сокче на около 3 месеца. Тъкмо и бяха минали коликите. И започнаха отново. Аз не ям доста неща и съм напълно убедена, че не е получила колики от кърмата. Че и започна да повръща.
така че недей да казваш, че коликите от сокчета са пълни глупости

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
добре! Peace Аз също не желая да се заяждам, но след като повечето твърдите за риск от колики, може ли някой да се наеме да обясни как точно се получават газове от сокчетата? Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 282
Аз на мойта щерка и давам сок от една седмица, а е на 5 месеца. Не съм много веща в захранването, но ми се струва много рано. Дари е на кърма по 6-7 пъти дневно,а до средата на 3тич месец имаше зверски колики, не искам да си представям какво щеше да е, ако бях дала сокчето по-рано. #Crazy

# 23
  • Мнения: 282
добре! Peace Аз също не желая да се заяждам, но след като повечето твърдите за риск от колики, може ли някой да се наеме да обясни как точно се получават газове от сокчетата? Rolling Eyes
Може би не става дума за газове, а за киселини?

# 24
  • Мнения: 6 243
добре! Peace Аз също не желая да се заяждам, но след като повечето твърдите за риск от колики, може ли някой да се наеме да обясни как точно се получават газове от сокчетата? Rolling Eyes

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199

# 25
  • Мнения: 262
Благодаря, хапчице, че удари едно рамо, на недаващите сок!  love001

# 26
  • Мнения: 3 760
Благодарско, Хапке!
Lilqna, не ти ли се струва странно, че СЗО, Световната Асоциация на Педиатрите, Уницеф, та дори и Българското Здравно Министерство, приканват до 4-ти навършен месец (поне!) бебето да е само на кърма или АМ. Явно има причина. А това, че болшинството български педиатри проповядват схеми от преди 50 години е направо престъпление. Теб са те измамили при отглеждането на децата ти. Трябва ли това да продължава? Слава Богу, че нямате проблеми, но не всяко дете има този късмет!
sensen, за да не се конфронтираш с педката можеш да кажеш:
-в семейството имаме много алергии, страх ме е да въвеждам немлечни храни толкова рано
-от сока коликите станаха страшни
-сокчето го повръща
-истината.
Аз от около месец посмях да се опълча на нашата П. с истината. МъжО беше с мен за подкрепа. Обясних й в кратце какво и защо, а за доказателство представих беба - само на кърма (без вода, сок, чай) наддава по килограм на месец; жизнена с разкошна кожа...
Защо не пробваш да разкараш добавката от АМ?

# 27
  • Мнения: 577
Аз пък мисля въобще да не давам сок даже като навърши 6 месеца.Започвам след месец и половина направо с пюрета Hug

# 28
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Хапката е казала всичко. За мен остава да разкажа за моя НЕГАТИВЕН и ПЕЧАЛЕН опит.  Синът ми е захранен по БГ схема- в резултат - засилени колики- до 6 -я месец, алергия, която щом реша, че сме преборили се появява наново с пълна сила(кръв и слуз в акото- последния път съсиреците бяха големи като смилянски боб!). И това е вече четири години!!! Да- има деца които може и да не реагират на ранното захранване- това за мен е НЕОПРВДАН ЕКСПЕРИМЕНТ с детското здраве. Освен всичко гореспоменато, няма да се уморя да повтарям, че децата получават всичко необходимо от млякото- както кърмата, така и АМ имат достатъчно балансирано съдържание на витамини.
Плодовете, които се продават по пазарите са вносни и се обработват с препарати. Продовете внос от Македония, може да са обработени с ДДТ, чиято употреба не е забранена там все още. Все рискове които аз лично не бих поела в никакъв случай!
Четенето е в основата на добре мотивираните решения и информирания избор. Желая ви успех- каквото и да решиш.
Дащеря ми пропи сок на година и половина почти, вода също.

# 29
  • Мнения: 1 771
Здравейте мамчета,моиата бебка днес прави точно 1 месец,ходихме на консултациа и педито каза да започваме с ябълково сокче,на ден по лъжичка,по 2 ,по 3 и така та до 8 до трети месец.Много ми е чудно не е ли още рано за това,незнам как ще го приеме.Аз я кърма и от време и давам и АМ,защото все си мисля че не си е дояла Rolling Eyes EmbarassedТа моля ви споделете опита си защото малко се притеснявам,това хранене ме плаши дори  EmbarassedМного ви благодаря.

И двете неща са излишни.
На Крис днес за първи път му давам сок от ябълка, а виждаш на каква възраст сме.
Ако кърмиш на поискване АМ е съвсем излишно Naughty.
Когато Крис беше новородено кърмаче и аз имах такива опасения. Мислех да дам АМ след консултация, щом видя резултата от тегленето.
Не се наложи. Детето ми беше наддало 1,950кг и 8 см  Shockedи шашна всички включително и мен.
И тогава разбрах, че щом сме се хранели на интервал от час, час и половина не е защото не ми е хранителна кърмата или някоя друга глупост Sick.

Успех при избора Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт