Уред за сушене на плодове и зеленчуци - 2

  • 147 630
  • 763
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 3 020
make41,имам същата,доволна съм.Мисля ,че и на  delia е такава.

# 556
  • Мнения: 4 207
Здравейте, четох доста в темата, но май повече се обърках. Може ли да помоля да дадете мнение за този уред. Има ли някой, който го използва и доволен ли е? Ще сложа линк по долу. И изобщо коя марка е най-добра, като цена-качество. Много искам да си купя, защото доста сушени плодове консумираме. Ще се радвам ако някой по опитен ми помогне в избора.

https://m.emag.bg/sushilnja-za-plodove-gorenje-240-w-led-regulir … EYASABEgJqEfD_BwE
А, да, сега видях линка.
Баш същата е. Както казах - доволна съм.

# 557
  • Мнения: 149
А как разбирате кое на каква температура да сушите. За съжаление в книжката с упътване няма никакви препоръка за приблизителна температура и време на сушене на различните плодове или зеленчуци. Винаги ли използвате високи градуси?

# 558
  • Русе, у дома
  • Мнения: 740
Високата темп. съкращава времето. Но колко да е висока, 70 градуса е максималната при мен. Всичко суша на макс,  най-дълго суша домати - 18 часа...

# 559
  • Мнения: 4 207
Аз започвам всичко със 60 гр. и после намалям.
Досега винаги съм завъртала втори цикъл около 10 ч. след първите 19,30 ч.
Проверявам, размествам тави.
В моята кутия също няма указание, но колежка си купи скоро машинка и каза, че в нейната имало.
Ще я помоля да ми снима/препише и ще споделя.
Но ще е началото на другия месец, че съм отпуска.

Редактирам се!
Ей сега прибирам моя уред и гледам в книжката:
риба - 70 градуса
круши - 65 градуса
листни (копър е нарисуван) - 60 градуса
моркови - 50 градуса
череши - 45 градуса
гъби - 35 градуса
За продължителността нищо не пише, явно по преценка е.

Последна редакция: нд, 14 юни 2020, 09:41 от delia

# 560
  • Мнения: 4 303

Така е на картинката с разширени междуредия, но вътре е подреден сбито. И аз без да се замисля редих така и не съхнеха, само най долния ред леко и ги въртях. Кой да се сети, че то въздуха няма от къде да минава.
Скрит текст:

delia, какво точно те интересува?
Имам този модел, по късно може да снимам упътване.

# 561
  • Мнения: 4 207
Коментираме има ли препоръчителни градуси за сушене на отделните плодове/зеленчуци.
Моята машинка е Горение. Вашата е друга. Споделете дали във вашата книжка има указани градуси за сушене.

# 562
  • Мнения: 4 303
За съжаление няма указани градуси. Включете  на желаната температура- това е.
Иначе има колко време е препоръчително да се суши даден плод или зеленчук.

# 563
  • Мнения: 4 207
За съжаление няма указани градуси. Включете  на желаната температура- това е.
Иначе има колко време е препоръчително да се суши даден плод или зеленчук.
Ха, може и да сглобим картинката.
От едната машина - градусите, от другата - времетраенето.
Ако не ви затруднява - споделете препоръчителното времетраене, което е дадено при вас.

# 564
  • София
  • Мнения: 1 865
Ако искате да запазите витамините в плодовете и зеленчуците трябва да сушите при температура между 45 и 50 градуса максимум. Продължителността на сушене зависи и от други неща, освен температурата  - от вида на продукта, от началната влажност, даже ако щете и от степента на зрялост на плодовете. Сушете до степен, която ви удовлетворява - някои ги харесват по-меки, други ги сушат докато станат твърди - както казах, въпрос на избор е. За повечето плодове са необходими между 18 и 24 часа, но съм сушила и 30 часа - череши, например. Практиката ще ви научи!

# 565
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Аз суша всичко на 40 градуса- ябълки, сливи,смокини, моркови, лук-зрял и зелен, чесън зелен,чушки, гъби, целина...Докато станат "чупливи". Разбира се, времето на сушене е различно. Съхранявам в кутии от сладолед 2.5 литра, 3-литрови буркани .....Последните плодове бяха от преди 2 години- хрупкави, без червеи....Приблизително от теглото на продуктите остава само 1 / 10 , /ако това е някакъв ориентир/. Предпочитам ниската температура на сушене, защото като ги заложа вечерта, чак на сутринта ги преглеждам. До каквото и ниво да са стигнали, имам време да подготвя следващата партида. И не рискувам нищо.

# 566
  • Sofia
  • Мнения: 26 366
Здравейте!
Накой сушил ли е веган луканка с цветло,т.нар.цвекланка?
Колко часа горе-долу е сушенето?
Моите тавички са с отвори.Гледала съм,че някои сушилни имат нещо като фина мрежа...Мога ли да я сложа върху надупчена хартия за печене? Или с нея ще е по-трудно да съхне?

# 567
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Здравейте!
Накой сушил ли е веган луканка с цветло,т.нар.цвекланка?
Колко часа горе-долу е сушенето?
Моите тавички са с отвори.Гледала съм,че някои сушилни имат нещо като фина мрежа...Мога ли да я сложа върху надупчена хартия за печене? Или с нея ще е по-трудно да съхне?

Сушила съм, но беше отдавна и не помня време. То все пак зависи от много фактори и не мисля, че може да се посочи еднозначно, даже и ориентировъчно е трудно. Не съм ползвала хартия, директно в скарите суших. Моите "луканки" бяха малко като шницели по форма.

Скрит текст:

# 568
  • Sofia
  • Мнения: 26 366
Сложих ги преди 2ч на надупчена хартия.Дано станат нещо...
Скрит текст:

# 569
  • Мнения: 84
Каква е рецептата за "луканките"? После как ги съхранявате?

Общи условия

Активация на акаунт